Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ledvinové kameny mohou být malé jako zrnko písku, nebo větší než perla. Tvoří se v důsledku nadbytku minerálů nebo jiných usazenin v ledvinách a mohou uváznout v močovodech, v močovém měchýři nebo v močové trubici. Jsou notoricky známé pro bolestivý průchod, zvláště když blokují tok moči. V mnoha případech vás lékař může poslat domů s radou, abyste pili mnoho tekutin, dokud kámen neprojde. Větší kameny mohou být rozmělněny za použití lékařské techniky na malé kousky, takže mohou projít přes váš systém. V kroku 1 se dozvíte, jak rozpustit ledvinové kameny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Léčba kamenů lékařskými postupy

 1. 1
  Podívejte se na několik léků. Pokud máte potíže s procházením malých kamínků, může lékař předepsat typ léku nazývaný alfa -blokátor, který uvolňuje svaly v močovodu, aby vám kameny prošli snadněji. Mělo by to být dostačující pro menší kameny, ale možná budete potřebovat další pomoc, aby prošly ty větší.[1]
  • Pokud máte ledvinové kameny kyseliny močové, může být léčba citrátem draselným v pořádku, aby se kameny samy rozpustily.[2]
 2. 2
  Litotripsie,léčba extrakorporální rázovou vlnou (SWL). Tento postup využívá zvukových vln k rozbití velkých kamenů, aby mohli snadněji projít. Vzhledem k tomu, že postup může být bolestivý, pacienti jsou obvykle v anestézii během 30-45 minut procesu drcení kamenů. Jedná se o efektivní léčbu, která může způsobit otlaky a bolest, jak případně malé kousky kamene procházejí.
 3. 3
  Kámen může být odstraněn pomocí uretroskopu. Kameny, které jsou příliš velké, aby byly rozdrceny terapií rázovou vlnou, ale příliš malé, aby vyžadovali chirurgický zákrok, mohou být odstraněny pomocí přístroje na rozšíření, který je vložen do močovodu. Jakmile je kámen nalezen, je rozdělen pomocí malých nástrojů. Vzhledem k tomu, že postup může být bolestivý, zákrok obvykle vyžaduje buď lokální nebo celkovou anestezii. .
 4. 4
  Chirurgická perkutánní nefrolitotomie. Pro velké kameny, které nemohou být rozděleny na části za použití léčby rázovou vlnou, může být požadován chirurgický zákrok k jejich odstranění. Provádí se malý řez na pacientových zádech a malý nástroj se vloží k odstranění ledvinového kamene nebo kamenů. Operace vyžaduje pobyt v nemocnici přes noc.[3]
 5. 5
  Zjistěte, zda není nezbytná léčba štítné žlázy. V některých případech jsou vápníkové ledvinové kameny způsobeny hyperparatyreózou, což je stav kdy štítná žláza produkuje příliš mnoho parathormonu. Tato situace může nastat, když na štítné žláze roste malý nádor, nebo když stav způsobuje nadprodukce příštítných tělísek. Jakmile váš lékař stanoví příčinu hyperparathyroidismu, doporučí správný postup léčby k vyřešení problému.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Léčba kamenů domácí metodou

 1. 1
  Pijte několik litrů vody denně. Bez ohledu na to, jaký druh kamene máte, ledvinové kameny menší než 5 milimetrů obvykle vyloučíte sami, bez nutnosti lékařského zásahu. Pokud cítíte ledvinový kámen, ale není tak bolestivý, aby vyžadoval léčbu, váš lékař pravděpodobně doporučí pít 2 až 3 litry vody denně, dokud kámen neprojde.[4] Být dobře hydratovaný pomůže vypláchnout ledvinový kámen z vašeho systému.
  • Snažte se pít dostatek vody pro jasnou moč. Jasná moč je známkou toho, že vaše tělo je velmi dobře hydratované.
  • Nápoje bez kofeinu, bez cukru a alkoholu, jako je zázvorové pivo, ovocné šťávy nebo zelený čaj vám také pomohou zůstat hydratovaní. Vyhněte se nápojům s kofeinem, s umělými sladidly, s cukrem nebo s alkoholem, pokud se snažíte vyloučit ledvinový kámen.
 2. 2
  Změňte dietu na zmenšení kamenů. Vzhledem k tomu, že jsou ledvinové kameny způsobeny nahromaděním určitých minerálů, stravování potravinami obsahující méně těchto minerálů může pomoci zmenšit kameny. Je to zvláště účinné, pokud máte buď vápníkové kameny, nebo kameny kyseliny močové.
  • “Pokud máte vápníkové kameny“, vyvarujte se těmto potravinám, které činí tento problém ještě horší: slané potraviny, mléčné výrobky, ústřice, tofu a tučná jídla.[5] “Máte-li kameny ze šťavelanu vápenatého“, měli byste se vyhnout potravinám s vysokým obsahem šťavelanu, jako je reveň, hrozny, špenát, sladké brambory, káva a čokoláda.
  • “Pokud máte kameny z kyseliny močové“, vyhněte se následujícím potravinám obsahujícím kyselinu močovou: maso, jako játra a ledviny, ančovičky, sardinky, fazole, houby, špenát, květák, kvasnice a alkohol.
 3. 3
  Pijte každý den nápoje obsahující citrony. Ať už pijete skutečnou limonádu, citronovou šťávu, citronovo – limetkové nápoje nebo jen vodu s několika plátky citronu, kyselá povaha citrusů pomáhá tak, že se ledvinové kameny netvoří.[6]
 4. 4
  Zkuste bylinnou medicínu. I když žádný rostlinný přípravek nebyl vědecky ověřen, zda odstraní ledvinové kameny, u mnohých z nich bylo zjištěno, že jejich konzumací, a to zejména ve formě čaje, zmenší kameny natolik, že projdou snadněji. Zkuste následující byliny za účelem léčení menších ledvinových kamenů:
  • Čaj z listů břízy, o kterém se říká, že pomáhá odstranit odpadní produkty z močového systému.[7]
  • Černý čaj, který zvyšuje průtok moči, protože je to diuretikum.[8]
  • Kopřivový list, který je také diuretikum a může pomoci vypláchnout ledvinové kameny z vašeho systému.
  • Kořen pampelišky, o kterém se říká, že je účinný posilovač ledvin.
  • Jablečný ocet, který prý pomůže rozpustit kameny. Můžete konzumovat 1 polévkovou lžíci (14,8 ml) jablečného octa každý den, nebo ho smíchat s vodou.
  • “Vyvarujte se používání šťovíku“, protože šťavelan vápenatý může ledvinové kameny zhoršovat.
  • Šťáva z banánového stonku je dobře známá léčba ledvinových kamenů v Indii.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Rozhodování o nejlepším průběhu léčby

 1. 1
  Zjistěte, zda opravdu máte ledvinový kámen. I když ne všechny ledvinové kameny mají příznaky, i velmi malé kameny mohou způsobit silné bolesti. Pokud jste již někdy měli ledvinové kameny, budete si jistí, co se děje. Protože ale příznaky ledvinových kamenů překrývají příznaky mnoha jiných chorob, je dobré zjistit diagnózu, abyste se mohli správně léčit. Zde jsou nejčastější příznaky ledvinových kamenů:[9]
  • Silná bolest v boku a dolní části zad, která se často šíří do břicha a slabin
  • Bolest, která přichází a odchází ve vlnách a při močení
  • Páchnoucí, mléčná, růžová nebo hnědá moč
  • Nevolnost a zvracení
 2. 2
  Navštivte lékaře, objedná vás na zobrazovací test. Když si všimnete příznaků ledvinových kamenů, tak rentgen, CT nebo ultrazvuk (řiďte se doporučením od lékaře), je nejlepší způsob jak zjistit následnou léčbu. Zobrazovací technologie může odhalit velikost, tvar a počet kamenů, které máte.
  • Máte-li kámen menší než 5 milimetrů, váš lékař pravděpodobně doporučí použití domácí metody, pomocí které kámen projde.
  • Pokud máte větší kámen nebo více kamenů, může lékař předepsat léky nebo doporučit jiný průběh léčení, které má rozdrtit kameny tak, aby mohli projít.
 3. 3
  Zjistěte, jaký druh kamenů máte. Ledvinové kameny mají stejné příznaky, ale mohou být způsobeny několika různými vlivy. Vědět, co je příčinou vzniku vašich ledvinových kamenů vám pomůže zmenšit jejich velikost a zabránit jejich tvorbě v budoucnu. Váš lékař může provést rozbor krve a moči, aby zjistil, jaký typ kamenů máte. Poté, co kámen vyjde ven, ho váš lékař může poslat do laboratoře na rozbor. Zde jsou různé typy ledvinových kamenů:
  • “Vápenaté kameny“: jedná se o nejběžnější typ kamenů a jsou způsobeny vysokou úrovní vápníku v kombinaci s další látkou, jako je například oxalát nebo kyselina močová.
  • “Kameny z kyseliny močové“: tvoří se, když moč obsahuje příliš mnoho kyseliny.
  • “Struvitovité kameny“: mohou se tvořit po infekci močových cest.
  • “Cystinové kameny“: tento typ kamene je způsoben vzácnou genetickou chorobou.
  Reklama

Tipy

 • Pijte denně hodně vody, aby se ledvinové kameny vyplavily. Jakmile jsou vyplaveny, nezapomeňte pít dostatečné množství vody denně, aby se zabránilo kamenům vytvořit se znova.
 • Buďte opatrní s brusinkovou šťávou při dlouhodobé konzumaci. Občasná konzumace je v pořádku při procházení kamenů nebo k léčbě infekce močových cest, ale dlouhodobě bylo prokázáno, že kameny vytváří, protože má vysoký obsah kyseliny šťavelové.
 • Snižte riziko vzniku dalších ledvinových kamenů pitím černého nebo zeleného čaje. Studie ukazují, že černý a zelený čaj snižují pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů.
Reklama

O tomto wikiHow

Chris M. Matsko, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař rodinného lékařství
Spoluautorem tohoto článku je Chris M. Matsko, MD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 15 801 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 15 801 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama