Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nechte se pohltit zlatou horečkou a začněte rýžovat vlastní zlato! Vezměte si příklad z dávných zlatokopů a užijte si skvělý den na břehu potoka s rýžovací pánví v ruce. Pokud budete vše provádět správně, rýžování zlata může za vaše úsilí přinášet značné odměny. Držte se našich rad a naučte se, jak správně dobývat tento třpytivý kov.

Část 1
Část 1 ze 4:

Oddělení větších kamenů a nečistot

  1. 1
    Naplňte rýžovací pánev do ¾ štěrkem. Potom pánev pod vodou přizvedněte, aby se nacházela těsně pod hladinou.[1]
  2. 2
    Několikrát pánví důrazně zatřeste. Třeste s ní ze strany na stranu i nahoru a dolů. Dejte si ovšem záležet, abyste nesetřásli veškerý nabraný materiál.
  3. 3
    Přestaňte rýžovací pánví třást a začněte s ní jemně kroužit. Štěrk by se měl potom začít uvnitř pánve pohybovat v kruzích. Tímto způsobem z pánve odplavíte nebo rozpustíte většinu jílu a špíny. Všechny kořínky nebo kusy rašeliny odstraňte z pánve prsty -- jedině tak se ujistíte, že s nimi neodstraníte i částečky zlata.
  4. 4
    Vysbírejte velké kameny. Ujistěte se, že jsou všechny velké části odplavené. To byste měli udělat hned po provedení předchozích kroků. Opakujte tento postup, dokud všechny větší části nebudou pryč a dokud se těžší usazeniny (jako je zlato a písek) neusadí na dně pánve.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Odstraňte lehčí písek a štěrk

  1. 1
    Rýžovací pánev přidržujte těsně pod hladinou vody a neustále se ujišťujte, že je plně ponořená. Lehce ji od sebe nakloňte, jako byste chtěli zachytit proud vody.
  2. 2
    Kružte pánví ze strany na stranu. Použijte k tomu lehkého pohybu, jakéhosi hodu vpřed, jako byste drželi horký koláč a každou chvíli vám měl spadnout (samozřejmě aniž byste vyklopili obsah pánve). Buďte opatrní, ale použijte dostatečnou sílu, která odplaví lehčí částečky přes okraj pánve.[2]
  3. 3
    Narovnejte rýžovací pánev. Pánví třeste a kružte pod vodou a potom pánev vždy narovnejte. Docílíte tím usazení těžších částic na dně rýžovací pánve a lehčí materiály odplavou přes její okraj.
  4. 4
    Tento proces několikrát zopakujte. Po dokončení tohoto rýžovacího postupu by vám na dně pánve mělo zbýt množství materiálu odpovídající zhruba dvěma šálkům. Tento materiál už by neměl obsahovat žádné větší kamínky a další nečistoty. Usazeniny na dně pánve jsou ty nejtěžší z celé várky, kterou jste do pánve původně nabrali a sestávají z černého písku nebo "koncentrátů" a, pokud budete mít štěstí, zlata.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Odplavení černého písku

  1. 1
    Vyzvedněte pánev z vody. V rýžovací pánvi by měla zbýt společně s usazeninami kaluž vody, hluboká asi 3 centimetry. Voda je velmi důležitá, protože po vynoření budete zbylý nános dále prosívat a oddělovat písek od případných zlatinek.
  2. 2
    Nakloňte pánev lehce směrem k sobě. Potom pánví jemně točte, aby se usazený materiál rozpohyboval a kroužil po pánvi. Tímto postupem budete moct kontrolovat, jestli se v písku neobjeví nějaká větší zlatinka nebo nuget, který byste mohli vyndat ručně. [3]
    • Pokud nějakou částečku zlata objevíte, seberte ji a vložte do připravené nádobky. To může být buď speciální lahvička na vzorky, zakoupená v obchodě, nebo obyčejná sklenice či kalíšek od léků, který najdete doma.[4]
  3. 3
    Znovu rýžovací pánev ponořte do vody. Opakujte postup popsaný v třetí části (střídání krouživého pohybu s vyrovnáváním pánve a třesením). Při tomto procesu buďte velmi opatrní a neprovádějte ho příliš důrazně. Mohli byste se tak zbytečně připravit o původně zachycené zlato.
  4. 4
    Pokud máte plastovou rýžovací pánev, použijte magnet. Vytáhněte pánev z potoka a snažte se z ní vylít všechnu vodu. Potom na stranu dna pánve přiložte magnet a pomalu s ním pohybujte po obvodu. Černý písek je magnetický a přichytí se tak k vašemu magnetu. Tímto procesem si usnadníte a urychlíte oddělení nežádoucích usazenin od zlata.
    • Pokud se rozhodnete použít magnet, můžete písek buď jednoduše nabírat nebo si pomoct nasávací lahví. Nasávací lahve mají na vrchu připojenou sací trubici (tak jako třeba lahvička na oční kapky, kterou k těmto účelům také můžete použít). Po stisknutí lahvičky vytvoříte uvnitř vakuum. Uvolněním stisku pak dojde k nasátí cíleného objektu dovnitř (v tomto případě jde o vodu a zlato). Vaše zlato tak bezpečně uchováte uvnitř lahvičky. [5]
  5. 5
    Zbytek černého písku a zlata nalijte do lahve. Po prosetí maximálně možného množství černého písku je vhodné zbylý materiál přelít do lahve. Nejbezpečnější cestou je použití trychtýře, který zasunete do hrdla lahve a přelijete skrze něj zlato s pískem.
  6. 6
    Nyní, po oddělení všeho zlata, už vám nezbývá než si z plných plic užít pokřiku ‘Heuréka!’ Právě se z vás stal pravý zlatokop.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Výběr vhodné lokality

  1. 1
    Přesuňte se k nějakému vodnímu toku, o kterém se říká, že je zlatonosný. Ať už se bude jednat o vaše oblíbené rodinné místo nebo zcela novou lokalitu, o které kolují legendy a vy tušíte, že za tím může být kousek pravdy, zkuste to. Nedejte na rady, že známá zlatonosná místa už jsou vytěžená, protože na nich rýžují moderní zlatokopové dlouhá léta - zlatonosné potoky a řeky nesou zlatinky z mnohem vzdálenějších a vyšších míst. Každý rok bouře vyplaví další množství zlata, které si můžete ukořistit pro sebe!
  2. 2
    Vyberte si místo podél břehu potoka nebo řeky. Takové místo by mělo být hluboké alespoň 15 centimetrů. Příliš mělká voda by mohla být zakalená a plná listů či dalších nečistot, které by bránily vašemu výhledu na ponořenou rýžovací pánev.
  3. 3
    Vyberte lokalitu s mírným proudem. Voda by měla být dostatečně rychlá, aby zvládla unášet přes pánev prosáté nečistoty, ale zároveň dostatečně pomalá, aby vám nebránila v pohybu při plně naložené a ponořené rýžovací pánvi.
  4. 4
    Správné místo by mělo mít podél břehu velké kameny nebo padlý strom. Není to samozřejmě nezbytně nutné, ale větší kámen nebo kmen, na který si při rýžování budede moct sednout, vám celou práci značně usnadní (vaše nohy a záda vám za to poděkují).
  5. 5
    Sežeňte rýžovací pánev. Mezi standardní rýžovací pánve patří jak ty kovové, tak plastové. Plastové pánve jsou vhodnější pro začátečníky, protože nereznou, jsou lehčí a často jsou vyráběné v černé barvě, která usnadňuje hledání zlatinek. Také mohou být opatřeny žebrováním pro zachytávání částeček zlata.
    • Pokud se rozhodnete jako pravý profesionál z dob zlaté horečky používat kovovou pánev, odstraňte z jejího povrchu nejprve veškerý olej (pokud použijete úplně novou pánev, s odstraňováním oleje si samozřejmě nemusíte lámat hlavu). K odstranění olejů přidržte pánev pomocí kleští nebo tepluvzdorných rukavic nad ohněm, nahřejte ji až do matně červené barvy a potom ji ponořte do vody. Tímto procesem zbavíte pánev veškerých olejů a dodáte jí tmavě modrou barvu, která usnadní vyhledávání zlatinek.
  6. 6
    Naučte se pracovat s rýžovacím sítem. Síto můžete přiložit k rýžovací pánvi a usnadnit si oddělení větších částí od menších. Používání síta není nutné, ale v případě, že rýžujete z černého písku nebo koncentrátů, může být velmi nápomocné.
    Reklama

Tipy

  • Nenechte se zmást pyritem. Tento minerál se obvykle skládá ze železa a sulfidů arsenu a může svým vzhledem připomínat zlato. Pyrit od zlata rozlišíte díky malým krystalickým kostičkám, které vytváří. Zlato se v rýžovacích pánvích objevuje v podivně tvarovaných shlucích nebo malých flíčcích - "zlatinkách".
  • Pokud jste žádné zlato nenašli, pokuste se o to znovu. Jestliže se vám nezadaří ani potom, přesuňte se na jiné místo.
  • Naučte se správně rozpoznat zlato. Ulehčíte si práci a nenecháte se ošálit vzhledem slídy, pyritu nebo jiných minerálů, které mohou zlato připomínat. Prohlédněte si obrázky na internetu.
  • Snažte se rýžovací pánví netočit příliš důrazně. Vytvořili byste centrifugový efekt, který by způsobil vytažení kýžených těžkých částic nahoru a jejich odplavení přes okraj pánve.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Plastovou nebo kovovou rýžovací pánev
  • Láhev
  • Nasávací lahvičku
  • Řeku nebo potok

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 42 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 492 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 9 492 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama