Tento článek spoluautorem článku je Damaris Vega, MD. Dr. Damaris Vega je certifikovaný endokrinolog. Vystudovala Magna Cum Laude na Pontifical Catholic University of Puerto Rico s titulem BS ve všeobecných vědách a následně získala doktorát na Ponce School of Medicine v Ponce, PR. Během lékařské školy působila Dr. Vega jako prezidentka společnosti Alpha Omega Alpha Medical Honor Society a byla vybrána jako zástupce její školy pro Americkou asociaci lékařských vysokých škol. Poté absolvovala stáž na interním lékařství a stipendium na endokrinologii, cukrovce, minerálech a metabolismu na Southwestern Medical School na University of Texas. Dr. Vega byla několikrát oceněna za vynikající péči o pacienty Národním výborem pro zajišťování kvality a v letech 2008, 2009 a 2015 získala cenu Choice pacientů. Je členkou American College of Clinical Endocrinologists a je aktivním členem American Association of Clinical Endocrinologists, the American Diabetes Association, and the Endocrine Society. Dr. Vega je také zakladatelem a generálním ředitelem Houston Endocrinology Center a hlavním výzkumným pracovníkem pro více klinických studií v Juno Research, LLC.
V tomto článku je 12 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 5 260 krát
Hladina draslíku v těle ovlivňuje vaše nervy a jejich komunikaci se svalovými buňkami v zažívacím systému, srdci a všech dalších svalech. Většina draslíku v našem těle se nachází uvnitř buněk a ten v krevním řečišti je endokrinním systémem normálně udržován v určitém rozmezí. Zdravotní stav, při kterém máte nízkou hladinu draslíku a zároveň sníženou inzulinovou senzitivitu, se nazývá hypokalémie. Lidé s hypokalémií potom trpí celou řadou fyzických obtíží.
Postup
Identifikace příznaků
-
1Všimněte si prvotních varovných signálů. Mezi prvotní symptomy nedostatku draslíku může patřit svalová bolest, křeče a abnormální slabost (v těžkých případech také slabost respiračních a gastrointestinálních svalů).[1] Nízká hladina draslíku neumožní rychlou regeneraci neuromuskulárních buněk, což jim prakticky opakovaně brání v aktivitě a výsledkem jsou obtíže s kontrakcí svalů.
- Slabost, svalové křeče, mravenčení nebo znecitlivění svalů - to všechno jsou příznaky zhoršujícího se nedostatku draslíku, který by měl být okamžitě vyšetřen lékařem.[2]
-
2Nechte si včas určit diagnózu. Dlouhodobý nebo extrémně vážný deficit draslíku může negativně ovlivnit také vaše srdce. Nízká hladina tohoto prvku způsobuje špatnou funkci srdce, včetně nepravidelností, projevujících se ve vážných případech jako nebezpečná arytmie. [3] Dlouhodobě snížená hladina draslíku může způsobit také strukturální a funkční změny ve vašich ledvinách.
-
3Buďte ostražití v situacích, vedoucích ke snížení hladiny draslíku. Test na množství draslíku v těle byste měli podstoupit tehdy, prožíváte-li zrovna průjem, dehydrataci, zvracení, případně nějakou slabost. Tento test zahrnuje odběr krve a provedení základního metabolického panelu (BMP),[4] včetně testu na elektrolyty (sodík, draslík, vápník, hořčík, chloridy, fosfáty a hydrogenuhličitany).
- V závislosti na vážnosti vašeho stavu může lékař požadovat komplexní metabolický panel (CMP),[5] který k základnímu panelu přidává ještě jaterní testy.
Reklama
Určení diagnózy
-
1Nechte si zkontrolovat svou hladinu draslíku. Hodnota draslíku menší než 3.5 milimolů na litr (mmol/l) může být považována za nízkou. Normální hodnoty jsou 3.6-5.2 mmol/l.[6] Zároveň si můžete nechat otestovat také hladinu vápníku, glukózy, hořčíku a fosforu.
- Rozbor krve může obsahovat také koncentraci močoviny a kreatininu, což jsou indikátory funkce ledvin.
- Pacienti užívající digitalis a podobné léky potřebují zkontrolovat hladinu digoxinu, protože podobné medikamenty ovlivňují srdeční rytmus.
-
2Podstupte elektrokardiografii (EKG). Toto vyšetření monitoruje srdeční funkci a hledá známky nějakého poškození nebo dalších problémů.[7] Pokud máte příliš ochlupení, lékař vás možná bude muset na určitých částech těla oholit, aby vám mohl na paže, hrudník a nohy připevnit 12 elektrod. Každá elektroda přenáší do počítače informace o srdci po dobu 5 až 10 minut. Pacient by měl být po celou dobu vyšetření co nejvíce v klidu. EKG se může provést opakovaně.Reklama
Zjištění příčiny
-
1Promluvte si s lékařem o užívání diuretik. Užívání diuretik může k deficitu draslíku přímo přispívat. Tyto léky užívají pacienti s určitými zdravotními obtížemi, jako je například vysoký krevní tlak. Pokud u vás ale způsobují snížení hladiny draslíku, měli byste si s lékařem promluvit o nějaké alternativní medikaci.[11]
- Diuretika jsou druhem léčiv, které zahrnují mimojiné furosemid a hydrochlorthiazid (HCTZ). Pomáhají ulevovat od vysokého krevního tlaku zvýšením diurézy (vylučování), čímž ale znesnadňují udržení vyvážené hladiny potřebných minerálů, které se v průběhu léčby odplavují společně s močí.
-
2Zhodnoťte svůj životní styl a odhalte potencionální příčiny. Některé z příčin nízké hladiny draslíku jsou čistě zdravotní, jiné se dají řešit změnami životního stylu. Jestliže pijete příliš alkoholu, používáte často laxativa nebo se nadměrně potíte, pak můžete trpět deficitem draslíku.[12] O změně těchto návyků nebo životního prostředí si promluvte s lékařem. Měl by být schopný posoudit váš stav.
- Pokud se na samostatné omezení alkoholických nápojů necítíte, měli byste vyhledat nějaké zařízení pro léčbu závislosti.
- Jestliže nadužíváte laxativa, měli byste si promluvit s lékařem o různých přírodních alternativách.
- Máte-li problém s nadměrným pocením, možná budete muset změnit práci nebo životní prostředí. Kvůli omezení pocení bude pravděpodobně nezbytné zůstávat v chladu, doplňovat dostatečně tekutiny a možná také užívat určité léky.
-
3Nechte se otestovat na další zdravotní potíže. Nízká hladina draslíku může značit další vážné zdravotní problémy. K draslíkovému deficitu může vést například chronická ledvinová nedostatečnost nebo diabetická ketoacidóza, což jsou potíže, které byste měli okamžitě řešit.[13] Mezi další problémy, které mohou vést k nízké hladině draslíku, patří třeba nedostatek kyseliny listové nebo žaludeční choroby, způsobující setrvalé zvracení nebo průjmy.
- Stavem, vedoucím k hypertenzi a hypokalémii, je hyperaldosteronismus.[14]
-
4Upravte své stravování. Nejlepším způsobem, jak zvýšit hladinu draslíku v těle, je konzumace potravin s vysokým obsahem tohoto prvku. Draslík můžete přijímat také ve formě doplňků stravy, ovšem předtím byste si měli promluvit se svým lékařem a zvolit vhodné dávkování. Mezi potraviny bohaté na draslík patří například:
- Banány
- Avokádo
- Rajčata
- Brambory
- Špenát
- Fazole a hrášek
- Sušené ovoce
Reklama
Tipy
- Testy mohou prokázat nízkou hladinu draslíku v krvi, což by znamenalo nutnost užívání tohoto prvku v tekuté formě nebo v kapslích. (lékařů se také ptejte na všechny možné skryté příčiny, které váš stav mohou způsobovat, jako je například způsob stravování nebo určité léky na předpis - např. diuretika).
- Vážné případy hypokalémie se dají léčit také nitrožilní injekční aplikací roztoku draslíku, případně užíváním draslíkových tabletek. Adepty na tuto léčbu budou zejména pacienti s diabetickým kómatem a ketoacidózou.
- Draslík je chemický prvek, který se v přírodě vyskytuje pouze ve formě solí. Je to například chlorid draselný, který se používá jako náhražka soli, byť méně žádaná, jelikož má odlišnou chuť od běžné stolní soli (chlorid sodný). Běžně se vyskytuje v mořské vodě a ve spoustě minerálů. Jedná se o prvek, který je nezbytně důležitý pro takřka všechny organismy.
- Při nepříliš vážné hypokalémii, kdy nejsou patrné "žádné příznaky", nebývá zapotřebí léků na předpis. Lékař se v takovém případě může spolehnout pouze na změnu stravování a na přirozenou schopnost těla zvýšit hladinu draslíku samostatně pomocí konzumace potravin, bohatých na tento prvek.
Reference
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/low-potassium/basics/when-to-see-doctor/sym-20050632
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000479.htm#Symptoms
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/low-potassium/basics/when-to-see-doctor/sym-20050632
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/basic-metabolic-panel-topic-overview
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/comprehensive-metabolic-panel-topic-overview
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/low-potassium/basics/definition/sym-20050632
- ↑ http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/electrocardiogram/basics/definition/prc-20014152
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17804670
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3087320
- ↑ http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/torsade-de-pointes-vysl-torsad-d-puant
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/low-potassium/basics/causes/sym-20050632
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/low-potassium/basics/causes/sym-20050632
- ↑ http://www.mayoclinic.org/symptoms/low-potassium/basics/causes/sym-20050632
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3177086/