Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rap je složitá směsice různých vlivů zahrnujících prvky mluveného projevu, prózy, poezie a hudby. Pokud máte rap rádi, máte talent a chtěli byste se také naučit rapovat, tento článek vám poskytne základy, díky kterým budete moci rozvíjet svůj talent a stát se uznávaným raperem.

Část 1
Část 1 ze 3:

Naučte se základy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Poslouchejte hodně rapu. Pokud se chcete naučit rapovat, budete se muset ponořit do rapové kultury a hip-hopové hudby. Jde o styl, který úzce souvisí s životem ve městě a urbanistickou kulturou. Najděte si nějakého umělce, který vás baví a vysledujte, kteří interpreti ovlivnili jeho hudbu. Díky tomu se dostanete k základům rapu a naučíte se toho o tomto stylu hudby hodně. Poslouchejte populární umělce, ale i undergroundové umělce a oldschool rappery.
  • Poslouchejte hudbu z různých regionů – newyorkský rap, gangsterský rap západního pobřeží, jižanský rap a také undergroundovou hudbu.
  • Současná rapová hudba je úzce spojená s kulturou mixtapů. [1] Online verze starých mixtapů, které se prodávaly v obchodech s hudbou, najdete dnes bez problémů na internetu. Najděte si mixtapy svého oblíbeného umělce a poslouchejte je. Jsou zdarma, takže si můžete vyhledat spoustu různé hudby a poslouchat vše, co najdete.
 2. 2
  Mějte rytmus. Rap není jen o tom, co říkáte, jako o tom, zda to říkáte v rytmu. Pokud vás baví rap, budete muset mít cit pro hudbu a rytmus. Když nebude váš mozek a vaše tělo v harmonii s beatem, budete působit prkenně a nepřirozeně. [2]
  • Při poslechu rapu se někdy snažte vytěsnit slova a zaměřit se na instrumentální stránku hudby a rytmu slov.
  • Rytmus se můžete naučit i pomoc beatboxu. Pomůže vám to porozumět pravidlům rytmu a bude se vám to hodit až začnete sami rapovat.
 3. 3
  Rapujte si do hudby. Naučte se slova svých oblíbených písní a rapujte si při poslechu muziky doma, v autě atd. Dělejte to nahlas a sebejistě. Snažte se rapovat tak dlouho, dokud nebudete znát všechna slova písní nazpaměť a nebudete mít rytmus v krvi.
  • Zkuste si najít instrumentální verzi nějaké své oblíbené rapové písničky, nebo nějakou podobnou instrumentální verzi. Trénujte si verše, dokud si je všechny nezapamatujete. Snažte se dodržovat rytmus a tempo. [3]
  • Až budete schopni sami zarapovat písničku, kterou jste se naučili, zkuste si ji rapovat i do jiných beatů. Vyberte si podklad s podobným rytmem a zvukem, ale jiným tempem. Instrumentálky pro rap najdete na internetu. Jde o to naučit se přizpůsobit se hudbě, do které rapujete.
 4. 4
  Rapujte a capella. Až se naučíte rapovat do beatů, zkuste si písničku zarapovat jen tak. Když se takto naučíte interpretovat více písní, budete mít jistotu, že již umíte udržet rytmus a tempo.
  • Trénujte tak, že si budete číst texty. Čtěte je pevným a rozhodným hlasem a snažte se to dělat do rytmu. Představujte si, že rapujete před někým, koho si vážíte a koho respektujete. Nesnažte se znít jako někdo jiný a uvolněte se.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zapracujte na svém vlastním stylu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pište texty. Až budete umět dobře rapovat různé písničky, zkuste si napsat nějaké své vlastní. Nemusíte si dělat starosti s obsahovou stránkou textu – pište o věcech, které vidíte kolem sebe.
  • Zkuste napsat alespoň deset rýmů každý den. I když se vám vaše výtvory nebudou líbit, můžete se k nim později vrátit a přepsat slova tak, aby se vám texty líbily. Až budete spokojeni, můžete zkusit rapovat pro své přátele a zeptat se jich, co si o tom myslí. Kupte si slovník rýmů a snažte se rozšiřovat si slovní zásobu tím, že budete hodně číst.
  • Obsah rapových písniček se velmi liší – vždy záleží na tom, kým se necháte inspirovat. Každá píseň lil Wayna je vlastně jen o tom, jak skvělé je „Weezy F. Baby“, zatímco například rapper Raekwon vypráví komplikované příběhy. Zkoušejte si různé věci a najděte si svůj vlastní styl.
 2. 2
  Nepřestávejte rapovat. GZA řekl, že Wu-Tang znamená „Witty Unpredictable Talent and Natural Game“ (volně přeloženo jako „chytrý nepředvídatelný talent a přirozená kuráž“), což skvěle vystihuje vše, co kvalitní rapová muzika zahrnuje. Pokud chcete rapovat dokonale, musíte rapovat neustále. Poslouchejte co nejvíce rapu, analyzujte ho a načerpávejte inspiraci. Úspěšné rapování vyžaduje dlouhé hodiny cviku, takže byste se měli snažit do toho dát vše.
  • Veďte si rapový deník. Zapisujte si své rapy a trénujte si je. Noste si tento deník všude s sebou, abyste byli připraveni kdykoli vás napadne nějaký dobrý rým nebo námět na píseň.
 3. 3
  Naučte se rapovat efektivně. Kromě textu a rytmu jsou důležité i další věci, které vám pomohou dosáhnout úspěchu.
  • Dávejte důraz na souhlásky. Kdybyste rapovali tak, jak mluvíte, nebylo by vám rozumět.
  • Používejte jasná slova a snažte se vyhnout vágním výrazům.
  • Rytmus je důležitější než rým. Nemusíte si dělat starosti s tím, že nemáte stoprocentní rýmy – snažte se udržet rytmus a vše bude v pořádku.
  • Myslete při rapování na příští rým, ale přitom se snažte dát 100% do rýmu, který právě rapujete.
  • Rapujte hlasitě. Není dobré křičet, ale je důležité, aby vás lidé slyšeli.
 4. 4
  Buďte sami sebou. Je sice lákavé napodobovat své oblíbené umělce, ale rozhodně byste se neměli snažit rapovat o kokainové kultuře 80. let, pokud jste teenager z předměstí. Nemusíte vždy říkat pravdu, ale měli byste rapovat tak, aby vám lidé věřili.
  • Najděte si na sobě něco jedinečného a snažte se toho využít. Nemusíte být extrémně originální, ale snažte se rapovat jinak, než ostatní rapeři. Pokud to chcete dělat dobře, budete muset přijít s něčím novým.
 5. 5
  Zkuste si Freestyle. Básník Allen Ginsberg jednou řekl: „První myšlenka je ta nejlepší myšlenka.“ Začněte s tím, co jste si napsali a potom to zkuste jen tak spatra. Když se naučíte rýmovat, nebudete mít problém rapovat Freestyle a brzy zjistíte, že dokážete překvapit sami sebe.
  • Říká se, že Lil Wayne si nikdy texty nepíše a rapuje pouze takto – poslouchá beaty a ponořuje se do nich.
 6. 6
  Tvořte si vlastní beaty. Pokud chcete vytvářet skutečně originální hudbu, budete muset začít skládat i vlastní podkladové beaty. Můžete použít jakoukoli rytmickou hudbu budete chtít. Nedržte se při zemi a uvidíte, že lidi překvapíte svojí originalitou.
  • Můžete si také najít producenta, který s vámi bude chtít sdílet své beaty. Může z toho vzniknout skutečně produktivní spolupráce.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Další kroky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rapujte s kamarády. Najděte si kamarády, kteří mají také rádi rap a tvořte společně hudbu. Je jednodušší být kreativní, když vás inspirují lidé kolem vás. Vymyslete si nějaké pseudonymy a založte skupinu.
 2. 2
  Začněte vystupovat. Buďte aktivní a najděte si způsoby, jak se dostat mezi lidi. Začněte v malých klubech a získávejte zpětnou vazbu od publika. Až vám to půjde a naučíte se v tom chodit, můžete se začít účastnit různých rapových battlů a soutěží.
  • Freestyle battle je jedinečná příležitost, jak se seznámit s novými lidmi a ukázat světu své schopnosti. Ze začátku možná budete mít pocit, že je atmosféra bojovná a nepřátelská, ale když si nejprve na několik takových battlů zajdete, uvidíte, že jde o skvělý způsob, jak získat zkušenosti.
 3. 3
  Nahrávejte se. Najděte si producenta nebo jiného rapera, který má nahrávací vybavení a připravte si demo nahrávky s originálními beaty a vlastními texty. Buďte opatrní při rozhodování, co nahrajete. Budete si muset připravit něco, na co budete opravdu pyšní.
  • Nahrajte sami sebe. Technologie dnešních počítačů a telefonů je skutečně vyspělá. Je sice lepší použít profesionální vybavení, ale pro začátek vám bude stačit to, co máte.
 4. 4
  Nahrajte svoji hudbu na internet. Až budete mít několik kvalitních nahrávek svého rapu, začněte je nahrávat na internet. Založte si kanál na YouTube a snažte se o vydání svého mixtapu. Ukažte lidem své umění a počkejte si na jejich reakce. Chicagský raper Chief Keef podepsal smlouvu na několik milionů dolarů díky jedinému mixtapu a několika videím na YouTube, které se staly populárními.
  Reklama

Tipy

 • Nejprve se naučte rapovat pomalu a potom zkuste rychlejší beaty.
 • Snažte se stále vymýšlet nové rýmy.
 • Zapracujte na své slovní zásobě.
 • Rapujte Freestyle do beatu bez textu.
 • Stahujte si rapové instrumentálky a trénujte si na nich.
 • Nechejte si poradit od kamarádů, kteří mají také rádi rap.
Reklama

Varování

 • Nevykrádejte jiné umělce, ale učte se od nich a přizpůsobujte si jejich styl tomu vašemu.
 • Nepište rasistické, sexistické a xenofobní texty.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 134 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 26 477 krát
Kategorie: Hudba
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 26 477 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama