Jak rozklepnout vajíčko

Umět rozklepnout vajíčko patří mezi základní kuchařské dovednosti. Využijete ji prakticky ke všemu, od přípravy rychlých míchaných vajíček ke snídani až po přípravu dezertu Créme brulée. Při rozklepávání vajíčka je nejdůležitější udělat to v jeho nejsilnější části, přibližně uprostřed. Jen díky tomu vejce praskne čistě a kousky skořápek vám neskončí v jídle. Čtěte dál a naučte se, jak dokonale rozklepnout vajíčko.

Postup

 1. 1
  Vezměte vejce do své dominantní ruky. Potřebujete mít nad vajíčkem maximální kontrolu – pokud byste ho vzali do druhé ruky, může vám nechtěně vyklouznout.
 2. 2
  Uchopte vejce mezi palec na jedné straně a ukazovák spolu s prostředníčkem na druhé.
 3. 3
  Vyklenutou částí vejce pevně klepněte o tvrdý povrch. Dávejte pozor, abyste to udělali opravdu tou nejširší částí vajíčka – pokud byste ho rozbili u špičky nebo vespod, pravděpodobně se vám v rukou rozpadne na kousky.
  • Někteří lidé tvrdí, že vejce je lépe rozklepnout o tvrdou plochu, jiní nedají dopustit na rozklepnutí o hranu misky nebo hrnce. Oba způsoby fungují, je to jen na vás.
  • Můžete to také udělat opačně a něčím tvrdým udeřit do vajíčka. Zkuste vejce rozklepnout například těžkým nožem nebo jiným kuchyňským náčiním – jednoduše pevně uhoďte na střed vyklenuté části.
 4. 4
  Rozevřete poloviny vajíčka. Palcem druhé ruky opatrně odtáhněte rozpůlené části vejce a pak oběma rukama otevřete. Udělejte to jemně, aby se vajíčko neroztříštilo a kousky skořápky nespadly dovnitř.
  • Zkušení šéfkuchaři, kteří potřebují rozklepnout několik tuctů vajec najednou, dokážou celý proces udělat jen jednou rukou. Pokud to chcete zkusit, uchopte vejce do dlaně a přidržte ho vyklenutou stranou dolů nad miskou. Ukazovákem podepřete zadní stranu vajíčka a pak ho rozevřete s pomocí palce a prostředníčku. Tento postup vyžaduje zkušenost a praxi!
 5. 5
  Vyklepněte vajíčko do misky nebo pánve. Pokud potřebujete celé vejce, vyklepněte ho celé s bílkem i žloutkem.
  • Potřebujete-li oddělit žloutek od bílku, dejte polovinu vejce nad misku a pak jí lehce pohupujte tak, aby bílek vytékal a žloutek zůstával uvnitř. Nakonec budete mít polovinu skořápky, ve které zůstane celý neporušený žloutek.
 6. 6
  Hotovo.

Tipy

 • Vajíčko vždy rozklepávejte nad miskou.
 • Před prací s vajíčkem a po jeho rozklepnutí si umyjte ruce!
 • Rozdrcené vaječné skořápky, nasypané okolo pokojových rostlin, skvěle fungují jako odpuzovač hmyzu.

Varování

 • Pokud máte v misce suroviny z předchozích fází receptu, nedoporučujeme rozklepávat vajíčko přímo do ní. Raději ho vyklepněte zvlášť do malé mističky, abyste případně mohli vybrat kousky skořápky. Nemluvě o tom, že pokud by vajíčko bylo zkažené, nebudete muset celý recept dělat znova.

Věci, které budete potřebovat

 • Vejce
 • Tvrdá plocha
 • MIska

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Techniky vaření

V jiných jazycích:

English: Break an Egg, Español: romper un huevo, Deutsch: Ein Ei aufschlagen, Português: Quebrar um Ovo, Italiano: Rompere un Uovo, 中文: 打蛋, Français: casser un œuf, Русский: разбить яйцо, Nederlands: Een ei breken, Bahasa Indonesia: Memecah Telur, العربية: كسر بيضة, हिन्दी: एक अंडा तोड़ें, 한국어: 계란 깨뜨리기, ไทย: ตอกไข่, Tiếng Việt: Đập Trứng, 日本語: 卵を割る

Stránka byla zobrazena 2 368 krát.
Byl tento článek přesný?