Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ralph Waldo Emerson kdysi řekl že "Země se směje květinami". Založte si vlastní domácí zahrádku plnou jásavých barev a tvarů - udělejte z ní díky květinám místo, kde příroda ukáže svou krásnou tvář. Řiďte se následujícími kroky a naučte se, jak zasadit květiny a zkrášlit tak svůj domov.

Část 1
Část 1 ze 3:

Plánování květinové zahrady

  1. 1
    Sežeňte si ten správný substrát. většina rostlin, včetně květin, potřebuje dobrou půdu, ze které porostou, aby byly silné a zdravé. Ať už se rozhodnete pěstovat květiny v květináči nebo na záhonku, dobrá půda je základ. Vyhněte se takové, která je příliš těžká a obsahuje velké množství jílu, písku nebo kamení. Vhodná je půda s pH 7. Květiny potřebují alespoň 15 cm substrátu, aby začaly růst, svrchní vrstvu půdy proto v této výšce alespoň nakypřete.
  2. 2
    Vyberte pro květiny vhodné místo. I když je jejich pěstování zpravidla jednoduché, nemůžete je zasadit úplně kamkoliv. Přímé sluneční světlo, nebo naopak příliš stínu mnoha rostlinám škodí. Najděte idálně místo, které má přiměřené množství světla a stínu po celý den.
    • Pokud myslíte na specifický druh květiny, prostudujte si předem, jaké podmínky potřebuje k růstu a místo vyberte podle toho. Možná si podle toho budete muset vybrat jiné místo, s větším či menším množstvím slunečního světla, než to, které jste zvolili původně.
    • Pokud plánujete zasadit několik druhů květin, vyberte si takové, které potřebují k růstu podobné světelné podmínky, aby na dané lokalitě rostly všechny stejně.
  3. 3
    Rozhodněte se, jaké květiny chcete pěstovat. navštivte místní zahradní centrum a vyberte si ten nejvhodnější druh rostlin. Možností máte opravdu mnoho, rostliny můžete vypěstovat ze semínek, cibulek, semenáčků nebo řízků. Všechny postupy mají svá specifika, soustřeďte se tedy zatím hlavně na výběr vhodných druhů, které se vám budou líbit a které se budou hodit pro vaše podmínky. Zkontrolujte si štítky s informacemi, abyste si vybrali vhodný druh.
    • Ověřte si, jak bude vypadat dospělá rostlina. Jak bude veliká? Bude hodně košatá, nebo zůstane stejná? Poroste vertikálně, nebo se bude popínat?
    • Zeptejte se, jakým rostlinám se ve vaší oblasti daří. Je velká šance, že květiny, které už dobře rostou, budou dobře růst i vám. Vždy sledujte vhodnou teplotu, složení půdy a potřebnou vlhkost.
    • Zkontrolujte také, jestli je vámi vybraná rostlina trvalka nebo letnička. Letničky kvetou pouze jednou v roce a každou sezonu je nutné zasadit nové, nicméně jsou vyhlášené svými pestrými, zářivými barvami a krásnými květy. Trvalky každý rok kvetou znovu a není zapotřebí je sázet. Čím jsou ale starší, tím větší budou.
    • Přečtěte si instrukce pro zalévání vámi vybraných květin. některé potřebují zalévat často, jiné nikoliv. Pokud vybíráte několik druhů, zvolte takové, které mají podobné požadavky na zálivku.[1]
  4. 4
    Sázejte rostliny ve vhodnou dobu. i když budete mít dokonalý substrát, skvělou lokalitu a zdravé květiny, pokud je zasadíte v nevhodnou dobu, vaše snaha přijde vniveč. Květinám se příliš nedaří ve chladném nebo horkém podnebí, takže ideální dobou pro sázení je jaro. I když se to zdá jednoduché, pravdou je, že správné načasování je klíčové. Počkejte se sázením květin alespoň týden nebo dva po posledním mrazu. Nesázejte je, dokud teplota v noci stále ještě klesá pod nulu.
    • Na internetu nebo v zahradnictví si opatřete zahradnické tabulky s plánováním sázení různých rostlin. Berte samozřejmě ohled i na podnebí a počasí v místě, kde chcete rostliny pěstovat. Většinou je vhodná doba k sázení mezi únorem a červencem.
    • Dvakrát měř a jednou řež. Platí to i o rostlinách. Neriskujte, že vám rostliny na záhonku zmrznou a raději týden či dva počkejte. Sice budou pak kvést o trochu kratší dobu, ale bude menší šance, že uhynou.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Sázení rostlin

  1. 1
    Vykopejte jámu. Pokud pěstujete své květiny od semínka, postačí vám jamka, hluboká asi 5-7 cm a vhodně široká. Přesazená květina bude potřebovat díru tak hlubokou a širokou, aby se do ní vešel kořenový bal. Není nutné rostlinu přikrývat hlínou, ani zakopávat příliš hluboko.
  2. 2
    Dejte rostliny ven. Platí to zejména pro rostliny, které jsou v květináčích a které přesazujete. Dokud jsou rostliny ještě v plastikových květináčích, pořádně je zalijte. pak je vytáhněte a jemně rozvolněte kořenový bal. Pomůžete tomu, aby kořeny rychleji a lépe vrostly do substrátu.
  3. 3
    Dopřejte rostlinám živiny. Pohnojte půdu pomalu se uvolňujícím hnojivem, díky kterému květiny rychleji porostou. Přidejte ho pár lžic na dno každé jamky a prsty promněte se substrátem.
  4. 4
    Zasaďte rostliny. Každou sazeničku dejte do jamky, kterou jste pro ni vykopali. Rukama pak prostor vyplňte hlínou a zakryjte tak kořenový bal. Nepřežeňte to, stonek rostliny by nikdy neměl být zakrytý hlínou.[2]
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Péče o květiny

  1. 1
    Pravidelně své květiny zalévejte. Neplatí to pouze v případě, kdy u vás velmi často prší. Každou květinu zalijte přiměřeným množstvím vody z konvice s kropáčem nebo hadice s rozprašovačem, aby proud vody nepoškodil okvětní plátky. Můžete také používat nainstalovaný závlahový systém, který práci odvede za vás v předem nastavených intervalech.
  2. 2
    Zbavujte záhonky plevele. Chcete přece, aby hlavní hvězdou záhonku byly vaše květiny, nikoliv pelvel! Jakmile si všimnete, že se začal objevovat plevel, vytrhejte ho pokud možno i s kořeny. Plevel totiž nejen že nehezky vypadá, ale také odebírá z půdy živiny a vzduch, takže rostliny nebudou dostatečně zdravé.
  3. 3
    Odstraňujte odkvetlé květy a jiné odumřelé části. Když to budete dělat, podpoříte tím zdravý nový růst a květiny tak budou ještě krásnější.
  4. 4
    Přidejte oporu. Pokud rostliny rostou do výšky, mohou být brzy příliš těžké a začít se lámat. Zapíchněte proto vedle nich bambusové tyčky nebo dlouhé klacíky, o které se budou květiny moci opírat. Je to obzvlášť důležité, pokud se rozhodnete pěstovat popínavé rostliny, které se vinou okolo předmětů.
  5. 5
    Zvažte přesazení. Jak květiny porostou, je možné, že budou čím dál větší a dokonce že přerostou květináče, do kterých jste je původně dali. Zvažte jejich přesazení jinam a zaplnění prázdného místa novými, menšími květinami. Vaše zahrada tak bude stále krásná a plná barev![3]
    Reklama

Tipy

  • Když si kupujete květiny, vezměte si s sebou bílý arch papíru, který položte pod listy. Lehce rostlinou zatřeste a pokud z ní opadá příliš mnoho hmyzu nebo jiného materiálu, nekupujte ji. Mohly by od ní onemocnět i vaše další rostliny.
  • I když vaše půda vypadá dobře (tmavá, s dostatkem žížal, bez velkého množství písku nebo jílu), nikdy neuškodí přidat do budoucího záhonku trochu kompostu - udrží vodu a dodá rostlinám živiny.
  • Nepoužívejte na květiny hnojivo, určené pro trávník nebo stromy - lépe tak sice porostou zelené části, ale potlačí to květy. Hnojiva na trávníky mají vysoký obsah dusíku a fosforu, pro květiny se nehodí nic s poměrem například 10-10-5 nebo 14-14-5.
  • Máte-li domácí zvířata, oddělte květinový záhon bariérou, která jim zabrání v tom, aby ho poničila.
Reklama

Varování

  • Některé květiny mohou být jedovaté pro lidi nebo pro domácí zvířata, takže dokud si nejste úplně jistí, držte raději zvířata i malé děti od květin dále.
  • Řiďte se instrukcemi na cedulkách ohledně potřeby slunce, stínu a tak dále.
Reklama

O tomto wikiHow

Andrew Carberry, MPH
Spoluautorem článku je :
Odborník na potravinové systémy
Tento článek spoluautorem článku je Andrew Carberry, MPH. Andrew je programovým spolupracovníkem ve Winrock International, kde pracuje v týmu Community Based Food Systems. Andrew Carberry pracuje na programu školní zahrada a z farmy do školy od roku 2008. Má magisterské tituly v oboru Výživa veřejného zdraví a plánování a Správy veřejného zdraví na University of Tennessee-Knoxville. Tento článek byl zobrazen 10 669 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 10 669 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama