Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nenechte se odradit nepřístupným vzhledem tohoto chutného ovoce. Rozříznout avokádo je snadné a jeho dužina je velmi zdravá. Až se dostanete dovnitř a vyloupete ji, můžete ji použít mnoha různými způsoby.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Rozříznutí avokáda

 1. 1
  Velkým nožem rozřízněte avokádo vertikálně napůl.
 2. 2
  Otočte oběma polovinami avokáda, dokud se jedna z nich neoddělí od pecky. Pokud chcete použít jen jednu polovinu avokáda, nechte pecku uvnitř. Vypeckované avokádo rychleji ztrácí barvu a aroma.
 3. 3
  Vyjměte pecku, pokud chcete. Jemně do ní zabodněte nůž a vytáhněte ji z plodu ven. Pokud to dobře nejde, pomozte si při vytahování pecky lžící. Až pecku vytáhnete, můžete ji buď zahodit, nebo si z ní vypěstovat rostlinu avokáda.
 4. 4
  Nakrájejte avokádo na kostky. Zakrojte do dužiny podélně a udělejte v pravidelných rozestupech několik řezů. Pak totéž zopakujte na šířku, v pravém úhlu oproti prvním řezům. Pokrájenou dužinu snadno vyškrábnete velkou lžící.
  • Tímto způsobem získáte avokádo, nakrájené na kostičky. To se hodí do mnoha receptů. Je to asi nejčastější způsob krájení avokáda.
 5. 5
  Avokádo můžete také nakrájet na proužky. Pokrájejte ho v pravidelných rozestupech na dlouhé proužky. Ty jsou skvělé například na přípravu sushi nebo zdobení různých salátů a podobně.
  • Pokud chcete podávat jen několik proužků, odřízněte je i se slupkou.
  • Jinak můžete také zakrojit až těsně ke slupce, kterou ovšem neporušíte.
  • Pak, až budete hotovi s krájením, vezměte lžíci a opatrně celou dužinu vytáhněte ven. Rozložte proužky do rovnoměrného tvaru, kterým ozdobíte mnoho druhů jídla.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Použití avokáda v pokrmech

 1. 1
  Udělejte si guacamole. Guacamole je považováno za krále všech dipů a je to báječný způsob, jak zužitkovat avokádo, které by brzy přezrálo. S guacamole neuděláte chybu.
 2. 2
  Použijte avokádo do salátu. Jeho hedvábná, hladká struktura skvěle doplní téměř jakýkoliv salát, obzvlášť se pak hodí k listovým salátům s křupavými ořechy. Pokud máte čas a náladu, můžete se pustit do dresinku z avokáda.
 3. 3
  Připravte si dezert z avokáda. Pro svou jemnou chuť a krémovou konzistenci se avokádo po celé světě s oblibou používá do dezertů. Na internetu a v kuchařkách najdete mnoho různých receptů.
 4. 4
  Uvařte si mexické ceviche s avokádem. Ceviche je zkratka pro pokrmy z ryb, vařených ve šťávě z citronu či limetky. Jsou velmi oblíbené na mexickém pobřeží a je to způsob, jak pozvednout obyčejnou rybu na další úroveň.
 5. 5
  Vyrobte si avokádový džus nebo šejk. Oba nápoje si jsou podobné a přesto se velmi liší, nicméně v každém vynikne hladká konzistence avokáda.
  Reklama

Tipy

 • Guacamole z avokáda, podávané s tortilovými chipsy, je snadné a efektní pohoštění pro návštěvu.
Reklama

Varování

 • Neházejte pecku do drtičky odpadu. Je velmi tuhá a mohla by poškodit čepele nebo ucpat trubky.
 • Až se budete pokoušet zapíchnout nůž do pecky, buďte velmi opatrní. Pecka je tvrdá a kluzká!
 • Pecka není v žádném případě k jídlu!
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 275 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 5 275 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama