Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete získat perfektní, rovnoměrně rozpuštěné máslo, nebo pokud podle receptu potřebujete máslo lehce zhnědlé, udělejte to na sporáku. Pokud potřebujete ušetřit čas, můžete použít mikrovlnnou troubu, ale přečtěte si námi prezentované instrukce, abyste zabránili příliš rychlému a nerovnoměrnému ohřívání. A nakonec, pokud chcete jen trošku změkčit máslo právě vytažené z ledničky, nabízíme několik možností, jak to provést.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Rozpouštění nebo zhnědnutí másla na sporáku

 1. 1
  Rozkrájejte máslo na kousky. Rozkrájejte máslo na větší kusy či kostky, aby teplo nemuselo dlouho působit, než dosáhne středu. Čím větší plocha bude vystavena teplu, tím rychleji se máslo rozpustí.
  • Nemusíte se snažit o určitou velikost. Prostě kostku másla rozkrojte na 4-5 kousků.
 2. 2
  Dejte máslo na velkou pánev nebo do hrnce s dvojitým dnem. Pánev s masivním dnem rozprostře teplo rovnoměrněji než tenké pánve. Minimalizujete tak šanci, že se každý kousek másla bude rozpouštět jinak, nebo že se vám máslo spálí.[1] Hrnec s dvojitým dnem je ještě lepší. Nicméně i pánev s tenkým dnem vám umožní rozpustit máslo rovnoměrněji než mikrovlnka.
  • Hrnec s dvojitým dnem si můžete vyrobit i sami když do sebe dáte dva hrnce.
 3. 3
  Udržujte mírný plamen. Máslo se rozpouští při 28–36ºC, což může být v letních měsících i pokojová teplota.[2] Když budete máslo ohřívat na mírném plameni, zabráníte tak tomu, abyste ho ohřívali i po překročení této teploty, což by vedlo k jeho přepalování..
 4. 4
  Hlídejte chvíli, kdy jsou 3/4 másla rozpuštěné. Plamen by měl být tak malý, aby se máslo rozpouštělo bez hnědnutí. Během rozpouštění máslem zamíchejte pomocí lžičky či vařečky.
 5. 5
  Odstraňte pánev či hrnec z plamene a míchejte. Vypněte sporák, nebo posuňte nádobu s máslem jinam a zamíchejte téměř rozpuštěným máslem.[3] Pánev či hrnec jsou pořád dostatečně teplé na to, aby se rozpustilo i zbávající máslo. Tento způsob s sebou nese mnohem menší riziko, že máslo připálíte, než kdybyste ho nechali stále na plameni.
 6. 6
  Pokud podle receptu potřebujete zhnědlé máslo, nechte ho nad plamenem, dokud neuvidíte malé tečky. Zhnědlé máslo nepotřebujete, pokud to vyloženě nevyžaduje recept. Pokud ano, nechte ho na mírném plameni a neustále s ním pomalu míchejte. Máslo napřed utvoří pěnu a pak se začnou objevovat tečky. Jakmile si jich všimnete, odstraňte máslo ze sporáku a míchejte, dokud máslo nedostane červeno hnědou barvu. Pak máslo přelijte do nádoby, která má pokojovou teplotu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Rozpouštění másla v mikrovlnné troubě

 1. 1
  Rozkrájejte máslo na menší kusy. Mikrovlnka bude máslo ohřívat z vnějšku směrem dovnitř, proto ho rozkrájejte na několik kusů, abyste tak zvětšili plochu, která může být ohřívána. To minimalizuje nerovnoměrné ohřívání, i když byste neměli očekávat tak perfektní výsledek jako ze sporáku.
 2. 2
  Překryjte nádobu s máslem papírovou utěrkou. Dejte máslo ve vhodné nádobě do mikrovlnky a překryjte ji papírovou utěrkou. Máslo může během ohřívání prskat. Papírová utěrka by měla zabránit tomu, aby byla celá mikrovlnka od másla.
 3. 3
  Ohřívejte máslo 10 sekund na nejnižší výkon. Mikrovlnky jsou v rozpouštění mnohem rychlejší než sporák, ale taky nesou mnohem větší riziko, že se máslo připálí, srazí, nebo dojde k jiné nepříjemnosti. Začněte opatrně nastavením mikrovlnky na nízký výkon, nebo přímo vyberte volbu rozmrazování, a zapněte ji na 10 sekund.
 4. 4
  Zamíchejte a zkontrolujte výsledek. Máslo nejspíš za tu chvilku ještě rozpuštěné nebude, ale jelikož se tak děje při relativně nízké teplotě, každých 10 sekund může hodně změnit. Zamíchejte máslem, aby se teplo rovnoměrně rozprostřelo a zkontrolujte, jestli jsou tam stále nerozpuštěné kousky.
  • Poznámka: než dáte nádobu zpět do mikrovlnky, nezapomeňte z ní odstranit kovové předměty (jako třeba lžičku, kterou jste máslo míchali).
 5. 5
  Opakujte celý postup, dokud není máslo téměř rozpuštěné. Znovu nádobu přikryjte papírovou utěrkou a vraťte máslo do mikrovlnky na dalších 5-10 sekund, dokud není téměř rozpuštěné. Výsledek pořád kontrolujte, dokud nezbudou jen malinké kousky. Dejte si pozor při vytahování nádoby z mikrovlnky, může být horká.
 6. 6
  Zamíchejte obsahem, aby se rozpustily i zbývající kousky - bude na to nejspíš stačit zbylé teplo. Míchejte máslem, dokud z něj není celistvá zlatavá tekutina.
  • Máslo, ve kterém jsou mastné kapičky, nebo bílé tečky, bylo ohříváno příliš dlouho. Můžete ho pořád použít třeba na přípravu soté, nebo na pikantní pokrmy, ale nehodí se do pečení, jehož chuť by mohlo negativně ovlivnit.[4]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Změkčení másla

 1. 1
  Naučte se rozeznat, kdy je máslo měkké. Pokud nemáte nějaké specifické informace z receptu, které by vyžadovaly určitou strukturu másla, je máslo považováno za měkké když má pokojovou teplotu. Dá se snadno rozmáčknout lžičkou, ale samo si stále udržuje tvar.
 2. 2
  Před změkčováním rozkrájejte máslo na menší kousky. Je několik různých metod, jak změkčit máslo, ale pro všechny platí, že když si máslo rozkrájíte, změkne rychleji.
 3. 3
  Nechte máslo na lince poblíž trouby. Poud máslo není zmrzlé a v místnosti je teplo, bude menším kouskům trvat jen pár minut, než změknou. To platí především ve chvíli, kdy máte troubu zapnutou, nebo pokud zůstává sporák po použití déle teplý.
  • Nepokládejte máslo přímo na vršek trouby, pokud není vyloženě zmrzlé. Pravidelně máslo kontrolujte, jestli se nezačíná rozpouštět. Může k tomu dojít velmi rychle.
 4. 4
  Urychlete změkčování másla tím, že ho budete promačkávat, nebo do něho nečím lehce tlouct. K urychlení procesu použijte elektrický mixér, nebo ho rozmačkejte rukou: vložte máslo do uzavíratelného sáčku a vytlačte z něj co nejvíc vzduchu. Rukama, pomocí válečku, nebo jiného těžšího předmětu sáček promačkejte, nebo ho několikrát poválejte.[5] Po několika minutách by mělo být máslo podstatně měkčí, ovšem bez známek rozpouštění.
  • Místo uzavíratelného sáčku můžete použít dva listy papíru na pečení, nebo voskového papíru.
 5. 5
  Položte nádobu s máslem do teplé vodní lázně. Naplňte větší nádobu do poloviny teplou vodou (ne však úplně horkou). Máslo v uzavíratelném sáčku, nebo v menší nádobě ponořte do vodní lázně. Pozorně máslo sledujte a občas do něj píchněte, abyste zkontrolovali, v jakém je stavu. Máslo by mělo změknout během několika málo minut.[6]
 6. 6
  Máslo můžete velmi rychle změkčit, když ho nastrouháte. Pokud nemáte čas čekat na to, až změkne zmrzlé máslo, nastrouhejte ho nahrubo. Šupinky másla by měly v teplé místnosti roztát během pár minut.[7]
  Reklama

Tipy

 • Pokud máslo pravidelně používáte na smažení, nebo pokud chcete prodloužit jeho trvanlivost, můžete zvážit výrobu přepouštěného másla (ohříváním másla až se začne tvořit pěna). Přepouštěné máslo je mnohem odolnější přepálení při použití při vyšších teplotách, i když nemá tak bohatou chuť.[8]
 • Pokud místo soleného másla použijete nesolené, budete mít větší kontrolu nad tím, kolik do jídla dáváte soli, což je důležité hlavně pokud máte vysoký tlak, nebo jste na neslané dietě.
Reklama

Varování

 • Pokud máslo rozpouštíte na sporáku, dejte pozor, aby vám nezhnědlo, nebo se nepřipálilo. Zničilo by to chuť vašeho výsledného pokrmu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Máslo
 • Nádobu vhodnou do mikrovlnky
 • Papírovou utěrku
 • Pánev na rozpouštění na sporáku
 • Lžíci nebo vařečku

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 332 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 11 332 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama