Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete chodit v mokrých botách, můžete si přivodit puchýře nebo se vám v botách může objevit plíseň. Pokud nemáte moc času, můžete boty usušit v sušičce, pomocí větráku nebo novin. Způsob vysušení bot zvolte podle typu a materiálu, ze kterého jsou vyrobené, abyste se vyhnuli jejich nevratnému poškození.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Sušení v sušičce

 1. 1
  Podívejte se, z čeho jsou vaše boty vyrobené. Pokud jsou ze syntetiky nebo bavlny bez pevné či gelové podrážky, můžete je dát do sušičky. Kožené boty, sportovní boty s gelovou výplní, polobotky nebo boty s Gore-Tex membránou byste neměli dávat do pračky ani do sušičky.
 2. 2
  Pokud boty máte od bláta, nejdřív je omyjte. Buď je opláchněte zahradní hadicí, nebo je dejte vyprat do pračky. K botám do pračky přidejte několik starších ručníků.
  • Boty očistěte teplou vodou a jemným čisticím prostředkem. Pokud jsou mokré, je ideální čas na jejich vyčištění.
 3. 3
  Pokud jste tak ještě neučinili, sundejte z bot tkaničky.
 4. 4
  Sušičku naplňte několika utěrkami nebo ručníky. Pračka nemusí být moc plná.
 5. 5
  Otevřete dvířka sušičky. Boty opřete podrážkami o dvířka, přičemž špičky by měly směřovat nahoru.
 6. 6
  Tkaničky uvažte kolem vršku dvířek sušičky. Potom opatrně zavřete dvířka. Když jsou dvířka zavřená, tkaničky by měly čouhat ven z sušičky.[1]
  • Když pověsíte boty za dvířka, nebudou se volně pohybovat v sušičce. Pokud je necháte v bubnu, mohly by poničit sušičku nebo by se mohla poškodit podrážka.
 7. 7
  Sušičku nastavte na cyklus sušení s nízkou nebo střední teplotou, který netrvá déle než 60 minut.[2] Po skončení cyklu otevřete dvířka a zkontrolujte, jestli jsou boty suché.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Sušení pomocí větráku

 1. 1
  Podívejte se, z čeho jsou vaše boty vyrobené. Pokud jsou z odolné kůže nebo pokud se jedná o sportovní boty vyplněné gelem, tento způsob bude fungovat dobře. Na semišové boty se tato metoda sušení nehodí, protože tento typ obuvi se musí sušit pomaleji.
 2. 2
  Pokud boty máte od bláta, umyjte je hadicí nebo v umyvadle pod tekoucí vodou. Boty mohou být mokré, ale neměly by být moc špinavé.
 3. 3
  Použijte stolní nebo stojící větrák. Větrák by měl být větší než délka vašich bot a dostatečně masivní, abyste na něj mohli boty pověsit.
 4. 4
  Větrák postavte do garáže nebo dílny. Pod větrák umístěte ručník, aby zachytil vodu, která bude při sušení kapat z bot.
 5. 5
  Z bot vyjměte vložky. Dejte je sušit na topení nebo je vložte na pár minut do sušičky a zapněte cyklus sušení s nízkou teplotou.
 6. 6
  Připravte si staré kovové ramínko a štípačky. Pomocí štípaček ustřihněte dva kousky drátu o délce 15 cm.
 7. 7
  Drát ohněte do tvaru písmene „S“. Na jednou konci by měl být menší háček, který zavěsíte na větrák, a na druhém konci byste měli udělat větší háček, na který pověsíte boty. Pokud drát nejde ohnout rukama, použijte kleště.
  • Ten samý postup zopakujte u druhého drátu.
 8. 8
  Menší konce háčků zahákněte za větrák. Umístěte je asi 25 centimetrů od sebe, aby se boty nedotýkaly.
 9. 9
  Rozvažte a uvolněte tkaničky. Boty rozevřete, aby se dovnitř bot dostalo co nejvíce vzduchu z větráku. Pověste je za špičky na větší háček.
  • Vzduch z větráku by se měl dostat do bot a také proudit kolem vnějšku bot.
 10. 10
  Větrák pusťte na střední nebo vysokou rychlost na jednu až dvě hodiny, dokud se boty úplně nevysuší.[3]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Sušení pomocí novin

 1. 1
  Podívejte se, jestli jsou boty vyrobeny z citlivého materiálu. Pokud jsou z kůže nebo semiše, tenhle způsob rychlého sušení je nejšetrnější. Také polobotky s pevnou podrážkou byste měli sušit tímto způsobem.
 2. 2
  Připravte si noviny. Vyhoďte stránky s příliš tmavým inkoustem nebo obrázky, protože inkoust někdy může pouštět a boty obarvit.
  • Tmavým koženým botám inkoust nevadí.
  • Pokud se obáváte, že se boty inkoustem z novin poškodí, dejte je podrážkami nahoru do krabice naplněné 2,5cm vrstvou rýže. Krabici uzavřete a boty zkontrolujte za dvě hodiny.[4]
 3. 3
  Pokud jsou boty od bláta, omyjte je. Boty můžete také očistit navhčeným hadříkem.
 4. 4
  Zmačkejte noviny a nacpěte je do špiček bot. Pokračujte, dokud nemáte novinami naplněnou celou botu.
 5. 5
  Boty pak celé obalte novinami. Přes boty pak navlékněte gumičku, aby noviny držely na místě.
 6. 6
  Boty pak podrážkami dolů umístěte do dobře větrané části domu.
 7. 7
  Za hodinu noviny vyjměte a vyměňte za nové. Pokud byly boty hodně mokré, budete muset noviny vyměnit několikrát.[5]
  Reklama

Tipy

 • Pokud v sušičce sušíte těžké botasky a tkaničky je na dvířkách neudrží, přivažte je k ramínku na šaty. Díky ramínku tkaničky nesklouznou dovnitř do sušičky.
 • Pokud chcete sušit semišové boty, které jsou od bláta, vysušte je pomocí novin. Až se usuší, očistěte z nich bláto kartáčkem na boty.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sušičku
 • Větrák
 • Ramínko
 • Štípačky
 • Kleště
 • Ručník
 • Noviny
 • Gumičku
 • Hadici
 • Hadr
 • Rýži
 • Krabici
 • Kartáček na boty

O tomto wikiHow

Marc Sigal
Spoluautorem článku je :
Specialista v péči o obuv
Spoluautorem tohoto článku je Marc Sigal, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 18 689 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 18 689 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama