Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rybky druhu Gupka paví oko mají nádherné barvy, roztomilé tváře a jejich chov je velmi snadný. Co víc si od akvarijní rybky přát? Pokud chcete mít ve své nádrži neustále dostatek těchto malých krasavců, naučte se, jak je rozmnožovat a jak se o jejich potěr starat.

Část 1
Část 1 ze 2:
Rozmnožování pavích oček

 1. 1
  Vyberte si rybky, které chcete množit. Myslete na počet jednotlivých druhů, jejich barvy a také jejich tvar ploutví. Pokud obě rybky, které chcete pářit, mají stejnou barvu, je velmi pravděpodobné, že potěr bude vypadat také tak. To samé platí pro tvar ploutví a těla.
  • Počet rybek: Pro množení se všeobecně doporučuje vybrat si jednoho samce a dvě až tři samičky. Pokud byste oddělili pouze jednoho samce a jednu samici, může se snadno stát, že samec bude agresivní a samičku bude napadat. V poměru 3:1 se samcova pozornost rovnoměrně rozdělí mezi všechny samičky a páření pro ně pak bude méně stresující.
  • Barvy a vzor: Paví očka se vyskytují v několika základních barvách a vzorech. Jedna z nich je divoká forma (šedá nebo olivová barva),Albino (bílé nebo světlé barvy s červenýma očima), Blond (světlé barvy s tmavým pigmentem) a Blue (zářivě modrá barva).
  • Tvar ocasu: Tvar ocasu pavích oček se vyskytuje v široké škále možností, od malého a zakulaceného, až po dlouhý a tvarovaný jako čepel nože. Velikostí a tvarů ocásků je mnoho, ty nejběžnější jsou ale tyto: Delta (velký a trojúhelníkovitý), Fantail (který má tvar jako vějíř) a kulatý (malý, zakulacený).
 2. 2
  Vyberte správnou vytírací nádrž. Měli byste zvolit akvárium o objemu 30-60 litrů, ve kterém by nemělo chybět topení a filtr. Filtr by měl být jemný, protože jinak by malé rybičky (říká se jim potěr) mohl vcucnout a zabít je. Máte-li obavu, že je váš filtr příliš silný, zakryjte jeho hubici kusem silonové punčochy. Voda tak bude moci proudit, ale punčocha potěr ochrání.
 3. 3
  Připravte nádrž. Paví očka, bohužel, občas nebývají dobří rodiče a mohou svá mláďtata dokonce i sežrat. Budete jim tedy muset poskytnout dostatek úkrytů, do kterých se mohou schovat. Potěr pavích oček klesá ke dnu, dobře se tedy hodí rostliny s nízko plovoucími listy. Nezapomeňte ani na další rostliny, s listy umístěnými výše. Až bude potěr starší, a začne plavat, budou se hodit.[1]
  • Nepoužívejte žádný substrát. Substrát je přírodní nebo umělý štěrk nebo písek, který se používá na dno akvárií. Dno bez substrátu je pro množení vhodnější, protože se jednak lépe čistí, a navíc také ihned uvidíte, kolik živého potěru přežilo a jak prospívá.
  • Kousky vodního mechu mohou poskytnout potěru velmi dobrý úkryt.
 4. 4
  Přizpůsobte akvárium potřebám vašich rybek. Teplota by měla být v rozmezí 25-26°C, až budou samičky a samec společně v nádrži. Než se rozhodnete pro rozmnožování, kupte krmivo s vysokými nutričními hodnotami, aby měly ryby dostatek energie na páření.
 5. 5
  Přelovte paví očka do rozmnožovací nádrže. V tuto chvíli nemůžete už dělat nic jiného, než čekat, až se ryby začnou pářit. Až si povšimnete, že samice mají břicha plná potěru, odlovte samce zpět do jeho normální nádrže. Těhotenství u samiček poznáte podle tmavé skvrny na jejich podbřišku. Říká se tomu skvrna gravidity. Všechny samice pavích oček tuto skvrnu mají, ale zvětší se a bude postřehnutelná jen tehdy, pokud byly jikry oplodněny.[2]
 6. 6
  Naučte se, jak poznat, že rybka bude rodit. Všeobecně většinou gravidita trvá 26-31 dní. Před porodem se břicho gravidní samičky zvětší a skvrna dostane černou barvu (nebo temně vínovou v případě druhů Albino nebo Blond). Břicho rybek navíc bude mít tvar spíše čtverce, než kuličky. Buďte připraveni na to, že paví očka nekladou jikry, ale rodí živá mláďta. Hlídejte samičku, a pokud je to možné, ihned po porodu ji odlovte z akvária zpátky (jinak by mohla začít svá mláďta požírat.)
  • Některé příznaky toho, že rybka začne rodit jsou například: bude velmi klidná a vyhledá samotu, začne se třást (kontrakce), bude se zdržovat poblíž topení, nebo se jí změní apetit (včetně toho, že může jídlo úplně odmítat, nebo vyplivovat).
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Péče o potěr

 1. 1
  Vylovte samičky z vytírací nádrže, hned jak se potěr narodí. I když vám takové jednání může připadat kruté, paví očka se rodí plně samostatná a schopná přežít. Kromě toho, jak jsme již napsali výše, paví oka se občas stanou kanibaly a požerou svá vlastní mláďata. [3]
  • Pokud nebudete doma, až bude samička rodit, dopřejte potěru velké množství úkrytů - nejlépe se hodí akvarijní rostliny.
 2. 2
  Udržujte vytírací nádrž v čistotě. Hlídejte také teplotu. Potěr potřebuje poměrně teplou vodu, přibližně 25,5°C, kterou by akvárium mělo mít až do doby, než rybky dosáhnou dospělosti. Nezapomínejte nádrž často čistit. Pravidelně odsávejte akvárium čistícím zvonem a jednou týdně vyměňujte 40% vody, aby byla nádrž stále čistá.
 3. 3
  Dávejte potěru správné jídlo. Pavím očkám chutnají rybniční perloočky, drobné nitěnky nebo sušené vločkové krmení. Krmte je 2x denně. V pozdějším věku pavím očkům chutná také masitá i rostlinná strava. Dávejte jim proto čistě rostlinné vločkové krmivo, i klasické smíšené. Myslete na to, že potěr jsou malé rybičky, nepřekrmujte je tedy. Když nasypete do akvária příliš krmiva, jeho přebytek se zkazí a rybky mohou kvůli tomu onemocnět nebo dokonce uhynout.[4]
  • Novorozené rybky byste měli krmit drobnými nitěnkami nebo "blechami", aby rychle a dobře rostly. Pokud chcete rybkám dát něco dobrého na zub, dejte jim kousek vařeného špenátu.
 4. 4
  Starejte se o to, aby byl potěr zdravý. Pravidelně z akvária lovte uhynulé rybky. Budou pravděpodobně plavat na hladině vody, takže to bude snadné. Pamatujte si, kolik rybek uhynulo. Všimnete-li si, že potěru umírá příliš mnoho, budete nejspíše chtít zjistit, co je příčinou. Vyměňte vodu a zkuste přejít na jiný typ krmení. Jakýkoliv nahromaděný odpad je pro paví očka také nebezpečný.
 5. 5
  Až bude potěr dostatečně velký, přelovte ho do normálního akvária. Rybičky, které dosáhly dostatečné velikosti, staré asi 1 a půl až 2 měsíce jsou už dostatečně staré na to, aby se o sebe dokázaly postarat. Můžete je tedy odlovit z rozmnožovací nádrže. Dejte je do běžné nádrže, ve které mohou být jiné ryby (pozor, jen druhy, které nejsou příliš agresivní), prodejte je, nebo darujte jako dárek kamarádům či známým.
  Reklama

Jak z běžného rybího krmení připravit krmení pro potěr

 • Nasypte běžné vločkové krmení do uzavíratelného plastikového sáčku
 • Rozdrťte krmení na jemný prášek
 • Krmte potěr podle potřeby
 • Do směsi můžete také přidat jiné krmivo s vysokým obsahem proteinu (sušené nitěnky, krevetky atd.)
 • Pokud bude prášek příliš hrubý, potěr ho nebude jíst. V tomto případě si raději kupte speciální krmení pro potěr.
 • Vezměte párátko a namočte ho do vody. Pak s ním zakružte v prášku a následně opět v akváriu.

Tipy

 • Pokud samec samičky neoplodní, vyzkoušejte trik s druhým samcem. Odlovte ho do skleničky a tu dejte hned vedle rozmnožovacího akvária. Mělo by to prvního samce inspirovat k oplodňování samic, když uvidí, že má v rozmnožování konkurenci. Pokud to nezabere, vyberte si k množení jiná paví očka.
 • Nedávejte do rozmnožovací nádrže rybky jiného druhu, než paví oka. Při páření by je to rozptylovalo a navíc by mohly ohrozit potěr.
 • Vyzkoušejte spárovat samce a samice, kteří mají určitou barvu a tvar ploutví. Ujistíte se tak, že mláďata budou mít vzhled, jaký chcete.
 • Pokud se vám narodí příliš mnoho pavích oček, raděj je prodejte nebo rozdejte. Pokud bude v akváriu příliš mnoho dospělých pavích oček, mohou si začít navzájem okusovat ploutve.
Reklama

Varování

 • Je-li samec příliš agresivní a honí samice, zařiďte, aby bylo v rozmnožovací nádrži víc úkrytů, třeba rostliny, kameny, nebo koupené vyrobené jeskyňky. Pokud to nepomáhá a samec i nadále na samice útočí, raději ho odlovte a vyzkoušejte jiného, protože pravděpodobně za takové situace k oplodnění nedošlo (agresivní chování při páření je ovšem u pavích ok poměrně neobvyklé) a samec může samicím vážně ublížit.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Čtyři nádrže: Jedno, ve kterém budou dospělí samci a samice (30 litrů), jedno pro dospělé samice (30 litrů), jedno pro páření (30 litrů) a jedno pro odchování potěru (45-65 litrů)
 • Topení, teploměr a jemný filtr do každého akvária
 • Živé nebo mražené krmivo (perloočky, nitěnky, krevetky), sušené krmení (vločkované nebo granulované), krmivo rozdrcené na prášek pro potěr
 • Rostliny (živé a/nebo umělé)
 • Malá síťka
 • Pomůcky na čištění akvária
 • Pokud nechcete utrácet za speciální úkryty pro potěr, využijte škeble a lastury, nasbírané u moře

Související články

O tomto wikiHow

Marshall Stephens
Spoluautorem článku je :
Odborník na akvária
Tento článek spoluautorem článku je Marshall Stephens. Marshall Stephens je odborníkem na akvária v Private Oceans Aquariums ve West Palm Beach na Floridě. Marshall má více než 20 let zkušeností v akvaristickém průmyslu a zaměřuje se na zvířata chovaná v zajetí. Specializují se na tropická a mořská akvária a jsou přispěvatelem do Loggerhead Marine Life Centre v Jupiter Florida. Tento článek byl zobrazen 33 151 krát
Kategorie: Ryby
Stránka byla zobrazena 33 151 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama