Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stává se váš MacBook, jednou vrcholem funkčních počítačů, pomalu stínem své bývalé slávy? Jak roky plynou a soubory jsou přidávány a programy instalovány, váš MacBook může začít odpovídat pomalu, nebo být vyloženě tvrdohlavý. Existuje několik řešení, která můžete vyzkoušet, od jednoduchého restartování až po úplné obnovení továrního nastavení.

Pokud potřebujete váš počítač restartovat namísto resetovat, najděte návod na internetu.

Metoda 1 ze 4:
Tovární resetování

 • Tato metoda kompletně vymaže všechna uložená data z vašeho počítače. Použijte tuto metodu, jenom pokud jste již provedli zálohování, nebo pokud vám nevadí ztratit vaše data.
 1. 1
  Zálohujte vaše důležitá data předtím, než provedete resetování vašeho MacBooku na tovární nastavení. Pokud máte vážné problémy s vaším MacBookem, jako například neustálé vypadávání nebo zmražení, neustálý pomalý výkon nebo chyby, všude kam se podíváte, smazání a reinstalace může být nejrychlejším způsobem, jak se vrátit zpět do normálu a běžného chodu.
  • Když provedete resetování vašeho MacBooku, smažete všechna data ve vašem počítači a znovu instalujete operační systém. To znamená, že ztratíte všechno, co jste uložili do pevného disku. Proveďte zálohování toho, co si chcete nechat, buď tím, že zkopírujete vybrané soubory do externího disku nebo DVD, nebo tím, že použijete program Time Machine a provedete zálohování vašich souborů.
  • Budete muset znovu provést reinstalaci jakýchkoliv programů, které potřebujete použít potom, co je proces resetování dokončen.
 2. 2
  Restartujte počítač a stiskněte . Command+R. Tímto načtete funkci Obnovy.
 3. 3
  Vyberte Obnova HD. Jedná se o množství místa pevného disku, rezervovaného pro funkci obnovy.
 4. 4
  Vyberte Služba disku. Klikněte na tlačítko "Pokračovat". Když se načte služba disku, ukáže se vám seznam vašich pevných disků.
 5. 5
  Vyberte si disk Macintosh HD a klikněte na záložku Vymazat.
  • U některých uživatelů, může být jejich hlavní disk přejmenován a nemusí se jmenovat Macintosh HD. Vyberte kterýkoliv disk jako váš hlavní pevný disk.
 6. 6
  Vyberte rozšířený Mac OS (žurnálový) z rozbalovací nabídky "formát". Jedná se o formát, který je potřeba pro instalaci operačního systému OS X.
 7. 7
  Klikněte na tlačítko Smazat. Proces smazání může trvat několik minut.
 8. 8
  Zavřete službu Disk. Vrátíte se do nabídky Obnovy.
 9. 9
  Klikněte na bezdrátovou ikonu v pravém horním rohu a vyberte bezdrátovou síť. Budete potřebovat fungující internetové připojení, abyste mohli stáhnout a nainstalovat OS X.
 10. 10
  Vyberte "Znovu nainstalujte OS X" a potom klikněte na tlačítkoInstalovat. Tímto začnete instalační proces pro OS X.
  • Pokud potřebujete nainstalovat verzi Snow Leopard nebo dřívější, podívejte se na tohoto průvodce.
 11. 11
  Začněte instalaci. Jakmile instalace začala, budete požádáni, abyste si přečetli a souhlasili s obchodními podmínkami. Jakmile je přijmete, budete potřebovat specifický pevný disk, na který chcete nainstalovat OS X. Výchozím, by měl být vybraný disk, který jste právě vymazali.
 12. 12
  Počkejte, dokud instalace neskončí. Mělo by to trvat mezi 30-60 minutami, záleží na vašem počítači. Můžete být dotázáni, abyste vložili Apple ID a verifikovali nákup OS X, pokud jste provedli upgrade potom, co jste původně koupili počítač. Jakmile je instalace dokončena, váš počítač bude resetován po továrního nastavení a bude se chovat tak, jakoby jste jej právě přinesli nový v krabici. [1]
  • Budete muset provést reinstalaci starých programů a provést obnovu vašich zálohovaných souborů na místo, kde je ve vašem čerstvém systému chcete.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Systémové nastavení (PRAM)

 1. 1
  Zkuste toto rychlé spravení pro spuštění a zobrazení problémů. Parameter Random Access Memory (PRAM) — zní opravdu technicky, ale vše co potřebujete vědět, je že PRAM je malé množství paměti, které používá váš počítač pro uložení systémového nastavení. Pokud máte problém se spuštěním vašeho počítače nebo máte na displeji podivné chyby, resetováním vašeho PRAM můžete problém vyřešit.
 2. 2
  Vypněte váš MacBook. Buď jej vypnete přes nabídku Apple, nebo stiskněte a podržte tlačítko pro zapínání na deset sekund.
 3. 3
  Stiskněte a podržte Cmd + Opt + P + R.
 4. 4
  Stiskněte tlačítko pro Zapínání, přičemž držíte čtyři klávesy.
 5. 5
  Pokračujte v držení . Cmd+ Opt+P+R dokud neuslyšíte dvakrát zaznít zvuk pro zapínání.
 6. 6
  Zkontrolujte vaše nastavení. Resetování vašeho PRAM vyčistí systémové nastavení, jako například to, který displej můžete používat nebo kapacitu systému.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Resetování baterie (SMC)

 • Podívejte se na dolní část vašeho MacBooku. Zkontrolujte, zda je baterka počítače přemístitelná. MacBooky Pro vyrobené před rokem 2009 mají přemístitelné baterie. MacBooky Pro s displejem Retina a MacBooks vyrobené po roku 2009 nemají přemístitelné baterie.

Přemístitelné baterie

 1. 1
  Zkontrolujte symptomy. Tzv. Systems Management Controller (SMC) řídí větrák a nastavení výkonu na vašem MacBooku a resetování může být jediný způsob, jak spravit některé poruchy, spojené s baterií. Existuje několik problémů, které jsou přímo spojené se SMC:
  • Větráky jsou hlasité a fungují ve vysoké rychlosti, dokonce, i když není váš počítač horký a je dobře ventilovaný.
  • Indikační světla (baterka, zadní světla etc.) nefungují správně.
  • MacBook neodpovídá na stisknutí tlačítka pro zapnutí.
  • Počítač se vypne sám a jde neočekávaně do spánkového režimu.
  • Baterie se nenabíjí správně.
 2. 2
  Vypněte počítač a odpojte napájecí panel, pokud je momentálně zapojen.
 3. 3
  Odstraňte baterku ze zadní části MacBooku.
 4. 4
  Stiskněte a podržte tlačítko pro zapnutí na 5 sekund, potom tlačítko pro zapnutí uvolněte. Tímto uvolníte jakýkoliv uložený zbytkový náboj.
 5. 5
  Baterii vložte znovu a připojte napájecí kabel. Stiskněte tlačítko pro zapojení a zapněte počítač.
 6. 6
  Ověřte si, že byl problém vyřešen. Pokud ještě stále máte problémy s vaším MacBookem, budete muset provést vymazání a provést znovu instalaci operačního systému. Ztratíte veškerá data, která jste uložili na vašem MacBooku.
  Reklama

Nepřemístitelné baterie

 1. 1
  Zkontrolujte symptomy. Tzv. Systems Management Controller (SMC) řídí větrák a nastavení výkonu na vašem MacBooku a resetování může být jediný způsob, jak spravit některé poruchy, spojené s baterií. Existuje několik problémů, které jsou přímo spojené se SMC:
  • Větráky jsou hlasité a fungují ve vysoké rychlosti, dokonce, i když není váš počítač horký a je dobře ventilovaný.
  • Indikační světla (baterka, brzdní světla etc.) nefungují správně.
  • MacBook neodpovídá na stisknutí tlačítka pro zapnutí.
  • Počítač se vypne sám a jde neočekávaně do spánkového režimu.
  • Baterie se nenabíjí správně.
 2. 2
  Vypněte počítač.
 3. 3
  Zapojte napájecí kabel do MacBooku a zdroj energie.
 4. 4
  Stiskněte .Left Shift+Control+ Option tlačítka a tlačítko pro zapojení ve stejnou chvíli.
 5. 5
  Uvolněte všechna tlačítka a tlačítko pro zapnutí ve stejnou dobu.
 6. 6
  Stiskněte tlačítko pro zapnutí a znovu zapněte počítač.[2]
 7. 7
  Zkontrolujte, zda byl problém vyřešen. Pokud máte i přesto problémy s vaším MacBookem, můžete jej vymazat a znovu instalovat operační systém. Jakákoliv data, která jste uložili na MacBooku, můžete ztratit.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Základní přenastavení

 • Někteří čtenáři mohou pouze restartovat jejich počítač, nebo zavřít určité programy a nemusí provést základní přenastavení základních procesů počítače.
 1. 1
  Manuálně vyjděte z programů, které neodpovídají. Stiskněte Command+ Option+Escape a manuálně vyjděte z aplikace.
  • Problém: Program, který používáte je zamrzlý.
  • Řešení: Násilně vyjděte z programu, což vám může pomoci se vyvarovat provedení restartu.
 2. 2
  Zapněte váš MacBook do režimu Spánek tak, že kliknete na nabídku Apple a vyberete Spánek. Potom, co je zapnut režim Spánek, stiskněte jakoukoliv klávesnici a zapněte jej.
  • Problém: V budoucnu chcete dále pokračovat na stejném souboru, ale nechcete vypínat váš počítač.
  • Řešení: Zapněte váš MacBook do režimu Spánek, což vám ušetří baterii a umožní vám to začít tam, kde jste přestali.
 3. 3
  Restartujte váš MacBook tak, že kliknete na nabídku Apple a vyberete Restartovat.
  • Problém: Váš MacBook pracuje pomalu.
  • Řešení: Restartování vašeho MacBooku je běžný způsob, jak vyřešit zpomalení.
 4. 4
  Vypněte MacBook a potom jej restartujte. Můžete vypnout Mac přes nabídku Apple, nebo pokud to nefunguje, stiskněte a podržte tlačítko pro Zapnutí na deset sekund. Znovu stiskněte tlačítko pro zapnutí a zapněte znovu.
  • Problém: Váš MacBook se zahřívá nebo funguje velmi pomalu.
  • Řešení:Vypnutím MacBooku na nějakou dobu umožníte se částem počítače vychladit, stejně tak vám to restartuje paměť, která zrychlí vaše programy.
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

JL
Spoluautor od:
Technologický spisovatel & Editor
Tento článek spoluautor od Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny. Tento článek byl zobrazen 5 616 krát
Stránka byla zobrazena 5 616 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama