Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy je těžké dosáhnout při randění rovnováhy. Jak to udělat, aby partner poznal váš zájem, ale nemuseli jste působit zoufale nebo závisle? Jak někoho poznáte, aniž byste mu strkali nos do soukromí nebo byli drzí? Jak zjistíte, zda vás ten druhý má rád, nebo jak mu sdělíte své pocity? Randění je složité, ale existuje několik pravidel, které vám mohou pomoci uspět.

Metoda 1 ze 4:
Připravte se na úspěch

 1. 1
  Definujte svá očekávání. Proč chcete randit? Co hledáte? Chcete závazek do konce života, nebo si chcete jen užít? Musíte zjistit, zda hledáte závazek nebo ne, to je velmi důležité pro váš přístup k randění.
  • Pokud randíte pro legraci a společnost, záleží vám nejvíc na tom, jestli vám s partnerem bude dobře. Flirtování a sexuální chemie jsou nejdůležitější.
  • Pokud hledáte partnera, měli byste být více ochotní přehlížet stydlivost a nepříjemné chvíle, abyste mohli toho druhého lépe poznat. Kompatibilita a emocionální souhra jsou zde nejdůležitější.
  • Většina z nás hledá směs zábavy a závazku, ale je důležité uvědomit si, co chcete nejvíce, abyste mohli mít jistotu, že chcete to samé co váš partner.
 2. 2
  Rozhodněte se, jak chcete randit. V dnešním moderním světě nestačí jen chtít randit. Musíte vědět, jak to chcete udělat. Existuje totiž několik různých způsobů, z nichž každý má svá pro a proti. Můžete toho samozřejmě vyzkoušet více. Když to uděláte, zvýšíte tím své šance na úspěch.
  • Internetové randění. Online randění je vlnou budoucnosti. Zařídíte si profil, projdete si profily ostatních členů a když se s někým chcete setkat, domluvíte si schůzku. Je to účinné a skvělé pro lidi, kteří se trochu stydí (a nejen pro ně). Na druhou stranu budete muset projít mnoho lidí, kteří na svých profilech lžou a je také možné, že vám to ve skutečnosti nebude klapat tak, jako po síti.
  • Najděte si někoho v baru nebo v klubu. Je těžké někoho oslovit v baru. Většinou je na to potřeba nějaké sebevědomí. Pro mnoho lidí to ale funguje skvěle. Tato metoda „randění“ je neformálnější a většinou nejde o hledání partnera na celá život, ale ani to není pravidlem.
  • Požádejte kamaráda, aby vám někoho dohodil. To je vždy dobrá možnost, nebo alespoň nápad. Proč by vás někdo nemohl s někým seznámit? Požádat kamarády, aby vám někoho dohodili skončí buď skvěle, nebo hrozně. Za zkoušku ale nic nedáte!
 3. 3
  Snažte se vypadat co nejlépe. Možná si říkáte, že na vzhledu v lásce nezáleží. Bohužel to ale není pravda. Emocionální láska je sice páteří vztahu, ale nemá nic společného s tím, že je důležité o sebe pečovat. První dojem je také vždy důležitý. To, jak vypadáte toho o vás řekne mnoho.
  • Muži si mohou přečíst článek o tom, jak být přitažlivý. Jistě byste se měli snažit mít hezký účes, čistou pleť a měli byste se holit. Nepodceňujte přípravu na líbání!
  • Dámy si mohou přečíst článek o tom, jak být pro muže přitažlivé. Platí skoro to samé jako pro muže – vlasy, pleť make-up, doplňky a oblečení ale mají dámy mnohem složitější.
 4. 4
  Chovejte se tak, jako by vám nezáleželo na výsledku. Při randění se budete muset někdy vypořádat také s odmítnutím. Když vás nikdo neodmítá, znamená to, že se moc nesnažíte seznamovat se s novými lidmi. Pokud vám nezáleží na výsledku rande, znamená to, že vás nebude bolet, když vás někdo odmítne. A díky tomu se nebudete bát poznávat nové zajímavé lidi a zvýšíte své šance na úspěch.
  • Nezáviset jen na výsledku rande se jednodušeji řekne, než udělá. Budete se muset naučit nebrat si nic osobě. Stojí to ale za to – mnoho lidí se bojí seznamování s lidmi a randění jen proto, že mají strach z odmítnutí.

Metoda 2 ze 4:
Seznamujte se

 1. 1
  Jděte mezi lidi. Nemusíte nutně chodit do baru nebo do klubu (i když můžete), pokud vás to nebaví. Dělejte věci, které vás baví a hodně pro vás znamenají. Když budete někde, kde je dobrá nálada a potkáte někoho zajímavého, hned budete mít něco společného!
  • Díky internetu je randění dnes mnohem jednodušší. Sledujte fóra, seznamky a akce pro nezadané lidi ve svém okolí. Snáze tak najdete někoho, s kým máte společné zájmy.
  • Nebojte se! Pokud není váš styl přijít k někomu a rovnou ho oslovit. stále se můžete snažit působit mile a přístupně. Udržujte oční kontakt, usmívejte se, zvedejte obočí a snažte se s někým navázat kontakt klidně i přes celou místnost.
 2. 2
  Naučte se klábosit. Mnoho lidí říká, že neradi randí, protože neradi mluví o nedůležitých věcech. Je to v pořádku, protože takové klábosení je pro spoustu lidí těžké. Většinou o tom druhém nic nevíte, takže si nejprve musíte najít něco, co máte společného. Naštěstí jde jen o začátek rozhovoru. Zde je několik tipů, které by vám měly pomoci.
  • Ptejte se. Pokládejte partnerovi otevřené otázky, na které dostanete zajímavé odpovědi. Například se zeptejte: „Jak ses vlastně dostal k horolezectví?“. Je to lepší, než „Baví tě horolezectví?“
  • Mluvte o tom, co se děje kolem vás. To ale neznamená počasí. Mluvte spolu o tom, co právě děláte. Když někoho potkáte na pláži u volejbalové sítě, můžete říct například: „Tobě to ale jde, když budu chtít dostat nakládačku, vím kam jít. Hraješ tady často?“
  • Komentujte to, co říká ten druhý. Pokud partner zmíní například svého oblíbeného učitele z fyziky, nebojte se s ním sdílet své pocity: „Přesně tak, také jsem měl jednoho takového učitele. Fyzika je skvělá, bavilo mě zapalovat věci a dělat různé pokusy.“
 3. 3
  Nebojte se udělat si legraci sami ze sebe. Jistě jste nervózní, potí se vám ruce a srdce vám buší. Najednou nevíte, co máte říct a vypadne z vás něco hloupého. Co dělat? Chovat se vážně a ztrapnit se, nebo se usmát a udělat si z toho legraci?
  • Udělejte si legraci sami ze sebe. „Teda, když mluvím s hezkou dívkou, chovám se jako idiot. To je dobré vědět.“ Díky tomu se budete oba cítit dobře a partner bude vědět, že se neberete příliš vážně. Být hravý je při randění jedna z nejdůležitějších vlastností. [1]
 4. 4
  Vybírejte si. Nemusíte chodit na rande s každým, kdo o vás projeví zájem. Přestože se říká, že byste neměli hodnotit knihu podle obalu, lidé, kteří si partnery pečlivěji vybírají, jsou většinou pro ostatní přitažlivější. Možná je to proto, že mají vyšší standardy a dávají tak najevo, že si sami sebe více váží a nepůjdou na rande s každým, kdo jim přijde do cesty. [2]
  • Zároveň byste to ale neměli přehánět – když budete vybírat příliš dlouho, nakonec přeberete. Když jste v místnosti plné lidí, kteří mají stejné zájmy jako vy, měli byste být schopni si vybrat alespoň jednoho nebo dva – ne 10 ani 0. Snažte se na každé akci dát někomu najevo, že se vám líbí. Vyměňte si telefonní čísla a v případě zájmu se domluvte na osobní schůzce. Ukážete tím tak, že máte zájem o skutečný vztah.
  • Když vás někdo pozve na rande a vy nemáte zájem, nevymlouvejte se a neříkejte, že nemáte čas nebo nejste připraveni na vztah. Ten druhý nakonec zjistí, jak to je a může mu to ublížit. Je to někdy mnohem horší, než říct prostě „ne“. Snažte se tyto situace řešit s grácií. Usmějte se a řekněte „ne, ale děkuju“ a změňte téma, abyste se mohli oba cítit lépe.
 5. 5
  Pozvěte někoho na rande. Pokud máte pocit, že si s někým padnete do noty, nebojte se a pozvěte ho někam. Bude to sice těžké, ale jistě to zvládnete. Nechoďte kolem horké kaše. Možná si myslíte, že je to těžké, ale ten druhý jistě ocení vaši upřímnost. Vždy můžete říct například toto:
  • Upřímně: „Myslím si, že jsi opravdu zajímavý/á. Chtěl/a bys se mnou zajít o víkendu na skleničku?“
  • Romanticky: „Musím říct, že když jsem tě viděl, úplně mi to prozářilo den. Když jsem tě trochu poznal, líbíš se mi ještě víc. Nechtěla bys jít na skleničku?“

Metoda 3 ze 4:
Jak mít úspěšné první rande

 1. 1
  Udělejte dobrý dojem. Měli byste chtít, aby si partner rande užil, ale také byste měli chtít, aby si partner užil vás jako člověka. Přemýšlejte a snažte se být okouzlující. Nikdy ale nehrajte někoho, kým nejste. Dovolte partnerovi, aby vás poznal takové, jací skutečně jste. Můžete si ovšem udržet trochu tajemnosti.
  • Chovejte se slušně. Vypněte si telefon. Telefony můžete na rande brát pouze pokud jste lékař. Také se naučte základy správného stolování.
  • Zaměřte se na svého partnera. Nedívejte se na nikoho jiného, snažte se nepůsobit znuděně a nemračte se. Když budete zírat za partnera nebo kolem sebe, také to není dobré. Budete vypadat, jako kdybyste se už těšili na konec schůzky.
  • Nemluvte spolu o svých bývalých vztazích. To platí naprosto vždy a každého potenciálního partnera tím odradíte. Budete vypadat, že nejste schopni na své bývalé partnery zapomenout. Pokud se vás ale ten druhý zeptá na vaše minulé vztahy, řekněte jen to, že jste nakonec zjistili, že vám to s partnerem nebude klapat, takže jste se rozešli a hledáte někoho, s kým budete šťastnější. Nezacházejte do detailů a nevyptávejte se toho druhého na jeho zkušenosti.
 2. 2
  Zkuste vymyslet rande, na kterém si užijete zábavu a vzrušení. Můžete vybrat třeba horskou dráhu nebo nějakou taneční lekci. Odvede to pozornost od trapných chvil ticha při rozhovoru (které jsou ale naprosto normální) a zjistíte, jak vám to spolu funguje. Když se spolu zapojíte do něčeho vzrušujícího, váš mozek bude vylučovat dopamin a norepinefrin, což jsou hormony spojené se štěstím, důvěrou a láskou. [3] Pokud svému rande dodáte trochu těchto hormonů, budete mít větší šanci na úspěch.
 3. 3
  Zajímejte se o partnera a sami se snažte být zajímaví. Nepřehánějte a nevychloubejte se ohledně svých úspěchů atd. Pouze řekněte, co máte rádi, co vás baví a čeho chcete dosáhnout. Zeptejte se partnera, co baví jeho a čemu se rád věnuje. Užívejte si tato témata při rozhovoru a snažte se o partnerovi něco zjistit.
  • Nezapomínejte na trochu humoru. Humor mezi vámi může vytvořit přátelskou vazbu. je také skvělé vtipkovat romanticky, protože tím můžete naznačit, že máte zájem i o něco víc.
  • Buďte pozitivní. Pokud máte špatný den, stále partnera přivítejte se širokým úsměvem. Nechoďte na rande naštvaní na počasí, na šéfa nebo na dopravní situaci. Pokud si chcete stěžovat, udělejte to jemně a nakonec nezapomeňte dodat, že nyní je vám dobře, protože jste s partnerem.
 4. 4
  Neprotahujte také první rande donekonečna. Někdy se lidé snaží rande protahovat jak to jde, protože je jím s partnerem dobře. Většinou to ale není dobré. Zde je několik důvodů:
  • Odejděte, když je rande ještě zajímavé. Jde o to, jak začnete a také jak skončíte. Když s někým strávíte 6 hodin, pravděpodobně to nebude už tak zábavné, jako na začátku. Potom si ten druhý bude pamatovat, že se ke konci již nudil. Nejlepší je odejít v době, kdy se ještě máte o čem bavit, aby se partner těšil na to, až se zase uvidíte.
  • Snažte se na partnera nespěchat. Vždy trvá nějakou dobu, než někoho poznáte. Nepředstírejte tedy, že je to jinak. Nastavte si například dvouhodinový limit na jedno rande a dopřejte tomu druhému trochu prostoru. Jedna nebo dvě hodiny by měly bohatě stačit na to, abyste si uvědomili, zda se vám ten druhý líbí.
  • Hledejte věci, o kterých se spolu můžete bavit. Když vám dojdou na první schůzce témata k hovoru, může to být velmi nepříjemné. Když se to stane na třetí nebo čtvrté schůzce, už to není takový problém. Když budete své schůzky udržovat krátké, vyhnete se tomu, že byste nevěděli, co máte říct.

Metoda 4 ze 4:
Jak pokračovat po prvním rande

 1. 1
  Snažte se nepůsobit příliš závisle a posedle. Nevolejte partnerovi víc než jednou za den, pokud vám nezavolá zpět. Pokračujte v tom, co běžně děláte a dejte mu najevo, že máte i svůj vlastní život. Zároveň to ale nepřehánějte s hrou na nedostupné – měli byste překonat pocit, že se partnerovi „musíte“ ozvat, že ho „musíte“ vidět znovu nebo „musíte“ zajistit, aby vám vztah vyšel. Rozdílem mezi „chtít“ a „muset“ je trpělivost.
  • Neplánujte si další rande moc rychle. Partner (a vy také) potřebujete čas na to, abyste si dali dohromady své pocity a připravili se na vztah. Po prvním rande během několika dní partnerovi zavolejte a řekněte mu, jak byste chtěli se vztahem naložit dál (chcete randit, ale pomalu, chcete randit více nebo formálněji, chcete to odpískat, být přátelé atd.).
 2. 2
  Buďte upřímní. Pokud nejste připraveni na vážný vztah, řekněte to partnerovi ihned, abyste mu nedávali zbytečnou naději. Pokud nemáte o vztah s tímto partnerem zájem, také mu to raději hned řekněte. Netahejte nikoho za nos. Vysvětlete mu, že v tom nevidíte budoucnost a neříkejte, že chcete zůstat přátelé, pokud jimi nechcete skutečně být a pravidelně se vídat. Pokud máte zájem vídat se častěji, upřímnost je klíčem ke každému úspěšnému vztahu.
 3. 3
  Ukažte, že jste emocionálně vyspělí. Je jedno, jak staří jste, snažte se působit dospěle. Pokud si chcete jen tak s někým užít, buďte dostatečně dospělí na to, abyste mu to řekli hned na začátku. Pravděpodobnější ale je, že hledáte vážnější vztah. Dejte partnerovi najevo, že chcete upřímnost, komunikaci a úctu. Tyto věci vám také pomohou přitáhnout k sobě jiné lidi.
  • Součástí emocionální vyspělosti je umět čekat na sex. Pokud od partnera chcete jen sex, měli byste najít způsob, jak mu to opatrně sdělit. Nikdy netlačte toho druhého do něčeho, na co se necítí. Prostě počkejte, až se to stane samo. Někdy to trvá jen několik schůzek.
 4. 4
  Nesnažte se příliš a nechejte nějaké místo také pro spontánnost. Naučte se být uvolnění a originální. Pokud vás tento vztah někam dostane, naučte se být vážnější. Vaše originalita vám pomůže vytvářet si lepší vzpomínky. Všichni umíme ocenit romantická gesta nebo vzpomínky, které nám dokážou na tváři vykouzlit úsměv.
 5. 5
  Nezapomeňte být rozumní. Pro randění existuje mnoho nepsaných pravidel. Měli byste je znát a také vědět, jak se vyhnout trapným situacím. Zde je výčet několika těchto pravidel. Není ovšem úplný:
  • Na první schůzce je v pořádku dívku políbit, hlavně pokud se rande vydařilo. Můžete se jí ale i zeptat („mohu tě políbit“ funguje vždy). Pokud toho druhého nepolíbíte během prvních třech schůzek, mohl by začít mít pochybnosti o tom, zda se vám líbí.
  • Muž by neměl mít pocit, že musí za vše platit. Muž a hlavně gentleman by měl nabídnout, že zaplatí za pití nebo lístky do kina. Když ale budete výdaje dělit, je to naprosto v pořádku. Dámy by neměly očekávat, že bude muž platit vždy.
  • Neočekávejte sex na prvních třech schůzkách. Samozřejmě to neplatí vždy a když vám to připadá přirozené, klidně to zkuste. Neočekávejte ale, že se to stane, jinak budete zklamaní.
  • Nebojte se svému partnerovi vyjádřit náklonnost. Řekněte třeba „moc se mi líbíš, jsi úžasný člověk“, pro partnera to bude hodně znamenat. Nedoporučuje se zatím říkat, že partnera milujete. S tím byste měli počkat klidně několik měsíců, až si budete svými pocity naprosto jistí.

Tipy

 • TZamyslete se nad tím, co byste měli udělat, aby váš partner přišel z rande domů a pomyslel si, jak to bylo skvělé a jak moc si to užil. Když najdete tyto věci a budete je dělat, jistě mezi vámi bude hlubší fyzické spojení.
 • Když se rozhodnete, kam chcete jít na rande, je důležité dát vědět někomu z rodiny nebo z přátel. Jde o vaši bezpečnost. Vždy také dodržte to, co slíbíte.
 • Nemluvte o svých bývalých partnerech ani vztazích – nikdo nechce mít pocit, že stále myslíte na svoji první „opravdovou“ lásku a že je pro vás jen na druhém místě.
 • Nemluvte o osobních věcech, jako jsou peníze nebo detaily vašeho života.
 • Pokud vám kamarádky radí partnera políbit, nemusíte je poslouchat.
 • Mužští přátelé a rodinní příslušníci mohou být skvělými zdroji tipů. Často vám budou radit, že byste se měl chovat jako gentleman.
 • Snažte se „rande“ podat trochu jinak, abyste snížili napětí a očekávání. Například řekněte „chtěla bys jít na skleničku a chvíli posedět?“ Neznamená to, že spolu musíte trávit dlouhou dobu a říkat si všechno možné, ale pokud se vám bude taková nezávazná schůzka líbit, můžete spolu zajít třeba na večeři.
 • Přestože to není vždy možné, snažte se s danou osobou nejprve spřátelit na skupinových akcích a až potom zkuste jít na rande. Zbavíte se tím nepříjemných pocitů spojených s první schůzkou a budete mít jistotu, že je vám spolu dobře, aniž byste se museli vázat.
 • Být gentleman je sice vždy dobré, ale neměli byste to přehánět. Mohli byste tím dívku vyděsit.
 • U všech osobních schůzek si pamatujte: dávejte pozor, abyste měli dobře zapnutý zip u kalhot, vyčistěte si dobře zuby a použijte bonbon nebo žvýkačku a vybavte se kondomy. Když budete jeden potřebovat a nebudete ho mít u sebe, můžete tím zabít celou romantiku.

Varování

 • Měli byste vědět, kdy je dobré chovat se vážně a kdy je dobré vtipkovat. Nikdo nechce chodit s někým, kdo si dělá legraci úplně ze všeho.
 • Chovejte se tak, abyste byli v bezpečí a buďte opatrní. Pokud se s partnerem necítíte dobře, ukončete schůzku a nevymlouvejte se. Buďte přímí, slušní a upřímní a naučte se řešit nepříjemné situace.


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 846 krát
Kategorie: Vztahy
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 8 846 krát.

Pomohl vám tento článek?