Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Můžete mít píseň s nejlepší melodií na světě, ale když nebudete mít dobrý text, nebudete mít úspěch. Ať už vás psaní textů baví, nebo chcete jen napsat něco, co se bude hodit k vašemu skvělému kytarovému sólu, wikiHow vám pomůže. V tomto článku se dozvíte, jak napsat standardní text k písni a zjistíte, jak najít ta správná slova.

Metoda 1 ze 6:
Běžná struktura textu

 1. 1
  Naučte se části písní. Každá píseň má několik základních částí. Můžete napsat píseň, která je obsahuje všechny, ale také píseň, která neobsahuje žádnou z nich. Záleží jen na vás. Většina písní dodržuje standardní strukturu, takže pokud chcete porozumět tomu, jak písně znějí, budete se muset tuto strukturu naučit.
  • Úvod – tato část písně je vždy na začátku. Někdy zní trochu jinak, než zbytek písně, může být pomalejší, rychlejší, nebo ji píseň nemusí vůbec obsahovat. Mnoho písní nemá žádný úvod, takže není nutné s ním vždy počítat.
  • Sloka – sloka je hlavní součástí písně. Většinou má o 50% více rýmů, než refrén, ale není to pravidlem. Každá sloka má stejnou melodii, ale jiná slova.
  • Refrén – refrén je část písně, která se vždy opakuje: jak text, tak melodie se nemění. Většinou je to nejchytlavější část celé písně.
  • Bridge – bridge je část písně, která se v některých písních vyskytuje, ale také to není pravidlem Většinou se nachází za druhým refrénem a zní úplně jinak, než zbytek písně. Bývá krátký (jeden nebo dva verše) a také často vede ke změně tóniny.
 2. 2
  Začněte u struktury AABA. Tento typ struktury je u populární hudby nejčastější. A většinou znamená sloku a B znamená refrén. Jinými slovy budete potřebovat dvě sloky, refrén a třetí sloku. Experimentujte s touto základní strukturou a až se ji naučíte, začněte teprve zkoušet složitější struktury.
 3. 3
  Vyzkoušejte si ostatní struktury. Existuje spousta způsobů, jak napsat standardní píseň. Můžete zkusit AABB, ABA, AAAA, ABCBA, ABACABA atd.
  • C většinou znamená bridge a ostatní písmena znamenají sekce písní, které mají jiný formát, než ostatní části a jsou tedy unikátní (jako kdybyste vzali verš z jiné písně a přidali ho do písně).
 4. 4
  Zkuste si volnou formu. Pokud si chcete vyzkoušet něco složitějšího, napište si něco, co se liší od tradiční formy a nedodržuje standardní strukturu. Není to ale jednoduché a rozhodně byste tím neměli začínat.
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Načerpejte inspiraci

 1. 1
  Zkuste cvičení „proud myšlenek.“ Toto cvičení je v podstatě jen volné psaní – vezměte si tužku a papír a začněte psát. Nezastavujte se a pište vše, co vás napadne. Díky tomu získáte v krátkém čase spoustu myšlenek a pokud jste opravdu ztracení, budete mít alespoň nějaký základ.
 2. 2
  Poslouchejte písně. Poslouchejte písně, které mají skvělé texty. Díky tomu se naučíte spoustu věcí o tom, co dělá dobrou píseň dobrou písní. Zaposlouchejte se do textu, všímejte si rýmu, rytmu atd.
 3. 3
  Vytvořte si vlastní názor na to, jaké písně chcete psát. Zjistíte, jaké texty se vám líbí a nelíbí. Dříve tento článek zmiňoval dobré a špatné texty, ale je opravdu jen na vás, jakou hudbu budete psát, co chcete vyjádřit jako umělec.
 4. 4
  Čtěte básně. Pokud nemůžete najít inspiraci, ale chcete si trénovat psaní textů, zkuste adaptovat básně. Ve starších básních (například od Lorda Byrona, nebo Roberta Burnse) najdete spoustu zajímavých myšlenek, které ovšem nejsou zrovna moderní. Zkuste je tedy adaptovat. Dokážete napsat rapový text podle Shakespeara? Dokážete napsat folkovou píseň podle básně E. E. Cummingse? Když si to zkusíte a podaří se vám to, budete o krok blíž k psaní skvělých textů.
 5. 5
  Držte se svého stylu. Nekopírujte práce ostatních textařů – každý má svůj jedinečný styl. Někteří lidé píšou texty instinktivně, jiní mají zase přesnou představu. Existuje spousta pravidel a standardů, ale nakonec jde vždy o kreativní proces, což znamená, že nejdůležitější je, aby text vycházel z vás.
 6. 6
  Nepřestávejte trénovat. Pořiďte si deník a zapisujte si vše, co vás napadne. Tak funguje kreativní proces: každý musí nejprve udělat spoustu chyb, než se mu povede dosáhnout úspěchu. Pište co nejvíce a upravujte své texty tak dlouho, dokud s nimi nebudete spokojení. I jeden úspěšný text pro vás bude skvělým začátkem. Nespěchejte a uvědomte si, že psaní textů vyžaduje spoustu času.
  • Všechny své texty si schovávejte. Nic nevyhazujte – založte si každou větu svých textů, třeba ji budete jednou potřebovat.
 7. 7
  Pište bez přestání. Začněte tím, že budete prostě psát. Pište o svých pocitech, o světě okolo vás, popisujte lidi, na kterých vám záleží. Pomůže vám to najít slova, která se budou hodit k vaší písni. Napište poezii, na které bude píseň stát (ať už to bude skutečná báseň, nebo jen několik vět, které vám budou znít dobře). Uvědomte si, že nemusíte psát stále jen depresivní nebo smutné texty. Nemusíte dokonce psát ani emocionální texty. Je možné napsat skvělý text jen s použitím nákupního seznamu.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Najděte si správná slova

 1. 1
  Buďte názorní. „Jsem smutný, cítím se špatně, přítelkyně mě dnes opustila...“ Ne! Takto byste rozhodně psát neměli. Když budete psát takové texty, všichni na vaši hudbu rychle zapomenou. Ty nejlepší texty v lidech vyvolávají emoce, protože zachycují prožitky, ne proto, že lidem říkají, jak se mají cítit. Pište o tom, jaké to je něco prožívat, místo abyste publiku říkali, jak se mají cítit.
  • Dobrou alternativou k „Jsem smutný“ je například píseň Damiena Rice „The Animals Were Gone:“ „V noci sním bez tebe a doufám, že se neprobudím, protože probouzet se bez tebe je jako pít z prázdného poháru.“
 2. 2
  Rýmujte rozumně. Jistě už jste někdy slyšeli píseň, která byla napsaná tak, že zněla velmi hloupě. Je to proto, že příliš přesné rýmy nezní dobře. Měli byste se vyhnout tomu, aby se vám rýmovaly všechny verše dokonale. Snažte se udělat to tak, aby to znělo přirozeně. Nepište divná slova jen proto, aby se vám text rýmoval. Text se v podstatě nemusí rýmovat vůbec.
  • Správně: „Díky tobě se cítím skutečně/Stačí, když se na mě usměješ a vím, jak se cítíš/Slunce vychází – Amen!“
  • Špatně: „Miluji svoji kočku/Je vždy tam, kde má být/Vypadá jako netopýr/A je trochu tlustá.“
  • Musíte se zamyslet také nad žánrem. Rapové písně mají rytmičtější texty, než většina ostatních stylů, ale ani to není pravidlem.
 3. 3
  Zkuste si nestandardní rýmy. Pokud chcete zkusit trochu zvláštní druhy rýmů, experimentujte. Věděli jste, že rýmy mohou být zajímavější, než jak jste se je učili ve škole? Zkoušejte si asonantní/konsonantní rýmy, pararýmy, aliteraci, nucené rýmy atd.
  • Například píseň Same Love od Macklemore využívá spoustu asonantních rýmů i různé další nestandardní rýmy: lately/daily, anointed/poisined, important/support it atd.
 4. 4
  Vyhýbejte se klišé. Měli byste se vyhýbat klišé, aby vaše písně zněly zajímavě a jedinečně. Když budete psát věci jako „na kolenou tě prosím,“ „šla ulicí,“ nebo se budete ptát „proč to nevidíš,“ nenapíšete nic zajímavého a nikoho neohromíte.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Myslete na hudbu

 1. 1
  Naučte se hudební zápis. Jistě si vzpomínáte, jak jste se ve fyzice učili o zachování hmoty (o tom, že nic není možné zničit úplně). To samé pravidlo platí i pro hudbu. Naučte se notový zápis (akordy, noty atd.), abyste měli jistotu, že se váš text bude k hudbě hodit. Měli byste psát tak, abyste udrželi stejný počet slabik v každém verši (neměli byste příliš zrychlovat, aby se vám do veršů vešla slova navíc).
  • Berte kus hudby jako čtyři šálky vody. Můžete nalít polovinu z jednoho šálku do pátého šálku, ale bude to znamenat, že budete mít dva poloprázdné šálky. To samé platí i pro hudbu – není možné přidat další bety, když to něčím nevyrovnáte (většinou pauzami).
 2. 2
  Začněte s melodií, kterou již máte napsanou. Pokud teprve začínáte s psaním textů nejlepší bude začít s již napsanou melodií. Pro většinu lidí je snazší vymyslet text k již existující melodii. Můžete si napsat melodii sami, spolupracovat s nějakým hudebně nadaným kamarádem, nebo si můžete adaptovat nějakou klasickou melodii (například z folkových a lidových písní).
 3. 3
  Začněte s melodií, kterou již máte napsanou. Pokud teprve začínáte s psaním textů nejlepší bude začít s již napsanou melodií. Pro většinu lidí je snazší vymyslet text k již existující melodii. Můžete si napsat melodii sami, spolupracovat s nějakým hudebně nadaným kamarádem, nebo si můžete adaptovat nějakou klasickou melodii (například z folkových a lidových písní).
 4. 4
  Myslete na to, že zpěvák bude muset dýchat. Zpěváci jsou jen lidé a při zpěvu potřebují čas na to, aby mohli dýchat. Měli byste čas od času zahrnout do textu menší pauzy. Kromě toho, že tím pomůžete zpěvákům, budou mít i posluchači větší šanci zpracovat váš text.[1]
  • Dobrým příkladem je americká hymna a pauza mezi verši „for the land of the free“ a „and the home of the brave,“ která zpěvákovi umožní nabrat dech.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Zakončení

 1. 1
  Přečtěte si, co jste napsali. Dává váš text smysl? Vypráví nějaký příběh, předává důležité informace, nebo něco/někoho popisuje? Představuje výzvu k akci, pokyny, nebo například pozdrav? Jde o filozofii nebo hloubání? Nebo je text nesmyslný či dvojsmyslný? Začněte text upravovat a měňte ho tak, aby dával co největší smysl. Zamyslete se nad tím, jak by měl znít a snažte se tohoto cíle dosáhnout. Líbí se vám umístění souhlásek a samohlásek? Má některý z veršů více významů? Máte v textu frázi, která má silný náboj? Chcete, aby se některá slova nebo verše opakovaly? Uvědomte si, že až lidé uslyší píseň poprvé, uslyší jen ty části, které jsou nejzajímavější.
 2. 2
  Přepisujte. Nikdo netvrdí, že nesmíte změnit to, co jste už napsali. Pokud se vám originální text líbí, nechejte ho tak. S většinou textů si ale budete muset trochu pohrát. Je možné napsat dobrý text napoprvé, ale většinou to tak nefunguje. Můžete i přesouvat celé verše, aby si text zachoval kontinuitu. Někdy je dokonce nutné změnit celé vyznění textu.
 3. 3
  Konzultujte svůj text s ostatními. Až budete mít text napsaný, měli byste ho ukázat ostatním lidem. I když si ho jen přečtou, možná hned přijdou na to, zda nezní trochu divně. Není dobré se vždy řídit radami ostatních, ale pokud někdo poukáže na chybu, které jste si nevšimli, opravte ji!
 4. 4
  Snažte se svou písní něčeho dosáhnout. Když sdílíme svoji práci se světem, děláme ho lepším místem. Nevadí, že jste stydliví, protože není nutné, abyste hned pořádali koncert a hráli svoji píseň před velkým publikem. Měli byste si ji ale zapsat, nebo nahrát, abyste ji mohli lidem alespoň pouštět. Neměli byste svoji práci skrývat!
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Co vám ještě pomůže

 1. 1
  Naučte se psát hudbu. Pokud píšete texty, ale nikdy jste ještě nenapsali žádnou hudbu, měli byste se to naučit. Není to tak těžké a v podstatě je to podobné psaní textů – existují pravidla, která můžete použít jako základ.
 2. 2
  Naučte se číst noty. Není to sice nutné, ale když budete umět číst noty, budete umět napsat lepší hudbu. Budete moci dokonce psát písně i pro ostatní lidi.
 3. 3
  Naučte se zpívat. Když budete umět lépe zpívat, bude pro vás snadnější při psaní textů myslet na to, jak bude píseň znít. Zapracujte na svém zpěvu a budete překvapení tím, jak vám to pomůže.
 4. 4
  Naučte se základy hry na nějaký nástroj. Když budete umět hrát na nějaký nástroj, psaní hudby pro vás bude snadnější. Naučte se hrát na piano, nebo na kytaru. Dokážete to sami a není to tak složité, jak to vypadá.
  Reklama

Tipy

 • Stále u sebe noste tužku a papír. Nikdy nevíte, kdy vás napadne něco skvělého. Můžete si nosit i velký sešit a v počítači si otevřít soubor, kam si budete zapisovat nápady.
 • Můžete napsat smutnou píseň o svých pocitech, nebo o tom, co se vám v životě stalo. Nálada písně bude určena podle toho, o čem chcete psát.
 • Nebojte se, psaní textů je zábava a také skvělý způsob, jak vyjádřit své pocity.
 • Když budete mít špatný den, vypište se z toho. Co se týče psaní textů, žádná nálada není bezcenná.
 • Uvědomte si, že existují pravidla psaní textů. Jakmile se je ovšem naučíte, vaši kreativitu nebude nic omezovat.
 • Měli byste psát smysluplné a jedinečné texty.
 • Když dostanete nějaký nápad, zapište si ho dříve, než ho zapomenete.
 • Pokud máte nějakou nedokončenou píseň, uložte si ji. Až budete mít dost takových fragmentů, budete je moci zkombinovat a napsat díky nim novou píseň.
 • Neztrácejte vytrvalost. Není snadné získat inspiraci, takže stále hledejte nové nápady. Když nepolevíte, najdete jistě spoustu skvělých věcí.
 • Snažte se psát inovativně – ty nejzajímavější písně mají někdy skutečně zvláštní texty.
 • Nebojte se lidem ukázat, co jste napsali. Vždy je dobré získat zpětnou vazbu a pochvala vás jistě potěší.
 • Nejlepší je nejprve si napsat text a potom vymyslet název písně. Díky tomu se nebudete muset snažit sladit text s názvem.
 • Pište text tak dlouho, jak bude potřeba. Neměli byste to uspěchat.
 • Nevzdávejte se žádného nápadu jen proto, že se vám zdá „hloupý“. Některé z nejlepších písní jsou o hloupých věcech.
 • Poslouchejte písničky v rádiu a všímejte si toho, jak jsou napsány.
 • Až napíšete více písní a budete lepší, automaticky se vám v hlavě budou tvořit rýmy. Když budete mít špatný den, podvědomě si svůj problém převedete na píseň a v podstatě se vám texty budou psát úplně samy.
 • Říkejte si své nápady nahlas, ať už jste sami, nebo s někým. Pomůže vám to nacházet lepší rýmy, zaznamenat umístění souhlásek a samohlásek a dosáhnete lepšího rytmu.
 • Dejte si pozor, abyste příliš neopakovali text. Nikdo nechce slyšet čtyřikrát za sebou „Chybí mi má dívka.“ Zároveň se ale nebojte čas od času nějaký verš zopakovat.
 • Napište si první verzi písně a později ji zkuste opravit. Když se vám na ní něco nebude líbit, přepište to!
 • Dávejte si při psaní textu pozor na to, čeho chcete dosáhnout.
 • Napište si jedno slovo a potom si k němu zkuste vymyslet co nejvíce synonym. *Můžete použít i internetové slovníky synonym.
 • Zpívejte o tom, jak se cítíte a pište své písně podle svých vlastních zkušeností.
 • Zamyslete se nad prezentací svého textu. Není nutné vždy vše říkat příliš jednoduše.
 • Zamyslete se nad tím, jaké obecenstvo chcete svojí písní přilákat. Potom pište tak, abyste udělali dojem na tyto lidi.
 • Všechny texty si označujte datem, abyste později snadno zjistili, kdy jste je napsali.
 • Vyhněte se kradení melodií ostatních písní!
 • Dobrá melodie je vždy dobrou melodií, ať už ji někdo slyší, nebo ne. Ty nejlepší melodie často leží spoustu let v šuplíku, než je někdo dokončí a nahraje.
 • Pokud nemáte inspiraci, jděte ven a zamyslete se nad přírodou. Můžete také myslet na to, jak by bylo možné vylepšit svět, kdyby lidé dělali věci, které většinou nedělají.
 • Čtěte si články o textařích a hledejte si rozhovory s nimi.
 • Někdy je snazší napsat báseň a potom k ní vymyslet melodii.
 • Nejprve si napište název písně a uvidíte, co vás napadne.
 • Myslete na velké věci. Pokud jste chytří, nebude to pro vás problém. Zkuste si napsat píseň o svých pocitech, o lásce, o vztazích a o kamarádech, nebo třeba o něčem zábavném, co se vám přihodilo. Až píseň dopíšete, zajděte za kapelou a požádejte je, aby vám ji zahráli, abyste viděli, zda má správný rytmus a rýmuje se. *Po nezbytných úpravách budete mít píseň hotovou! Řekněte své kapele, aby vás uvedla jako autora textu. Nepřestávejte psát další písně a jednou třeba budete slavní!Reklama

Varování

 • Neměli byste neustále rýmovat, pokud to tedy není váš záměr. Měli byste to dělat s mírou, protože jinak to bude otravné.
 • Nikdy nekopírujte cizí písně, jinak se dostanete do vážných problémů. Je ovšem dobré si vybrat styl textů, nebo hudby. Pokud se vám líbí například Katy Perry, pište popové písně, jaké zpívá. Pokud se vám líbí Taylor Swift, pište love songy v jejím stylu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tužka nebo pero (nebo také počítač s textovým souborem)
 • Hudební nástroj (kytara, piano..) není to nutné, ale pomůže vám to
 • Papír nebo počítač
 • Můžete si texty zapisovat také do poznámek v mobilním telefonu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 181 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 764 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 35 764 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama