Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čas od času se stane, že prostě potřebujete dobře vyzrálý banán – buďto pro konkrétní recept, nebo máte jen chuť na pořádně zralou a sladkou banánovou dobrotu. Ať tak či tak, je několik způsobů, jak můžete snadno a rychle urychlit proces zrání banánu. Nejlepší metodou na banány, které chcete sníst, je pomocí papírového sáčku, zatímco pro banány k použití do receptu je nejlepší použití trouby. Čtěte dál a naučte se oba způsoby.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Papírový sáček

 1. 1
  Připravte si papírový sáček, potřebné banány a jablko či rajče. Pokud do sáčku dáte k banánu i jiné ovoce či zeleninu, zvýšíte tak množství uvolněného etylenu. Etylen je plyn, který ovoce během zrání uvolňuje. Takto značně urychlíte proces zrání a získáte měkké a jemné banány.
 2. 2
  Položte banány na dno sáčku.
 3. 3
  Vedle banánů dejte do sáčku rajče a/nebo jablko. Ujistěte se, že rajče není samo už přezrálé, aby vám v sáčku neprasklo, nebo nezačalo plesnivět. Pokud nemáte jablko či rajče, můžete vyzkoušet i hrušku.
 4. 4
  Zavřete sáček. Srolujte vršek, nebo ho přehněte, abyste zabránili úniku etylenu, který bude ovoce produkovat.
 5. 5
  Položte sáček s ovocem na teplé místo. Vyšší teploty způsobují, že ovoce vylučuje víc etylenu, což ještě urychlí proces zrání.
 6. 6
  Nechte takto banány ležet přes noc. Dopřejte banánům s ovocem v sáčku čas přes noc. Ráno zkontrolujte, jestli banány dosáhly potřebné míry zralosti. Pokud ne, sáček zase uzavřete a kontrolujte každých 12 hodin, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
  • Pomocí této metody byste měli být schopni ze zelených banánů získat banány se žlutou slupkou s případnými hnědými tečkami během 24 hodin.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Trouba

 1. 1
  Předehřejte troubu na 150°C. Pokud má vaše trouba světlo, rozsviťte je, ať můžete banány dobře kontrolovat.
 2. 2
  Dejte banány na plech. Nedávejte jich tam příliš mnoho, 3-4 banány na jeden plech jsou akorát. Tato metoda se nedá použít na ještě zelené banány. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, měly by banány být alespoň lehce nažloutlé.
 3. 3
  Upečte banány v troubě. Doba, po kterou byste banány měli péct, se odvíjí podle toho, na co chcete potom banány použít.
 4. 4
  Pokud potřebujete banány do receptu, nechte je v troubě asi hodinu. Po hodině pečení bude slupka banánů úplně černá a ovoce bude perfektní do smoothies a do receptů na pečení, například banánové buchty.
 5. 5
  Pokud chcete banány sníst tak, jak jsou, nechte je v troubě 20 minut. Pokud necháte banány v troubě, dokud jejich slupka nebude tmavě žlutá (bez hnědých teček), budou na jídlo akorát. Trvá to obvykle kolem 20 minut, ale raději je hlídejte, abyste je z trouby vytáhli včas.
  • Jakmile vytáhnete banány z trouby, dejte je vychladit (do spíže či ledničky), abyste zastavili proces zrání. Snězte je, až úplně vychladnou.
  Reklama

Tipy

 • Pokud necháte banány v trsu, uzrají rychleji, než když je rozdělíte a necháte zrát po jednom.
 • Pokud nechcete, aby banány rychle uzrály, zavěste je na hák, jakoby visely ze stromu. Zrání jim tak zabere 2-3 dny.
 • Abyste zpomalili proces zrání, skladujte banány v ledničce.
Reklama

Varování

 • Pokud chcete, aby banány pokračovaly později v dozrávání, nedávejte je do ledničky. Nízké teploty přerušují proces zrání, a i když je z ledničky vytáhnete, nemusí se tento proces znovu nastartovat.
 • Přestože někteří lidé dávají přednost zeleným banánům, nebo jen lehce zralým, takové banány jsou díky vysokému obsahu škrobu náročnější na trávení.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nezralé banány
 • Papírový sáček
 • Zralé rajče
 • Zralé jablko
 • Plech na pečení

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 351 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 8 351 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama