Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hlíznaté rostliny, zvané begónie, produkují nádherné různobarevné květy, podobné růžím. Vyrůstají z hlíz, kterým většina lidí říká cibulky a ty by měly být vysazovány časně na jaře. Begónie jsou mnohými zahradníky zbožňovány pro jejich odlišné pěstební preference-mají totiž na rozdíl od jiných květin velmi rády stinná místa. Begóniím se daří skutečně v mnoha rozdílných klimatech. Stačí počkat na vyrašení prvních výhonů a pak už se není čeho obávat.

Část 1
Část 1 ze 3:

Klíčení begónií

 1. 1
  V polovině zimního období kupte hlízy (cibulky). Begónie se musí sázet časně na jaře, takže nejlepší čas pro výběr vhodných cibulek je během zimního období. Na výběr máte stovky různých druhů a variant, ale žádná z nich nevyžaduje odlišný přístup pro výsadbu a péči. Můžete si projít několik katalogů nebo shlédnout různé webové stránky a na základě toho se rozhodnout, které druhy vysadíte.
  • Známe přes jeden tisíc druhů begónií, přičemž ne všechny jsou ovšem hlíznaté. Jiné typy begónií vyžadují odlišný přístup a péči. [1]
  • Květy begónií se liší druh od druhu a můžou se velikostně pohybovat v rozmezí od asi jednoho centimetru až po 30 centimetrů v průměru. Sehnat je můžete v jakékoli barvě, kromě modré.
  • Kaskádovité, převislé typy begónií jsou velmi vhodné pro sázení do závěsných květináčů nebo košů, protože přerostou přes okraj a spadají v krásných překryvech směrem k zemi. Nahoru rostoucí begónie, například ty, co se pěstují jako trvalky, dorůstají do výšky asi 30 centimetrů. [2]
 2. 2
  Své begónie nechte naklíčit ve vnitřních prostorech asi měsíc před očekávaným posledním mrazem zimní sezóny. Vnitřní klíčení begónií je nutné ve všech regionech, kde teplota klesá dost nízko pro zamrznutí země. V tropických oblastech, kde země nezamrzá, můžete begónie vysazovat rovnou do země ven.
 3. 3
  Vysaďte je do malých květináčů nebo táců. Pro tyto účely si pořiďte kvalitní substrát, který dobře sákne vodu. Vložte substrát do kbelíku a přidávejte postupně vodu, dokud nebude úplně nasáklý, ale ne úplně promočený. Potom substrát vložte do květináče nebo tácu, který jste se pro klíčení rozhodli použít, a navrstvěte ho až asi jeden centimetr pod okraj. Hlízy sázejte stranou s prohlubní nahoru asi 8 cm od sebe. Potom je překryjte centimetrovou vrstvou připraveného substrátu.
  • Patnácticentimetrový květináč můžete použít na dvě menší hlízy, které mají v průměru asi 3-8 cm nebo na jednu větší hlízu. Do květináče o průměru 25 cm můžete vysadit tři hlízky.
  • Pokud si nejste jistí, který substrát koupit, sežeňte mix bez rašeliny a smíchejte ho v poměru 3:1 se stavebním pískem. [3] Zajistíte tím správnou míru průsaku pro pěstování begónií.
  • S hlízkami zacházejte velmi opatrně, protože by v případě poškození nebo promáčknutí nemusely vyklíčit. V případě, že hlízy nemají na vrchní straně promáčklinu, hledejte malé růžové pupeny nebo starou jizvu po stonku. Podle nich poznáte, kde je horní strana cibulky, kterou máte při sázení umístit nahoru.
  • Ujistěte se, že používané květináče nebo tácy mají drenážní otvory.
 4. 4
  Květináče nebo tácy umístěte na slunečný parapet a nechte je vyklíčit. Hlízy potřebují jasné světlo, ale neměly by být vystaveny přímému slunečnímu svitu, jinak by mohlo dojít k jejich přehřátí. Udržujte půdu mokrou, ale ne promočenou, po celý následující měsíc. Výhony by měly začít rašit asi po dvou až čtyřech týdnech. K sázení budou připraveny po posledních mrazech.
  • Teplotu v pokoji udržujte nad 21°C. Nižší teploty by hlízám bránily v klíčení. [4]
  • Pokud výhony dosáhnou pěticentimetrové výšky ještě předtím, než venkovní půda stihne rozmrznout dost na to, abyste je vysadili ven, přesaďte je do větších květináčů a dejte jim tak dostatek prostoru k dalšímu růstu. Měli byste si vystačit s květináčem o průměru 30 cm. V případě, že chcete begónie venku pěstovat v květináčích, měli byste je přesadit přímo do nich.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Výsadba begónií

 1. 1
  Připravte si vhodné místo pro sázení. Begónie potřebují částečně zastíněné místo. Trocha slunce nevadí, ale přílišný sluneční svit by květinám zabránil ve vývoji květů. Nejlepší jsou místa, kterým se dostává slunečního svitu brzy ráno nebo pozdě večer, protože v tuto dobu je slunce mnohem slabší než přes den. Důležité je také vybrat lokalitu, kde nefouká silný vítr, který by mohl křehké květy poničit nebo úplně odlomit.
  • Pokud tedy budete begónie sázet do květináčů, přesuňte je ven na částečně stinné místo, kde nefouká vítr.
  • V případě, že venkovní půda není dobře propustná, nakypřete ji do hloubky asi patnácti centimetrů a vmíchejte do ní kompost nebo jinou organickou hmotu, která zajistí, že celé místo bude dobře odvádět vodu.
 2. 2
  Zasaďte naklíčené begónie. Vykopejte jamky hluboké asi 5 cm, které od sebe budou vzdálené cca 20 cm. Vložte do nich begónie a lehce kolem nich naneste zeminu. Hlízy by neměla zakrývat vrstva země vyšší než asi 2,5 cm, a to ať už sázíte přímo do země nebo do květináčů. [5]
 3. 3
  Pokud se vám zdá země suchá, zalévejte. Zabořte prst do země a zkuste odhadnout vlhkost. Pokud je půda suchá a prašná, dobře rostliny zalijte. Snažte se udržovat vodu dál od vyvíjejících se shluků nových listů, na kterých by se při nadměrné vlhkosti mohla tvořit plíseň. Jakmile povyrostou stonky, dejte si záležet a zalévejte je v blízkosti jejich základny.
  • Zaléváte-li begónie vysazené v květináči, lijte vodu až do té doby, dokud nezačne prosakovat drenážními otvory na dně. Potom přebytečnou vodu zachycenou v tácu pod květináčem okamžitě odstraňte.
  • Pro největší a nejzářivější květy budete potřebovat rostliny každý týden hnojit speciálním hnojivem pro kvetoucí rostliny, které připravíte podle instrukcí uvedených na obale.
 4. 4
  Pravidelně rostliny protrhávejte. Během sezóny budou kvést, a proto se jim často věnujte a odstříhávejte všechny odumřelé květy. Umožníte tím květině, aby zaměřila svou energii na zdravé části rostliny a neplýtvala s ní na ty odumírající. Bude pak plodit více zdravých květů.
 5. 5
  Pokud je to nutné, begónie podepřete. Vyšší druhy begónií mohou vyrůstat do takové výšky, až se začnou naklánět a bude hrozit jejich zlomení. Proto je bude v takové situaci potřeba podepřít. Několik centimetrů od hlavního stonku zapíchněte do zeminy bambusovou (nebo nějakou podobnou) tyčku a pomocí zahradnického provázku nebo motouzu k ní stonek přivažte. V průběhu růstu pravděpodobně budete muset přivázat stonek i na dalších místech a zabránit tím nechtěnému naklánění rostliny. [6]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Pěstování begónií jako trvale rostoucích květin

 1. 1
  Postupně ubírejte vodu. Koncem podzimu v listopadu začněte zalévat méně a méně a potom přestaňte úplně. Tímto begóniím pomůžete v přechodu do zimního spánku. Tento postup udělejte jak s květinami vysazenými přímo na zahradě, tak s těmi, které máte v květináčích.
  • Pokud žijete v teplém klimatickém prostředí, taková vynucená zimní letargie není nutná, protože vám begónie celou zimu přežijí snadno venku. Na konci podzimu rostliny jen zastřihněte. Začnou kvést zase časně na jaře.
 2. 2
  Vykopejte hlízy. Použijte k tomu lopatku nebo rýč a vykopněte hlízu i s nánosem zeminy okolo. Položte je za okno, kterým proudí dostatek slunečního světla, například v zahradní kůlně nebo garáži, a nechte asi jeden týden vyschnout i s balem, s kterým jste je vykopli. Hlízy potom skladujte v otevřených tácech, proložené rašelinou nebo pískem, na chladných a suchých místech po celou zimu.[7]
  • Vykopávání hlíz není nezbytně nutné, pokud žijete v regionech, kde země nikdy nezamrzá.
 3. 3
  Časně zjara hlízy opět vysaďte. Udělejte to stejně jako v minulé sezóně, nechte je naklíčit ve vnitřních prostorech a po posledních mrazech je zasaďte na zahradě do země nebo květináčů.
  Reklama

Tipy

 • Hlízy begónií by se každým rokem měly zvětšovat. Je třeba si uvědomit, že begónie nejsou dlouholeté rostliny a hlízy vám tak vydrží zdravé jen několik málo let.
 • Ke konci podzimu, před prvními mrazy, vykopejte hlízy nebo přeneste venkovní květináče dovnitř. Zastřihněte stonky a hlízy uskladněte v rašelině (nebo v jejich květináči, pokud je nevykopete) na tmavém a suchém místě až do příštího jara, kdy je můžete opět zasadit podle výše uvedeného postupu.
 • Na konci roku už budou hlíznaté begónie potřebovat odpočinek a během celé zimy vám nebudou kvést. Dokonce i rostliny v teplých oblastech potřebují několik měsíců odpočinku.
 • Pro nejlepší výpěstky kupujte co největší hlízy. Malé hlízy vyklíčí a vyprodukují květy také hned v prvním roce, ale z větších hlíz dostanete mnohem krásnější převisy úchvatných květů.
Reklama

Varování

 • Při zalévání si dejte pozor, abyste hlínu příliš nepřelili. Cibulky nebo nové stonky by mohly uhnít.
 • Pro hlíznaté begónie není vhodné velmi horké a vlhké klima.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hlízy begónií
 • Květináče
 • Vhodný substrát
 • Hnojivo na kvetoucí rostliny

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 656 krát
Stránka byla zobrazena 13 656 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama