Kolorektální karcinom, neboli rakovina tlustého střeva, zaujímá v České republice z hlediska incidence druhé místo. Postihuje muže i ženy jakékoli rasové a etnické příslušnosti. Čeští muži jsou dokonce celosvětově na prvním místě. Tento typ rakoviny postihuje ve více než 90% případů osoby nad padesát let věku a bohužel zpočátku nemá téměř žádné příznaky. Pokračujte ve čtení a naučte se rozpoznat případné symptomy a podstoupit potřebné kroky pro podchycení rakoviny tlustého střeva v raných stádiích.

Část 1 ze 2:
Identifikace symptomů rakoviny tlustého střeva

 1. 1
  Všímejte si přítomnosti krve ve své stolici. Jestliže u sebe již nějakou dobu pozorujete rektální krvácení, jehož původ se nezdá být v hemoroidech nebo fisurách, měli byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.[1] Krev ve stolici je běžným příznakem rakoviny tlustého střeva.
 2. 2
  Všímejte si změn v pohybu střev. Pokud trpíte neustávajícím průjmem nebo naopak zácpou, měli byste se nechat vyšetřit. Problémy se střevy významně signalizuje nepřirozeně tmavá barva stolice, což může být způsobené právě přítomností krve. Lidé s rakovinou tlustého střeva mohou mít tenkou a dlouhou stolici. Dále pak byly zaznamenány pocity neúplného vyprázdnění.[2]
  • Všímejte si určitých vzorců v pohybech vašich střev. Pokud se vám něco nezdá zcela v pořádku - časté rektální křeče, nepravidelné pohyby střev, odlišný vzhled stolice apod. - domluvte si termín návštěvy u svého lékaře.
  • Všechny tyto symptomy neznamenají automaticky, že máte rakovinu tlustého střeva. Podobné příznaky pozorují osoby se syndromem dráždivého tračníku, ale i s jinými zdravotními obtížemi.
 3. 3
  Buďte ostražití při bolesti v břiše a nadýmání. Tyto symptomy jdou obvykle ruku v ruce s nepříjemnými změnami v pohybech střev. Pokud vás tedy bolí břicho a trpíte nadýmáním bez nějaké zjevné příčiny, navštivte svého lékaře.[3]
  • Lidé v pokročilém stadiu rakoviny tlustého střeva také často pociťují bolest v pánevní oblasti.
  • Znovu opakujeme, že všechny tyto příznaky mohou ukazovat i na jiné nemoci, takže pokud na sobě některé z nich pozorujete, neznamená to nutně, že máte rakovinu tlustého střeva. Přesto je lepší, když se necháte vyšetřit lékařem.
 4. 4
  Všímejte si změn vašeho apetitu. Lidé s rakovinou tlustého střeva mohou pozorovat náhlou ztrátu chuti k jídlu a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Pokud u sebe tedy pozorujete, že vám již vaše dříve oblíbené jídlo nic neříká, na vině může být právě rakovina tlustého střeva. Dávejte tedy dobrý pozor na svou hmotnost, a to převážně tehdy, když se vám zdá, že neustále klesá bez vašeho přičinění.
 5. 5
  Zhodnoťte, zda jste unavení z nejasných příčin. Jedná se o typický symptom mnoha různých typů rakoviny, včetně té tlustého střeva. Pokud se cítíte velmi unavení za doprovodu dalších symptomů rakoviny tlustého střeva, co nejdříve navštivte lékaře.[4]
  Reklama

Část 2 ze 2:
Včasné podchycení rakoviny tlustého střeva

 1. 1
  Zjistěte, zda jste ve zvýšeném ohrožení onemocnění rakovinou tlustého střeva. Hlavním faktorem, který zvyšuje riziko onemocnění je věk, protože většina pacientů s rakovinou tlustého střeva je starší padesáti let. Kromě toho však existuje i několik dalších faktorů, které mohou hrát jistou roli.[5] Mezi ně patří:
  • Afro-americká rasová příslušnost. Afro-američané jsou ohroženi více než jiné rasy.
  • Již prodělaná rakovina tlustého střeva nebo jiné onemocnění, jako jsou např. polypy.
  • Dědičné předpoklady, které k rakovině tlustého střeva mohou vést, jako je například rodinná historie adenomatózní polypózy nebo Lynchova syndromu (dědičný nepolypózní kolorektální karcinom).
  • Sedavý životní styl. Zařaďte do své denní rutiny trochu cvičení, snížíte tím riziko onemocnění.
  • Tučná strava, chudá na vlákninu. Riziko můžete snížit i změnou stravovacích návyků. Přidejte ovoce a zeleninu, omezte tuky a maso.
  • Cukrovka a obezita. Oboje zvyšuje riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva.
  • Kouření a nadměrné pití alkoholických nápojů.
 2. 2
  Pravidelně absolvujte vyšetření. Více než 95% kolorektálních karcinomů pochází z adenomatózních polypů. Tyto rakoviny začínají v buňkách, tvořících slizniční žlázy, které zvlhčují střeva a rektum. Dalších pět procent rakovin tlustého střeva zapříčiňuje gastrointestinální stomální tumor, karcinoid a lymfom. Nejlepší metodou prevence rakoviny tlustého střeva je podstupování pravidelných prohlídek ve věku nad padesát let, které odhalí, jestli je v těle přítomné rakovinné bujení či nikoli. Lékař vám provede jedno nebo více z následujících vyšetření[6] :
  • Test okultního krvácení do stolice (TOKS), kterým zjistí, zda máte ve stolici skryté stopy krve.
  • Sigmoideoskopie (parciální kolonoskopie) - při této metodě je pomocí speciálního nástroje, zvaného sigmoidoskop, kontrolováno rektum a spodní část střev na polypy a výrůstky.
  • Kolonoskopie, během které je konoloskopem vyšetřeno celé střevo. Hledají se rakovinné nebo předrakovinné změny, které se případně odeberou a pošlou na biopsii.
  • Virtuální koloskopie nebo irigografie - druhy radiografického vyšetření, které odhalí polypy a výrůstky ve střevech.
  Reklama

Tipy

 • Existují vědecké důkazy pro to, že pravidelná vyšetření (počínaje 50. rokem věku) snižují úmrtnost na kolorektální rakovinu. Konzultujte s lékařem nejvhodnější formu testování.
 • Většina případů kolorektální rakoviny začíná z polypů uvnitř tlustého střeva nebo rekta. Postupem času se z těchto polypů může vyvinout rakovina.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 204 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 204 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama