Tento článek spoluautorem článku je Craig Morton. Craig Morton je generálním ředitelem společnosti Aquarium Doctor Inc. se sídlem v Huntington Beach v Kalifornii a obsluhující Orange County, Los Angeles County a Inland Empire. S více než 30 lety zkušeností v akváriu se Craig specializuje na vytváření vlastních návrhů akvárií spolu s instalací a servisem akvária. Aquarium Doctor spolupracuje s výrobci a produkty, jako jsou Clear for Life, Sea Clear, Bubble Magus, Tropic Marine Center, Salifert, ReeFlo, Little Giant, Coralife a Kent Marine.
Tento článek byl zobrazen 12 740 krát
Rozmnožování závojnatek není tak snadné, jak se může zdát. Je k tomu zapotřebí vytvořit rybkám vhodné prostředí, najít plodné jedince, podpořit vytření a správně se postarat o vylíhnutí jiker. Může to zabrat spoustu času a stát poměrně hodně peněz, takže rozhodně nečekejte, že budete na rybičkách okamžitě vydělávat. Pokud se vám nicméně bude rozmnožování dařit, budete nejspíš mile překvapeni. Stejně jako chov jiných domácích mazlíčků, i závojnatky vyžadují preciznost a trpělivost.
Postup
Vytvořte rybám vhodné prostředí pro tření
-
1Všechno si předem naplánujte. Vytvořit vhodné prostředí pro tření trvá nějakou dobu, rybky si musíte zakoupit téměř o rok dříve. Nejlepší doba k nákupu je červenec a srpen, protože rybky se vytírají obvykle na jaře.[1] Je velmi důležté, aby si závojnatky zvykly na nové prostředí a zbavily se stresu z přepravy dříve, než se je pokusíte rozmnožit, takže je raději kupte opravdu s předstihem!
- První, co musíte udělat (za předpokladu, že už máte minimálně 15-ti litrové akvárium), je vyčistit vaše nové rybičky. Kápněte do akvária 80 kapek formaldehydu, 6 kapek sulfátu měďnatého a 1 malou odměrku terramycinu – akvárium i rybičky se tak očistí a budou zdravé.
-
2Vytvořte v akváriu vhodné prostředí. Akvárium, ve kterém hodláte rybičky vytřít, by mělo mít objem alespoň 75 litrů vody. Velmi důležité je také jeho úprava, aby co nejvíce připomínalo přirozené prostředí. Hodí se umělé nebo živé vodní rostliny s bohatým olistěním, nebo alespoň plovoucí rostliny s hustými vlákny.
- Když samice závojnatek kladou jikry, obvykle se je snaží přichytit k nějakému pevnému předmětu. Pokud chcete ryby vytírat v přirozeném prostředí, budete potřebovat bohaté akvárium, plné rostlin, kamenů a podobně. Při umělém rozmnožování nepotřebujete žádné rostliny, ale myslete na to, že výrazně zlepšují kvalitu života ryb a chovají se jako výborný přírodní filtr v době, kdy se závojnatky nevytírají.
- Zvažte koupi speciálních vytíracích sítěk. Jsou vyrobeny z nylonových vláken, plavou u hladiny a samice do nich kladou jikry.[2] Máte-li v akváriu dostatek písku, rostlin, kořenů a jiného vláknitého materiálu, nebudete síťky potřebovat, nicméně zvažte jejich přednosti – rybky někdy své jikry požírají a síťka je proti tomu dovede ochránit.
-
3Začněte závojnatkám vylepšovat jídelníček. Nedělejte drastické změny, ale pokuste se do něj zařadit jiné, než vločkové krmivo. Vhodné jsou například živé nitěnky nebo sušené krevetky. Tak napodobíte přirozené změny, které se odehrávají na jaře, kdy se ryby obvykle třou. Tady je několik dalších tipů, aby potrava rybkám prospívala:
- Krmte rybičky v menších dávkách, ale častěji. Dávejte jim potravu třikrát denně, ale buďte opatrní, abyste je nepřekrmovali. Mnoho akvaristů právě tady dělá chybu – dává rybkám příliš mnoho krmení. Jeho zbytky pak klesnou ke dnu akvária, kde se začnou rozkládat a kazit vodu.[3]
- Ať už ryby krmíte čímkoliv, kousky by měly být natolik malé, aby je rybky dokázaly bez problémů spolknout.
-
4Napodobte jaro tím, že nejprve teplotu vody snížíte, a pak ji budete pomalu, postupně zvyšovat. Ryby se vytírají na jaře, je proto žádoucí pomalé ohřívání vody napodobit. Nejprve teplotu snižte na 10 -12°C. Pak, až budete připraveni rybky rozmnožit, začněte teplotu postupně zvyšovat, asi o 2°C denně, dokud nedosáhne 20 -23°C.
-
5Hlídejte si, abyste vodu měnili opravdu pomalu a postupně. Vytrvalá, ale pomalá změna je velmi důležitá, aby byly rybky zdravé a dobře prospívaly, při pokusu o rozmnožení to platí dvojnásob. Každý den vyměňte asi 20% obsahu vody v akváriu a dávejte pozor, abyste to nepřehnali a neodčerpali více.
- Nezapomeňte do vody přidat speciální chemii, až ji budete lít do akvária. Speciální přípravky vyrovnají množství látek ve vodě a také odstraní chlór a poradí si s chloraminy.[4]
Reklama
Určení pohlaví rybek a jejich izolace
-
1Naučte se, jak vypadá samice závojnatky. Rozpoznat pohlaví rybiček je očividně při jejich rozmnožování velmi důležité – pokud k sobě dáte hejno samců, protože je nerozeznáte od samic, žádného potěru se nedočkáte. Samička vypadá většinou takto:
- Prohlédněte si pohlavní žlázy. Pohlavní žlázy vypadají jako maličká dírka meziřitním otvorem a řitní ploutví, odkud vycházejí vajíčka nebo sperma, podle toho, jakého je rybka pohlaví.[5] U samic je otvor kulatý a vypouklý, jako čočka.
- Sáhněte rybce na podbřišek. Podbřišek, mezi břišní a řítní ploutví je u samic velmi měkký a pružný na dotek.
- Prohlédněte si prsní ploutve. Samice mají prsní ploutve kulaté a krátké.
- Celkově se dá říct, že samice závojnatek jsou o něco větší a kulatější, než samci, kteří mají těla delší a špičatější. Je to ale méně spolehlivý znak.
-
2Naučte se, jak vypadá samec závojnatky. Samci bývají menší, než jejich samičí protějšky. Dají se také rozpoznat podle těchto znaků:
- Na ploutvích mají drobné bílé hvězdičky neboli tuberkuly. Tuberkuly jsou malé pupínky, které se objevují na ploutvích, hlavě a často i žábrech samců ve chvíli, kdy jsou připraveni k páření.
- Konkávní (mají tvar prohlubně) pohlavní žlázy. Samečci mají pohlavní žlázy, které se zanořují do těla a nevystupují ven, jako u samic.
- Sáhněte rybce na podbřišek. Podbřišek samce je nepoddajný a mnohem tvrdší, než u samic.
- ¨prohlédněte si prsní ploutve. Samci mají prsní ploutve delší a špičatější v porovnání s krátkými a kulatými ploutvičkami samic.
-
3Pozorujte chování rybek. Pomůže vám to rozpoznat samce a samice. Během období tření začnou samci prohánět samice, nejprve pomalu a sporadicky, později rychleji a úporněji. Přelovte do akvária zkušenou samičku a sledujte chování ostatních ryb: samečci ukážou zvýšený zájem, samičky si rybky nebudou všímat!
-
4Zkuste od sebe samice a samce několik týdnů před třením oddělit. Mnoho akvaristů před obdobím tření samce a samice na pár týdnů oddělí, aby podpořili touhu po páření. Stejně jako u lidí platí, že se každý nejvíc těší na to, co nemá!Reklama
Vytírání závojnatek
-
1Vyberte si ty nejvhodnější rybky k páření. Mladé, silné ryby jsou ideální, protože jsou velmi plodné a sexuálně aktivní. Samičku vyberte nejlépe takovou, která má velkou zadní část a oblast bříška. Samec by měl být velký (10 – 15 cm) a měl by být rychlý plavec. Přítomnost mnoha světlých tuberkulů na žábrech je také známkou ideálního samečka pro páření.
- Ideální je oddělit skupinku tří nejlepších samic a tří nejlepších samců, jaké máte.
-
2Dejte tyto vybrané rybky to stejného akvária a počkejte, než se přirozeně vytřou. Všimnete si, že samci mají okolo břicha světlejší oblast a rychle proplouvají akváriem – často prohánějí samičky. Samička naklade jikry na rostlinu a sameček na ně poté nanese sperma, aby je oplodnil. Pokud tření samotné propásnete, ale všimnete si jiker na rostlinách je velká pravděpodobnost, že jsou oplodněné.
-
3jestliže se přirozené tření ukáže jako neúspěšné, pokuste se o umělé oplodnění. Do mělkého akvária dejte jednoho samečka a jednu samičku. Jemně uchopte samečka a lehce mu přejíždějte po oblasti genitálií na břiše, abyste uvolnili sperma. Promíchejte sperma s vodou v akváriu a pak totéž opakujte se samičkou a uvolněte z ní jikry. Znovu vodu v akváriu promíchejte, aby se sperma dostalo k jikrám a oplodnilo je.
- Při umělém oplodnění buďte velmi opatrní. Rybky jsou křehké a můžete je snadno poškodit. Při vymačkávání pohlavních žláz na ně tlačte jen zlehka.
- Při vymačkávání pohlavních žláz nemusíte ryby nutně držet pod vodou. Závojnatky, stejně jako jiné ryby, dokáží dýchat i na vzduchu, i když ne tak dobře, jako ve vodě. Klidně je tedy vezměte do ruky, ale nedělejte to na delší dobu, než půl minuty.
-
4Vytřené rybky oddělte od jiker. Akvarijní rybky mívají v zajetí bohužel často tendenci požírat skoro všechny své jikry. Proto je nutné je oddělit od nakladených jiker prakticky okamžitě po vytření, abyste zajistili úspěšné vylíhnutí potěru. Oplodněné jikry se líhnou zpravidla za 4 – 7 dní, záleží na teplotě vody.
- Až se oplodněné jikry konečně vylíhnou, můžete potěr krmit stejnou potravou jako dospělé ryby. Dávejte jen pozor na to, aby bylo krmení rozlámané na ještě menší kousky než pro dospělé ryby, protože se musí vejít do malých tlamiček a jícnů.
- Pokuste se nechat jikry vylíhnout ve stejné vodě, ve které byly oplodněny. Při manipulaci s nimi hrozí riziko poškození.
-
5Buďte trpěliví. Uvidíte, že potěr bude růst a brzy vám bude v akváriu plavat hejno mladých závojnatek. Zajistěte jim dostatečně velkou nádrž, do které se všechny vejdou.Reklama
Varování
- Nemanipulujte s rybkami, pokud to není nezbytně nutné. Držení v ruce je pro ně jednak velmi stresující, a jednak jim může poškodit šupiny.
Reference
- ↑ http://thegoldfishtank.com/goldfish-breeding-breed-goldfish/2/
- ↑ http://www.aquariumfish.net/catalog_pages/goldfish_and_koi/breeding_goldfish.htm
- ↑ http://shoal.in/wiki/2010/12/breeding-goldfish-how-to-breed-gold-fish-successfully-in-home-aquarium/
- ↑ http://www.petsmart.com/product/index.jsp?productId=2754035
- ↑ http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
- http://www.fishfriend.com/articles/breeding_your_goldfish.html