Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vaření celého kuřete je skvělý způsob, jak ušetřit nějakou tu korunu a přitom nasytit celou rodinu. Kuře má tu výbornou vlastnost, že využitelné není jen maso. Zbylé kosti můžete použít jako základ pro polévku. Rozčtvrtěním kuřete oddělíte světlé a tmavé maso a docílíte tím čtyř stejně velkých porcí připravených ke grilování, pečení nebo vaření, přesně podle vašich přání.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava kuřete

 1. 1
  Vyndejte kuře z obalu a odstraňte vnitřní orgány. Většina kuřat prodávaných v obchodech jsou balena v plastové fólii, kterou udete muset propíchnout a nechat odkapat do umyvadla. Odstraňte kuře z obalu a ten vyhoďte do koše.
  • Vnitřní orgány jsou buď v dutině kuřete, v malém igelitovém sáčku, nebo volně přibalená. Najděte je a z kuřete odstraňte. Můžete je použít na přípravu vydatného kuřecího vývaru nebo je prostě vyhodit.
  • Narozdíl od toho, co je ve všeobecném povědomí, syrové kuře před přípravou vůbec umývat nemusíte. Jeho umytím byste mohli způsobit rozšíření bakterií, které se na něm nachází, po celé vaší čisté kuchyni. Tím se zvyšuje i riziko onemocnění. Vaření kuřete na teplotu 80 °C je nejjistější způsob, jak zabít všechny bakterie, které se na kuřeti mohou nacházet. Pokud tedy kuře uvaříte pořádně, není důvod ho předem umývat.[1]
 2. 2
  Připravte si plochu pro krájení. Kuře krájejte na čistém a pevném povrchu určeném pro krájení masa. Ujistěte se, že je jak povrch, tak i nůž jsou důkladně vyčištěné po předchozím použití.
 3. 3
  Použijte ostrý a kvalitní nůž. Protože při čtvrcení budete muset řezat skrz kost, je velice důležité použít kvalitní kuchyňský nůž, který vám umožní vše zvládnout. Solidní kuchyňský nůž nebo sekáček je pro čtvrcení nezbytný. Pořádně si také nabruste svůj kuchyňský nůž nebo zvažte i to, že si ho necháte nabrousit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Čtvrcení kuřete

 1. 1
  Oddělte nohy od kuřere. Porcovacím nožem prořízněte kůži a obřízněte kloub dokola. Tím neoddělíte nohu úplně, měla by zůstat volně u torza kuřete.
  • Postupným táhnutím stehna od těla a jeho současným otáčením docílíte toho, že kloub vyskočí z jamky. Poté udělejte další rez pod kloubní jamkou a tím oddělíte nohu kompletně i se stehnem.
 2. 2
  Rozdělte obě nohy na paličku a horní stehno. Kuřecí stehno položte na prkénko kůží dolů. Porcovacím nožem oddělte paličku tam, kde se potkává s horním stehnem.
  • Jestli chcete větší kousky, můžete paličku a horní stehno nechat pohromadě.
 3. 3
  Oddělte prsa s křídélky. Položte kuře prsy dolů tak, aby krční dutina byla u vás. Projeďte nožem nebo kuchyňskými nůžkami podél páteře, skrz žebra, směrem ke krční dutině. Poté prořízněte hrudní kost a tím rozdělte prsa na dvě části.
  • Odstraňte přebytečný tuk a kosti. Odřízněte žebra od prsou a vyrízněte i kosti páteře. Všechny nepotřebné části poté můžete vyhodit nebo je použít do vývaru. Také odstraňte hrudní kost a její chrupavky.[2]
  • Někomu příjde jako jednodušší metoda začít s kuřetem v pozici s prsy nahoru. Vsuňte prst do středu prsou, najděte tvrdou chrupavku a na jednu její stranu přiložte nůž. Začněte špičkou a poté se i ostřím nože prolomte skrz kuře tak, abyste ho hezky rozpůlili. Pak už jen ostraňte přebytečná žebra.
 4. 4
  Odřízněte prsa od křidélek v ramenním kloubu. Otočte křidélko na opačnou stranu, než je přirozené, abyste odhalili vaz a pak v tomto bodě křidélko odřízněte.
  Reklama

Tipy

 • Na přípravu polévky vezměte zbývající kus kuřete a rozřízněte ho napůl přesně mezi prsní kostí a hrudním košem. Tyto dva velké kusy vám posouží jako základ pro vývar.
 • Kuře můžete rozčtvrtit jak před, tak i po uvaření. Některé recepty, hlavně ty, při kterých se vaří na sporáku, nabádají k rozčtvrcení ješště před uvařením, aby se kuře bez problémů věšlo na pánev.
 • Nošení rukavic při čtvrcení kuřete je na vašem uvážení. Při manipulaci se syrovým kuřetem rukavice uchrání vaše ruce od bakterií. A jestliže je vaše kuře právě vytažené z trouby, uchrání vaše ruce od tepla. Hlavně nezapomeňte rukavice po použití pořádně umýt.
Reklama

Varování

 • Na místa, kde bylo položené syrové kuře, nepokládejte žádné jiné jídlo. Zabráníte tím přenosu bakterií.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Celé kuře
 • Porcovací nůž
 • Podložku na krájení (Prkénko)
 • Rukavice (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 641 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 2 641 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama