Stalo se vám někdy, že jste si koupili nové boty, ze kterých vás bolely nohy? Nemusíte je vracet! Můžete je snadno rozchodit. Vaše nohy si na boty musí zvyknout. V tomto článku se dozvíte, jak to udělat.

Metoda 1 ze 4:
Noste boty doma

 1. 1
  Noste své nové boty doma. Než v nich půjdete ven, vyjděte si v nich schody, nějakou dobu v nich stůjte (například při vaření), seďte a nebo se i proběhněte.
 2. 2
  Poznámka: Tato metoda je nejoblíbenější a nejověřenější metodou rozcházení bot. Pokud máte krásné kožené boty, které byste si nechtěli zničit, jde o nejbezpečnější metodu, kterou můžete použít.
 3. 3
  Noste boty ze začátku často, ale vždy jen krátkou dobu. Když si boty zkoušíte v obchodě, většinou v nich ujdete jen kousek. Proto vás z nich nebolí nohy ani se nepřizpůsobí vašim nohám. Při rozcházení bot doma je tedy noste často, ale vždy jen na krátko. Nemusíte je mít na nohou celý den.
  • Ze začátku si boty obujte vždy jen na 10 minut. [1] Několik dní si je berte vždy jen na chvíli. Postupně prodlužujte dobu, kterou v botách strávíte a nakonec je mějte na sobě i několik hodin. Do té doby se vaší noze jistě přizpůsobí.
 4. 4
  Vezměte si boty do práce. Vezměte si na sebe staré boty, ale v kanceláři si obujte ty nové a zvykejte si na ně. Díky tomu si je rozchodíte a zároveň ušetříte čas.
 5. 5
  Nové boty noste vždy s ponožkami. Budete alespoň vědět, zda budete ponožky potřebovat vždy. Také předejdete puchýřům.
  • Noste nové boty s trochu většími ponožkami. Vezměte si silné bavlněné ponožky a obujte si boty. Nechoďte takto nikam daleko, jinak budete mít puchýře. Jednoduše si boty nechejte na noze. Velikost ponožek vám pomůže boty trochu roztáhnout.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Dejte boty do mrazáku

 1. 1
  Vezměte si dva velké uzavíratelné pytlíky a do poloviny je naplňte vodou. Pytlíky by měly být dost velké na to, aby se do bot daly pevně nacpat.
  • Až pytlíky zavřete, vymačkejte z nich vzduch, aby se voda snáze přizpůsobila tvaru boty.
  • Tato metoda zahrnuje vložení bot do mrazáku na dlouhou dobu, což znamená, že by se boty mohly namočit. Musíte se ujistit, že jsou vaše boty odolné proti vlhkosti.
 2. 2
  Do každé boty vložte jeden pytlík s vodou a ujistěte se, že je pevně uzavřený. Jistě nechcete, aby se vám voda do bot v mrazáku vylila.
 3. 3
  Vložte boty do většího uzavíratelného pytlíku a potom je dejte do mrazáku. Uvnitř bot budete mít menší pytlíky s vodou a celé boty budou uzavřené ve větším ochranném pytlíku.
 4. 4
  Počkejte 3-4 hodiny. Až voda uvnitř bot zmrzne, roztáhne se a zatlačí na boty, takže je trochu roztáhne. Výhodou oproti kopytům na boty je to, že se voda dokonale přizpůsobí tvaru boty.
 5. 5
  Take the shoes out of the freezer. The water filled baggies should now be solid ice.
 6. 6
  Vytáhněte boty z mrazáku. Pytlíky s vodou by měly být úplně zmrzlé.
 7. 7
  Vyzkoušejte si boty. Až budou boty trochu teplejší, projděte se v nich a zkuste se i proběhnout.
  • Vaše boty by nyní měly být trochu roztažené a mnohem pohodlnější.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Zahřejte boty

 1. 1
  Na deset minut si boty obujte. Obujte si je s ponožkami a chvíli je mějte na sobě. Jde jen o to, abyste je trochu připravili na zahřívání.
 2. 2
  Sundejte si boty a ručně je zkuste roztáhnout. Pokud to bude možné, trochu je natáhněte nahoru a dolů.
 3. 3
  Zahřejte boty. Když boty zahřejete, materiál se roztáhne (hlavně pokud jde o kůži) a bude jemnější.
  • Použijte fén nastavený na horký vzduch a zahřívejte boty 2-3 minuty.
  • Pokud nemáte fén, postavte boty poblíž topení, nebo na přímé slunce. Trochu tepla je lepší než žádné teplo.
 4. 4
  Po zahřátí si boty opět nazujte. Mějte je na sobě dalších deset minut a zkuste se v nich projít.
 5. 5
  Celý postup alespoň jednou zopakujte. Po druhém nahřátí budou boty mnohem měkčí a pohodlnější.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Další metody

 1. 1
  Kupte si kopyto na boty. Kopytem roztáhnete boty o něco více. Pokud si nechcete kupovat kopyta (přestože je na internetu seženete levně), chytněte si botu za patu a za špičku a trochu s ní zakruťte.
  • Ihned potom si boty nazujte a noste je, jinak se vrátí do původního tvaru.
 2. 2
  Zkuste bramboru. Oloupejte si velkou bramboru a osušte ji papírovou utěrkou. Vložte ji do boty a nechejte ji tam přes noc. Ráno ji vyndejte.
 3. 3
  Kupte si roztahovací sprej do bot. Nastříkejte si boty tímto sprejem podle pokynů na obalu. Většinou byste měli s botami po nastříkání trochu hýbat.
 4. 4
  Nechejte si boty roztáhnou profesionálně od ševce. Švec vám boty nastříká roztahovacím roztokem a potom je roztáhne na stroji a nechá je uschnout. Bude vás to stát několik stovek korun.
 5. 5
  Vyhněte se následujícím věcem. Některé techniky roztahování bot nefungují a mohou vám boty vážně poškodit. Vyhýbejte se těmto metodám:
  • Nenatírejte si boty lihem. Líh může na kožených botách zanechat stopy a zbavit je přirozených olejů, takže mohou popraskat.
  • Nemlaťte do bot kladivem ani jiným tvrdým předmětem. Možná by to mohlo fungovat, ale za jakou cenu? Opravdu byste si chtěli rozbít nové boty?
  • Nedávejte boty rozchodit nikomu s větší nohou. Není dobré dávat boty rozchodit například kamarádovi, který má větší nohu. Místo vás by měl nohy plné puchýřů on a navíc by se boty přizpůsobily jeho tvaru nohy, ne tomu vašemu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete jít v nových botách ven, vezměte si s sebou raději i jedny staré, abyste se mohli přezout, kdyby se vám začaly dělat puchýře.
 • Kupte si vždy boty ve správné velikosti.
 • Nenoste nové boty nejprve ven. Ušpinily by se a už byste si je nemohli rozchodit doma.

Reklama

Varování

 • Voda může boty zničit. Vždy si nejprve přečtěte pokyny k užívání bot.
 • Když použijete tyto metody, boty už se nikdy nevrátí do původního stavu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 114 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 8 114 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama