Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existují tři základní způsoby, jak bezpečně rozmrazit mleté, hovězí maso a který si vyberete, záleží hlavně na tom, kolik máte času. Rozmražení mletého hovězího v lednici je nejlepší, ale také zabere nejvíc času. Pokud spěcháte, raději zvolte rozmražení ve studené vodě, nebo v mikrovlnce. V tomto článku najdete návod, jak třemi způsoby rozmrazit kostku mletého, hovězího masa, kterou vyndáte z mrazáku.

Metoda 1 ze 3:
V lednici

 1. 1
  Zjistěte si, s jak velkým předstihem musíte hovězí z mrazáku vytáhnout. Kilo mraženého hovězího rozmrzá přibližně 24 hodin.[1]
  • Větší množství, 1,5 nebo 2 kg potřebují také delší čas, zpravidla i 48 hodin a více. Dá se říci, že na každý kilogram masa potřebujete 24 hodin.
  • Mražené hovězí maso, které je již vytvarováno například do kuliček, placek, nebo jinak rozděleno na menší porce, rozmrzne za kratší dobu. Například placičky, silné 1,2 cm, které byly zmrazeny zvlášť, rozmrznou už za necelých 10 hodin.
  • Myslete také na to, že čím chladnější udržujete ledničku, tím delší potřebujete čas na rozmrazování. Mleté hovězí rozmrzne rychleji ve 4°C než ve 2°C.
 2. 2
  Dejte maso do plastikového sáčku nebo do misky. Pozor, sáčkem může tekutina z masa prosakovat, jak bude maso měknout, a zanechávat za sebou nečistotu a bakterie. Vložte maso i se sáčkem do nádoby, nebo ještě do jednoho sáčku, abyste minimalizovali riziko prosáknutí tekutiny.
  • Sáček nemusí být neprodyšně uzavřen a misku nemusíte zakrývat. Jde hlavně o to, aby maso v něčem leželo a nedotýkalo se poličky v lednici.
  • Obzvlášť důležité to je, pokud jste si hovězí nechali zabalit v řeznictví. Průmyslové obaly jsou bezpečnější a odolnější, zatímco maso, zabalené v řeznictví nebo u prodejního pultu s masem, budou protékat mnohem vice.
 3. 3
  Nechte maso rozmrznout v lednici. Najděte místo nejlépe v zadní části lednice a nechte tam mleté hovězí až do chvíle, kdy ho budete chtít použít.
 4. 4
  Než se maso rozhodnete spotřebovat, zkontrolujte ho. Čistýma rukama ho skrz obal zmáčkněte. Pokud se objeví hluboká prohlubeň, je většina masa již rozmražena a můžete maso použít.
  • Pokud chcete maso zkontrolovat ještě důkladněji, rozlomte ho uprostřed a stiskněte jeho střed. Pokud je na dotek poddajné, je kompletně rozmražené. Pokud se zdá pořád tuhé a celistvé, potřebuje více času.
  • Je-li to nutné, můžete rozmrazování dokončit v mikrovlnce. Dejte maso do nádoby, určené pro mikrovlnky a zakryjte ho. Zapněte troubu na speciální program rozmrazování, nebo na nejnižší stupeň na asi 20-30 vteřin a pak maso zkontrolujte.
 5. 5
  Spotřebujte maso během 1-2 dnů. Rozmrazování masa v lednici je nejpomalejší způsob, ale je také nejideálnější, protože lednice výrazně omezuje růst bakterií. Pokud maso rozmrazíte takto, může zůstat v lednici dalších 24-48 hodin po rozmrznutí.
  • Mleté maso, rozmražené tímto způsobem, můžete také zmrazit znovu. Pokud se rozhodnete maso nespotřebovat, můžete ho vrátit zpět do mrazáku – samozřejmě pouze v rozmezí 24-48 hodin.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Ve studené vodě

 1. 1
  Promyslete si, kdy potřebujete začít. Ujistěte se, že začnete s dostatečným předstihem, aby maso stihlo rozmrznout, než ho budete chtít použít.
  • Menší balení masa, která váží 500 g a méně, mohou rozmrznout už zhruba za hodinu. Větší balení budou pochopitelně trvat déle. 1300-1800 g může zabrat asi 2-3 hodiny.[2]
 2. 2
  Dejte maso do dobře uzavíratelného, plastikového sáčku. Tem vložte do druhého, neporušeného sáčku a zajistěte co nejbezpečněji.
  • Pokud sáček bude protékat, dírou se skrz vodu nebo vzduch dostanou k masu bakterie. Navíc můžete skončit s rozbláceným, mokrým mletým masem, pokud se k němu dostane hodně vody.
 3. 3
  Vložte balíček do studené vody. Dejte maso v sáčcích do misky, naplněné studenou vodou z kohoutku. Snažte se, aby bylo celé maso ponořené.
  • Použijte studenou vodu. Horká, teplá, nebo I voda o pokojové teplotě, je úrodnou půdou pro množení bakterií.
  • Nechte nádobu s vodou a masem na kuchyňské lince v pokojové teplotě.
  • Můžete také studenou vodou naplnit čistý dřez a rozmrazit maso v něm. Dávejte jen pozor, aby špunt dobře těsnil, a aby byl dřez před použitím co nejčistší.
 4. 4
  Každých 30 minut vodu vyměňujte. Vylijte nebo vypusťte starou vodu a naplňte misku nebo džez čistou. Studená voda zabrání tvoření bakterií a masu dovolí rozmrznout.
 5. 5
  Zkontrolujte stav rozmraženého masa. Až bude tak měkké, že ho půjde promáčknout, většina je rozmražená.
  • Rozlomte blok mletého masa a prstem zatlačte na střed. Pokud je stále tuhý, je maso ještě příéliš zmrzlé.
 6. 6
  Okamžitě maso spotřebujte. Abyste zabránili růstu bakterií, spotřebujte maso ihned po rozmražení, v horizontu maximálně 2 hodin.
  • Maso, které jste rozmrazili ve vodě, nikdy zpátky nemrazte. Není to z hygienických důvodů bezpečné. Pokud už maso z nějakého důvodu do 2 hodin po rozmrazení nemůžete spotřebovat, nejlépe uděláte, když ho před opětovným zmrazením důkladně uvaříte.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
V mikrovlnce

 1. 1
  Dejte zmrazené maso do misky, určené pro mikrovlnné trouby. Vytáhněte maso z obalu a položte ho do nádoby.
  • Protože tenhle způsob je velmi richly, můžete ho provést až těsně před přípravou masa. Nemusíte si dělat příliš starosti, abyste měli maso rozmrznuté předem.
  • Někdy může být obtížné maso vyprostit z obalu, zvlášť pokud je papírový, nebo igelitový. Pokud je to váš případ, dejte maso do nepropustného igelitového sáčku a pod tekoucí studenou vodou skrz něj papír odstraňte.
 2. 2
  Nechte rozmrznout v mikrovlnce po dobu asi 3 minut na každých 450 g masa, na speciální rozmrazovací program, nebo na nízký výkon.[3] [4]
  • Některé mikrovlnky mají speciální rozmrazovací program. Obvykle dokáže také automaticky vypočítat dobu, po kterou je nutné maso rozmrazovat. Dejte maso do mikrovlnky na tento program a zadejte váhu masa, trouba už se o vše postará.
  • Je-li to nutné, maso obraťte. Většina mikrovlnek má uvnitř talíř, který se otáčí, aby vaření bylo rovnoměrné. Pokud ho ta vaše nemá, každé dvě minuty ji vypněte, otevřete, a maso otočte.
 3. 3
  Zjistěte, zda je maso už dostatečně rozmrzlé. Zmáčkněte jeho střed a hledejte tuhý, nerozmražená místa.
  • Je-li to nutné, rozlomte blok na dvě poloviny a prstem zmáčkněte střed, abyste našli tuhá místa.
 4. 4
  Maso okamžitě spotřebujte. Mleté maso, rozmražené v mikrovlnce, musíte do 2 hodin spotřebovat.
  • Maso, které jste rozmrazili v mikrovlnce byste neměli již znovu mrazit. Pokud z nějakého důvodu chcete, nebo musíte, nejdřív ho uvařte.
  Reklama

Tipy

 • Mleté maso můžete začít vařit doku je zmrzlé, nebo jen částečně rozmrazené. Mleté hovězí se často používá na přípravu sekané, masových kuliček, hamburgerů nebo čevapčiči, pro tyto účely se tedy zmrzlý blok nehodí. Nicméně pokud potřebujete maso somahnout do těstovin, masových koláčů, polévek, omáček a tak dale, můžete ho na pánev nebo do hrnce dát klidně zmrazené. Počítejte pouze s tím, že doba vaření pokrmu se tak asi o polovinu prodlouží.
Reklama

Varování

 • Nikdy se nepokoušejte rozmrazovat mleté maso v pokojové teplotě. Maso by mělo být v teplotě, mezi 4-60°C co nejkratší dobu, protože je to ideální prostředí pro růst bakterií.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nádoba, vhodná do mikrovlnky
 • Uzavíratelný plastikový sáček

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 020 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 9 020 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama