Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když vás bolí v krku, není to rozhodně nic příjemného. Nabízíme několik způsobů, jak můžete rychle ulevit bolavému krku. Mějte však na paměti, že vám to bolest v krku nevyléčí do hodiny. Je to jen návod, jak léčbu usnadnit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rychlá úleva od bolesti

 1. 1
  Dejte si jednu či dvě lžičky medu. Med je přírodní dezinfekce a zároveň zmírňuje kašel. Dejte si ho jednu či dvě lžičky a pomalu polykejte, aby byl v kontaktu s krkem co nejdéle.[1] [2]
  • Med můžete i přidat do horké vody a udělat si tak nápoj, který bude uklidňovat bolavý krk. Z dlouhodobého hlediska to ale není tak efektivní.
  • Dětem do jednoho roku by se med dávat NEMĚL. Obsahuje bakterie, které jejich tělo ještě neumí zpracovat.
 2. 2
  Kloktejte slanou vodu. Zamíchejte jednu lžičku mořské soli nebo dvě lžičky kuchyňské soli se sklenicí teplé vody. Během dne tento roztok kloktejte. Dezinfikuje krk a má protizánětlivé účinky, čímž zmírňuje i bolest. [3]
  • Můžete kloktat i roztok z jablečného octa. Funguje to víceméně stejně. Zamíchejte dvě lžičky jablečného octa do sklenice s vodou a tento roztok kloktejte. Přestože chuťově to není moc příjemné, můžete to alespoň trošku vylepšit troškou medu.
 3. 3
  Inhalujte páru. Můžete si dát horkou sprchu, použít zvlhčovač vzduchu, nebo se postavit nad varnou konvici. Inhalace páry zklidní bolavý krk, který je jinak suchým vzduchem podrážděný.[4]
 4. 4
  Jezte horká jídla. Zkuste konzumovat jídla jako polévky, teplý jablečný kompot, nebo měkké ovoce (vyvarujte se ovoce s vysokým obsahem cukru). Tato jídla pomůžou ulevit od bolesti. [5]
  • Zmrazte si ovoce. Umyjte ovoce, proberte ho a zmrazte – můžete použít borůvky, nakládané mandarinky a jiné malé kousky ovoce. Zmrazené ho cumlejte, abyste zmírnili bolest v krku.
 5. 5
  Teplý čaj. Pijte hodně čaje, nejlépe speciálního bylinkového proti bolení v krku.
 6. 6
  Bonbóny proti kašli a bolavému krku. Nechte je rozpustit v krku pro úlevu od bolesti.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Posilování organismu

 1. 1
  Zůstaňte v posteli. Jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat, je zůstat v posteli. Nevstávejte a nikde nepobíhejte, protože když jste nemocní, fyzická aktivita všechno ještě zhorší a navíc můžete nakazit i lidi ve vašem okolí. Odpočinek a spánek jsou velmi důležité. Abyste se rozptýlili, čtěte si třeba knížku, nebo koukejte na televizi.
 2. 2
  Pijte ovocné džusy. Je známo, že ovocné džusy, například jablečný, pomáhají od bolesti v krku. Nejlepší džus je jablečný, nebo pomerančový. Horký jablečný mošt už tak efektivní není.
 3. 3
  Zkuste se vyhnout džusům s vysokým obsahem cukru. Cukr vytváří pro bacily ideální prostředí na množení. Pijte raději přírodní nebo čerstvě vymačkané ovocné šťávy. Skvělé jsou citrusové džusy s vysokým obsahem vitamínu C.
 4. 4
  Vyhněte se studeným nápojům i jídlu. Takové zužují a stahují sliznice v krku, místo aby je uvolňovaly.
 5. 5
  Vyhněte se mléku a zmrzlině. Ty totiž zahleňují a znesnadňují vykašlávání.
 6. 6
  Uvařte si polévku. Zklidňující vývar je přesně to, co potřebujete. Kuřecí vývar nebo nudlová polévka jsou vynikající a na bolavý krk přímo ideální.
 7. 7
  Podporujte léčbu nějakými léky. Bolavému krku krásně uleví. Některé léky můžou způsobovat ospalost, ale spánek je pro vás teď to nejlepší!
 8. 8
  Dopřejte si dostatek spánku. Odpočiňte si na chvíli od bolavého krku a prospěte se. Spánek prospěje vašemu organismu.
 9. 9
  Buďte v teple! Když jste nachlazení, bolí vás v krku, máte chřipku, nebo jen teplotu, je důležité, abyste se udržovali v teple a neprochladli. Ještě by to vaši nemoc zhoršilo.
 10. 10
  Zabavte se. Jelikož jste místo školy či práce doma, můžete se chvílemi nudit. Když se zabalíte do deky, můžete bez obav na chvíli vylézt z postele a třeba se podívat na internet (wikiHow!!). I v posteli ale můžete dělat spousty věcí – číst si, psát, hrát nějakou hru na mobilu atd.
 11. 11
  Cokoli děláte, šetřete především váš krk. Nejezte věci jako brambůrky, protože vám krk jen podráždí. Zůstaňte u vývaru, džusů a horkého čaje.
  Reklama

Tipy

 • Pokud bolest v krku ani po týdnu neustupuje, nebo se ještě zhoršuje, vyhledejte lékaře. Mohlo by to být nějaké závažnější onemocnění.
 • Šetřete svůj krk a moc nemluvte!
 • Vytvořte si v koupelně parní saunu. Pusťte horkou sprchu a ve vzniklé páře chvíli seďte a inhalujte.
 • Pokuste se nejíst příliš suchou stravu.
 • Vykloktejte si slanou vodou a pak pomalu spolkněte lžičku medu.
 • Dejte si lžičku medu.
 • Nepijte nic kyselého!
 • Cucejte léky nebo bonbóny proti bolesti v krku.
Reklama

Varování

 • Buďte na svůj krk opatrní!
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 54 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 795 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 6 795 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama