Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Poznámky pod čarou jsou velmi užitečné, protože poskytují doplňující informace a citace, které by v samotném textu překážely. Editoři většinou navrhují všechny takové informace psát do těchto poznámek, aby nenarušovaly přirozený průběh prózy. Když se je naučíte používat, stanou se pro vás užitečným nástrojem pro doplnění informací nebo citování.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Poznámky pod čarou a citace

 1. 1
  Napište si své citované práce nebo bibliografii ještě dříve, než začnete psát poznámky. Poznámky pod čarou jsou většinou, ale ne vždy, zkrácenými verzemi citací, které se objevují na konci knihy. Bez ohledu na obsah vaší poznámky pravděpodobně není dobré ji psát přímo do textu. Napište si tedy celý text své práce nebo knihy včetně seznamu odkazů a bibliografie a potom teprve vkládejte poznámky pod čarou.
 2. 2
  Najděte si konec věty, za kterou chcete vložit poznámku. V Microsoft Word si klikněte na možnost Reference, vyberte si Poznámky pod čarou a klikněte na Vložit poznámku. Za koncem věty by se vám mělo objevit malé číslo 1, které se zároveň ukáže i ve spodní části stránky. Do spodní části strany za číslo napište informace, které chcete uvést jako poznámku pod čarou.
  • Kurzor byste měli umístit až za interpunkční znaménko označující konec věty. Číslo, které se k větě vztahuje, by se mělo také objevovat za větou a ne v ní.
  • Pokud nevíte, kde ve svém programu najdete možnost vkládání poznámek pod čarou, otevřete si nápovědu a nejprve si to zjistěte.
 3. 3
  Citování a odkazy. Pokud chcete poznámky pod čarou využít k citacím, poznámka musí obsahovat jméno autora, název (kurzívou), autora kompilace, překladatele nebo editora, vydání, název série (včetně čísla výtisku), místo vydání, vydavatele, datum vydání a číslo strany s citací.
  • Například: Reginald Daily, Timeless wikiHow Examples: Through the Ages (Minneapolis: St. Olaf Press, 2010), 115.
 4. 4
  Citování online zdroje. Pro citaci internetového zdroje budete muset uvést následující informace: autor nebo editor webu, název webu (kurzívou), URL a datum vydání.
 5. 5
  Doplňte svoji práci nebo článek dalšími poznámkami. Najděte si všechna místa, za která chcete vložit poznámky pod čarou a pokaždé celý postup zopakujte. Když budete citovat stejnou práci víckrát, můžete použít zkrácenou verzi citace – příjmení autora, zkrácený název (kurzívou) a čísla stran, ze kterých citujete.
  • Bez ohledu na styl citací, který používáte, nelze poznámkami pod čarou nahradit poznámkový aparát na konci práce.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Poznámky pod čarou pro objasnění informací

 1. 1
  Napište poznámky pod čarou, které čtenáři objasňují zdroje informací. Místo abyste psali všechny informace o vydání do poznámky pod čarou, můžete do těchto poznámek psát informace, které se vztahují k probíranému tématu, objevují se v jiných zdrojích, ale není přitom nutné je citovat. Například David Foster Wallace ve svém dlouhém románu Infinite Jest využil poznámky pod čarou dlouhé několik stran, jako vtipy. V akademickém psaní byste to s nimi neměli přehánět, ale v dlouhých memoárech a literatuře faktu jsou takové poznámky běžné.
  • Ve vědeckých pracích se v poznámkách pod čarou uvádějí doplňující výzkumy a studie, které přišly s podobnými závěry, ale nejsou v práci přímo studované.
 2. 2
  Buďte struční. Pokud nějaká práce cituje zdroj, ve kterém se mluví o článcích na wikiHow a vy byste to chtěli objasnit, může vaše poznámka pod čarou vypadat následovně: „WikiHow Examples se v textu používají k objasnění situací, ve kterých by byly vhodné vizuální pomůcky. Reginald Daily, Timeless wikiHow Examples: Through the Ages (Minneapolis: St. Olaf Press, 2010), 115.“
 3. 3
  Tyto typy poznámek pod čarou používejte zřídka. Dlouhé poznámky pod čarou mohou čtenáře rozptýlit. Pokud zjistíte, že máte spoustu informací navíc, které byste chtěli napsat do poznámek pod čarou, snažte se najít jim místo raději přímo v textu, nebo svoji práci přepište tak, abyste je do ní mohli zahrnout.
  • Editoři často doporučují uvádět všechny informace, které byste chtěli napsat do závorek, raději do poznámek pod čarou. Zamyslete se nad plynulostí vašeho textu a rozhodněte se, zda bude lepší je napsat do závorek, nebo do poznámek pod čarou.
 4. 4
  Zkontrolujte si vhodnost svých poznámek. Než se rozhodnete použít poznámky pod čarou k odkazům na zdroje, poraďte se se svým editorem nebo instruktorem, zda je vhodné citovat v poznámce pod čarou. Některé citační normy preferují citace v závorkách a poznámky pod čarou věnují doplňujícím informacím nebo alternativním zdrojům. Poznámky pod čarou byste měli používat pouze pokud je to vhodné.
  • V chicagském citačním stylu se poznámky pod čarou používají místo poznámek v závorkách.
  Reklama

Tipy

 • Než začnete psát, zeptejte se svého profesora nebo organizace, pro kterou píšete, jakou citační normu máte použít. Potom si dejte pozor na to, abyste se v celé práci drželi pravidel této normy.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 086 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 19 086 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama