Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pěstování si vlastního česneku je ve většině podnebí snadné. Má dlouhé vegetační období, ale nakonec budete mít čerstvou sklizeň česneku na uchování na zimu nebo rozdělení se s přáteli. Česnek se může pěstovat v záhoně nebo v květináči a ke sklizni bude připraven ve středním až pozdním létě. Podívejte se na krok 1, abyste se naučili jak sázet a sklízet česnek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Příprava na sázení

 1. 1
  Sežeňte si česnek na sázení. Vždycky můžete zkusit zasadit česnek, který jste si koupili v samoobsluze, ale mnohem větší šanci na úspěšnou úrodu budete mít, pokud si koupíte stroužky nebo semínka v zahradnictví, které má na skladě druhy, které dobře rostou ve vaší oblasti. Pro širší výběr česneku nakupujte online a vyberte si ten, podle vaší chuti. Některé druhy jsou silnější, některé vydrží studené teploty a tak dále.
  • Česnek prodávaný v samoobsluhách je často dovážen z dalekých míst, takže to nemusí nutně být druh, který prosperuje ve vašem podnebí a typu půdy.
  • Česnek prodávaný v samoobsluhách byl obvykle ošetřován chemickými látkami, aby v regálech déle vydržel. Je těžší pěstovat ošetřený česnek, než ten neošetřený.
 2. 2
  Připravte se na sadbu na podzim nebo na jaře. Pokud žijete v severnějších oblastech, kde jsou těžké mrazy, doporučuje se sázet česnek na podzim. Česnek dobře přezimuje a jeho zasazení brzy způsobí, že hlavičky budou větší a chutnější než sázené na jaře. [1] Nicméně, pokud žijete v jižních oblastech, kde nejsou studené zimy, sázejte česnek místo toho časně zjara.
  • Pokud sázíte česnek na podzim, naplánujte si jeho výsadbu 6-8 týdnů před pozemními mrazíky.
  • Pokud sázíte česnek na jaře, zasaďte ho co nejdříve půjde země zpracovat, v únoru nebo v březnu.
 3. 3
  Připravte si místo na sadbu. Zvolte místo s plným sluncem a dobře se odvodňující půdou. Zpracujte půdu do hloubky 10 centimetrů pomocí zahradních hrábí nebo motyky. Obohaťte půdu kompostem, abyste jí dodali živiny, které zajistí, že česnek vyroste silný a zdravý.
  • Pokud chcete, připravte si na pěstování česneku květináč. Zvolte dostatečně široký a hluboký květináč, aby se do něj vešel česnek, který chcete pěstovat, a naplňte ho obohaceným substrátem.
 4. 4
  Zasaďte stroužky česneku. Rozdělte hlavičku na jednotlivé stroužky bez porušení papírové slupky. Zasaďte stroužky 10 cm od sebe zhruba 5 cm hluboko. Ujistěte se, že plochá kořenící strana směřuje dolů – jinak česnek poroste špatným směrem. Zakryjte zasazené stroužky česneku hlínou a jemně umačkejte.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Péče o česnek

 1. 1
  Pokryjte místo mulčem. Pokud sázíte česnek na podzim, pokryjte místo 15 cm slámy, abyste česnek během zimy ochránili. Na jaře můžete mulč odstranit.
 2. 2
  Na jaře ustřihněte květinové výhonky. Časně zjara byste měli vidět objevující se stonky. Odstřihněte všechny výhonky květů, které uvidíte, protože pokud je necháte růst, budou brát energii tvorbě hlavičky a ta pak bude menší.
 3. 3
  Udržujte česnek zalitý. Zalévejte česnek během vegetačního období každých 3 až 5 dní. Když uvidíte, že půda začíná být suchá a prašná, znamená to, že je čas zalít. Během podzimu a zimy sazenice česneku nepotřebují být zalévány.
 4. 4
  Podle potřeby hnojte a okopávejte. Pokud výhonky česneku vypadají uprostřed vegetačního období zažloutle nebo sklesle, můžete rostliny pohnojit, abyste je pomohli oživit. Záhonek s česnekem mějte okopaný, aby česnek nemusel bojovat s dalšími rostlinami o živiny a vodu.[2]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Sklizeň a sušení česneku

 1. 1
  Sklízejte, když špičky zežloutnou a začnou odumírat. Na konci vegetačního období, v červenci nebo srpnu, začnou špičky rostlinek česneku vypadat žlutě, ohýbat se a odumírat. To znamená, že je čas sklidit česnek.
  • Nesklízejte česnek příliš pozdě – hlavičky se scvrknou a česnek nebude dobrý k jídlu.
  • Česnek sklizený příliš brzy se neusuší správně.
 2. 2
  Vyjměte hlavičky ze země, aniž byste je poškodili. Použijte rýč k obkopání hlaviček, aniž byste poškodili stroužky. Očistěte přebytečnou hlínu. Můžete nechat stonek česneku připojený k hlavičce.
 3. 3
  Nechte hlavičky sušit 2 týdny. Předtím, než česnek použijete, je třeba nechat ho usušit. Během této doby slupka uschne a hlavičky se zpevní. Uchovávejte sklizený česnek při sušení na chladném suchém místě.
  • Můžete stonek uříznout a sušit hlavičky česneku jednotlivě v zásobníku. Ujistěte se, že bude vzduch dostatečně cirkulovat.
  • Dalším běžným způsobem sušení a uchovávání česneku je nechat na nich stonky a splést je, a potom pověsit česnek na chladné suché místo.
 4. 4
  Používejte česnek, až když bude slupka suchá a papírová. Stroužky by měly být na dotek pevné a snadno oddělitelné.
 5. 5
  Schovejte si nejlepší hlavičky pro sadbu na další sezónu. Vyberte pár velkých hlaviček na zasazení buď na podzim před pozemními mrazíky nebo časně zjara. Vyberte nejlépe vypadající hlavičky, abyste zajistili, že příští sezónu budou rostliny velké a chutné. [3]
  Reklama

Tipy

 • V mírném klimatu je možné sázet česnek v zimě.
 • Vápno není třeba pokud vaše půda není silně kyselá. Ideální pH půdy je 5,5 až 6,7.
 • Řádky česneku by měly být 30 cm od sebe.
Reklama

Varování

 • Plísňové onemocnění kořenů může být pro česnek problémem. Nikdy ho nepřelévejte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pomůcky k přípravě půdy
 • Nástroj na kopání
 • Čerstvý stroužek česneku (nebo více dle potřeby)
 • Květináč a písčitou půdu, pokud sázíte do květináče


Reference

 1. http://www.almanac.com/plant/garlic
 2. http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/how-to-plant-garlic
 3. http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/how-to-plant-garlic
 4. Caroline Foley, Jill Nice and Marcus A. Webb, New Herb Bible, p. 51, (2001), ISBN 1-875-169-92-X – research source
 5. Bay Books Gardening Library, Herbs for Your Garden, p. 50, (1992), ISBN 1-86378-028-9 – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 25 640 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 25 640 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama