Spoluautorem tohoto článku je Pippa Elliott, MRCVS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
Tento článek byl zobrazen 23 439 krát
Doma připravené kuře s rýží je dietní strava často doporučovaná veterináři, aby psi po průjmu nebo zvracení znovu nabyli sil. Tato lehce stravitelná a nízkotučná strava je bohatým zdrojem bílkovin a uhlohydrátů a je doporučovaná obzvláště při zažívacích potížích.[1] Kombinace bílkovin a škrobu mívá rovněž pozitivní vliv na povzbuzení chuti k jídlu pro psy zotavující se po operacích. I když se vařené kuře s loupanou rýží nedoporučuje podávat dlouhodobě, má dostatek nutričních vlastností, aby pomohlo vašemu psovi zotavit se po nemoci.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Příprava k vaření
-
1Kupte kvalitní kuře. Nejlepší volbou jsou kuřecí prsní řízky, protože nebudete muset oddělovat maso od kosti.
- Najděte druh kuřete ověřené kvality z domácího chovu.
-
2Kupte si balení loupané rýže. Pro tento recept nepoužívejte předvařenou rýži, má nižší nutriční hodnotu než běžná rýže.
- Můžete použít i neloupanou rýži, ale bude trvat déle, než se uvaří. Hotová rýže musí být dostatečně měkká, aby psovi nepodráždila žaludek nebo střeva.
- Některé zdroje uvádějí, že neloupaná rýže není vhodná, protože má příliš mnoho vlákniny, ale je to jen mýtus. Vláknina podporuje a reguluje normální funkci střev. Veterinární odborníci na výživu se domnívají, že vláknina zkracuje čas průchodu potravy trávícím traktem u psů s pomalým zažíváním a naopak prodlužuje čas průchodu potravy trávícím ústrojím u psů s rychlým zažíváním (jinými slovy pomáhá psům při zácpě, ale zpevňuje stolici psů při průjmu).[2]
- Není nutno kupovat rýži v bio-kvalitě. Není prokázáno, že by se od běžné rýže lišila množstvím nutričních hodnot a arsenu.
-
3Před vařením si připravte kuře. Kuřecí maso můžete vařit i s kostí, musíte jej však po uvaření od kosti oddělit. Nicméně, maso se uvaří dříve a důkladněji, jestliže jej oddělíte od kosti už před vařením, nebo koupíte kuřecí maso bez kosti.
- Oddělte kuřecí maso od kosti (nebo kupte maso bez kosti) a odstraňte tuk.
- Kuřecí maso nakrájejte asi na centimetrové kostičky pro malé psy, pro psy středně velkých a velkých plemen je nakrájejte o něco větší. Psi, kterým chybí více zubů, potřebují dokonce ještě menší kousky potravy.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Vaření kuřete a rýže
-
1Dejte kuře do velkého hrnce. Nalijte tolik vody, aby bylo maso úplně ponořené. Uveďte do varu, potom snižte teplotu a vařte pozvolna. Vařte do té doby, až bude maso uvnitř úplně bílé.
- Čas vaření se pohybuje mezi 10 a 30 minutami, podle velikosti nakrájených kostiček. Kuře s kostí potřebuje delší dobu.
- Jestliže je maso nedovařené, riskujete, že se průjem a zvracení zhorší kvůli bakteriím nacházejícím se v syrovém nebo nedovařeném mase.
-
2Vyjměte kuře z vody a nechte jej zcela vychladnout. Vývar si odložte na později. Kuře vychladne dříve, když jej rozložíte na pečící plech, nebo jej v cedníku zchladíte studenou vodou z vodovodu.
-
3Z vychladlého kuřete odstraňte všechny kosti. Oddělte maso a kosti vyhoďte. Potom maso nakrájejte na centimetrové nebo menší kousky pro malé psy, nebo na větší kousky pro středně velké a velké psy.
- Ujistěte se, že váš pes nemá přístup ke kostem a že je nemůže vybrat ani z odpadkového koše. Kosti by se mohly rozštěpit a propíchnout psovi krk, žaludek nebo střeva, což by mohlo být smrtelné.
-
4Z povrchu zchladlého vývaru seberte tuk. Zbývající vývar přelijte do jiné nádoby. Jestliže odstraníte tuk z masa ještě předtím, než jej budete vařit, na povrchu zchladlého vývaru pak nezbude žádný, anebo jen velmi málo. Odměřte 2,5 hrnku (asi 600 ml) kuřecího vývaru a nalijte jej zpět do hrnce.
-
5Kuřecí vývar uveďte do varu. Než začne vývar vařit, můžete si začít připravovat rýži, která se bude vařit ve vývaru.
-
6Odměřte si 1 hrnek rýže (asi 250 ml) a důkladně propláchněte vodou (tato dávka je pro velkého psa). Nasypte rýži do větší mísy, napusťte vodu a prsty rýži zcela ponořenou do vody míchejte. Několikrát vyměňte vodu, ve které rýži proplachujete, až zůstane čirá. Propláchnutí pomáhá odstranit přebytečný škrob a arsen z rýže.
-
7Uvařte rýži v kuřecím vývaru. Když začne vývar v hrnci vařit, nasypte do něj propláchnutou rýži. Znovu uveďte do varu, pak snižte teplotu a vařte pozvolna. Zakryjte dobře přiléhající pokličkou a vařte 20 minut (neloupaná rýže potřebuje 40 až 45 minut). Rýže je po uvaření trochu mokrá a měkká a všechna voda by do ní měla být úplně vstřebaná.
-
8Uvařenou rýži nechte zcela vychladnout. Proces chladnutí můžete urychlit, když rýži rozložíte na plech na pečení a ovíváte archem kartonu.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Krmení psa
-
1Přidejte uvařené kuře do rýže a zamíchejte vidličkou. Poměr rýže a kuřete by měl být mezi 2:1 a 3:1. Například, 2 až 3 hrnky rýže byste měli smíchat s 1 hrnkem kuřete.
-
2Podejte psovi kuře s rýží v jeho obvyklé misce na jídlo. Pří krmení dbejte pokynů veterináře. Psovi, který zvracel, dejte zpočátku jen trochu. Pokud v sobě jídlo udrží, při příštím krmení mu dejte víc. Postupně přejděte až k plným porcím v pravidelném čase krmení.
-
3Přechod na normální stravu. Po několika dnech krmení touto dietní stravou, můžete do ní psovi začít přidávat obvyklé krmení (granule nebo jinou potravu, kterou svého psa normálně krmíte). Každý den přidejte do dietní stravy více obvyklého krmení a snižujte podíl kuřete s rýží. Přechod na normální stravu trvá obyčejně 4 až 5 dnů.[3]
- Přechod na normální stravu nezapomeňte konzultovat s veterinářem. V závislosti na potížích, které trápí vašeho psa, mu možná budete muset podávat dietní stravu déle než těchto pár dnů.
-
4Zavolejte veterináři, pokud příznaky přetrvávají. Kuře s rýží je zamýšleno pouze jako dočasné krmení, pečujete-li o svého psa v domácím prostředí. Pokud průjem neustoupí v čase, který nastínil veterinář, nebo jestli vodnatý průjem trvá déle než 3 dni, bezodkladně zavolejte veterináři. Veterinář vám řekne, zda máte psa znovu přinést na kontrolu, nebo vám poradí vyzkoušet jinou lehce stravitelnou dietu.Reklama
Tipy
- Předtím, než budete připravovat kuře s rýží, poraďte se s veterinářem. Ten vám v závislosti na zdravotních potížích vašeho psa buď potvrdí, že je tato nebo podobná dieta pro něj prospěšná, nebo, bude-li to zapotřebí, navrhne jiné řešení potíží.
- Psí tělo neumí zpracovat chuťové přísady tak jako lidské. Při přípravě jídla pro psy nepoužívejte sůl, pepř nebo jiná koření.
Varování
- Tato dietní strava není považována za kompletní dlouhodobé krmení. Pokud budete psa po celý jeho život krmit pouze kuřetem s rýží, budou mu chybět základní vitamíny a minerály. Pokud byste chtěli připravovat pravidelné krmení svému psovi doma, požádejte veterináře, aby vám poradil vhodné recepty.
- Jestliže váš pes nadále zvrací, ihned zavolejte veterináři. U psů, kteří zvrací (obzvláště u malých psů) může velmi rychle nastat dehydratace, což mívá neblahý vliv na jiné orgány v jejich těle, třeba na ledviny.
- Nepoužívejte olej a odstraňte všechen tuk z masa, které budete vařit. Tuky při trávení zatěžují slinivku, což může způsobit její zánět.
Co budete potřebovat
- Kuře
- Loupanou rýži
- Velký hrnec
- Vodu
- Hrnky na odměření ingrediencí
Reference
- ↑ Tilley LP, Smith FWK. The 5-Minute Veterinary Consult: Canine and Feline, 3rd Edition. Lippincott, Williams and Wilkins, 2004: p. 1359.
- ↑ Hand MS, Thatcher CD, et. al. Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Mark Morris Institute, 2000: p. 171.
- ↑ Tilley LP, Smith FWK. The 5-Minute Veterinary Consult: Canine and Feline, 3rd Edition. Lippincott, Williams and Wilkins, 2004: p. 1359.