Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nehody se stávají. Hravá psí povaha a zvědavost mohou občas vést k říznutím, oděrkům nebo píchnutím. Důkladné vyčištění rány doma podpoří hojení a navíc získáte čas, pokud nebudete moct jít se svým psem ihned k veterináři. Důkladné vyčištění zajistí prevenci proti infekci a veterinář vám řekne nakolik je zranění vašeho miláčka vážné.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zastavení krvácení

  1. 1
    Uklidněte psa. Zraněnému psovi věnujte hodně pozornosti a konejšete jej, je-li příliš rozrušený. Hlaďte jej a klidným hlasem na něj tiše mluvte. Zůstaňte klidní, i když si o něj děláte starosti. Pes umí číst řeč vašeho těla a zná velmi dobře intonaci vašeho hlasu. Začne se chovat stejně jako vy.
  2. 2
    Pokud je to zapotřebí, nasaďte mu náhubek. Když ošetřujete zraněné zvíře, musíte dbát i o vlastní bezpečnost. Dokonce i váš jinak roztomilý a milující pes na vás může zaútočit, aby unikl další bolesti. Pokud začne pes vrčet a ohánět se, dejte mu raději náhubek.
    • Jestliže nemáte náhubek, oviňte svému psovi kolem čenichu vodítko nebo jemný provaz.[1]
    • Pokud by pes začal panikařit, přestaňte a raději jej vezměte co nejopatrněji k veterináři.
    • Předtím, než jej ponesete k veterináři, oviňte kolem něj prostěradlo nebo ručník.
  3. 3
    Nejdříve řešte krvácení. Vyčištění rány je důležité, ale zastavit co nejdříve silné krvácení je v tuhle chvíli opravdu životně důležité. Jestliže se vám zdá, že krev ze zranění pulzuje, na vině může být zraněná tepna, což je velmi nebezpečné; pulzující krvácení byste neměli brát na lehkou váhu.
    • Použijte čistý savý materiál (ručník, utěrku, košili, gázu nebo i dámskou vložku) a tlačte přímo na zranění.
    • Na ránu tlačte v kuse 3-5 minut, až potom zkontrolujte, jestli krvácení přestalo. Pokud přestanete tlačit, zastavíte tvorbu krevní sraženiny, čímž se celý proces zpozdí.
  4. 4
    Škrtidlo použijte jen tehdy, je-li to zapotřebí a pod dohledem odborníka. Škrtidlo by mělo být poslední možností jak krvácení zastavit. Nesprávné použití škrtidla vede ke komplikacím, které mohou způsobit odumření tkáně. Pokud přerušíte proudění krve, hrozí vašemu psovi amputace. Jestliže jste škrtidlo ještě nikdy předtím nepoužili, zavolejte veterináři a řiďte se přesně podle jeho rady a podle těchto všeobecných pokynů.
    • Kolem končetiny (ne však kolem krku, hrudi nebo břicha) oviňte čistý ručník nebo jiný čistý savý materiál.
    • Použijte pásek nebo vodítko a utáhněte jej. Měli byste jej umístit nad zraněním, směrem k tělu.
    • Nenechávejte škrtidlo déle než 5-10 minut, abyste psovi trvale nepoškodili končetinu.
    • Vyviňte dostatečný tlak, abyste zpomalili nebo zastavili krvácení, dejte však velký pozor, abyste nezhmoždili sval nebo měkkou tkáň.
    • Použití škrtidla by nemělo být pro zvíře bolestivé.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vyčištění rány

  1. 1
    Elektrickým strojkem odstraňte psovi srst kolem rány. Když už máte krvácení pod kontrolou, můžete začít s čištěním rány. Pokud má váš pes dlouhé chlupy, budete je možná muset ostříhat, ale pouze tehdy, jste-li schopni udělat to bezpečně, jinak riskujete další zranění. Pokud nemáte elektrický zastřihovač, použijte ke zkrácení chlupů nůžky s oblými konci. Dejte pozor, abyste nezastříhli do kůže. Pokud chlupy před čištěním odstraníte, lépe uvidíte na zranění a předejdete tomu, aby se do něj dostaly nečistoty přichycené na srsti.
  2. 2
    Vymyjte ránu teplou slanou vodou. Do 1 hrnku teplé vody z kohoutku přidejte 2 polévkové lžíce soli a míchejte, dokud se sůl nerozpustí. Naplňte kapátko nebo injekční stříkačku bez jehly solným roztokem a jemně ostřikujte ránu. Tkáň by měla zůstat čistá a lesklá.[2] [3] [4]
    • Jestliže nemáte kapátko nebo stříkačku, lijte roztok na ránu přímo.
    • Jestliže má váš pes zraněnou tlapku, ponořte mu jí na 3-5 minut do nádoby (miska, pekáč nebo malý kbelík) se solným roztokem. Po ruce mějte ručník, abyste mu mohli tlapku vysušit.
  3. 3
    Ránu vydezinfikujte.[5] Zřeďte Betadine nebo Nolvasan teplou vodou. Tento roztok použijte jako poslední. Můžete jej též použít i namísto solného roztoku při čištění rány.
  4. 4
    Ránu osušte. Sterilní čtverec je ideální, ale postačí jakýkoliv jiný čistý savý materiál. Ránu nedřete, ani neotírejte. Jen jemně poklepávejte, abyste svému psovi nezpůsobili větší bolest nebo další zranění.
  5. 5
    Použijte antibiotickou mast nebo sprej bezpečný pro lidi. Buďte si vědomi, že sprej může vašeho psa vystrašit a na zranění může trochu pálit. Pokud máte jinou možnost, nepoužívejte masti nebo krémy, mohou přitahovat nečistoty. Navíc se váš pes mast pravděpodobně pokusí slízat, takže ji používejte jen tehdy, když tomu můžete zabránit. Rovněž můžete postižené místo ovinout ochranným obvazem, nebo dát psovi límec.
    • Dejte pozor, abyste psovi nestříkli do očí.
    • Nepoužívejte masti s kortikoidy, jako je hydrokortizon nebo betametazon, které mohou zpomalit hojení. Použijte jen antibiotické masti.
    • Nepoužívejte masti proti mykózám, pokud je nedoporučí veterinář.
    • Pokud by vám nebylo jasné, jak výrobek aplikovat, zeptejte se ještě před použitím svého veterináře nebo v lékárně.
  6. 6
    Denně kontrolujte ránu. Jestliže spatříte jakékoliv známky infekce, okamžitě svého psa vezměte k veterináři. Mezi příznaky infekce patří zápach, nebo žlutý, zelený anebo šedivý výtok.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vyhledejte odbornou veterinární pomoc

  1. 1
    Při zranění oka s návštěvou veterináře neotálejte. Jakékoliv poranění očí může potenciálně skončit poškozením zraku. Pro zvýšení šance na úspěšné zotavení, psa bezodkladně vezměte k veterináři.
  2. 2
    Jestliže není zranění pouze povrchové, vezměte svého psa k veterináři, bude možná zapotřebí pár stehů. Pokud poranění vypadá vážně a nebudete jej schopni vyléčit sami, vezměte psa k veterináři. Každé hlubší zranění, které pronikne kůží do svalu, šlachy nebo tukové vrstvy potřebuje odborné ošetření. Po posouzení zranění možná veterinář navrhne zašití rány, které podpoří její hojení.
  3. 3
    Veterinární pomoc vyhledejte při jakémkoliv zranění způsobeném kousnutím. Kousnutí obvykle způsobí rozdrcení tkáně. To často komplikuje uzdravení. Zranění způsobená kousnutím potřebují výplach a drenáž prováděné v narkóze. Navíc jsou zvířecí ústa plná bakterií a infekce hrozí i když zranění nevypadá vážně.[6]
  4. 4
    Pokud je potřeba, musí veterinář provést drenáž (odvod tekutin z rány) a odstranit z rány cizí tělesa a neživou tkáň. Jestliže se rána namísto hojení naplní tekutinou, navrhne pravděpodobně veterinář drenáž. Rovněž odstraní poškozenou, nebo infikovanou tkáň z okolí rány. Obě tyto procedury jsou prováděny pod narkózou.
  5. 5
    Poraďte se s veterinářem o podávání antibiotik. Tyto léky léčí a předcházejí infekci, která zpomaluje hojení. Veterinář zranění prohlédne, zjistí případné projevy infekce a je-li to zapotřebí, zkonzultuje s vámi podávání antibiotik.
    Reklama

Varování

  • Vezměte svého psa k veterináři, jestliže je zranění hluboké, rozsáhlé, nebo silně krvácí.
  • Pokud se rána infikuje, vezměte svého psa k veterináři.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 13 815 krát
Stránka byla zobrazena 13 815 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama