Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rybaření je velmi příjemný a zábavný venkovní sport. Ať už chcete rybařit s rodinou nebo přáteli, nebo úplně o samotě, jde o skvělý způsob, jak strávit poklidný čas v přírodě a seznámit se s různými druhy ryb. Nákup rybářských potřeb může být ovšem složitý, protože jich existuje tolik, že někdy není snadné si vybrat. Pokud nevíte, kde začít, přečtěte si tento článek. Naučíte se, jak si vybrat správné vybavení, místo k rybaření a jak chytit všechny ryby, které budete chtít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Vyberte si místo

 1. 1
  Jděte tam, kde jsou ryby. Vyberte si místo, na kterém rádi strávíte několik klidných hodin a na kterém je hodně ryb. Veřejná jezera, řeky a rybníky jsou nejlepší. Promluvte si s ostatními rybáři a zeptejte se obsluhy v obchodě s rybářskými potřebami.
  • Mnoho obcí má rybníky, na kterých můžete s povolením neomezeně rybařit a kde snadno něco chytí i úplný začátečník. Někdy jsou tyto rybníky ale plné rybářů a bývají také špinavé. Nikdy nechoďte tam, kde je hodně rybářů a nikdy nikomu nezabírejte jeho místo.
  • Klidná místa v okolí rybníků a řek mimo město jsou nejlepší. Pokud hledáte místo, na kterém budete moci nerušeně rybařit, dejte si pozor, abyste omylem nevstoupili na soukromý pozemek, nebo abyste nerybařili na místě, na kterém se rybařit nesmí.
  • Pokud žijete u moře, můžete rybařit i v oceánu. Budete potřebovat speciální povolení a také vybavení pro chytání mořských ryb. Technika je ovšem v podstatě stejná.
 2. 2
  Zjistěte si, jaké ryby lidé ve vašem okolí loví. V místních novinách pravděpodobně najdete zprávy o tom, jaké ryby se loví a na co se loví. Můžete se zeptat také v obchodě s rybářskými potřebami, nebo si najít na internetu stránky pro rybáře.
  • V ČR patří k nejhojnějším rybám kapři. Vyskytují se na většině rybníků, ve středně hlubokých vodách a jsou dobrou rybou pro začátečníky.
 3. 3
  Vyberte si konkrétní rybu na jídlo, nebo jako trofej. Chcete chytit aligátora, ale bydlíte v Praze? Musíte si uvědomit, že ve Vltavě nic takového nechytíte. Pokud opravdu chcete chytit nějakou konkrétní rybu, budete se za ní muset vypravit.
  • Pokud jste si vybrali místo k rybaření a chcete zjistit, jaké ryby tam najdete, hoďte do vody trochu drobků z jídla a chvíli si počkejte.
 4. 4
  Najděte si místo, kde se hluboká voda střídá s mělkou vodou. Většina ryb, které jsou dost velké na to, abyste je chytili, tráví většinu svého času v hluboké vodě a do mělké vody se chodí pouze krmit. Není možné je v mělké vodě chytit, takže byste si měli najít místo, na které se z hluboké vody vydávají jen na chvíli za potravou.
  • Najděte si v rybnících místa s kmeny stromů, které jsou poblíž předělu hluboké vody. Na těchto místech bývá hodně hmyzu, takže se tam ryby často vydávají pro potravu.
 5. 5
  Jděte rybařit ve správnou dobu. Většina sladkovodních ryb se krmí brzy ráno a později večer, takže je nejlepší chodit rybařit za úsvitu a za soumraku.
  • Pokud vám nevadí brzy vstávat, vstaňte ještě před východem slunce a zajeďte si zarybařit ráno. Pokud nemáte chuť vstávat o půl páté ráno, jděte si zarybařit v podvečer.
 6. 6
  Pokud chcete vylovené ryby jíst, musíte rybařit v čisté vodě. Zjistěte si kvalitu vody na internetu, nebo zavolejte na hygienickou stanici a ověřte si, že chytáte ryby v nezávadné vodě. Pokud ryby nechcete jíst, jednoduše je vypusťte zpět do vody.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Pořiďte si vybavení

 1. 1
  Pořiďte si povolení. Budete potřebovat rybářské povolení a zaplatit poplatek. Zajděte si na váš obecní nebo městský úřad a požádejte o rybářský lístek.
  • Pro získání rybářského lístku je nezbytné složit zkoušky v místní organizaci Rybářského svazu. Zjistěte si, kde je nejbližší pobočka.
  • Rybářským lístkem to nekončí, po jeho získání je potřeba ještě zakoupit povolenku k lovu ryb. Ta se liší podle období, kdy chcete lovit, a revíru, kde chcete lovit. Základní rozdělení přitom je na pstruhové a mimopstruhové pásmo.
  • Cena této povolenky je různá, informujte se u místního rybářského svazu.
 2. 2
  Pořiďte si prut a naviják. Pro neznalého člověka není snadné si koupit vybavení, ale nebojte se – není nutné rozbíjet prasátko a kupovat si ten nejdražší prut. Požádejte o radu prodavače v obchodě s rybářským vybavením a vyberte si něco, na co budete mít peníze.
  • Pro většinu začátečníků bude nejlepší středně dlouhý prut. Vyberte si prut alespoň tak dlouhý, jak jste sami vysocí a tak těžký, abyste s ním mohli házet. Co se týče flexibility, je lepší si pořídit „volnější“ prut. Tyto pruty se vám jen tak nezlomí a jsou dost silné na to, aby utáhly i větší ryby – pro začátečníky jsou tedy nejvhodnější.
  • Existují dva základní typy navijáků – baitcast navijáky a smekací navijáky. Smekací navijáky jsou pro začátečníky vhodnější a seženete je v otevřených i uzavřených variantách. Uzavřené varianty se ovládají tlačítkem a pro začátečníky jsou vhodnější.
 3. 3
  Pořiďte si udici a háčky. Menší háčky a udice jsou lepší, protože toho na ně více chytíte. Měli byste si koupit udici, která se bude hodit k prutu, který máte. Pokud máte velmi pevný prut, budete potřebovat silnou udici. Pokud máte volnější prut, pořiďte si nejtenčí udici, jakou seženete. Menší udice znamená více ryb.
  • Budete potřebovat háčky podle typu ryb, které chcete chytat. Háčky č. 1 se hodí pro většinu ryb, ale pro některé větší ryby se hodí spíše háčky č. 8 – 5/10. Zeptejte se v obchodě s rybářskými potřebami a zjistěte si, jaké háčky byste si měli koupit.
  • S malými háčky není snadné udělat na udici uzel. Požádejte kamaráda nebo obsluhu v obchodě, aby vám pomohl.
 4. 4
  Vyberte si vhodnou návnadu. Syntetické návnady jsou vyrobeny tak, aby voněly a vypadaly jako živé návnady. V obchodě seženete spoustu plastových a gumových návnad. Protože ryby jedí hmyz, je rozhodně lepší použít živé návnady.
  • Živé návnady koupíte v obchodech pro rybáře, nebo si je můžete sami nasbírat. Mnoho rybářů sbírá žížaly a další červy a schovávají si je. Můžete sbírat také kobylky a další druhy hmyzu. Dávejte si je do kbelíku s vodou a snažte se je udržet co nejdéle naživu.
  • Každý rybář má své oblíbené návnady, ale nelze říct, které jsou nejlepší. Vyberte si z následujících:
  • Červi
  • Lososí jikry
  • Kobylky
  • Krevety
  • Játra
  • Slanina
  • Sýr
 5. 5
  Pořiďte si něco, do čeho budete moci ryby dávat. Pokud si chcete ryby nechat a jíst je, budete potřebovat nádobu, ve které je budete moci uchovávat ve vodě. Bude vám stačit i obyčejný kbelík. Je dobré mít také podběrák, ve kterém rybu vyzdvihnete z vody, když je ještě na háčku, aby vám při vytahování udice nevyklouzla.
  • Pokud rybaříte na lodi, vezměte si všechno, co budete potřebovat. Budete muset mít záchranné vesty a povolení pro jízdu na lodi. Pokud budete na břehu, vezměte si malou židličku a gumáky, abyste měli nohy v suchu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak chytit rybu

 1. 1
  Připevněte si k udici háček. U rybaření je nejdůležitější správně uvázat háček. Začátečníkům by měl stačit základní uzel:
  • Provlečte konec udice háčkem a 4-6x ho omotejte okolo sebe směrem k navijáku.
  • Nakonec provlékněte konec udice smyčkou a utáhněte ho. Možná budete muset na udici plivnout, aby se dala pevně utáhnout.
 2. 2
  Připojte olůvko a splávek. Pokud je voda pohyblivá, jako například v řece, měli byste k udici připojit také olůvko (asi 30 cm nad návnadu). Díky tomu bude návnada stále na místě kousek nad dnem vody, kde se ryby nejčastěji zdržují.
  • Začátečníci mohou použít velký splávek, který od břehu dobře uvidíte. Se splávkem budete schopni poznat, kdy se ryba chytila. Splávek začne poskakovat na hladině a bude se střídavě vynořovat a ponořovat. Pokud máte velký splávek, neměli byste dávat na udici příliš těžké olůvko, jinak neuvidíte, jak se ryba zakousne do háčku.
 3. 3
  Dejte si na háček návnadu. Závisí to vždy na tom, jakou návnadu používáte, ale základním pravidlem je propíchnout ji háčkem co nejvíckrát, aby na něm pevně držela. V jedné ruce držte háček a začněte propichovat návnadu. Měli byste ji propíchnout alespoň dvakrát nebo třikrát.
  • Je jasné, že trojí propichování červa háčkem je vcelku nechutné, ale je nutné, aby červ zůstal pevně na háčku a neuvolnil se při nahazování.
 4. 4
  Nahoďte udici. Většina začátečníků nahazuje stejným pohybem, jakým lidé hází kamínky na hladinu vody. Chytněte si prut bokem a jemně s ním švihněte směrem, kterým chcete udici hodit. Přitom uvolněte vlasec, který tak poletí správným směrem.
  • Nahazování závisí také na tom, jaký naviják používáte. Pokud máte uzavřený smekací naviják, není na tom nic složitého. Když tlačítko stisknete, udice se uvolní a když ho pustíte, udice se zastaví. Když budete nahazovat, stiskněte tlačítko a až si namíříte, pusťte ho.
 5. 5
  Tiše čekejte. Někteří rybáři začnou velmi pomalu navíjet, aby si ryby myslely, že jsou návnady živé. Můžete to dělat také, ale můžete také jen sedět a čekat. Zkuste si různé metody, dokud vám nějaká ryba nezabere. Neměli byste ovše mzačít navíjet hned po nahození.
  • Ryby děsí hlasité zvuky, takže si s sebou neberte rádio a snažte se nemluvit. Když budete dělat hluk, rozzlobíte ostatní rybáře.
  • Zda jste něco chytili poznáte tak, že budete sledovat napětí vlasce, nebo budete pozorovat splávek. Můžete také ke konci prutu připojit zvoneček. Dejte si pozor, abyste neměli nic v cestě, až budete chtít rybu navíjet.
  • Pokud čekáte 10-15 minut a stále nic nechytíte, zkuste nahodit udici na jiném místě.
 6. 6
  Zasekněte rybu. Až ucítíte, že jste něco chytili a že ryba tahá za udici, musíte ji zaseknout. Jednoduše jednou pevně zatáhněte za prut (a tím i za udici). Pokud máte na udici rybu, začne se hned vzpírat a udice se začne pohybovat.
  • Někdy je těžké určit, zda máte na udici rybu, nebo zda nějaká ryba do návnady pouze narazila. Budete muset trénovat, abyste se naučili to rozpoznat.
 7. 7
  Vytáhněte rybu tak, že zatáhnete a vertikálně prut zvednete. Zároveň navíjejte udici. Nevytahujte rybu ven navijákem (pokud není velmi malá). Udici rukama pořádně napněte a pak teprve začněte navíjet.
  • Prověšená udice způsobí, že se vám ryba uvolní. Když nebudete mít napnutou udici, ryba se bude moci vysmeknout z háčku. Když budete udici stále napínat, budete mít jistotu, že háček zůstane rybě v ústech.
  • Všechny moderní navijáky mají nastavitelné tažení, ale nylonové udice si můžete nastavit i ručně. Když ucítíte, jak se udice napíná, tažení by mělo začít fungovat. I velké ryby se brzy unaví, když je něco stále táhne nahoru. Zkuste pomocí prutu rybu navést na otevřenou vodu.
 8. 8
  Vytáhněte rybu podběrákem. Až budete mít rybu skoro venku, opatrně ji naberte do podběráku. Dávejte si pozor na ostré ploutve a na háček, který rybě může trčet z tlamy.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Nechat, nebo pustit?

 1. 1
  Změřte si rybu. Pokud si chcete rybu nechat a sníst ji, budete si ji muset změřit, abyste měli jistotu, že je dost velká a ujistit se, že nejde o chráněný druh. Podržte si rybu a změřte si ji od ocasu k tlamě. Dotýkejte se jí opatrně – když ji chytnete proti směru růstu šupin, pořežete se.
  • Můžete si s sebou vzít atlas ryb, abyste si mohli ověřit, jakou rybu jste chytili a zda je dost velká na to, abyste si ji mohli nechat.
 2. 2
  Vyndejte rybě háček. Bez ohledu na to, zda rybu budete chtít sníst, nebo ji vypustit zpět, opatrně vytáhněte háček. Existují speciální nástroje, které vám s tím pomohou, ale budou vám stačit obyčejné kleštičky.
  • Můžete kleštičkami sundat drát na háčku, aby se vám snáze vyndával. Někteří profesionálové to dělají ještě před nahazováním udice (zejména při chytání sumců), aby měli jistotu, že rybu budou moci snadno vypustit. Tyto háčky se jednoduše zaseknou do okraje tlamy ryby.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda si budete chtít rybu nechat. Pokud je ryba příliš malá, nebo chytáte jen pro zábavu, vyfoťte se s ní a hoďte ji zpět do vody. Pokud chcete rybu sníst, měli byste ji očistit, nebo ji nechat živou v kbelíku a očistit ji později.
  Reklama

Tipy

 • Mějte prst stále na udici, abyste snadno poznali, zda jste něco chytili a nemuseli neustále zírat na splávek. Také se může stát, že si budete myslet, že jste něco chytili, ale ve skutečnosti půjde jen o pohyb vody. Pamatujte si, že splávek se pohybuje podle toho, jak se pohybuje ryba.
 • Důkladně připíchněte návnadu na háček. Špička háčku by měla trčet ven, jinak se rybě nezapíchne do tlamy. Nejlepší je používat larvy a nechat kousek háčku trčet ven. Větší červy byste měli dávat pouze na větší háčky. Propíchněte každého červa několikrát. Můžete zkusit také chleba nebo různé druhy sýrů.
 • Pokud jste před chvílí použili opalovací krém, nedávejte si na háček návnadu a nějakou dobu počkejte. Ryby vůně opalovacího krému odhání.
 • Dodržujte pravidla rybaření ve vaší oblasti. Možná chytíte i sto ryb, ale budete si moci nechat jen některé z nich. V některých oblastech můžete chytat pouze ryby, které později zase vypustíte.
 • Existuje spousta pravidel rybaření, která se v každém regionu liší. Přečtěte si pravidla používání živých návnad. Na mnoha rybnících je povoleno používat pouze háčky bez drátů s umělými návnadami. Dejte si tedy pozor, abyste nerybařili s červy na místě, kde smíte používat pouze gumové návnady. Mohli byste dostat vysokou pokutu.
 • Naučte se správně recyklovat použité vlasce. Mnoho rybníků a jezer má poblíž koše na recyklovaný odpad, takže byste je měli používat. Když budete vlasce házet do vody, znečistíte ji.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor, abyste se nezranili háčkem. Pokud máte háček s potiháčkem, není snadné ho vytáhnout. Při vytahování ryby a sundávání háčku buďte velmi opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rybářský lístek
 • Prut a udice
 • Splávek
 • Závaží

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 805 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 6 805 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama