Stáhnout PDF Stáhnout PDF

HIV (human immunodeficiency virus - virus lidské imunitní nedostatečnosti) je virus, který způsobuje AIDS. HIV napadá imunitní systém tím, že ničí typ bílých krvinek, který pomáhá tělu bojovat s infekcemi a chorobami. Krevní testy jsou jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, jestli máte HIV. Ale existují příznaky, které mohou být varováním, že infekci máte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zpozorování časných příznaků

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, jestli čelíte akutní únavě z nevysvětlitelných příčin. Únava může být příznakem mnoha různých onemocnění, ale je to příznak, který se vyskytuje u mnoha lidí s HIV. Pokud je to jediný příznak, který pociťujete, neměl by vyvolat paniku. Ale je to něco, čím byste se měli zabývat hlouběji.
  • Akutní únava není to samé jako být prostě ospalý. Cítíte se celou dobu unavený, dokonce i potom, co jste se dobře vyspali? Všimli jste si, že si dáváte víc odpoledních šlofíků, než obvykle a vyhýbáte se namáhavým činnostem, protože cítíte, že máte málo energie? Tento typ únavy je důvod k obavám.
  • Pokud tento příznak přetrvává několik týdnů nebo měsíců, ujistěte se, že se necháte testovat na HIV.
 2. 2
  Buďte na pozoru před horečkou nebo nadměrným nočním pocením. Tyto příznaky se často objevují během časného stadia HIV infekce, tedy během toho, co se nazývá stádium akutní primární infekce HIV. Opět mnoho lidí tyto příznaky nemá, ale ti kteří je mají, jim čelí obvykle 2-3 týdny po infekci virem HIV.
  • Horečka a noční pocení jsou taktéž příznaky chřipky a běžného nachlazení. Pokud je sezóna chřipek nebo nachlazení, bude to, čemu čelíte, způsobeno tím.
  • Zimnice, bolesti svalů, bolesti v krku a bolesti hlavy, které jsou také příznaky chřipky a nachlazení, mohou být taktéž příznaky časné infekce HIV.
 3. 3
  Zkontrolujte zduření uzlin na krku, v podpaží nebo v tříslech. Lymfatické uzliny otékají v reakci na tělesnou infekci. Nestává se to každému, kdo má primární infekci HIV, ale mezi těmi, kdo mají příznaky, je to časté.
  • Lymfatické uzliny v krku mají při infekci HIV tendenci otékat více než ty v podpaží a tříslech.
  • Lymfatické uzliny mohou otéci i v důsledku mnoha jiných typů infekcí, jako je nachlazení nebo chřipka, takže je ke zjištění příčiny nutné další vyšetření.
 4. 4
  Všímejte si případů nevolnosti, zvracení a průjmu. Tyto příznaky, které jsou často spojovány s chřipkou, mohou také naznačovat časnou infekci HIV. Pokud příznaky přetrvávají, nechte se testovat.
 5. 5
  Věnujte pozornost vředům v ústech a na genitáliích. Pokud zjistíte, že se vám spolu s dalšími zaznamenanými příznaky objevil vřed v ústech, obzvlášť pokud se vám to často nestává, může to být známka primární infekce HIV. Genitální vředy jsou také ukazatelem toho, že můžete mít HIV.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Poznání pokročilých příznaků

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nezanedbávejte suchý kašel. Tento příznak se objevuje v pozdějších stádiích HIV, někdy mnoho let potom, co došlo k infekci a virus dřímal v těle. Tento zdánlivě neškodný příznak je snadné zprvu ignorovat, obzvlášť pokud se objeví během alergické sezóny nebo sezóny kašlů a nachlazení. Pokud máte suchý kašel, s kterým si nemůžete poradit braním léků na alergii nebo používáním inhalátoru, může to být příznak HIV.
 2. 2
  Prozkoumejte nepravidelné fleky (červeného, hnědého, růžového nebo nafialovělého zbarvení) na vaší pokožce. Lidé v pozdějších stádiích HIV často mají na pokožce vyrážku, obzvlášť na obličeji a trupu. Fleky mohou být také přítomny uvnitř úst a nosu.
  • Také vločkovitá, červená kůže je znakem pozdějšího stádia HIV. Skvrny mohou také vypadat jako vředy a vypoukliny
  • Kožní vyrážka obvykle nedoprovází chřipku ani kašel, takže pokud jí máte zároveň s ostatními příznaky, navštivte ihned lékaře.
 3. 3
  Pokud dostanete zápal plic, zpozorněte. Zápal plic často postihuje lidi, jejichž imunitní systém z nějakého důvodu nefunguje správně. Lidé s pokročilými stádii HIV jsou náchylní k nákaze zápalem plic z bakterie, která by normálně tak vážnou reakci nezpůsobila.
 4. 4
  Kontrolujte kvasinkové infekce, obzvlášť v ústech. Pacienti v pozdním stádiu HIV často mají v ústech kvasinkovou infekci. Vypadá to jako bílé tečky nebo jiné neobvyklé skvrnky na jazyku a vnitřní straně úst. Je to varovné znamení, že imunitní systém s infekcí nebojuje účinně.
 5. 5
  Sledujte znaky plísně na vašich nehtech. Nehty, které jsou žluté nebo hnědé, popraskané nebo naštípnuté, jsou časté u pacientů v pozdějším stádiu HIV. Nehty se stanou citlivější na plísně, s kterými je tělo za normálních podmínek schopné bojovat.
 6. 6
  Zjistěte, jestli jste pocítili prudký pokles váhy bez známé příčiny. V raných stádiích HIV to může být způsobeno nadměrnými průjmy; v pozdějších stádiích je to známé jako "plýtvání," a je to silná tělesná reakce na přítomnost HIV v systému.
 7. 7
  Uvědomte si problémy se ztrátou paměti, depresemi nebo jinými neurologickými neduhy. HIV v pozdějších stádiích ovlivňuje kognitivní funkci mozku. Tyto příznaky jsou vážně a měli by být vyšetřeny ať se děje co se děje.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Porozumění HIV

Stáhnout PDF
 1. 1
  Poznejte jestli jste v nebezpečí. Je několik různých okolností, které vás ohrožují infekcí HIV. Pokud se vás týká některá z následujících situací, jste ohroženi:
  • Měli jste nechráněný anální, vaginální nebo orální sex.
  • Sdíleli jste s někým jehly nebo stříkačky.
  • Byla vám diagnostikována nebo léčena sexuálně přenosná choroba, tuberkulóza nebo žloutenka.
  • Dostali jste transfuzi krve mezi lety 1978 a 1985, tedy v letech před tím, než byla přijata bezpečnostní opatření k prevenci použití nakažené krve k transfuzím.
 2. 2
  Nečekejte s testováním až se objeví příznaky. Mnoho lidí s HIV neví, že ho mají. Virus může být nošen ve vašem těle víc než deset let, než se začnou objevovat příznaky. Pokud máte důvod myslet si, že byste mohli být nakažení HIV, nenechte si zabránit v otestování se nedostatkem příznaků. Je nejlepší se to dozvědět co nejdříve.
 3. 3
  Nechte se testovat na HIV. Je to nejpřesnější opatření, jak zjistit jestli máte HIV. Kontaktujte místní zdravotní středisko, červený kříž, vašeho lékaře, abyste zjistili, kde se nechat testovat. Jděte na webové stránky http://www.aids-pomoc.cz/info_testy_hiv.htm, kde najdete seznam testovacích míst.
  • Testování je snadné, dostupné a spolehlivé (ve většině případů). Nejčastěji se test dělá odebráním vzorku krve. Existují také testy, které používají ústní tekutiny (ne sliny) a moč. Existují dokonce i testy, které si můžete udělat doma. Pokud nemáte lékaře, který by mohl zajistit testování, kontaktuje vaše místní zdravotní středisko.
  • Pokud jste se nechali testovat na HIV, nenechte strach bránit vám vyzvednout si výsledky. Vědomí toho, jestli jste infikováni nebo ne, vyvolá změnu ve vašem životním stylu a způsobu myšlení.

Tipy

 • Prosím, nechte se testovat pokud máte pochybnosti, jestli touto nemocí trpíte nebo ne. Je to správné a bezpečné pro vás stejně jako pro ostatní.
 • Pokud jste použili domácí testovací sadu a výsledky jsou pozitivní, dostanete doporučení pro další následující test. Nevyhýbejte se tomuto testu. Pokud máte obavy, domluvte si schůzku s vaším poskytovatelem lékařských služeb.
 • HIV není vzduchem nebo jídlem přenosný virus. Mimo tělo virus nežije dlouho.

Varování

 • Pětina infikovaných HIV ve Spojených státech amerických neví, že mají infekci.
 • Sexuálně přenosné choroby zvyšují riziko infekce HIV.
 • Nikdy nesbírejte odhozené jehly nebo stříkačky.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 47 534 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 47 534 krát.

Pomohl vám tento článek?