Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete zhubnout, nejste v tom sami. Téměř polovina všech Američanů se v každou danou chvíli snaží zhubnout. [1] Můžete toho udělat mnoho pro to, abyste se zbavili přebytečných kil, rychlé hubnutí ale může být nebezpečné. Rychlé diety, dietní pilulky a půsty mohou pomoci snížit číslo na váze, ale také způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokud jste ale všeobecně zdraví a chcete jen rychle shodit několik málo kil, zde je několik technik a tipů, které můžete využít pro své krátkodobé cíle.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Rychlé diety

Cílem rychlých diet je podpořit hubnutí, které můžete zaznamenat téměř přes noc. Tyto rychlé diety jsou pouze krátkodobými řešeními, pokud je budete držet déle, než několik dní, mohli byste vážně poškodit své tělo. Vždy byste se před dietou měli poradit s lékařem, abyste se ujistili, že vaše tělo tyto změny zvládne. Zde je přehled několika nejznámějších rychlých diet, které slibují rychlé výsledky.

 1. 1
  Vodní dieta.[2] . Při této dietě se pije celkově asi 2.5 l pokud možno vychlazené vody (8 sklenic) v pravidelných intervalech.
  • Před každým jídlem vypijte sklenici vody, abyste potlačili svůj apetit a cítili se plnější.
  • Neslaďte si vodu žádnými sirupy.
  • Nenahrazujte jídla vodou!
  • Berte multivitaminy, které doplní živiny, o které přicházíte kvůli častějšímu močení.

 2. 2
  Džusová dieta, džusový detox neboli Hollywoodská dieta[3] .Existuje mnoho variant této džusové diety, ale žádná by se neměla držet déle, než 1-3 dny.
  • Při této dietě můžete pouze pít ovocné a zeleninové šťávy a nic jiného.
  • Některé z těchto diet povolují jedno jídlo denně, jiné zase doporučují brát v jejich průběhu potravinové doplňky.
  • Šťávy by měly z vašeho těla vyplavit toxiny a pomoci vám shodit několik málo kilo (především) vody. [4]
 3. 3
  Velký detox, limonádová dieta neboli dieta s javorovým sirupem. [5] . Při této dietě konzumujete pouze tekutiny.
 4. 4
  Dieta zelné polévky.[6] . Tato dieta tvrdí, že díky ní můžete zhubnout až 4-5 kg za týden.
  • Zahrnuje potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny.
  • Jíte v podstatě speciální druh zelné polévky, ale můžete si dávat i některé druhy ovoce a zeleniny, výjimečně maso a rýži a měli byste pít alespoň 4 sklenice vody denně a každý den si brát tabletu s vitamíny.
  • Tato dieta trvá 7 dní a nedoporučuje se pro dlouhodobý úbytek váhy, protože při ní nepřijímáte dostatek živin.
 5. 5
  Dieta bez soli. [7] . Tato dieta vám pomůže shodit několik kilo pomocí odplavení zadržené vody v těle.
  • Při této dietě nesmíte jíst žádnou sůl, což znamená nejen stolní sůl, ale také sodík přidaný ve zpracovaných potravinách.
  • Budete si tedy doma muset připravovat neslaná jídla a vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám jak to jde, to znamená vyhýbat se také jídlům v restauracích.
  • Každý den pijete asi 2 litry vody (cca 8 sklenic), díky které doplníte hladinu vody v těle. Můžete nahradit jednu či dvě sklenice zeleným čajem.
  • Mnoho hotových jídel obsahuje téměř 30% vašeho denního přísunu živin. Když jíte zdravě, získáte to správné množství soli ze stravy, pokud ale jíte soli mnoho, může vám to způsobit zadržování vody.
  • Protože určité množství soli je pro zdraví nezbytné, tuto dietu byste neměli držet déle, než dva týdny.
  • Je důležité si uvědomit, že tato dieta je vhodná spíše pro lidi, kteří zadržují vodu. Pokud si nejste jistí, zda právě by můžete mít sklony k zadržování vody, sledujte své ruce a nohy, až budete příště jíst něco slaného. Pokud se vám prsteny zaseknou a boty se vám budou zdát těsnější, pravděpodobně je vaše tělo na sůl citlivé.
 6. 6
  Dieta s injekcemi hormonu HCG.[8] . Tato dieta je kombinací injekcí s lidským gonadotropním hormonem (HCG) a extrémně sníženého přísunu kalorií.
  • Samotné snížení kalorií (pouze 500-800 denně) stačí k tomu, aby většina lidí zhubla – jde o velmi nízké množství hluboko pod hranicí denního doporučeného příjmu kalorií, dokonce i pro lidi, kteří se snaží zhubnout.
  • HCG není kontrolováno zdravotnickými organizacemi a může mít vážné vedlejší účinky.
  • Lidé, kteří tuto dietu drží, většinou okamžitě po jejím skončení zase naberou všechna kila zpět.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Lázeňské hubnoucí kůry

Skvělým jednoduchým způsobem, jak shodit kila, jsou lázeňské kůry speciálně určené pro rychlé hubnutí. Když půjdete do lázní, do sauny, nebo na wellness kliniku nabízející služby pro krásu, můžete si vybrat z množství různých kůr a služeb, které jsou navrženy tak, aby vám pomohly shodit kila rychle, nebo vylepšit váš vzhled tím, že snížíte pocit nafouknutí, napnete si pleť a odstraníte z těla přebytečnou vodu. [9] Tyto procedury nabízejí pouze dočasný efekt a nezahrnují žádné diety, ani cvičení.

 1. 1
  Zeptejte se na minerální zábal těla. Některé zábaly tvrdí, že dokážou tělo „zhubnout“ tak, že skutečně ztratíte několik centimetrů z pasu, ze stehen a paží. Tento proces zahrnuje čištění kůže minerálními prostředky, které mají detoxikovat vaše tělo, pomoci vám ztratit na váze, zbavit se celulitidy (což je tuk pod povrchem kůže) a vytvarovat vaše tělo téměř okamžitě.
 2. 2
  Zajděte si na lipázový zábal. Tento zábal je další rychlou cestou jak vytvarovat tělo, která se skládá ze dvou fází.
  • Nejprve se aplikuje enzymatický zábal, který má za úkol zbavit tělo tuku a toxinů, které jsou hned pod kůží.
  • Potom se aplikuje minerální zábal, který vyhladí a zpevní vaši pleť.
 3. 3
  Zajděte si na evropský zábal. Evropské zábaly jsou další procedurou, která má za úkol odstranit několik centimetrů z problémových partií. Tato procedura by měla zpevnit a vytvarovat kůži, snížit výskyt celulitidy a strií a dočasně podpořit hubnutí.
 4. 4
  Dejte si horký zábal. Horké zábaly jsou možná známější lázeňskou technikou, která má za úkol pročistit tělo od toxinů a podpořit jemnou, pevnou kůži. Horko a masírování je zacíleno na zlepšení oběhu krve a pomáhání tělu rychleji hubnout.
 5. 5
  Jděte do sauny. V sauně můžete vypotit až 0,5l za čtvrt hodiny!
  • Po čase stráveném v sauně byste měli vypít několik sklenic vody, abyste se vyhnuli dehydrataci.
  • Pamatujte, že v sauně byste neměli trávit příliš času, nejlepší je každý den maximálně 15-20 minut.
  • Lidé se srdečními problémy, vysokým tlakem a malé děti by saunu neměli používat. [10]
 6. 6
  Nechejte si propláchnout střeva. Některé lázně nabízejí léčby tlustého střeva, které zahrnují fyzické propláchnutí střev velkým množstvím vody, která odstraní nahromaděné výkaly.
  • Tato procedura pomůže lidem, kteří trpí nadýmáním, pocitem nafouknutí nebo zácpou a u některých lidí také podporuje hubnutí. [11]
 7. 7
  Liposukcí se kil zbavíte ihned. Liposukce je chirurgický zákrok, který přináší rychlé a cílené zhubnutí. Doporučuje se ale pouze lidem, kteří mají tuk uložený na určitých partiích, ale jinak mají vcelku zdravou hmotnost. [12]
  • Protože jde o chirurgický zákrok, představuje vážná rizika a měl by jej provádět pouze zkušený lékař.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Zdravá strava

Změňte svoji výživu a životní styl. Když si osvojíte několik jednoduchých, ale účinných dietních změn, bude to stačit, aby vám váha šla dolů. Kombinace s krátkodobými dietními plány podpoří vaše šance na rychlejší zhubnutí, které si udržíte na dlouhou dobu.

 1. 1
  Vytvořte si zdravý osobní jídelníček. Zjistěte, jak moc byste měli jíst, prokonzultujte to s odborníkem a nastavte si cíle svého hubnutí, speciální potřeby, změňte své stravovací návyky a najděte oblasti, které můžete ještě vylepšit.
  • Vybírejte si jídla, která obsahují zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky a proteiny. Typická večeře by měla obsahovat zeleninu nebo ovoce, celozrnné pečivo a bílkoviny.
 2. 2
  Plánujte si jídla dopředu. Pomůže vám to zajistit si tu správnou stravu a omezit přísun kalorií.
 3. 3
  Určete si svoji denní potřebu kalorií. Vaše potřeba kalorií se zakládá na vaše věku, pohlaví, výšce a úrovni fyzické aktivity. Když budete přesně vědět, kolik toho za den smíte sníst, pomůže vám to dodržovat dietu přesně.
  • Sledujte, kolik kalorií a jaké množství tuku denně sníte a snažte se nepřekročit doporučená množství. [13]
 4. 4
  Veďte si deník jídla. Zapisujte si každý den vše, co sníte i vypijete a sledujte své týdenní záznamy.
  • Pokud je to možné, zapište si také počet kalorií, které každé vaše jídlo obsahovalo.
  • Pamatujte, že doporučená porce určité potraviny je většinou mnohem menší, než jaké jíte vy.
  • Nezapomeňte do svého seznamu stravy zahrnout také kávové doplňky, koření a jiné podobné věci.
  • S tímto záznamem byste měli být schopni zjistit množství kalorií, které potřebujete a porovnat jej s hodnotami v elektronické kalkulačce kalorií.
 5. 5
  Zjistěte, která jídla vás nutí jíst více a podle toho si naplánujte jídelníček. Pečlivé plánování může pomoci vyhnout se jídlům, která vás nutí jíst více a prázdným kalorickým pastem, které možná ve svém deníku jídla najdete. Pokud si tato jídla nekoupíte, nebo si dopředu naplánujete, co budete jíst, snížíte tak riziko toho, že svoji dietu zničíte kvůli nedostatku času nebo vůle.
 6. 6
  Pozor na porce. Jezte zdravá, dobrá jídla a svačinky a připravte si menu na celý týden. Sepište si vše, co potřebujete a když jdete nakoupit, nekupujte věci, které nemáte na seznamu. Když budete nakupovat ve slevách a sezónní potraviny, můžete také ušetřit nějaké peníze.
  • Zahrňte do svého jídelníčku správné porce jídel. Například zdravá svačinka s mandlemi a sušenými brusinkami se může obrátit na kalorickou bombu, pokud nedodržujete správné množství. Příprava zdravých svačinek dopředu vám také pomůže vyhnout se přejídání. Také ji budete mít vždy po ruce.
 7. 7
  Nepřeskakujte jídla. Zdravá snídaně probudí váš metabolismus hned po ránu, dodá vám dostatek energie a pomůže s chutí na kalorické svačinky během dne. Naplánujte si svačinku na každé 2-4 hodiny, abyste svůj metabolismus udrželi aktivní. Pravidelně jíst vám také pomůže udržet si správnou hladinu cukru v krvi a vyhnout se přejídání nezdravými věcmi.
 8. 8
  Vyberte si něco malého, čím nahradíte nezdravé zdroje tuku, cukru a kalorií. Většina jídel má nějaký zdravý protějšek, který vám umožní užít si své oblíbené potraviny bez cukru, tuku a kalorií. Když své tučné svačinky nahradíte nízkokalorickými jídly, pomůže vám to rychleji zhubnout.
 9. 9
  Svačte rozumně. Vyměňte hranolky a čokoládové tyčinky za svačinky, které obsahují mnoho živin a nemají moc tuku ani kalorií. Vyhněte se zpracovaným potravinám, nebo si kupujte svačinky, které obsahují od 100 do 200 kalorií na porci. Zdravé a jednoduché svačinky mohou být třeba ořechy, rýžový dort, čerstvé nebo sušené ovoce, baby mrkve, cherry rajčata atd. Zelenina obecně obsahuje velmi malé množství kalorií, mnoho vlákniny a živin, ale vyhněte se kalorickým dressingům a dipům. Ovoce poskytuje dobrý zdroj vlákniny, uvolňuje energii postupně a díky tomu se cítíte déle plní. Nízkotučné mléčné produkty jako je jogurt nebo sýr čedar jsou také skvělými svačinkami, když to s nimi nepřeháníte. Zkuste si dát trochu sýra s hrstí hroznů, namažte si několik krekrů burákovým máslem, nebo si dejte několik lžic humusu s nakrájenou paprikou.
 10. 10
  Pijte nízkokalorické 100% ovocné šťávy, minerálky nebo vodu a vyhněte se limonádám, energetickým drinkům, ochucené kávě a martini. Nahrazovat kalorická jídla zdravými je snadnější, než si myslíte. Například ranní latte obsahuje asi 500 kalorií. Protože cca 0.5kg tuku (získaného nebo zhubnutého) je zhruba 3500 kalorií, nahraďte tento nápoj černou kávou a zhubnete až půl kila za týden pouze díky tomuto![14] . Pokud často jíte saláty, zkuste nahradit tučné a kalorické dressingy nízkokalorickými zálivkami. [15] . Stejně tak vařte místo běžného oleje či másla s trochou olivového oleje a plnotučné mléko nahraďte nízkotučným.
 11. 11
  Jezte libové maso. Drůbež a ryby obsahují malé množství tuku a ryby jako je losos, sardinky a čerstvý tuňák jsou také skvělým zdrojem antioxidantů a Omega-3 mastných kyselin, které prospívají vašemu zdraví. Pokud si kupujete vepřové maso, požádejte řezníka o libové kousky a všechny tukové části před vařením odřízněte. Zkuste také několik dnů v týdnu jíst jen vegetariánská jídla. Když nahradíte maso fazolemi, tofu nebo čočkou, snížíte tak příjem kalorií a dodáte tělu mnoho nezbytných živin.
 12. 12
  Nahraďte kalorické přílohy zdravějšími alternativami. Například sýrové těstoviny a bramborovou kaši můžete nahradit vařenou zeleninou nebo salátem.
 13. 13
  Místo kávy, alkoholu, džusů, mléka a limonád pijte vodu. Zvyšte svůj příjem vody a pomůžete tělu efektivně využívat živiny, budete mít více energie a užijete si tak své cvičení a budete se déle cítit plní. Pokud dokážete vodou nahradit ostatní drinky alespoň na týden, můžete se těšit na rychlý úbytek váhy a zlepšení energie a také vzhledu.
 14. 14
  Vyhýbejte se lákavým uličkám v supermarketu. Při nákupu se vyhýbejte uličkám se sladkostmi, sodovkami, zmrzlinou, pizzou a dalšími zpracovanými potravinami. Snadněji jim tak odoláte a nekoupíte si je.
 15. 15
  Místo nakupování fast foodu si připravujte jídlo doma.
 16. 16
  Dieta kliniky Mayo.[16] . Tento plán vyvinuli nejlepší světoví zdravotní výzkumníci a je určen k nastartování hubnutí a podporování dlouhodobého úbytku váhy. Slibuje možné zhubnutí až o 5 kg první týden diety, i když se později účinky zpomalují. Jde o jeden z mála dietních plánů s okamžitými výsledky, které si můžete udržet dlouho. Soustředí se na zbavení se zlozvyků, vytváření nových zdravých zvyků a na to, abyste se naučili správně jíst a cvičit.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Cvičte více

Nezapomeňte, že hubnout můžete buď tím, že snížíte příjem kalorií, nebo tím, že zvýšíte počet spálených kalorií. Každá správná hubnoucí strategie zahrnuje obě tyto alternativy, ale pokud chcete hubnout opravdu rychle, cvičení je nezbytné. Malé změny ve vaší fyzické aktivitě mohou být na vaší postavě znát již za týden.

 1. 1
  Udělejte si čas na cvičení. Když si vyhradíte čas pro pohyb a další zdravé aktivity, nebudete mít takovou chuť se přejídat.
  • Udělejte si z domácích prací příležitost pro cvičení. Pracujte na zahradě, umyjte si auto a uklízejte dům, abyste spálili kalorie.
  • Nevybírejte si to nejpohodlnější místo k parkování. Když například jedete nakupovat, parkujte dále od vchodu.
  • Nejezděte výtahem, jděte raději po schodech.
 2. 2
  Buďte realističtí ohledně svých schopností, když se chystáte začít nějaký cvičební program.
  • Nenechejte se odradit, pokud to nejprve půjde pomalu – vždy se můžete zlepšovat a až získáte um a sebejistotu, půjde to samo.
  • I krátké intervaly kruhového tréninku kombinují kardio aktivitu se spalováním a mohou tak pomoci zhubnout v pase, na pažích a stehnech za méně než 2 týdny. Účastníci dvoutýdenního tréninku Chrise Freytaga [17] zhubli až 5 kg a 20cm po testování čtenáři časopisu Prevention. Úbytek hmotnosti byl až 3kg první týden po pouze šesti dvacetiminutových trénincích. Mnoho ženských a zdravotních časopisů i osobních trenérů nabízí podobné intenzivní cvičební programy, které jsou navrženy tak, aby maximalizovaly ztrátu kilogramů a přinesly viditelnou změnu na postavě již po několika dnech.
 3. 3
  Vytvořte si cílený cvičební program.
  • Spalovací kardio trénink vám může pomoci rychle shodit tuk, zatímco silový a odporový trénink nastartuje váš metabolismus, aby využíval energii účinněji.
  • Cvičení pro spalování tuků pomáhá rychle hubnout tím, že se zaměřuje hlavně na tuk. Když zkombinujete zdravou a vyváženou stravu s takovým cvičením, předejdete ztrátě svalové hmoty. Zkuste takové programy, které obsahují mnoho kardio tréninku. Abyste zhubli 0,5kg, musíte spálit asi 3500 kalorií. Nejefektivnější způsob takového cvičení jsou krátké intenzivní intervaly, které se střídají s intervaly klidnějšího běhu nebo chůze. [18] Takové cvičení se jmenuje intervalový trénink.
 4. 4
  Měnit cvičení a necvičit pořád stejně je velmi důležité a může pomoci i v případě, že jste se „zasekli“ a nemůžete hubnout dál. Pokud jste začátečník, zaručí vám to, že se nezačnete nudit.
 5. 5
  Vybírejte si cvičení, která vyžadují zapojení celého těla. Díky tomu pracujete více svalovými skupinami najednou a spalujete kalorie s každým svalem, jako kdybyste dělali více věcí najednou. [19] Například zkombinujte nějaký posilovací trénink (například zvedejte malé činky nad hlavu) paží s během nebo ježděním na rotopedu.
 6. 6
  Provádějte aerobní aktivity. Aerobní cvičení při nízké zátěži jako je rychlá chůze, jízda na kole, aerobní stroje nebo plavání nejen spaluje kalorie, ale také udrží vaše srdce zdravé. Plavání je skvělé, pokud máte nadváhu nebo máte potíže s klouby, protože díky němu získáte ty samé účinky, jako například s běháním a spálíte ještě více kalorií, aniž byste zatěžovali své klouby. Zkuste provádět alespoň 30-40 minut aerobního cvičení alespoň 3-4x týdně.
 7. 7
  Zvedejte činky! Posilování a zvedání může pomoci jak mužům, tak ženám udržet si pevné svaly a zrychlit metabolismus. Nejlepší strategie pro ztrátu hmotnosti jsou ty, které zahrnují jak posilovací trénink, tak kardio. Pokud naberete nějaké svaly, váš klidový metabolismus (množství kalorií, které spálíte, když jen nečinně sedíte) se zvýší. Studie prokázaly, že stálý silový trénink dokáže zvednout metabolismus těla o 15%. To znamená, že průměrná žena by mohla každý den spálit o 200-300 kalorií více, aniž by cokoli dělala. Silový trénink také může pomoci s nevzhlednými částmi těla a povislou kůží po hubnutí tím, že napne a zeštíhlí vaše tělo.
 8. 8
  Užívejte si cvičení. Vyberte si takovou fyzickou aktivitu, při které máte velkou šanci na úspěch a udržení si cvičebního režimu.
  • Najděte si nějaký koníček, který zahrnuje pohyb, i když vlastně nezní jako „cvičení“. Zahradničení, stavba malých objektů, práce s auty nebo hraní si se zvířaty jsou skvělé způsoby, jak spálit nějaké kalorie.
  • Pamatujte, že hry jako je volejbal, tenis a dokonce i frisbee mohou pomoci spálit kalorie, zatímco se dobře bavíte. Díky tomu se cvičení může stát zábavou a společenskou aktivitou, kterou si budete chtít užívat každý den.
  • Najděte si, co vás baví a nebojte se zkoušet nové věci. Mnoho různých cvičení vám může pomoci získat svoji ideální váhu, dokonce i domácí cvičení jako například konzole Wii Fit, který vás dokáže naučit jógu, posilování, aerobik a jiná vyvážená cvičení v pohodlí vašeho domova.
  • Pro dobrodružnější jsou tady programy jako například P90-X, které také poskytují velký úbytek hmotnosti díky cvičení.
 9. 9
  Dostatečně odpočívejte. Když budete mít dost odpočinku, udržíte si po celý den dostatek energie a nebudete mít sklony k přejídání. Také se vyhnete nebezpečí úrazu při fyzické aktivitě.
  • Mezi posilovacími tréninky stejné svalové skupiny odpočívejte minimálně 24-48 hodin (například trénujte bicepsy a břicho střídavě po dnech) a jeden nebo dva dny v týdnu si od cvičení odpočiňte úplně.
  • Dávejte pozor, abyste měli tolik spánku, kolik potřebujete, protože nedostatek spánku vám brání v hubnutí.
 10. 10
  Vařte místo másla nebo jiných olejů s olivovým olejem, kdykoli je to možné. Jednou z největších výhod olivového oleje je to, že jde o skvělý zdroj nenasycených mastných kyselin, které pomáhají snížit protein LDL. Díky tomu se chráníte před aterosklerózou. Nenasycené tuky navíc také snižují riziko srdečních chorob. To proto, že tyto typy tuků neovlivňují protein HDL, který se také nazývá „správný cholesterol“. [20]
  Reklama

Tipy

 • Možná budete schopni snížit počet kalorií, které sníte, když budete jíst pomalu. Váš mozek potřebuje asi 20 minut, aby si uvědomil, že již nejste hladoví. Když si tedy při jídle chvíli odpočinete, předejdete přejedení, budete mít přehled o tom, kolik sníte a budete schopní přestat, až budete mít dost.
 • Zahřátí před cvičením a zklidnění po cvičení pomůže snížit riziko zranění a připravit svaly na zdravý trénink.
 • Cílem je zhubnout tuk, ne jen prostě ztratit hmotnost. Pokud posilujete během svého hubnutí (což byste měli), ze začátku možná zaznamenáte příbytek na váze. Pokud je to váš případ, nebojte se! Pravděpodobně jste shodili tuk, ale nabrali svaly, které jsou těžší než tuk a mnohem zdravější.
 • Pamatujte, že zdravé hubnutí vyžaduje snahu, odhodlání a konzistentnost. Když budete soustředění na svoji motivaci, lépe tak odoláte čokoládovému dortu a půjdete si raději zaběhat. Stejně tak si uvědomte, že jedna chyba neznamená, že jste úplně selhali. Když se vrátíte o krok zpět, motivujte se a znovu začněte dodržovat svůj plán. Rychlé hubnutí kvůli nějaké události může být dočasnou motivací, ale když si vytvoříte i dlouhodobé cíle, pomůže vám to udržet motivaci i po dosažení prvotního krátkodobého cíle.
 • Nezáleží na tom, co píšou v časopisech, vylepšení jedné části těla je nemožné. Když spalujete tuky, vše tělo si je bere ze všech částí těla najednou, i když pouze děláte sklapovačky. Stejně tak žádné sklapovačky vás nezbaví pneumatiky kolem břicha, pokud je nezkombinujete s aerobním cvičením a zdravou stravou! Cihličky na břiše nezískáte pomocí miliónu sedů-lehů, ale díky tomu, že budete mít nízké procento tuku v těle. Pokud je tedy toto vaším cílem, zajistěte si mnoho aerobního cvičení a přidejte i nějaké posilování břicha.
 • Nejzdravějším způsobem, jak rychle zhubnout je kombinace zdravé a vyvážené stravy, správné hydratace těla a různorodé cvičení. Pokud si vyberete rychlou dietu nebo jinou techniku rychlého úbytku váhy, po několika dnech nebo týdnech přejděte na dlouhodobý dietní plán, který podpoří zdravější hubnutí, ochrání vaše zdraví a získáte díky němu dlouhotrvající úbytek kil.
 • Zvolte si konkrétní cíle a odškrtávejte si je na svém seznamu. Pomůže vám to sledovat své pokroky a zároveň si v mysli držet svůj hlavní cíl. Když si dáte na ledničku svoji fotku z doby, kdy jste byli štíhlejší, připomene vám to, že s každou velikostí kalhot, kterou shodíte, se přibližujete zpět ke své ideální hmotnosti.
 • Pokud máte velkou nadváhu, pomůže vám shodit i několik málo kilo. Vaše nálada se zlepší, budete lépe spát, vaše zdraví se posílí a i vaše sebevědomí se vylepší. Také zrychlíte svůj metabolismus, snížíte riziko chronických nemocí a odlehčíte svým kloubům a orgánům.
 • Cukr může být v jídle dobře skrytý. Sledujte tedy obaly – fruktóza, glukóza, melasa i kukuřičný sirup jsou cukry. Omezte všechny cukry, ale držte se nejdále hlavně od fruktózového kukuřičného sirupu. Jde pouze o sirup plný cukru. Vyberte si raději jídla, která vám pomohou zhubnout rychleji.
 • Buďte realisté, ale optimisté. Nastavte si dosažitelný cíl. Pokud váš cíl není reálný, snadno to pak vzdáte a přestanete dodržovat stanovený režim. Uvědomte si, že i několik málo kilo dole a pevnější svaly vám mohou poskytnout velmi brzy štíhlejší vzhled.
 • Dietní programy jako je dieta ze South Beach, Atkinsova dieta, zónová dieta a další slibují rychlý úbytek hmotnosti a také jsou jejich účinky trvalejší než u typických rychlých diet. Při studii, která porovnávala výsledky diety s nízkým obsahem tuku, diety s nízkým obsahem cukru a Středomořské diety se zjistilo, že subjekty, které držely dietu bez cukru vykazovaly rychleji viditelné výsledky, při dlouhodobějším sledování byly ale výsledky všech tří diet srovnatelné. [21]
Reklama

Varování

 • Nehladovějte. Zanedbávání jídla a pravidelný přísun menšího než nutného množství kalorii může vést k opačným efektům, než jakých se snažíte dosáhnout a pokud hladovíte dlouho, můžete ohrozit i svůj život. Pokud se pokoušíte zhubnout tak, že se vyhýbáte jídlům, nebo drasticky snižujete příjem kalorií, promluvte si s lékařem a zjistěte, zda netrpíte poruchou příjmu potravy.
 • Pokud pociťujete negativní účinky své diety nebo cvičení, jako například závratě, bolesti břicha, slabost, omdlévání, bolesti hlavy nebo jiné příznaky, přerušte svůj program a začněte jíst běžným způsobem. Pokud se potíže nevytratí, nebo se zhoršují, navštivte svého lékaře.
 • Vyhněte se rychlým dietám, dietním pilulkám a jiným řešením, které dramaticky snižují příjem kalorií, nebo omezují skupiny potravin. Rychlé diety a podobné metody ne vždy fungují a mohou být také nebezpečné. Pilulky, prášky a dietní programy, které vyžadují snížení počtu přijatých kalorií, úplné vyřazení určitých potravin nebo přílišné cvičení mohou být pro zdraví nebezpečné. Pilulky a doplňky nejsou pod kontrolou zdravotnických organizací a mohou být také nebezpečné. Pokud vám lékař nedoporučil se nějakým jídlům úplně vyhnout, vyvážená a různorodá strava je pro zdravý úbytek hmotnosti nezbytná. Dietní pilulky a podobné dietní plány mohou způsobit nedostatek živin, narušení orgánů, zvýšení cholesterolu a mnoho jiných zdravotních komplikací.
 • Příliš rychlé hubnutí je nebezpečné a může vést k vážným komplikacím pro vaše zdraví. Bez ohledu na název tohoto článku je nejlepší dávat se do formy postupně. Když hubnete příliš dlouho, také vám to může způsobit problémy. Nejbezpečnější a nejlepší způsob, jak zhubnout je dělat to pomalu a pod vedením zkušeného lékaře.
 • Než do svého dietního plánu zahrnete potravinové doplňky jako různé vitamíny, poraďte se se svým lékařem. Některé tyto produkty nejsou vhodné pro každého, zvláště pokud se snažíte dodržovat vyváženou stravu.
 • Nezačínejte žádný dietní program, aniž byste se první neporadili s lékařem nebo dietním specialistou. Můžete mít třeba zdravotní problémy, které se neslučují s některými hubnoucími programy, nebo s některou z krátkodobých diet, které chcete zkusit.
 • Rychlé hubnutí je pouze krátkodobé řešení a v některých případech může být také nebezpečné. Rychlé diety, dietní pilulky a půsty mohou sice snížit hmotnost, ale mohou způsobit žlučové kameny, [22] , úbytek svalové hmoty, padání vlasů komplikace srdce i jiných orgánů.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 464 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 465 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 465 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama