Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste to přehnali se sušičkou anebo vám tričko bylo malé už při nákupu, existují metody, jak ho roztáhnout na vámi požadovanou velikost (samozřejmě v rozumných mezích). Bavlna je totiž poměrně poddajný materiál, zvláště když se namočí. Než upadnete do depresí z toho, že je vám oblečení malé, vyzkoušejte několik našich níže uvedených tipů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:
Roztahování kondicionérem

 1. 1
  Namočte celé triko do mísy s teplou vodou. Můžete také použít umyvadlo nebo velký lavor. Dávejte pozor, aby voda byla vlažná a pořádně nasákla do celého trička, které se chystáte roztahovat. Hladina vody by tedy měla být dostatečně vysoká, abyste do ní ponořili bez problémů celé triko.
  • Určitě použijte vlažnou vodu. Pokud byste použili příliš chladnou nebo příliš teplou, bavlněná vlákna by se neuvolnila dostatečně. Mají tendenci k větší pružnosti, když se namočí v teplejší vodě. [1]
 2. 2
  Do vody přidejte ¼ šálku (cca 60ml) kondicionéru na vlasy. Po přidání kondicionéru směs dobře promíchejte rukou, aby nikde nezůstávaly pucky a obě přísady se dokonale promísily. Kondicionér změkčí bavlněná vlákna, která se potom budou snadněji roztahovat.
  • Pokud zrovna nemáte po ruce vlasový kondicionér, můžete použít dětský šampon.
  • Jakýkoli kondicionér, včetně těch levných, bude fungovat; neplýtvejte svým drahým, kvalitním kondicionérem na roztahování trička.
 3. 3
  Tričko udržujte pokud možno co nejvíc rozložené a zcela ponořené na 10-15 minut. Nejjednodušší je položit tričko na hladinu přes mísu a jemně ho zatlačit do vody. Tak se ujistíte, že se kondicionér dostane skutečně do každého vlákna vašeho trička. Pokud byste některá místa nechali nenamočená, tričko by se neroztáhlo rovnoměrně.
  • Udržujte tričko v plochém stavu na dně použité nádoby a snažte se, aby se nepomačkalo. Každé 2 minuty kontrolujte, zda je v kondicionéru namočená skutečně celá plocha. Čím více triko nasákne, tím lépe bude držet u dna samovolně. Nechte ho tak asi 10-15 minut.
 4. 4
  Tričko propláchněte. Vyndejte triko z lázně a vodu vylijte. Naplňte použitou mísu čerstvou, chladnější vodou (nebo použijte jinou mísu) a v podstatě stejným způsobem, jakým jste tričko namáčeli v kondicionéru, ho namočte v čisté vodě. Jinak by zůstalo pokryté lepkavými zbytky kondicionéru.
  • Nespěchejte. Oplachujte tričko asi 5 minut a ujistěte se, že jste opět namočili každé místečko.
 5. 5
  Položte triko na rovný povrch. Dobře poslouží například vršek automatické pračky nebo sušičky. Nejdříve na vybrané místo rozložte nějaké ručníky, tričko tak ochráníte (a vlastně i použitý povrch, pokud ho nechcete namočit).
  • Vyždímejte důkladně tričko, abyste jím nepocákali celé okolí a urychlili proces schnutí.
 6. 6
  Pokud je na tričku potisk, který chcete zachovat v původní podobě, vyžehlete ho. Roztahování by mohlo takový potisk poškodit nebo zdeformovat. Pokud ho ale předem vyžehlíte, neroztáhne se tak moc, jako spodek a strany trika (tedy místa, která si přejete zvětšit), protože ty zůstanou vlhké.
 7. 7
  Vsuňte své ruce až po lokty do části trika, kterou chcete roztáhnout. Pokud potřebujete tričko rozšířit, tlačte do stran a snažte se působit na celé strany rovnoměrně. Pokud byste vyvíjeli přehnaný tlak jen na jedno místo, zanechali byste na triku zvláštně vyhlížející výstupky. Kdybyste náhodou neměli na roztažení dostatečnou sílu v rukou, zkuste to klidně nohama. Pomoct si můžete i nějakou pevnou tyčí nebo někoho požádejte o spolupráci.
  • Jestliže toužíte po delším tričku, roztahujte od krku směrem dolů tak, že budete táhnout každou rukou opačným směrem. Postupujte od levého ramena k pravému a ujistěte se, že jste nevynechali žádné místo a tričko je tak rovnoměrně protažené.
 8. 8
  Rozložte tričko na ručník a nechte ho osušit. Jeho okraje můžete něčím zatížit, zabráníte tak případnému zcvrkávání. Také je možné do trika vložit nějaký předmět, který ho bude držet roztažené po celou dobu schnutí-to se hodí například v případě, že potřebujete roztáhnout pouze látku na hrudníku nebo na břiše.
  • Tričko si udrží svůj tvar až do doby, než ho znovu vyperete a osušíte. Chcete-li ho udržet v nově získané velikosti, rozhodně ho nedávejte do sušičky.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 7:
Natahování žehličkou

 1. 1
  Namočte celé triko ve vlažné vodě. Podobným způsobem, jako u výše popsané metody, ponořte tričko kompletně do vody a nechte nasáknout každou jeho část. Udržujte triko na dně mísy nebo umyvadla, ujistíte se tak, že se namočí skutečně celé a rovnoměrně.
  • Moc to nepřehánějte, jen se ujistěte, že je tričko celé namočené a jste připraveni k přesunu na další krok.
 2. 2
  Položte tričko na rovnou plochu a připravte ho k žehlení. Nejdřív tričko trochu vyždímejte a zbavte se tak přebytečné vody. Nenacákáte tak všude na podlahu a nenamočíte si žehlící prkno nebo jinou plochu. Hlavně žehlete na povrchu, který je odolný vůči vysokým teplotám. Nejvhodnější je samozřejmě žehlící prkno, použít ale můžete i kuchyňskou linku nebo podlahu, pokud budete opatrní.
  • Tričko můžete několikrát trochu napnout a nastartovat tak proces roztahování. Budete překvapeni, jak dokážete tričko natáhnout pouhýma rukama.
 3. 3
  Nastavte žehličku na nízkou až mírnou teplotu a začněte přejíždět po tričku za stálého tlaku. Jednou druhou držte tričko, druhou žehličku a začněte pomalu tahem a tlakem látku roztahovat. Žehličku nepoužívejte pouze k přejíždění trička a žehlení, použijte ji jako nástroj pro roztahování. Při každém jejím pohybu zároveň druhou rukou táhněte opačným směrem za tričko.
  • Nezapomeňte natáhnout tričko rovnoměrně a všemi směry. Roztáhněte ho nahoru, dolů i do stran. Jakmile skončíte s přední stranou, tričko otočte a opakujte celý proces z druhé strany.
  • Tato metoda není vhodná pro velké zvětšování. Hodí se spíše v případě, že potřebujete, aby vám tričko lépe sedlo, nebo mu chcete přidat kousek na délce.
 4. 4
  Nechte ho sušit. Tričko položte naplocho a naposledy ho trochu roztáhněte. Rozložte ho na rovný povrch a zatižte jeho okraje. Tím zajistíte, že mu zůstane velikost, kterou jste si přáli.
  • Nechcete-li, aby se tričko zase scvrklo, vyhněte se sušení v sušičce. Od nynějška byste ho měli nechávat schnout na vzduchu. Občas ho můžete znovu trochu roztáhnout, ale pokud ho nebudete sušit, udrží si svou novou velikost.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 7:
Roztahování ve sprše

 1. 1
  Oblečte si triko do sprchy. Oblečení se lépe roztáhne, když je mokré. Proto si ho při svém příštím sprchování oblečte (teplá sprcha je nejlepší). Pak ho roztáhněte ve všech požadovaných směrech. Tomu se říká produktivní sprcha!
  • Může to znít trochu hloupě, ale když se nad tím zamyslíte, tak ve sprše můžete na oblečeném tričku udělat skutečně úpravy přesně podle svých představ. Pokud tedy potřebujete tričko jen trošku prodloužit nebo zvětšit přes prsa, metoda roztahování sprchou je to pravé pro vás.

Metoda 4
Metoda 4 ze 7:
Vytahování

 1. 1
  Často tričko roztahujte. Bavlněná trička jsou poměrně poddajná. Budete-li čas od času tričko natahovat, povolí. Pokud ho často nosíte, občas za něj tahejte v potřebném směru. Časem se trochu roztáhne. Hlavně to nepřežeňte, mohli byste triku dát úplně nový nevzhledný tvar.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 7:
Zatížení

 1. 1
  Použijte k zvětšení velikosti závaží. Po vyzkoušení některé z předchozích metod je můžete doplnit použitím závaží, čímž tričko udržíte v právě dosažené nové velikosti. Po krajích trička rozmístěte velké hrnky, knihy, balíky rýže a další podobné věci. Tričko tak udržíte ve správně natažené poloze.
 2. 2
  Různé věci můžete také vložit přímo do trička. Potřebujete roztáhnout látku přes prsa? Prostě do trika vložte baseballovou pálku nebo nějakou podobnou pevnou tyč vhodné délky. Nebo snad chcete zvětšit rukávy? Vsuňte do nich menší misku, vázu nebo nějaký válec.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 7:
Roztažení nošením

 1. 1
  Nechte svého většího kamaráda triko nějakou dobu nosit. Ale pozor; kamarád, který má velikost téměř jako vy, vám tričko roztáhne nedostatečně, příliš velký kamarád ho zase vytahá moc. Nejlepší práci pro vás odvede kamarád, který je jen o kousek větší než vy. A bude mít skutečně jednoduchou práci. Stačí, když si tričko oblékne na hodinku, dvě nebo se v něm vyspí.

Metoda 7
Metoda 7 ze 7:
Vytažení na židli

Metoda nejvhodnější pro malá nebo slim trička.

 1. 1
  Celé tričko namočte. Je jedno, zda použijete automatickou pračku nebo ho jen namočíte do mísy, hrnce, lavoru či vany.
 2. 2
  Vyždímané, ale stále mokré triko navlékněte na opěradlo nějaké židle s vhodnou velikostí. Vyberte takovou židli, které po namočení nehrozí poškození.
 3. 3
  Nechte triko uschnout. Během celého procesu schnutí bude židle držet tričku tvar a pěkně ho za vás roztáhne.
  Reklama

Tipy

 • Roztahování nejlépe provedete na 100% bavlněném tričku. Pokud použitá textilie obsahuje i jiná vlákna, jako třeba polyester, roztahování se vám značně ztíží, protože tričko bude mnohem pevnější.
 • Pokud se vám tričko skutečně líbí a plánujete ho nosit nadále, roztahujte ho pravidelně. Nezapomeňte, že při použití sušičky vaše veškerá snaha přijde vniveč a tričko se smrskne na svou původní velikost.
 • Stejnými metodami můžete rozšířit i otvory pro krk a ruce. Krk se většinou roztahuje poměrně snadno, proto dejte pozor, abyste triko nepoškodili nebo moc nevytahali.
 • Pravidelné roztahování trička do stran ho časem zkrátí na délce. Roztahujte ho proto rovnoměrně i po délce, od ramenního švu směrem dolů. Rozložte tričko na sušení a ujistěte se, že není nikde pomačkané.
 • Roztahovat můžete i svetry a jiné pružné oblečení. Buďte ale opatrní-takové kousky jsou obvykle jemnější a náchylnější na přílišné vytahání.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tričko
 • Mísu nebo umyvadlo
 • Vlasový kondicionér nebo žehličku
 • Vodu
 • Ručníky
 • Závaží (knihy, hrnky apod.)


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 979 krát
Kategorie: Oblečení
Stránka byla zobrazena 17 979 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama