Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lišej je plísňové onemocnění kůže, které se vyznačuje svědivou červenou nebo hnědou vyrážkou. Na těle se lišej nazývá tinea corporis[1] a jde o podobnou plísňovou infekci, jako je lišej na pokožce hlavy, plíseň na noze, nebo v tříslech.

Metoda 1 ze 3:
Příznaky a diagnóza

 1. 1
  Lišej je plísňová infekce, která se může objevit kdekoli na kůži. [2] Mezi běžné příznaky patří:
 2. 2
  Lišej se na různých částech těla projevuje různě. Plíseň vypadá na každém místě na těle jinak. Může se vyskytnout ve vousech, na těle, na nohou, v tříslech a na pokožce hlavy.
 3. 3
  Uvědomujte si rizika. Lišej je vysoce nakažlivý a často se šíří zejména mezi dětmi. Může ale postihnout každého bez ohledu na věk. Přenáší se kontaktem s infikovanými lidmi a zvířaty a pomocí následujících předmětů:

 4. 4
  Navštivte lékaře. Dermatolog většinou provede diagnózu po vizuální inspekci. V některých případech může pokožku prohlédnout pod mikroskopem, nebo nařídit biopsii kožních lézí. [3]
 5. 5
  Připravte si odpovědi na následující otázky:

  • Kdy jste si poprvé všimli příznaků?
  • Jak vyrážka vypadala, když jste ji zaznamenali poprvé?
  • Je vyrážka bolestivá nebo svědivá?
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Léčba

 1. 1
  Začněte brát léky. Léky proti plísním si můžete koupit i bez předpisu. Nejprve si kůži umyjte a důkladně osušte a natřete se krémem proti plísním. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu (používejte krém dvakrát denně po dobu 7-10 dnů). Když se dotknete postižené oblasti, nezapomeňte si důkladně umýt a osušit ruce. Při léčbě plísní se používají následující léčiva:
  • Miconazol
  • Clotrimazol
  • Ketoconazol
  • Oxiconazole
  • Ve vážných případech může lékař předepsat i léky ve formě tablet. Většinou se problém takto řeší až v případě, kdy plíseň pokrývá velkou část kůže, nebo se rozšíří i na pokožku hlavy.
 2. 2
  Mějte pleť stále suchou a čistou. Dodržujte svoji běžnou hygienu a používejte speciální mýdlo proti plísním, ale zaměřte se zejména na vysoušení a snažte se zajistit, abyste měli pleť suchou po celý den. Plísním se daří ve tmavém a vlhkém prostředí, takže se udržujte v suchu, abyste se jich zbavili.
  • Existují speciální pudry, které udrží vaši pokožku suchou. Najdete je na internetu, nebo se můžete poradit se svým lékařem.
 3. 3
  Zabraňte šíření infekce. Perte všechny ručníky, oblečení a povlečení v horké vodě. S nikým nesdílejte oblečení ani ručníky. Po každém použití vyčistěte vanu a umyvadlo.
 4. 4
  Nedrážděte si pleť těsným oblečením. Pokud rádi nosíte těsné oblečení z umělých látek, je dobré několik týdnů počkat, jinak byste se plísně nezbavili.
 5. 5
  Pokud se váš stav nelepší, poraďte se s lékařem. Pokud se ani po 2-4 týdnech léčby váš stav nezlepší, objednejte se k dermatologovi.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Prevence

 1. 1
  Mějte stále suchou a čistou pokožku. Pokud víte, že jste náchylní na plísňové infekce, minimálně jednou týdně se myjte speciálním mýdlem proti plísním. Než se oblečete, důkladně se osušte a počkejte, až vám pokožka dokonale uschne.
  • Používejte šampony a myjte si vlasy vždy hned po stříhání. Také si myjte vlasy po cvičení, při kterém přijdete do styku s jinými lidmi.
 2. 2
  Noste volné bavlněné oblečení. Bavlna je prodyšný, takže zabrání množení většiny druhů plísní. Pokud často trpíte plísněmi, měli byste se vyhýbat těsnému oblečení a spodnímu prádlu.
 3. 3
  Pokud máte plíseň na nohou, oblékejte si nejprve ponožky a potom spodní prádlo.[4] Pokud trpíte plísní na nohou, oblékejte si vždy první čisté ponožky a potom spodní prádlo. Když budete oblékat spodní prádlo dříve než ponožky, plíseň se vám rozšíří z nohou do rozkroku.
 4. 4
  S nikým nesdílejte oblečení, ručníky, ani sortovní vybavení. Hřebeny, kartáče, sportovní vybavení, hygienické potřeby a další osobní věci s nikým nesdílejte! Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni plísni na nějakém cizím předmětu, ihned se umyjte mýdlem proti plísním.
  • V šatnách a na bazéně noste gumové boty (zejména při sprchování). Šatny a společné sprchy jsou častým místem výskytu plísní.
 5. 5
  Pokud se vašemu domácími zvířeti začaly dělat lysiny, navštivte s ním veterináře. Pokud má vaše zvíře plísňovou infekci, měli byste to vědět. Plísně se snadno přenášejí ze zvířat na lidi.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte plísňovou infekci, nikoho se nedotýkejte. Plísně se přenášejí velmi snadno a velmi rychle.
 • Nedávejte si na vyrážku obvaz.
Reklama

Varování

 • Neléčené plísně se mohou rozšířit na jiná místa na těle a způsobit vážnější problémy.
 • Pokud jste se dotkli vyrážky od plísňové infekce, ihned se umyjte.
 • Pokud má vaše domácí zvíře plísňovou infekci, musíte ho vyléčit.
 • S nikým nesdílejte oblečení, sportovní vybavení, ručníky a ložní prádlo.
 • Nechoďte naboso – v šatnách a na pláži noste nazouváky. Jde o nejúčinnější prevenci.
Reklama

Související články

Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak přirozeně zvýšit hladinu krevních destiček
Jak překonat bolest břichaJak překonat bolest břicha
Jak se přirozeně zbavit krevních sraženinJak se přirozeně zbavit krevních sraženin
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak se zbavit akné za jeden denJak se zbavit akné za jeden den
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak se zbavit strupuJak se zbavit strupu
Jak zvýšit hladinu lymfocytůJak zvýšit hladinu lymfocytů
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 710 krát
Stránka byla zobrazena 2 710 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama