Tento článek spoluautorem článku je Amer Alnajar, MD. Dr. Alnajar je zakládajícím partnerem, lékařem a vedoucím oddělení strategie ve Vytaliz v New Yorku, specializující se na vnitřní lékařství. Titul lékaře získal na Drexel University College of Medicine v roce 2011. Má licenci v Pensylvánii a New Yorku.
V tomto článku je 20 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 5 442 krát
Tuberkulóza (TBC) je onemocněním, způsobeným bakterií mycobacterium tuberculosis, která se mezi lidmi šíří vzduchem. TBC obvykle postihuje plíce (typicky v primárním stadiu nákazy), ale zasáhnout může v podstatě jakýkoli jiný orgán.[1] V latentní formě zůstává bakterie v klidu bez jakýchkoli symptomů, zatímco aktivní forma symptomy již vykazuje, přičemž naprostá většina infekcí TBC zůstává latentní. Pokud je ale neléčená nebo je léčená špatně, může vás i zabít. Z toho důvodu je velmi důležité, abyste si všímali jakýchkoli známek respirační tuberkulózy.[2]
Postup
Seznamte se s rizikovými faktory
-
1Vyvarujte se oblastí, kde hrozí nákaza TBC.[3] Jestliže v takové oblasti žijete nebo se do některé chystáte na dovolenou, případně jste byli v kontaktu s někým, kdo v takové zemi byl, pak jste ohroženi nákazou. V mnoha částech světa je prevence, diagnostika i léčba tuberkulózy velmi náročná kvůli místním zdravotním systémům, finančním či jiným omezením, případně přelidnění. Z těchto důvodů bývá TBC často nezjištěná, tím pádem neléčená a začíná se šířit. Bakterie se kvůli omezené ventilaci shlukují také v letadlech při cestách z ohrožených oblastí.
- Subsaharská Afrika
- Indie
- Čína
- Rusko
- Pakistán
- Jihovýchodní Asie
- Jižní Amerika
-
2Prozkoumejte své životní i pracovní podmínky.[4] Přeplněná místa s chabou ventilací jsou živnou půdou pro šíření bakterií z jedné osoby na druhou. Taková situace se může ještě zhoršit, pokud jsou lidé okolo vás špatně zdravotnicky otestováni nebo vyšetřeni. Místa, kterých byste se měli obávat, jsou například:
- Věznice
- Imigrační kanceláře a oddělení
- Domovy důchodců/Hospice
- Nemocnice/Kliniky
- Uprchlické tábory
- Azylové domy
-
3Zhodnoťte stav vlastního imunitního systému.[5] Pokud máte nějaké zdravotní potíže, které snižují obranyschopnost vašeho imunitního systému, situace se může značně komplikovat. Jestliže váš imunitní systém nefunguje správně, jste náchylnější ke všem druhům infekcí, včetně TBC. Mezi takové zdravotní obtíže patří:
- HIV/AIDS
- Diabetes
- Konečné stadium chronického renálního selhání
- Rakovina
- Podvýživa
- Věk (velmi mladí nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém a staří ho mají zase často podlomený)
-
4Zjistěte, které drogy mohou nepříznivě reagovat s imunitní funkcí.[6] Přirozenou obranyschopnost mohou snižovat jakékoli drogy, včetně alkoholu, tabáku a dalších látek. Vyšší riziko onemocnění TBC přináší kromě rakoviny také její léčba chemoterapií. Dalším oslabujícím faktorem je dlouhodobé užívání steroidů a léků pro prevenci odmítnutí transplantovaného orgánu. Mezi další léčiva s podobně škodlivými účinky patří léky na autoimunitní choroby, jako je revmatoidní artritida, lupus, nespecifický střevní zánět (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) a psoriáza.Reklama
Rozpoznání příznaků respirační TBC
-
1Všimněte si jakéhokoli neobvyklého kašle. [7] TBC obvykle postihuje plíce a rozkládá jejich tkáň. Přirozená reakce našeho těla je kašel, který má za úkol dostat tyto dráždivé látky ven z těla. Zhodnoťte jak dlouho již kašlete - kašel spojený s tuberkulózou trvá i více než 3 týdny a může zahrnovat znepokojivé průvodní projevy, jako je třeba krvavý hlen.
- V potaz vezměte také to, jak dlouho užíváte volně dostupné léky na nachlazení či chřipku, případně antibiotika na respirační infekce, aniž byste pozorovali nějaké zlepšení. TBC vyžaduje specifické antibakteriální léky, přičemž pro započetí léčby je nejprve nutné nákazu tímto onemocněním prokázat důkladným vyšetřením.
-
2Při kašli si všímejte hlenu.[8] Všimli jste si při kašli nějakého lepkavého hlenu? Jestliže má tmavou barvu a zapáchá, může se jednat o jakýkoli typ bakteriální infekce. Je-li ale čirý a bez zápachu, může se jednat o virové onemocnění. Při kašlání do ruky nebo kapesníku si všímejte jakýchkoli krvavých stop. Když dojde k vytvoření tuberkulózových dutin a uzlin, přilehlé cévy se mohou poničit a vést k hemoptýze - vykašlávání krve.
- Při vykašlávání krve byste měli vždy vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Lékař by vám měl poskytnout potřebné rady a doporučení, jak postupovat dál.[9]
-
3Všímejte si bolesti na hrudi.[10] Bolest na hrudníku může znamenat širokou škálu různých potíží. Když se ale dají dohromady s dalšími symptomy, můžou ukazovat právě na TBC. Pociťujete-li ostrou bolest, pak se pravděpodobně objevuje v jedné konkrétní oblasti. Všímejte si, zda se projevuje při tlaku na danou oblast nebo při nádechu či výdechu v průběhu kašle.
- Tuberkulóza tvoří na plicní stěně tvrdé dutiny a uzliny. Při dýchání tyto tvrdé útvary poškodí okolní tkáň, což vede k zanícení celého místa. Bolest bývá ostrá, lokalizovaná do určité oblasti a objevuje se opětovně, když na toto místo zatlačíme.
-
4Všímejte si nechtěného úbytku hmotnosti a nedostatku chuti k jídlu. Tělo na bakterii mycobacterium tuberculosis reaguje komplexně a výsledkem je slabá absorbce živin a pozměněný metabolismus bílkovin. [11] Tyto změny potom mohou přetrvávat celé měsíce, aniž byste si jich všimli.
- Prohlédněte se v zrcadle a odhalte veškeré tělesné změny. Všimnete-li si rýsujících se kostí, pak máte pravděpodobně malé množství svalové hmoty z nedostatku bílkovin a tuků.
- Zvažte se na osobní váze. Aktuální hmotnost porovnejte s dříve (ale ne příliš dávno) naměřenou hmotností z doby, kdy jste se cítili plně zdrávi. Hmotnost může sice kolísat, ale jakékoli drastické vybočení z normálu okamžitě konzultujte s lékařem.
- Všímejte si, jestli vám není volnější oblečení.
- Veďte si záznamy o tom, jak často jíte a porovnejte je s dobou, kdy jste se cítili zdraví.
-
5Horečku, zimnici a noční pocení nikdy neignorujte. Bakterie se obvykle množí za normální tělesné teploty (okolo 37°C). Mozek a imunitní systém se snaží zvýšenou teplotou repodukci bakterie zabránit. Zbytek těla tuto změnu zaznamená a pokusí se jí přizpůsobit kontrakcí svalů (chvěním) a pocitem dobře známé zimnice. Tuberkulóza navíc přispívá tomu, že specifické zánětlivé proteiny podporují vznik horečky.[12]
-
6Vyvarujte se nákazy latentní formou TBC. Latentní TBC je nečinná a neinfekční. Bakterie prostě jen tak přebývají ve vašem těle, aniž by mu nějak ubližovaly. K aktivaci těchto "spících" buněk ovšem může dojít v případě výše popsaného oslabení imunity. Aktivovat je ale může i oslabená obranyschopnost u starších lidí a v některých případech i další, neznámé příčiny.[13]
-
7Naučte se rozlišovat TBC od ostatních respiračních chorob.[14] [15] Kromě tuberkulózy existuje celá řada zdravotních komplikací, které se s ní mohou snadno zaměnit. S nějakým virovým onemocněním byste rozhodně neměli vyčkávat, jestli se z něj vyvine něco vážnějšího. Chcete-li rozpoznat tuberkulózu od ostatních nemocí, položte si následující otázky:
- Vytéká mi z nosu bezbarvý hlen? Z nosu vám poteče v případě zahlenění či zánětu nosních dutin a plic. Tuberkulóza se rýmou a zahleněním neprojevuje.
- Jaký typ kašle mě trapí? Virové infekce a chřipky provází obvykle suchý kašel, spojený s bílým hlenem. Bakteriální infekce dolních dýchacích cest produkuje nahnědlý hlen. Tuberkulóza se projevuje kašlem trvajícím déle než tři týdny, který může být doprovázen silně krvavým hlenem.
- Kýchám? Při TBC ke kýchání nedochází. Tento jev se objevuje při nachlazení nebo chřipce.
- Mám horečku? TBC může způsobovat horečky v různých teplotních hladinách, zatímco u chřipky šplhá tělesná teplota typicky nad 38°C.
- Svědí mě oči a vypadají vodnatě? Těmito symptomy se obvykle projevuje chřipka, ne tuberkulóza.
- Trápí mě bolesti hlavy? Jedná se o další typický projev chřipky.
- Bolí mě klouby nebo jiné části těla? Tyto příznaky se objevují hlavně u chřipky, ale také při nachlazení.
- Bolí mě v krku? Podívejte se v zrcadle do krku a zkontrolujte, zda je při polykání zarudlý, oteklý a bolestivý. K takovým symptomům dochází hlavně při nachlazení, ale mohou se objevit také u chřipky.
Reklama
Nechte se otestovat na TBC
-
1Poznejte, kdy okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.[16] Určité symptomy vyžadují neodkladnou pomoc. I přesto, že diagnóza nemusí potvrdit TBC, můžete tak odhalit jiné vážné zdravotní komplikace. Bolest na hrudníku může způsobovat celá řada méně či více škodlivých příčin, ale v každém případě byste si měli nechat udělat EKG.
- Setrvalý úbytek hmotnosti může ukazovat na podvýživu nebo rakovinu.
- Pokud úbytek hmotnosti provází vykašlávání krve, může se jednat o rakovinu plic.
- Vysoké horečky a zimnice mohou být důsledkem dosud nezjištěné krevní infekce či sepse, ačkoli ta je obvykle doprovázena poklesem krevního tlaku, závratěmi, deliriem a zrychleným srdečním rytmem.[17] Pokud takový stav necháte neléčený, pak se vystavujete smrtelnému riziku nebo vážným dysfunkcím.
- Lékař vám předepíše antibiotika a nechá udělat krevní rozbor, při kterém se zaměří na bílé krvinky, tedy imunitní prvky, bojující s infekcemi.
-
2Pokud k tomu budete vyzváni, domluvte si vyšetření na latentní TBC.[18] Na latentní TBC vás může chtít lékař otestovat i v případě, že u vás tuberkulózu nepředpokládá. Po těchto prvotních vyšetřeních budou následovat další pravidelná vyšetření jednou ročně. Jestliže se chystáte do nějaké rizikové oblasti nebo se z ní vracíte, máte oslabenou imunitu nebo pracujete či žijete v přeplněném, špatně větraném místě, měli byste se také nechat vyšetřit. Prostě si domluvte návštěvu u svého praktického lékaře a požádejte ho o vyšetření na TBC.
- Latentní TBC nevykazuje žádné symptomy a nelze ji přenést na jinou osobu. Přesto u zhruba pěti až deseti procent lidí s latentní TBC dojde k plnému propuknutí této nemoci.[19]
-
3Požádejte o PPD (purified protein derivate) test.[20] Toto vyšetření se nazývá také jako tuberkulínový či Mantoux test. Lékař očistí oblast vpichu vatovým tamponem a vodou a potom vám aplikuje čištěný proteinový derivát (PPD) těsně pod horní vrstvu kůže. Po aplikaci tekutiny se na kůži objeví malá bulka. Vpich nepřelepujte náplastí ani ho jinak nezakrývejte, protože by tím mohlo dojít k zadržení tekutiny v daném místě. Místo toho několik hodin počkejte a nechte tekutinu vsáknout
- Pokud máte protilátky k TBC, pak dojde k reakci PPD a následnému "ztvrdnutí" (zesílení a otoku oblasti).
- Nehodnotí se zarudnutí oblasti vpichu, ale míra zvtvrdnutí, kterou posoudí lékař při další návštěvě, která musí proběhnout po 48 až 72 hodinách.
-
4Pochopte způsob interpretace výsledků.[21] Pro různé lidi existují konkrétní míry ztvrdnutí, které se považují za negativní. Jakákoli míra ztvrdnutí nad tyto limity ukazuje na to, že je pacient nakažený tuberkulózou. Nejste-li ohrožený žádnými rizikovými faktory, pak se za negativní považuje ztvrdnutí do 15 milimetrů. Pokud jste ovšem vystaveni některému z výše popsaných rizikových faktorů, pak se míra ztvrdnutí pro negativní zhodnocení snižuje na 10 milimetrů. Pokud na vás sedí něco z následujícího seznamu, potom se za negativní bude považovat ztvrdnutí pouhých 5 milimetrů:
- Užíváte imunosupresivní léky, jako je např. chemoterapie
- Chronicky užíváte steroidy
- Jste nakaženi HIV
- Jste v úzkém kontaktu s osobou nakaženou TBC
- Byl vám transplantován nějaký orgán
- Rentgenem vám byly zjištěny fibrotické změny hrudníku
-
5Jako alternativu PPD vyšetření si vyžádejte krevní test IGRA.[22] IGRA je zkratka z anglického "interferon gamma release assay," přičemž se jedná o přesnější a navíc rychlejší testování než kožní testy PPD. Jestliže vás bude chtít lékař vyšetřit tímto způsobem, odebere vám vzorek krve a pošle ho do laboratoře na analýzu. Výsledky by měly být připravené do 24 hodin. Následovat bude další setkání s lékařem, se kterým výsledky vyšetření proberete. Za pozitivní se považuje vysoká hladina interferonu (zjištěná podle předem určené normální hladiny), která indikuje nákazu TBC.
-
6Navažte na výsledky testů. [23] Pozitivní výsledek kožního i krevního testu ukazuje, alespoň minimálně, přítomnost latentní tuberkulózy. Pro určení, zda máte aktivní formu TBC, předepíše lékař rentgenové vyšetření hrudníku. Pacient s normálním rentgenem bude diagnostikován na latentní formu TBC a bude mu nasazena preventivní léčba. Abnormální rentgenový snímek společně s pozitivním kožním či krevním testem ukazuje na nákazu aktivní TBC.
- Lékař vám také nechá udělat výtěr. Negativní výsledek potvrdí latentní TBC, zatímco pozitivní výsledek prokáže její aktivní formu.
- U novorozenců a malých dětí je provedení výtěru někdy velmi obtížné, a proto dochází k určení diagnózy i bez tohoto vyšetření.[24]
-
7Po určení diagnózy dodržujte doporučení vašeho lékaře. Pokud rentgen a výtěr prokáže, že jste nakaženi aktivní tuberkulózou, lékař vám předepíše několik léků a nastolí léčebný režim.[25] Pokud je rentgen negativní, pacient se považuje za nakaženého latentní formou TBC. Pečlivě dodržujte veškeré rady a doporučení - jedině tak zabráníte latentní TBC v přeměně na aktivní. Tuberkulóza je onemocnění, mezi jehož léčbu spadá také terapie přímého pozorování (DOT), která obnáší pozorování pacientů zdravotnickým odborníkem, a to při podání každé dávky léku.
-
8Zvažte užití vakcíny BCG (Bacillus Calmette–Guérin). BCG vakcína dokáže snížit riziko nakažení, ale neumí ho úplně eliminovat. Navíc má na svědomí zkreslení PPD testů, takže by ti, kteří BCG vakcínu dostali, měli podstoupit krevní test IGRA.
- Ve vyspělých státech s nízkým výskytem TBC se BCG vakcína obvykle nedoporučuje právě z toho důvodu, že není slučitelná s kožním PPD testováním. V méně rozvinutých zemích se s ní ale lidé běžně očkují.
Reklama
Tipy
- TBC se přenáší kašlem a kýcháním.
- Ne každý pacient s tuberkulózou musí být nemocný. Někteří lidé totiž mají "latentní TBC". Nejsou nakažliví, ale při oslabení imunity může dojít k plnému propuknutí TBC, která se tak stává aktivní. Latentní tuberkulózu můžete mít po celý život, aniž by k jejímu zaktivnění došlo.
- Miliární TBC může mít kromě specifických symptomů týkajících se orgánů stejné příznaky jako respirační typ tohoto onemocnění.
- Tuberkulóza jako taková zažila obrodu a došlo ke změně pravidel ohledně toho, kdo musí být léčen. Původní věková hranice 34 let, kdy se pacienti léčili Isoniazidem, se zvedla prakticky na každého, kdo byl testován s pozitivním výsledkem. Těmto pacientům je předepsána léčba jako prevence pro ně samotné i pro jiné lidi. Udělejte to pro své vlastní zdraví i pro lidi ve svém okolí a dodržujte léčebné postupy.
- Třebaže je to dosti sporné, musíte si uvědomit, že dokonce i řádně léčení lidé s latentní formou tuberkulózy mohou být při dalším testování diagnostikováni jako pozitivní. Tento jev musíte probrat se svým lékařem, který vám k tomu řekne více.
- Vakcíny BCG (bacille calmette-guerin) mohou vést k tomu, že PPD test bude mylně vyhodnocen jako pozitivní. Z toho důvodu je potom nutné podstoupit rentgen hrudníku.
- Pacienti s miliární TBC musí podstoupit více vyšetření, včetně biopsie a magnetické rezonance, která odhalí případné poškození orgánů.
- Těm, kterým byla v minulosti podána vakcína BCG a byl jim proveden kožní test s falešně pozitivním výsledkem, se doporučuje krevní test IGRA. Lékař ovšem může z různých důvodů (cena, dostupnost) trvat na PPD testech.
- Kvůli nedostatečnému vědeckému podkladu se u dětí do pěti let preferují kožní testy PPD.[26]
Reference
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/221777-overview#aw2aab6b2
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/topic/populations/tbinchildren/default.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tuberculosis/basics/risk-factors/con-20021761
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/topic/testing/default.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tuberculosis/basics/risk-factors/con-20021761
- ↑ http://www.cdc.gov/features/tbsymptoms/
- ↑ http://www.lung.org/lung-disease/tuberculosis/symptoms-diagnosis.html?referrer=https://www.google.com/
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-tuberculosis-symptoms
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/coughing-up-blood/basics/when-to-see-doctor/sym-20050934
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tuberculosis/basics/symptoms/con-20021761
- ↑ Gupta K.B. Gupta R. et al. Tuberculosis and Nutrition. Lung India. 2009 Jan-Mar; 26(1): 9–16
- ↑ Dall L., Stanford J.F. 1990. Fever, Chills, and Night Sweats. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Chapter 211.
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tuberculosis/basics/symptoms/con-20021761
- ↑ http://consumer.healthday.com/encyclopedia/infectious-diseases-26/misc-infections-news-411/tuberculosis-tb-648356.html
- ↑ http://www.health.alberta.ca/health-info/influenza-compare-symptoms.html
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tuberculosis/basics/symptoms/con-20021761
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/221777-overview#aw2aab6b6
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/ltbi/
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/general/ltbiandactivetb.htm
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/igra.pdf
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/general/ltbiandactivetb.htm
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/topic/populations/tbinchildren/default.htm
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/topic/treatment/
- ↑ http://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/igra.pdf