X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 8 303 krát
Sbírání známek může být zajímavým koníčkem na jakékoliv úrovni. Jako začátečníka vás může těšit album poutavých obrázků. Zkušenější sběratel může být fascinován zkoumáním detailů jedné jediné známky či neutuchající potřebou získat poslední kousek do své tématické kolekce. Správný způsob je pouze ten, který vám přinese potěšení.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Sbírání známek
-
1Začněte s balíčkem známek. Prodejci známek a sběratelské obchody nabízejí finančně dostupné balíčky se stovkami použitých známek. Pro úspěšný start vaší první kolekce se nezapomeňte ujistit, že balení obsahuje různorodé známky, nikoliv pouze kopie jednoho druhu.
-
2Kupte si nové známky. Na každé poště na vás čekají zbrusu nové pamětní známky, které mají často přitažlivý design zaměřený právě na sběratele. Pro někoho je jejich nepoškozenost znakem kvality, kterou vyhledává. Jiní sběratelé si budou libovat ve studiu razítek otištěných na použitých známkách. Záleží pouze na vás, jestli se rozhodnete specializovat. Ve své kolekci však můžete kombinovat oba přístupy.
-
3Požádejte místní podniky a své přátele, aby pro vás sbírali známky. Firmy dostávají velké množství pošty, která je často odesílána i ze zahraničí. Každé ceniny, která by skončila v koši, je určitě škoda. Zasvěťte také vaši rodinu a přátele. Známky ze svých pohledů a dopisů vám jistě rádi darují.
-
4Najděte si přítele na dopisování. Pokud si rádi dopisujete, zkuste využít služby jedné z mnoha webových stránek, které pomáhají propojovat lidi z celého světa se stejnou zálibou. S každým dopisem přijde zcela jedinečný kousek.
-
5Vyměňujte známky. Poté, co jste roztřídili své první balíčky známek, možná jste našli několik duplikátů, nebo exemplářů, které vám nepřijdou zajímavé. Dalším krokem k rozšíření vaší kolekce je proto jejich výměna s ostatními sběrateli. Pokud ve svém okolí žádného neznáte, zeptejte se v místním sběratelství nebo prodejce známek.
- Na začátku je lepší, když se neorientujete podle tržní ceny, ale vyměňujete kus za kus. Výjimkou pak jsou známky natržené, poničené, či pokryté neprostupnou vrstvou razítek. Ty mají zpravidla nižší hodnotu, než známky v dobrém stavu.
-
6Vstupte do klubu sběratelů. Ostřílení sběratelé se často scházejí a vyměňují si známky i dobré rady. Zkuste se podívat na webové stránky Svazu českých filatelistů nebo American Philatelic Society.
- Skutečně oddané sběratele pak můžete potkat na sběratelských show, kde ty nejlepší kolekce soutěží o zajímavé ceny.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Oddělení známky od papíru
-
1Použijte pinzetu. Protože se chceme vyhnout poškození známky vlhkostí či mastnotou, je lepší použít speciální pinzetu na známky, kterou seženete on-line nebo ve sběratelském obchodě. Pozor na ostré hroty. Od obyčejné pinzety se ta sběratelská liší hladkým povrchem a pružným materiálem. Její tenká zakulacená špička se pod známku dostane vždy velmi šikovně.
-
2Odřízněte většinu obálky. Před svým uložením jsou použité známky většinou zbaveny obálky. Pokud máte rádi poštovní razítka, ořízněte část obálky kam nezasahuje a přeskočte následující kroky až k sekci o uložení. V opačném případě opatrně ořízněte prostor okolo známky. V následujících krocích si pak řekneme, jak se zbytku papíru zbavit.
- Protože obálky s razítky mohou zabírat hodně místa, většina sběratelů uchovává pouze ty nejzajímavější.
-
3Namočte známky do vlažné vody. Tato metoda funguje na většinu zahraničních edicí a na známky Spojených států vydané před rokem 2004. Vložte exempláře se zbytky obálek do mísy s vlažnou vodou tak, aby každá byla známkou vzhůru a měla prostor vyplavat na povrch. [1] Po patnácti až dvaceti minutách, jakmile se známky od papíru začnou oddělovat, použijte pinzetu a vyjměte je na papírový ubrousek. [2] Zbytek obálky velmi jemně sejměte. Pokud to jde obtížně, nesnažte se známku sešrabat, ale vložte ji zpět do mísy s vodou a nechte namáčet déle.
- Známky na barevném papíře nebo s růžovým inkoustem namáčejte zvlášť, protože se může barva uvolňovat a ostatní známky obarvit.
-
4Známky opláchněte a osušte. Jakmile se zbavíte papíru, opláchněte zadní část známky vodou a odstraňte poslední zbytky lepidla. Pokud se po uschnutí známky stočí, vložte je do papírových ubrousků a narovnejte mezi několika těžkými knihami.
-
5Oddělte samolepící známky osvěžovačem vzduchu. Samolepící známky nejde od obálek oddělit tradiční metodou popsanou výše. [3] Použijte přírodní osvěžovač vzduchu ve spreji a nastříkejte malou dávku na obálku přilepenou ke známce tak, aby byl papír zvlhčený a průsvitný. Nyní obálku otočte a rolováním známku pomalu oddělte od papíru. Nakonec lepivou zadní stranu známky otřete napudrovaným prstem. [4]Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Uložení a organizování kolekce
-
1Roztřiďte svou kolekci. Po nějakém čase se většina sběratelů rozhodne svou sbírku roztřídit podle určitých kategorií. I když vám může širší záběr vyhovovat, zkuste si jedno téma vybrat. Zde jsou naše tipy:
- Třídění podle země – Jde o jedno z nejčastějších členění. Někteří sběratelé usilují o získání alespoň jedné známky z každé země světa.
- Třídění podle tématu – Vyberte si vzor, který je vám blízký či se vám jednoduše líbí. Oblíbení jsou motýli, sport, známí lidé, nebo letadla.
- Třídění podle barvy nebo tvaru – Barevné třídění může dodat kolekci na atraktivitě. Zkuste své známky rozdělit i podle jejich netradičních tvarů jako je například trojůhelník.
-
2Kupte si album. Speciální album pomůže uchránit vaši sbírku od poškození. Kromě toho se vám bude známky roztříděné v tzv. zásobnících či na jednotlivých stránkách lépe studovat. Některá alba mají i předpřipravené kategorie podle zemí nebo roku vydání, což vám při kategorizaci pomůže. [5]
- Záleží na vás, jestli si budete chtít pořídit album s pevnou vazbou, nebo rozpojitelné, jež vám dovolí vkládat nové stránky. Pamatujte však, že na černém pozadí se vám budou známky rozeznávat lépe.
-
3Známky připevněte. V některých albech je stačí zasunout za plastovou lištu tzv. zásobník. Existují však i taková, kdy je třeba nanést speciální lepidlo. Stačí si vybrat: [6]
- „Nálepky“ jsou papírové nebo plastové obdelníčky. Používají se tak, že se krátký konec navlhčí a přilepí na rubovou stranu známky. Delší část se po navlhčení přilepí ke stránce v albu. Pro hodnotnější známky tuto metodu nedoporučujeme. [7]
- „Pošetky“ jsou drobné plastové kapsičky, které jsou sice poněkud dražší, zato však vaše známky dobře ochrání. Manipulace s nimi je jednoduchá. Vložte známku do pošetky, navlhčete její zadní stranu a přilepte do alba.
-
4Oddělte stránky plastovým archem. Pokud má vaše album prostor pro uložení známek na obou stránkách, vložte mezi ně plastový arch, aby se vzájemně neponičily. Vedle archů z mylaru, polyethylenu, nebo polypropylenu jich obchodníci nabízejí celou řadu. [8]
- Pokuste se však vyhnout archům z vinylu, které nemají dlouhodobou životnost.
-
5Album bezpečně uložte. Vlhkost, přímé světlo a změny teploty mohou vaši kolekci zničit. Na podkrovní a podzemní prostory proto zapomeňte. Svou kolekci také raději uložte stranou venkovních dveří nebo betonových zdí. Může jimi pronikat vlhkost. Pokud zvolíte podlahu, nezapomeňte vložit album do krabice. [9]Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Identifikace vzácných známek
-
1Nahlédněte do sběratelských knih. Katalogy a ceníky jsou skvělým zdrojem informací, protože v nich najdete ilustrace známek členěné dle roku vydání a aktuální tržní cenu. Podívejte se například na Filaso.cz nebo Svět-filatelie.cz. Mezi prestižní zahraniční katalogy patří: "Scott Postage Stamp Catalog," "Stanley Gibbons" se zaměřuje na známky vydané ve Velké Británii, Francii hledejte pod "Yvert et Tellier," Kanadu u "Unitrade" a poštovní známky Spojených států na "Minkus and Harris US/BNA."
- Neváhejte navštívit i veřejnou knihovnu a půjčit si specializované knihy.
-
2Prohlížejte si známky pod lupou. Protože se mohou jednotlivá vydání někdy lišit v pouhých detailech, lupa je pravděpodobně tím nejužitečnějším nástrojem každého sběratele. Někomu může stačit klenotnická lupa. Cenné či obtížně identifikovatelné známky však mohou vyžadovat zvláštní lupu se zabudovaným světlem. [10]
-
3Použijte „zoubkoměr.“ Tento nástroj vhodný pro pokročilé sběratele měří velikost dírek vyražených na hranách známek. Dokáže přesně určit, kolik dírek se na hraně o 2 centimetrech nachází, což může významně hodnotu ceniny ovlivnit. [11]
- Pokud se sběratelském katalogu naleznete dvě čísla, například „Perf. 11x12,“ první označuje počet horizontálních perforací a druhé vertikálních.
-
4Určete vodoznak. Papír používaný k tisku občas obsahuje vodoznak, který je často příliš vybledlý na to, aby se dal rozpoznat pouhým pohledem proti světlu. Pokud máte známku, jejíž původ je identifikovatelný pouze na základě jejího vodoznaku, budete potřebovat speciální netoxický detekční roztok. [12] Umístěte známku do černé misky a pokapejte ji roztokem, který vodoznak odhalí.Reklama
Tipy
- Pokud vás baví zkoumat poštovní razítka, můžete své známky katalogizovat podle jejich různých typů.
Reklama
Varování
- Pro někoho může být sběratelství známek otázkou ctižádosti, či přímo dovednostní disciplínou. Mějte proto na paměti, že se vás osoba, s níž známky měníte, může pokusit i podvést.
Reklama
Reference
- ↑ http://stamps.org/Stamp-Tips
- ↑ http://postalmuseum.si.edu/stamp-collecting/introduction-to-stamp-collecting/introduction-to-stamp-collecting.html
- ↑ http://stamps.org/Stamp-Tips
- ↑ http://stamps.org/userfiles/file/education/Removing_selfadhesive_stamps.pdf
- ↑ http://www.stamp-collecting-resource.com/stamp-collecting-supplies.html
- ↑ http://stamps.org/Stamp-Tips
- ↑ http://www.iswsc.org/iswsc_begbook.shtml
- ↑ http://postalmuseum.si.edu/stamp-collecting/preserving-and-conserving-your-collection/vinyl-enclosures.html
- ↑ http://postalmuseum.si.edu/stamp-collecting/preserving-and-conserving-your-collection/index.html
- ↑ http://www.stamp-collecting-resource.com/postage-stamp-collecting-supplies.html
- ↑ http://www.kenmorestamp.com/perforation-gauge-cms
- ↑ http://postalmuseum.si.edu/stamp-collecting/introduction-to-stamp-collecting/introduction-to-stamp-collecting.html
- ↑ http://www.stamp-collecting-resource.com/postage-stamp-collecting-supplies.html
- ↑ http://www.iswsc.org/iswsc_begbook.shtml
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Collect Stamps
Español:coleccionar estampillas
Italiano:Collezionare Francobolli
Deutsch:Briefmarken sammeln
Bahasa Indonesia:Mengoleksi Prangko
Français:devenir philatéliste
Stránka byla zobrazena 8 303 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama