Lišej je plísňové onemocnění kůže, které se vyznačuje svědivou červenou nebo hnědou vyrážkou. Na těle se lišej nazývá tinea corporis[1] a jde o podobnou plísňovou infekci, jako je lišej na pokožce hlavy, plíseň na noze, nebo v tříslech.

Metoda 1 ze 3:
Příznaky a diagnóza

 1. 1
  Lišej je plísňová infekce, která se může objevit kdekoli na kůži. [2] Mezi běžné příznaky patří:
 2. 2
  Lišej se na různých částech těla projevuje různě. Plíseň vypadá na každém místě na těle jinak. Může se vyskytnout ve vousech, na těle, na nohou, v tříslech a na pokožce hlavy.
 3. 3
  Uvědomujte si rizika. Lišej je vysoce nakažlivý a často se šíří zejména mezi dětmi. Může ale postihnout každého bez ohledu na věk. Přenáší se kontaktem s infikovanými lidmi a zvířaty a pomocí následujících předmětů:

 4. 4
  Navštivte lékaře. Dermatolog většinou provede diagnózu po vizuální inspekci. V některých případech může pokožku prohlédnout pod mikroskopem, nebo nařídit biopsii kožních lézí. [3]
 5. 5
  Připravte si odpovědi na následující otázky:

  • Kdy jste si poprvé všimli příznaků?
  • Jak vyrážka vypadala, když jste ji zaznamenali poprvé?
  • Je vyrážka bolestivá nebo svědivá?
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Léčba

 1. 1
  Začněte brát léky. Léky proti plísním si můžete koupit i bez předpisu. Nejprve si kůži umyjte a důkladně osušte a natřete se krémem proti plísním. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu (používejte krém dvakrát denně po dobu 7-10 dnů). Když se dotknete postižené oblasti, nezapomeňte si důkladně umýt a osušit ruce. Při léčbě plísní se používají následující léčiva:
  • Miconazol
  • Clotrimazol
  • Ketoconazol
  • Oxiconazole
  • Ve vážných případech může lékař předepsat i léky ve formě tablet. Většinou se problém takto řeší až v případě, kdy plíseň pokrývá velkou část kůže, nebo se rozšíří i na pokožku hlavy.
 2. 2
  Mějte pleť stále suchou a čistou. Dodržujte svoji běžnou hygienu a používejte speciální mýdlo proti plísním, ale zaměřte se zejména na vysoušení a snažte se zajistit, abyste měli pleť suchou po celý den. Plísním se daří ve tmavém a vlhkém prostředí, takže se udržujte v suchu, abyste se jich zbavili.
  • Existují speciální pudry, které udrží vaši pokožku suchou. Najdete je na internetu, nebo se můžete poradit se svým lékařem.
 3. 3
  Zabraňte šíření infekce. Perte všechny ručníky, oblečení a povlečení v horké vodě. S nikým nesdílejte oblečení ani ručníky. Po každém použití vyčistěte vanu a umyvadlo.
 4. 4
  Nedrážděte si pleť těsným oblečením. Pokud rádi nosíte těsné oblečení z umělých látek, je dobré několik týdnů počkat, jinak byste se plísně nezbavili.
 5. 5
  Pokud se váš stav nelepší, poraďte se s lékařem. Pokud se ani po 2-4 týdnech léčby váš stav nezlepší, objednejte se k dermatologovi.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Prevence

 1. 1
  Mějte stále suchou a čistou pokožku. Pokud víte, že jste náchylní na plísňové infekce, minimálně jednou týdně se myjte speciálním mýdlem proti plísním. Než se oblečete, důkladně se osušte a počkejte, až vám pokožka dokonale uschne.
  • Používejte šampony a myjte si vlasy vždy hned po stříhání. Také si myjte vlasy po cvičení, při kterém přijdete do styku s jinými lidmi.
 2. 2
  Noste volné bavlněné oblečení. Bavlna je prodyšný, takže zabrání množení většiny druhů plísní. Pokud často trpíte plísněmi, měli byste se vyhýbat těsnému oblečení a spodnímu prádlu.
 3. 3
  Pokud máte plíseň na nohou, oblékejte si nejprve ponožky a potom spodní prádlo.[4] Pokud trpíte plísní na nohou, oblékejte si vždy první čisté ponožky a potom spodní prádlo. Když budete oblékat spodní prádlo dříve než ponožky, plíseň se vám rozšíří z nohou do rozkroku.
 4. 4
  S nikým nesdílejte oblečení, ručníky, ani sortovní vybavení. Hřebeny, kartáče, sportovní vybavení, hygienické potřeby a další osobní věci s nikým nesdílejte! Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni plísni na nějakém cizím předmětu, ihned se umyjte mýdlem proti plísním.
  • V šatnách a na bazéně noste gumové boty (zejména při sprchování). Šatny a společné sprchy jsou častým místem výskytu plísní.
 5. 5
  Pokud se vašemu domácími zvířeti začaly dělat lysiny, navštivte s ním veterináře. Pokud má vaše zvíře plísňovou infekci, měli byste to vědět. Plísně se snadno přenášejí ze zvířat na lidi.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte plísňovou infekci, nikoho se nedotýkejte. Plísně se přenášejí velmi snadno a velmi rychle.
 • Nedávejte si na vyrážku obvaz.

Reklama

Varování

 • Neléčené plísně se mohou rozšířit na jiná místa na těle a způsobit vážnější problémy.
 • Pokud jste se dotkli vyrážky od plísňové infekce, ihned se umyjte.
 • Pokud má vaše domácí zvíře plísňovou infekci, musíte ho vyléčit.
 • S nikým nesdílejte oblečení, sportovní vybavení, ručníky a ložní prádlo.
 • Nechoďte naboso – v šatnách a na pláži noste nazouváky. Jde o nejúčinnější prevenci.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 573 krát
Stránka byla zobrazena 2 573 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama