Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyžadují po vás učitelé, abyste psali psacím písmem, ale vy s tím máte problémy? Díky tomuto článku se rychle naučíte psát krásnými plynulými tahy a nejen, že budete psát rychleji a efektivněji, ale váš krasopis se pomalu začne přibližovat písmu mistrů kaligrafie.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Psaní

 1. 1
  Prostudujte si písmena na ukázkové abecedě. Pozorujte, jak se jednotlivé znaky křiví. Pro každé písmeno existuje určitá “standardní” forma, které se říká malá a velká písmena. Jejich vzory můžete najít ve třídě, učebnici psaní nebo na internetu.
 2. 2
  Procvičujte. Před tím než písmena použijete v nějakém kontextu, procvičujte psaní jednotlivých písmen odděleně a samostatně. Existují stovky pracovních listů a interaktivních stránek, které vám s tím mohou pomoci. S jejich pomocí se naučíte stejné křivky a tahy.
 3. 3
  Napište písmena abecedy ve správném pořadí. Začněte s A a pokračujte až po Z. Pište jak velká, tak malá písmena. Proveďte to ještě jednou a jakmile začnete zvládat samostatná písmena, zkuste spojovat všechna písmena dohromady.
 4. 4
  Vyzkoušejte napsat pár vět. Před tím, než začnete s dlouhými souvětími, procvičte si psaní krátkých vět. Abyste se nenudili, použijte texty písní nebo věci, které slyšíte okolo vás. Taky není špatný nápad si zkusit napsat vlastní jméno.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Zvyky

 1. 1
  Zpomalte. Nepokládejte na sebe přílišný tlak. Psát psacím písmem je o zvyku a osvojit si zvyk nějakou dobu trvá. Napište větu. Zastavte. Pak napište tu samou větu, ale pomaleji. Která vypadá lépe?
  • Zpomalení vám také umožní napsat ladnější přechody mezi písmeny. Díky pomalému procvičování si budete schopni psací písmo lépe osvojit a postupně tak začnete psát automaticky a rychle.
 2. 2
  Zachovejte stejný sklon a pozici ruky. Postupně se psaní psacím písmem stane jednodušší a vy zpozorujete, že některá písmena nejsou tak pěkná jako ostatní. To je proto, že sklon a pozice vaší ruky se během psaní mění.
  • Zvolte si určitý sklon a držte se jej. Pokud se vám nedostává výsledků, po kterých toužíte, vyzkoušejte si jiný sklon držením pera v jiné pozici. Experimentujte s několika sklony, dokud nenajdete pozici, která se vám zdá být ideální.
 3. 3
  Najděte vlastní rytmus. Jsou dny, kdy se vám může zdát, že vaše ruka plyne po stránce s lehkostí a jsou dny, kdy ji k psaní musíte přimo nutit. Vyzkoušejte tento malý trik, abyste našli svůj vlastní rytmus:
  • Pořiďte si vrzající pero. Vhodný je například zvýrazňovač nebo fixa. Naslouchejte vaším tahům nahoru a dolů. Znějí stejně? Snažte se, aby zněly stejně.
  • A také si najděte svůj vlastní styl. Vaše písmena nemusí vypadat stejně jako na nástěnce ve 3. třídě. Psacím písmem píšete, dokud spojujete jednotlivá písmena dohromady. Najděte si tedy styl, který je pro vás nejjednodušší.
 4. 4
  Procvičujte psaní častěji. Snažte se psát alespoň jeden odstavec denně. Zapamatujte si však, že cvičením si vytvoříte pouze zvyk. Proto je vhodné osvojit si jen ty dobré zvyky.
  • Pokud nemáte dostatek motivace, přečtěte si následující text: V nedávné studii The College Board zjistilo, že studenti, kteří psali eseje během zkoušky SAT psacím písmem, dosáhli vyššího skóre, než ti, co je psali písmem tiskacím. Tento výsledek je přičítán tomu, že rychlost a efektivnost psacího písma umožňuje studentům věnovat větší pozornost obsahu testů...[1]
 5. 5
  Buďte trpěliví. Celé roky jste dennodenně psali tiskacím písmem. Změnit tento každodenní (vlastně hodinový) zvyk zabere hodně snahy a úsilí. Uvolněte se. Ono to přijde.
  • Pokud se vaše ruka unaví, zastavte. Jen byste byli více frustrovaní a úzkostliví. Dejte si pauzu a vraťte se k psaní později.
  Reklama

Tipy

 • Namísto psaní celé abecedy, jednoduše napiště “Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozzvučí síň úděsnými tóny waltzu, tanga a quickstepu.” Obsahuje to všechna písmena české abecedy a je to mnohem zábavnější než psát Aa, Bb, Cc, atd.
 • Snažte se během psaní uvolnit. Psaní vám tak přijde přirozenější.
 • Pokud máte diář nebo deník, snažte se do něj psát psacím písmem a procvičovat tak své schopnosti. Podobně můžete procvičovat zapisováním poznámek ve škole!
 • Také si můžete v papírnictví koupit písanky, v kterých jsou vytečkované čáry pomocí kterých se naučíte správný sklon a přesné mezery mezi křivkami, za které se nebudete muset nikdy stydět. Pomocí písanek se tak naučíte správné, krásné psací písmo.
 • Sežeňte si knihu a podívejte se, jak ostatní lidé píší psacím písmem a inspirujte se. Můžete objevit styl, který se vám bude líbit více, než ten standardní.
 • Najděte kamaráda či mentora, kdo ví, jak psát psacím písmem. Požádejte ho nebo ji, aby si s vámi prošli specifika toho, jak se jednotlivá písmena píší; např. jak jednotlivý tah začíná a končí nebo jaká existují pravidla (jako napojování mezi Bs a Os).


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír nebo křídová tabule
 • Propiska, tužka nebo křída
 • Písanka

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 060 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 10 060 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama