Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stalo se vám někdy, že jste si koupili nové boty, ze kterých vás bolely nohy? Nemusíte je vracet! Můžete je snadno rozchodit. Vaše nohy si na boty musí zvyknout. V tomto článku se dozvíte, jak to udělat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Noste boty doma

 1. 1
  Noste své nové boty doma. Než v nich půjdete ven, vyjděte si v nich schody, nějakou dobu v nich stůjte (například při vaření), seďte a nebo se i proběhněte.
 2. 2
  Poznámka: Tato metoda je nejoblíbenější a nejověřenější metodou rozcházení bot. Pokud máte krásné kožené boty, které byste si nechtěli zničit, jde o nejbezpečnější metodu, kterou můžete použít.
 3. 3
  Noste boty ze začátku často, ale vždy jen krátkou dobu. Když si boty zkoušíte v obchodě, většinou v nich ujdete jen kousek. Proto vás z nich nebolí nohy ani se nepřizpůsobí vašim nohám. Při rozcházení bot doma je tedy noste často, ale vždy jen na krátko. Nemusíte je mít na nohou celý den.
  • Ze začátku si boty obujte vždy jen na 10 minut. [1] Několik dní si je berte vždy jen na chvíli. Postupně prodlužujte dobu, kterou v botách strávíte a nakonec je mějte na sobě i několik hodin. Do té doby se vaší noze jistě přizpůsobí.
 4. 4
  Vezměte si boty do práce. Vezměte si na sebe staré boty, ale v kanceláři si obujte ty nové a zvykejte si na ně. Díky tomu si je rozchodíte a zároveň ušetříte čas.
 5. 5
  Nové boty noste vždy s ponožkami. Budete alespoň vědět, zda budete ponožky potřebovat vždy. Také předejdete puchýřům.
  • Noste nové boty s trochu většími ponožkami. Vezměte si silné bavlněné ponožky a obujte si boty. Nechoďte takto nikam daleko, jinak budete mít puchýře. Jednoduše si boty nechejte na noze. Velikost ponožek vám pomůže boty trochu roztáhnout.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Dejte boty do mrazáku

 1. 1
  Vezměte si dva velké uzavíratelné pytlíky a do poloviny je naplňte vodou. Pytlíky by měly být dost velké na to, aby se do bot daly pevně nacpat.
  • Až pytlíky zavřete, vymačkejte z nich vzduch, aby se voda snáze přizpůsobila tvaru boty.
  • Tato metoda zahrnuje vložení bot do mrazáku na dlouhou dobu, což znamená, že by se boty mohly namočit. Musíte se ujistit, že jsou vaše boty odolné proti vlhkosti.
 2. 2
  Do každé boty vložte jeden pytlík s vodou a ujistěte se, že je pevně uzavřený. Jistě nechcete, aby se vám voda do bot v mrazáku vylila.
 3. 3
  Vložte boty do většího uzavíratelného pytlíku a potom je dejte do mrazáku. Uvnitř bot budete mít menší pytlíky s vodou a celé boty budou uzavřené ve větším ochranném pytlíku.
 4. 4
  Počkejte 3-4 hodiny. Až voda uvnitř bot zmrzne, roztáhne se a zatlačí na boty, takže je trochu roztáhne. Výhodou oproti kopytům na boty je to, že se voda dokonale přizpůsobí tvaru boty.
 5. 5
  Take the shoes out of the freezer. The water filled baggies should now be solid ice.
 6. 6
  Vytáhněte boty z mrazáku. Pytlíky s vodou by měly být úplně zmrzlé.
 7. 7
  Vyzkoušejte si boty. Až budou boty trochu teplejší, projděte se v nich a zkuste se i proběhnout.
  • Vaše boty by nyní měly být trochu roztažené a mnohem pohodlnější.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zahřejte boty

 1. 1
  Na deset minut si boty obujte. Obujte si je s ponožkami a chvíli je mějte na sobě. Jde jen o to, abyste je trochu připravili na zahřívání.
 2. 2
  Sundejte si boty a ručně je zkuste roztáhnout. Pokud to bude možné, trochu je natáhněte nahoru a dolů.
 3. 3
  Zahřejte boty. Když boty zahřejete, materiál se roztáhne (hlavně pokud jde o kůži) a bude jemnější.
  • Použijte fén nastavený na horký vzduch a zahřívejte boty 2-3 minuty.
  • Pokud nemáte fén, postavte boty poblíž topení, nebo na přímé slunce. Trochu tepla je lepší než žádné teplo.
 4. 4
  Po zahřátí si boty opět nazujte. Mějte je na sobě dalších deset minut a zkuste se v nich projít.
 5. 5
  Celý postup alespoň jednou zopakujte. Po druhém nahřátí budou boty mnohem měkčí a pohodlnější.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Další metody

 1. 1
  Kupte si kopyto na boty. Kopytem roztáhnete boty o něco více. Pokud si nechcete kupovat kopyta (přestože je na internetu seženete levně), chytněte si botu za patu a za špičku a trochu s ní zakruťte.
  • Ihned potom si boty nazujte a noste je, jinak se vrátí do původního tvaru.
 2. 2
  Zkuste bramboru. Oloupejte si velkou bramboru a osušte ji papírovou utěrkou. Vložte ji do boty a nechejte ji tam přes noc. Ráno ji vyndejte.
 3. 3
  Kupte si roztahovací sprej do bot. Nastříkejte si boty tímto sprejem podle pokynů na obalu. Většinou byste měli s botami po nastříkání trochu hýbat.
 4. 4
  Nechejte si boty roztáhnou profesionálně od ševce. Švec vám boty nastříká roztahovacím roztokem a potom je roztáhne na stroji a nechá je uschnout. Bude vás to stát několik stovek korun.
 5. 5
  Vyhněte se následujícím věcem. Některé techniky roztahování bot nefungují a mohou vám boty vážně poškodit. Vyhýbejte se těmto metodám:
  • Nenatírejte si boty lihem. Líh může na kožených botách zanechat stopy a zbavit je přirozených olejů, takže mohou popraskat.
  • Nemlaťte do bot kladivem ani jiným tvrdým předmětem. Možná by to mohlo fungovat, ale za jakou cenu? Opravdu byste si chtěli rozbít nové boty?
  • Nedávejte boty rozchodit nikomu s větší nohou. Není dobré dávat boty rozchodit například kamarádovi, který má větší nohu. Místo vás by měl nohy plné puchýřů on a navíc by se boty přizpůsobily jeho tvaru nohy, ne tomu vašemu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete jít v nových botách ven, vezměte si s sebou raději i jedny staré, abyste se mohli přezout, kdyby se vám začaly dělat puchýře.
 • Kupte si vždy boty ve správné velikosti.
 • Nenoste nové boty nejprve ven. Ušpinily by se a už byste si je nemohli rozchodit doma.
Reklama

Varování

 • Voda může boty zničit. Vždy si nejprve přečtěte pokyny k užívání bot.
 • Když použijete tyto metody, boty už se nikdy nevrátí do původního stavu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 751 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 13 751 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama