Tento článek spoluautorem článku je Amer Alnajar, MD. Dr. Alnajar je zakládajícím partnerem, lékařem a vedoucím oddělení strategie ve Vytaliz v New Yorku, specializující se na vnitřní lékařství. Titul lékaře získal na Drexel University College of Medicine v roce 2011. Má licenci v Pensylvánii a New Yorku.
V tomto článku je 47 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 6 767 krát
Poškozená játra vytvářejí novou tkáň, aby se sama uzdravila, ale cirhotická játra se správně regenerovat nedokážou, protože tkáň, kterou vytvářejí, je vazivová, a tím pádem mění jaterní strukturu.[1] [2] Raná stádia cirhózy je možné zvrátit díky léčbě původní příčiny, ale pozdější fáze už jsou zpravidla nevyléčitelné a jediným řešením je transplantace jater. Neléčená cirhóza může vést k jaternímu selhání a/nebo rakovině. Když se naučíte poznat příznaky cirhózy, dokážete takový stav rozpoznat včas, ve stádiu, kdy je ještě léčitelný.
Postup
Uvědomte si rizikové faktory
-
1Zamyslete se nad tím, kolik pijete alkoholu. Alkohol játra poškozuje tím, že blokuje jejich schopnost zpracovávat sacharidy, tuky a proteiny. Když se pak tyto látky v játrech nahromadí v příliš vysoké koncentraci, tělo může odpovědět reaktivním zánětem, který následně způsobí žloutenku, fibrózu nebo cirhózu.[3] Samotná nadměrná konzumace alkoholu ovšem nestačí k tomu, aby způsobila onemocnění jater. Pouze 1 z 5 pijáků dostane alkoholickou žloutenku a u 1 ze 4 se rozvine cirhóza.[4]
- Muži jsou považování za "silné pijáky" pokud konzumují 15 a více jednotek alkoholu týdně. Ženy jsou za alkoholičky považovány, pokud vypijí týdně 8 a víc jednotek alkoholu.[5]
- Cirhóza u vás může vzniknout i poté, co přestanete pít. Abstinence od alkoholu se navíc doporučuje všem lidem, kteří cirhózou trpí. Podpoříte tím léčbu a uzdravení bez ohledu na to, v jakém stádiu cirhózy se nacházíte.[6]
- Ačkoliv je cirhóza častější u mužů, u žen se častěji rozvine právě kvůli alkoholismu.[7]
-
2Nechte se otestovat na žloutenku typu B a C.[8] Chronický zánět jater nebo virové poškození může během desítek let také vyústit v cirhózu.
- Rizikové faktory zahrnují v případě žloutenky typu B nechráněný sex, krevní transfúzi a injekční užívání drog kontaminovanou jehlou. Tento typ žloutenky je dnes díky očkování ve vyspělých zemích světa mnohem méně častý.
- Rizikové faktory v případě žloutenky typu C zahrnují infekce, přenášené jehlou při užívání drog, krevní transfúze a piercing a tetování.
- Cirhóza, zaviněná žloutenkou typu C, je nejčastějším důvodem k transplantaci jater.
-
3Nezapomínejte na to, že existuje souvislost mezi cirhózou jater a cukrovkou. U přibližně 15-30% lidí s cirhózou se zjistí, že se u nich díky cukrovce vyvinula „nealkoholická steatohepatitida“ (NASH).[9] Cukrovka je také běžná při chronické infekci žloutenkou typu C – pravděpodobně je to kvůli snížené funkci slinivky břišní.
- Další příčinou cirhózy, která často souvisí s cukrovkou, je hemochromatóza.
- Tato porucha se projevuje ukládáním železa v kůži, srdci, kloubech a slinivce. Usazené železo ve slinivce pak vede k cukrovce.
-
4Vezměte v úvahu svou současnou hmotnost. Obezita souvisí s mnoha zdravotními problémy, od cukrovky 2. typu a srdečních chorob až po artritidu a mrtvici.[10] Přebytečný tuk v játrech pak může způsobit zánět a poškození jater, ze kterého se vyvine nealkoholická steatohepatitida.[11]
- Abyste zjistili, zda máte zdravou váhu, najděte si online kalkulačku BMI (index tělesné hmotnosti).[12]
- BMI kalkulačky berou v potaz váš věk, výšku, pohlaví a váhu.
-
5Uvědomte si rizika, spojená s autoimunním onemocněním a chorobami srdce. Pokud trpíte autoimunním onemocněním jako je například zánětlivé onemocnění žaludku, revmatoidní artritida nebo porucha štítné žlázy, buďte opatrní. Tento stav sice sám o sobě nepřispívá ke vzniku cirhózy, ale zvyšuje riziko komplikací u jiných nemocí, které k cirhóze vedou.[13] Srdeční choroba je také rizikovým faktorem pro vznik nealkoholické steatohepatitidy, která později často vede k cirhóze. Co víc, onemocnění srdce, která souvisejí s pravostranným srdečním selháním, mohou způsobovat ucpání jater a tím kardiackou cirhózu.[14] [15]
-
6Prozkoumejte svou rodinnou anamnézu. Některé typy jaterních chorob, které způsobují cirhózu, jsou dědičné. Zamyslete se nad anamnézou své rodiny a hledejte hlavně následující choroby, které významně zvyšují riziko propuknutí cirhózy:[16]Reklama
Rozpoznejte příznaky
-
1Naučte se rozpoznat příznaky cirhózy. Pokud si všimnete těchto příznaků, měli byste o nich co nejdříve říct lékaři. Ten vám pak dokáže sestavit profesionální diagnózu a okamžitě začít s procesem léčby. Pokud se snažíte zjistit, zda má cirhózu někdo jiný než vy, určitě toho člověka do svých posuzování zapojte, protože některé příznaky není možné rozpoznat zvenčí. Příznaky jaterní cirhózy zahrnují:[20]
- Únava nebo pocit únavy
- Snadné dělání modřin nebo krvácení
- Otoky koncových částí rukou a nohou
- Nažloutlá pokožka a oči (žloutenka)
- Horečka
- Nechutenství nebo hubnutí
- Nevolnost
- Průjem
- Intenzivní svědění (pruritus)
- Silná abdominální bolest
- Zmatenost
- Poruchy spánku
-
2Hledejte rozšířené žilky (metličky).[21] Odborně se tomuto příznaku říká angioma, pavučinkový névus nebo telangiektasiása. Metličky jsou abnormální, nahloučené žilky, které vycházejí z centrální žíly coby léze. Obvykle se objevují na trupu, tváři a horních končetinách.[22]
- Abyste rozpoznali metličky, přitiskněte na podezřelé místo s nahloučenými žilkami kousek skla.
- Červená tečka uprostřed bude vypadat, jako kdyby pulsovala – zčervená, když do ní krev vnikne, a pak vybledne, až se krev rozlije do menších žilek.
- Velké a mnohačetné metličky jsou příznakem závažnější cirhózy.[23] [24]
- Rozšířené žilky se nicméně objevují také například při těhotenství nebo závažné podvýživě. Občas je mají i jinak úplně zdraví lidé.
-
3Prohlédněte si dlaně a hledejte zarudnutí. Palmární erythréma vypadá jako roztroušená políčka zarudlých teček, objevuje se na dlaních a je způsobena změněným metabolismem pohlavních hormonů.[25] Palmární erythréma postihuje nejčastěji vnější okraje dlaní spolu s palcem a malíčkem, a střední část dlaně zůstává beze změn.
- Další možné příčiny zarudnutí dlaní jsou například těhotenství, revmatoidní artritida, nadměrná funkce štítné žlázy a poruchy krvetvorby.[26]
-
4Všímejte si jakýchkoliv změn na nehtech. Jaterní choroby mají všeobecně vliv na pokožku, ale když si všimnete i nehtů, získáte užitečné informace navíc. Pokud se na vašich nehtech objevují bledé, horizontální proužky nebo linie poblíž nehtového lůžka, je to následkem nerovnoměrné tvorby albuminu, který se vytváří pouze v játrech.[27] Když postižený nehet zmáčknete, proužky vyblednou a zmizí, a pak se rychle vrátí zpátky.
- Takzvaný Terryho příznak na nehtech se projevuje tím, že přibližně dvě třetiny nehtu směrem k lůžku mají bílou barvu. Zbývající třetina směrem ke špičce se jeví červená. I tento příznak je zaviněn nesprávným vylučováním albuminu.
- Dalším symptomem je zakulacení a/nebo zvětšení nehtového lůžka a špičky prstu. Při velmi vážném stavu se prsty mohou jevit jako paličky na buben nebo kladívka. Nejčastěji se tento stav spojuje s cirhózou žlučového traktu.
-
5Zkontrolujte klouby dlouhých kostí, zda nejsou oteklé. Pokud si všimnete, že vám pravděpodobně otékají například kolena nebo kotníky, může to být příznakem „hypertrofické osteoartropatie“. Klouby prstů a ramenou mohou také dostat artritidu. Je to výsledkem chronického zánětu pojivové tkáně, obklopující kost, což může být velmi bolestivé.[28]
- Nezapomeňte, že nejčastější příčinou otoku dlouhých kostí je rakovina plic, kterou je nejprve třeba vyloučit.
-
6Zkontrolujte, zda nemáte zkroucené prsty. „Dupuytrenova kontrakce“ je ztluštění a zkrácení dlaňových vazů – tkáně, která spojuje různé části dlaně. Vede to k problémům s ohebností prstů, které zůstanou permanentně ohnuté. Nejčastěji se tento stav dá pozorovat na malíčku a prsteníku, často jej doprovází bolest, svědění a napětí. Člověk má potíže s uchopováním předmětů, protože stav dlaně ovlivňuje sílu úchopu.
- Dupuytrenova kontrakce je velmi častá při alkoholické cirhóze jater a objevuje se asi v jedné třetině všech případů.[29]
- Často je tento symptom také vidět u kuřáků, alkoholiků bez cirhózy nebo lidí, kteří v práci vykonávají monotónní pohyby rukama, stejně jako u diabetiků a pacientů, trpících Peyronieho chorobou.
-
7V případě mužů se přesvědčte, zda je přítomná pevná tkáň v prsou. Gynekomastie je růst a zbytnění mužské prsní žlázy, která sahá od bradavky směrem ven.[30] Tento stav je způsoben zvýšenou hladinou hormonu estradiolu, a objevuje se asi ve dvou třetinách případů nemocných cirhózou. Gynekomastii lze snadno zaměnit za pseudogynekomastii, za ní ovšem stojí obezita a množství tukové tkáně, nikoli růst prsní žlázy.
- Abyste rozeznali jedno od druhého, lehněte si na záda a palec s ukazovákem položte na stranu každého prsa.
- Pomalu prsty stiskněte směrem k sobě. Snažte se nahmatat pevné, jakoby gumové kolečko tkáně hned pod prsní bradavkou.
- Pokud jste tuto tkáň nahmatali, jedná se o gynekomastii. Pokud nic takového necítíte a tkáň je měkká, jedná se o pseudogynekomastii.
- Útvar v prosu se může vyskytnout i při jiných chorobách, například rakovině, ale je téměř vždy uložený asymetricky (tedy nikoli rovnoměrně přímo pod bradavkou).[31]
-
8Pokud jste muž, sledujte příznaky hypogonadismu.[32] Muži s chronickými jaterními problémy mohou často pozorovat pokles produkce testorteronu.[33] Příznaky hypogonadismu zahrnují impotenci, neplodnost, ztrátu sexuálního apetitu a zmenšená varlata. Příčinou může být úraz varlat, případně problém s hypotalamem nebo s hypofýzou.
-
9Všímejte si bolesti v podbřišku a nadýmání. Může to být známkou tzv. ascites, což je hromadění tekutiny v peritoneální (břišní) dutině.[34] Pokud se tekutiny nahromadí velké množství, můžete mít rovněž problémy s dýcháním.
-
10Prohlédněte si podbřišek a hledejte výrazné žíly. Tzv. caput medusa je stav, kdy se otevře pupeční žíla a krev z ní vytéká zpět do portálního žilního systému. To vede k tomu, že je krev vtlačována do pupeční žíly a následně do žil stěny podbřišku. Kvůli tomu jsou žíly v tomto místě velmi viditelné. Jméno caput medusa získal tento příznak proto, že připomíná hlavu mytologické řecké Medúzy.
-
11Zamyslete se, zda máte páchnoucí dech.[35] naznačuje to takzvaný „fetor hepaticus“, což je stav, způsobený stejným vysokým tlakem, který stojí i za caput medusa a tzv. Cruveilhier-Baumgartenův šelest. Příčinou zápachu je zvýšené množství dimetylsulfidu, které způsobuje vysoký krevní tlak.
- Šelest se zmírní, když lékař tlakem na pokožku nad pupíkem zploští žíly, které se v tom místě nacházejí.
-
12Všimněte si, jestli nemáte nažloutlou kůži nebo oční bělmo. Je to příznak, který je způsoben zvýšenou hladinou bilirubinu – k tomu dojde ve chvíli, kdy ho játra nedokážou účinně zpracovávat. Může dojít i k zežloutnutí sliznic a moč se také může jevit tmavší.
- Pozor, zažloutlá pokožka může být způsobena i nadměrným příjmem karotenů, který je obsažen třeba v mrkvi. Nicméně karoten nedokáže zbarvit oční bělmo, tak jako to umí žluč.
-
13Otestujte sami sebe nebo druhého na asterixis. Požádejte člověka, o kterým si myslíte, že může mít cirhózu, aby natáhl ruce rovně před sebe, dlaněmi naplocho nahoru. Ruce se začnou pohybovat a „plácat“ podobně, jako ptačí křídla..
- Asterixis se také vyskytuje při urémii a závažném srdečním selhání
Reklama
Požádejte o odbornou diagnózu
-
1Požádejte lékaře, aby zkontroloval, zda nemáte změny ve velikosti jater nebo sleziny. Při vyšetření se cirhotická játra jeví jako pevná a uzlovitá. Splenomegalie (zvětšená slezina) je způsobena vysokým krevním tlakem, který slezinu ucpe. Oba tyto stavy jsou příznakem cirhózy jater.
-
2Nechte lékaře zkontrolovat Cruveilhier-Baumgartenův šelest.[36] většina běžných praktických lékařů tento příznak nekontroluje. Je to šelest, který vydávají žíly, a je možné ho slyšet fonendoskopem v epigastrické oblasti břicha (horní část). Stejně jako caput medusa je způsoben problémem s tím, jak jsou žilní systémy v těle propojeny ve chvíli, kdy dojde k vysokému žilnímu tlaku.
- Doktor provede takzvaný Valsalvův manévr – to je technika, která zvýší tlak v podbřišku. Díky tomu pak případný šelest lépe rozpozná.
-
3Dovolte lékaři, aby udělal krevní testy na cirhózu jater. Doktor vám odebere krev a nechá ji v laboratoři otestovat na příznaky cirhózy. Tyto testy mohou zahrnovat:
- Kompletní testy na červené krvinky, které zjišťují anémii, leukopenii, neutropenii a trombocytopenii, které běžně – mimo jiné – doprovázejí cirhózu.
- Test na zvýšenou hladinu enzymu aminotransferázy v séru, která může ukazovat na alkoholickou cirhózu. Při alkoholické cirhóze je zpravidla hladina AST/ALT vyšší, než 2 2.[37] [38]
- Měření souhrnného bilirubinu, aby bylo možné vaši hladinu porovnat s přijatelnou základní hladinou. V raných stádiích cirhózy mohou být výsledky normální, ale při jejím zhoršování začne množství bilirubinu stoupat. Uvědomte si ale, že zvyšování bilirubinu je chabým diagnostickým prostředkem v počátečním stádiu cirhózy žlučových cest.[39]
- Měření hodnoty albuminu. Cirhotická, selhávající játra nejsou schopná syntetizovat albumin, což vede k jeho nízkému množství. Tento příznak je ovšem možné pozorovat také u pacientů se srdečním selháním, nefrotickým syndromem, podvýživou a některými střevními chorobami.
- Další testy mohou zahrnovat alkalinovou fosfatázu, gama-glutamyl transpeptidázu (GGT),[40] [41] [42] protrombin, globuliny,[43] serum sodium,[44] a hyponatrémii.
-
4Požádejte lékaře, aby provedl vizuální testy. Prohlídka těla může odhalit cirhózu a je navíc užitečná i při zjištění s ní spojených komplikací, jako je ascites.
- Ultrazvuk je neinvazivní a široce používané vyšetření. Cirhotická játra se na ultrazvuku jeví malá a uzlovitá. Typickým nálezem při cirhóze je zmenšený pravý lalok a zvětšený levý. Uzlíky v játrech, které se na ultrazvuku objeví, mohou být zhoubné i nezhoubné a je potřeba z nich provést biopsii. Ultrazvuk také může odhalit zvětšený průměr portální žíly nebo přítomnost souběžných žil, které provázejí portální hypertenzi.[45]
- Počítačová tomografie se při cirhóze rutinně neprovádí, protože poskytuje stejné informace jako ultrazvuk. Navíc se při ní pracuje s radiací a kontrastní látkou. Pokud lékař tento postup navrhne, požádejte o další názor a zeptejte se ho na důvody k takovému vyšetření.
- Magnetická rezonance se používá málokdy zejména kvůli její vysoké ceně a tomu, že ji někteří pacienti špatně snášejí – je to vyšetření poměrně nepříjemné a časově náročné. Nízká intenzita signálu na obrázcích T1 ukazuje na přemíru železa z důvodu dědičné hemochromatózy.[46]
-
5Konečnou diagnózu dokáže určit jedině biopsie. Pozorování příznaků a krevní testy jsou poměrně spolehlivé metody, jak potvrdit podezření na cirhózu. Nicméně jediný způsob, jak mít jistotu, zda máte cirhózu jater, je požádat lékaře o biopsii. Po zpracování a testování malého vzorku jater pod mikroskopem může teprve lékař diagnózu určit zcela s jistotou.Reklama
Léčba cirhózy jater
-
1Nechte lékaře, aby vám navrhl vhodnou léčbu. Až na výjimky se většina mírných až středně závažných případů cirhózy dá léčit. Pokud má pacient větší gastrointestinální krvácení, závažnou infekci či sepsi, selhání ledvin nebo trpí duševní poruchou, je nezbytná hospitalizace v nemocnici.[47]
- Pokud máte postižená játra, lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste se vyhýbali alkoholu, drogám a lékům. Záleží to na konkrétním zdravotním stavu každého pacienta. Dokonce i některé byliny, jako je jmelí mohou játra zase ještě dále poškozovat.[48] Discuss all herbal/alternative treatments you are currently taking with you doctor.
- Lékař vám taky nejspíš doporučí očkování proti pneumokokovým onemocněním, chřipce a žloutence typu A a B.
- Dalším krokem může být sestavení odborného plánu na snížení hmotnosti, cvičení a optimální kontrolu lipidů a glukózy (tuky a cukry/sacharidy).[49]
-
2Užívejte předepsané léky. Jak bylo řečeno v předchozích částech článku, cirhóza může mít mnoho různých příčin. Léky, které vám váš doktor předepíše, budou odpovídat přesně vašim potížím a budou léčit přímo konkrétní příčinu (hepatitidu B, hepatitidu C, žlučníkovou cirhózu atd.), stejně jako příznaky cirhózy a možné jaterní selhání.
-
3Buďte připraveni na možnost chirurgického řešení. Lékaři ne vždy navrhnou operaci, ale pokud se vás týkají některé konkrétní následky cirhózy, mohou takové řešení doporučit. Nejčastější důvody k operaci jsou:
- Varixy, neboli rozšířené cévy, které je možné řešit takzvanou ligací (chirurgickým zpevněním stěn cévy).
- Ascites, což je hromadění tekutiny v břišní dutině, které se řeší paracentézou, tedy jejím odsátím.
- Fulminantní jaterní selhání, rychlý nástup encefalopatie (změny funkcí/struktury mozku během 8 týdnů od diagnostikování cirhózy). Takový stav už vyžaduje transplantaci jater.[50]
- Hepatocelulární karcinom je forma rakoviny jater. Pokusy o léčbu dnes zahrnují radiofrekvenční ablaci, resekci (chirurgické vyjmutí nádoru) a transplantaci jater.[51]
-
4Pochopte svou prognózu. Po diagnostikování cirhózy jater mohou lidé obvykle očekávat 5-20 let života s chorobou s nepatrnými příznaky, nebo úplně bez příznaků.[52] Pokud se objeví závažné příznaky nebo komplikace, které s cirhózou souvisejí, během 5 let přichází smrt, pokud nedojde k transplantaci jater.[53]
- Hepatorenální syndrom je jednou z vážných komplikací, která souvisí s cirhózou. Znamená to ledvinové selhání, které se u cirhotických pacientů vyvine, a vyžaduje léčbu, zaměřenou právě na něj. [54]
- Hepatopulmonární syndrom, další vážná komplikace, je způsobem rozšířením cév v plicích u pacientů, trpících jaterní chorobou. Způsobuje dechovou nedostatečnost a hypoxemii (nízkou hladinu kyslíku v krvi). Jedinou možností léčby je transplantace jater.[55]
Reklama
Tipy
- Neužívejte žádné medikamenty bez toho, aby vám je předepsal lékař. Buďte aktivní a jezte vitamíny, ovoce nebo pijte džus.
- Počáteční stádia cirhózy mohou být potenciálně zvrácena léčbou prvotní příčiny, například zvládáním cukrovky, abstinencí, vyléčením žloutenky a zhubnutím na zdravou váhu.
Varování
- Pozdější stádia cirhózy jsou všeobecně nevratná – a komplikace, způsobené chorobou, mohou mít fatální následky, jejichž jediným řešením a možností záchrany života je transplantace jater.
Reference
- ↑ https://www.merckmanuals.com/professional/hepatic-and-biliary-disorders/fibrosis-and-cirrhosis/hepatic-fibrosis
- ↑ http://radiopaedia.org/articles/regenerative-nodules-in-liver
- ↑ http://www.liverfoundation.org/education/info/alcohol/
- ↑ Grant BF, Dufour MC, Harford TC: Epidemiology of alcoholic liver disease. Semin Liver Dis 1988;8(1):12-25.
- ↑ http://www.cdc.gov/alcohol/faqs.htm#excessivealcohol
- ↑ http://www.hopkinsmedicine.org/gastroenterology_hepatology/_pdfs/liver/alcoholic_liver_disease.pdf
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.)
- ↑ Agabegi, S. (2013). Step-up to medicine (3rd ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer/Lippincott Williams & Wilkins.
- ↑ Petrides AS, Vogt C, Schulze-Berge D, et al. Prognostic significance of diabetes in patients with cirrhosis. Hepatology 1994; 20:119.
- ↑ http://www.webmd.com/diet/obesity/obesity-overview
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.)
- ↑ http://www.mayoclinic.org/bmi-calculator/itt-20084938
- ↑ Agabegi, S. (2013). Step-up to medicine (3rd ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer/Lippincott Williams & Wilkins.
- ↑ http://radiopaedia.org/articles/nutmeg-liver
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/151792-overview
- ↑ Agabegi, S. (2013). Step-up to medicine (3rd ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer/Lippincott Williams & Wilkins.
- ↑ http://www.merckmanuals.com/professional/hematology-and-oncology/iron-overload/hemosiderosis
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/wilsons-disease/basics/definition/con-20043499
- ↑ http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/aat
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cirrhosis/basics/symptoms/con-20031617
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001095.htm
- ↑ Pirovino M, Linder R, Boss C, et al. Cutaneous spider nevi in liver cirrhosis: Capillary microscopic and hormonal investigations. Klin Wochenschr 1988; 66:298.
- ↑ Zaman, A, Hapke, R, Flora, K, et al. Factors predicting the presence of esophageal or gastric varices in patients with advanced liver disease. Am J Gastroenterol 1999; 94:3292.
- ↑ Foutch, PG, Sullivan, JA, Gaines, JA, Sanowski, RA. Cutaneous vascular spiders in cirrhotic patients: correlation with hemorrhage from esophageal varices. Am J Gastroenterol 1988; 83:723.
- ↑ Erlinger, S, Benhamou, J. Cirrhosis: Clinical aspects. In: Oxford Textbook of Clinical Hepatology, Mcintyre, N, Benhamou, J, Rizzetto, M, Rodes, J (Eds), University Press, Oxford 1991. p.380.
- ↑ Agabegi, S. (2013). Step-up to medicine (3rd ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer/Lippincott Williams & Wilkins.
- ↑ Fitzpatrick, T, Johnson, R, Polano, M, et al. Color Atlas and Synopsis of Clinical Dermatology: Common and Serious Diseases, Second edition, McGraw Hill, Inc. New York 1994.
- ↑ Epstein, O, Dick, R, Sherlock, S. Prospective study of periostitis (inflammation of the dense fibrous membrane covering the surface of bones) and finger clubbing in primary biliary cirrhosis and other forms of chronic liver disease. Gut 1981; 22:203.
- ↑ Attali, P, Ink, O, Pelletier, G, et al. Dupuytren's contracture, alcohol consumption, and chronic liver disease. Arch Intern Med 1987; 147:1065.
- ↑ Agabegi, S. (2013). Step-up to medicine (3rd ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer/Lippincott Williams & Wilkins.
- ↑ Bickley, L., & Szilagyi, P. (2007). Bates' guide to physical examination and history taking (9th ed.). Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins.
- ↑ Van Thiel, DH, Gavaler, JS, Spero, JA, et al. Patterns of hypothalamic-pituitary-gonadal dysfunction in men with liver disease due to differing etiologies. Hepatology 1981; 1:39.
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1411687/
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000286.htm
- ↑ Tangerman, A, Meuwese-Arends, MT, Jansen, JB. Cause and composition of foetor hepaticus. Lancet 1994; 343:483.
- ↑ Groszmann, R, Franchis, R. Portal Hypertension. In: Schiff's Diseases of the Liver, Eighth Edition, Schiff, E, Sorrell, M, Maddrey, W (Eds), Lippincott Williams & Wilkens, Philadelphia 1999. p.415.
- ↑ Sheth, SG, Flamm, SL, Gordon, FD, Chopra, S. AST/ALT ratio predicts cirrhosis in patients with chronic hepatitis C virus infection. Am J Gastroenterol 1998; 93:44.
- ↑ Williams, AL, Hoofnagle, JH. Ratio of serum aspartate to alanine aminotransferase in chronic hepatitis. Relationship to cirrhosis. Gastroenterology 1988; 95:734.
- ↑ Krzeski, P, Zych, W, Kraszewska, E, et al. Is serum bilirubin concentration the only valid prognostic marker in primary biliary cirrhosis?. Hepatology 1999; 30:865.
- ↑ Pratt, D, Kaplan, M. Evaluation of the Liver A: Laboratory Tests. In: Schiff's Diseases of the Liver, Eighth Edition, Schiff, E, Sorrell, M, Maddrey, W (Eds), Lippincott Williams & Wilkens, Philadelphia 1999. p.205.
- ↑ Goldberg, DM. Structural, functional, and clinical aspects of gamma-glutamyltransferase. CRC Crit Rev Clin Lab Sci 1980; 12:1.
- ↑ Barouki, R, Chobert, MN, Finidori, J, et al. Ethanol effects in a rat hepatoma cell line: Induction of gamma-glutamyltransferase. Hepatology 1983; 3:323.
- ↑ Triger, DR, Wright, R. Hyperglobulinaemia in liver disease. Lancet 1973; 1:1494.
- ↑ Asbert, M, Gines, A, Gines, P, et al. Circulating levels of endothelin in cirrhosis. Gastroenterology 1993; 104:1485.
- ↑ Zwiebel, WJ. Sonographic diagnosis of hepatic vascular disorders. Semin Ultrasound CT MR 1995; 16:34.
- ↑ Ernst, O, Sergeant, G, Bonvarlet, P, et al. Hepatic iron overload: Diagnosis and quantification with MR imaging. AJR Am J Roentgenol 1997; 168:1205.
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/cirrhosis
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.)
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
- ↑ Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000489.htm
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23190201