Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čokoládu lze jednoduše rozpustit, pokud použijete vhodnou techniku. Ale je také jednoduché ji připálit, proměnit v zrnitou hrudkovitou hmotu a také je velice náchylná ke zničení omylem přidanou vodou. Jemně zahřívejte, trik je v neustálém sledování a míchání. Pokud máte několik způsobů jak čokoládu rozpustit, zkuste tyto dva!

 • Doba přípravy: 5 minut
 • Doba vaření (dvojitý hrnec): 5 minut
 • Celkový čas: 5-10 minut
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rozpouštění v dvojitém hrnci

 1. 1
  Nepřidávejte vodu: čokoláda by byla nepoužitelná. Pokud se vám stane, že do čokolády během rozpouštění omylem přidáte trochu vody, kapka rostlinného oleje udělá čokoládu použitelnější, ačkoliv bude stále hrudkovitá.
 2. 2
  Přidejte čokoládu do vrchní části dvojitého hrnce. Pokud nemáte dvojitý hrnec, můžete jednoduše umístit misku (ne umělohmotnou), na hrnec s lehce se odpařující vodou. Pára bude pomalu ohřívat čokoládu umístěnou nahoře.
  • Ujistěte se, že jste spodek misky (ve které je čokoláda) nevložili přímo do odpařující se nebo vroucí vody. Kontakt misky s vodou může způsobit , že se miska zahřeje příliš a čokoláda se namísto rozpuštění spálí.
  • Čokoláda se bude rozpouštět rychleji, pokud jí rozlámete na kousky. Před tím vložte čokoládu do čisté mísy nad hrncem, který máte na sporáku.
 3. 3
  Za stálého míchání pohybujte čokoládou, dokud se nezačne rozpouštět. Buďte opatrní, neodcházejte z místnosti a nepřestávejte čokoládu míchat na příliš dlouho, protože se vám může velice jednoduše připálit.
 4. 4
  Pokračujte v míchání, dokud se čokoláda nerozpustí úplně. Pokud máte pocit, že se čokoláda roztéká příliš rychle, přizpůsobte plamen hořáku. Celý proces by měl trvat zhruba 5 až 10 minut.
 5. 5
  Použijte v receptech k namáčení, polévání nebo zahrňte do jiného receptu. Opět si dejte pozor na to, abyste omylem nepřidali kapky vody během procesu míchání.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Rozpouštění v mikrovlnné troubě

 1. 1
  Odměřte si, kolik čokolády chcete rozpustit. Pokud máte tabulkovou čokoládu nebo kus čokolády, rozlámejte ji na menší kousky pomocí nože.
 2. 2
  Umístěte požadované množství čokolády do mísy určené do mikrovlnné trouby. Vložte misku do mikrovlnky.
 3. 3
  Ohřívejte na nejnižší nastavitelnou teplotu zhruba 30 až 40 sekund. Ujistěte se, že jste změnili nastavení na nejnižší výkon před tím, než začnete čokoládu zahřívat.
  • Pokud používáte malé čokoládové lupínky, počáteční doba ohřívání bude mnohem kratší než 30 sekund. Nejprve začněte 10 až 15 sekundovými intervaly abyste se ujistili, že se vám čokoládové lupínky nepřipálí.
 4. 4
  Promíchejte rozpuštěnou čokoládu dřevěnou lžící a vložte do mikrovlnky opět na 10 až 15 sekund. Pokračujte v ohřívání čokolády při nejnižším nastaveném výkonu.
 5. 5
  Míchejte a opakujte ohřívání v 10 sekundových intervalech, dokud se čokoláda zcela nerozpustí. Tipy pro rozpuštění čokolády v mikrovlnce:
  • Je jednodušší rozpustit tmavou čokoládu než mléčnou, pokud se obáváte spálení, použijte tmavou čokoládu.
  • Levnější čokoláda může být pro první pokus o rozpouštění v mikrovlnce vhodnější, pro případ že se vám připálí. Spálení levnější čokolády je lepší pro vaši psychiku (i peněženku), než připálení té dražší.
  Reklama

Tipy

 • Pokud nemáte dvojitý hrnec, můžete čokoládu rozpouštět v pánvi nebo hrnci (prostě vložte čokoládu do nádoby a zahřívejte bez vody), tak dlouho jak jen udržíte teplotu nízkou za stálého míchání.
 • Při použití dvojitého hrnce se ujistěte, že se menší hrnec při vkládání do toho většího NEDOTÝKÁ vody, to by totiž čokoládu spálilo.
 • Do čokolády nepřidávejte mléko, vytvořily by se hrudky.
 • Čokoláda bude horká, ujistěte se, že máte chňapky.
 • Voda MŮŽE být do čokolády přidána jako součást procesu rozpouštění za předpokladu, že přidáte vodu v množství alespoň 75 % množství čokolády, kterou rozpouštíte. Problémem je, že pevné částečky v čokoládě jsou v kombinaci s vodou trochu nestabilní, takže musíte dávat pozor, abyste se vyhnuli sražení nebo shlukování, především tím, že nepoužijte příliš malé množství vody a také pravidelným mícháním vody a čokolády během zahřívání.
 • Mléčná čokoláda se připálí mnohem snadněji než tmavá čokoláda, kvůli mléčným částečkám.

Varování

 • Nepřidávejte do čokolády vodu.
 • Ujistěte se, že udržujete vodu stranou od čokolády.
 • Pokud čokoládu vyléváte z nádoby, dejte si pozor, aby vám zkondenzovaná voda zespodu nádoby nekapala do vašeho receptu.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 23 626 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 23 626 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama