Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Krémový sýr ricotta je snadné si vyrobit, a jeho využití je skutečně pestré. Před dalším zpracováním je nezbytné ho scedit a zbavit přebytečné vody – podle toho, do jakého receptu budete ricottu potřebovat, může stále zůstat vláčná, nebo se může změnit v pevné křupavé hrudky. Ať už si ricottu sami vyrábíte, nebo jste si ji koupili a je na vás příliš mokrá, přecezení a vysušení bude probíhat stejným způsobem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Důkladné vysušení ricotty

 1. 1
  Tento způsob se hodí pro čerstvě vyrobenou ricottu, nebo pro její úpravu před dalším využitím v receptech. Pokud si vyrábíte vlastní ricottu, budete potřebovat tekutinu scedit, jakmile se v ní horký sýr 15 minut uleží.[1] Stejnou metodou můžete změnit konzistenci vláčné, krémové ricotty a zpevnit ji, abyste ji mohli použít do nejrůznějších receptů.
 2. 2
  Cedník nebo sítko vyložte plátýnkem nebo papírovými utěrkami. Jemné síto se na důkladné vysušení ricotty hodí nejlépe, ale v nouzi poslouží i obyčejný cedník.[2] Celý vnitřní povrch cedníku nebo síta vyložte plátýnkem na sýr, nebo jinou jemnou látkou s malými oky. Někteří lidé si chválí i dvojitou vrstvu papírové utěrky.[3]
 3. 3
  Cedník s plátýnkem postavte do misky. Budete potřebovat rozumně velkou misku, aby zachytila tekutinu, která bude ze sýra vytékat. Můžete použít misku nebo hluboký talíř na polévku, do kterého můžete cedník postavit, případně ho opřete o okraj mísy s vysokým okrajem.
  • Pozor, dno cedníku se nesmí dotýkat tekutiny, jinak ricotta nevykape, ale bude dál sedět ve vlastní šťávě.
 4. 4
  Lžící ricottu naneste do plátýnka. Odolejte pokušení ricottu vylít nebo naházet do cedníku, protože tak vylijete úplně všechnu tekutinu. Místo toho raději sýr přesuňte kousek po kousku a přebytečnou tekutinu nechte na dně původní nádoby.
 5. 5
  Zakryjte ricottu. Použijte čistou látku nebo papírovou utěrku a sýr zakryjte, dobře poslouží i talíř, který se do cedníku vejde. Nepoužívejte talíř, který bude ležet na okrajích cedníku, protože ricottu je potřeba zatížit, tak jak popisujeme níže.
 6. 6
  Zakryjte ricottu něčím těžkým. Sýr je potřeba zmáčknout, aby dobře vykapala, a to nejlépe zajistíte tak, že na látku nebo talíř, kterým jste ricottu zakryli, položíte něco těžkého. Může to být například velká plechovka jídla, sáček s kameny, nebo jiný rozumně čistý předmět.
  • Pokud nic vhodného k tomuto účelu nenajdete, minutu nebo dvě ricottu mačkejte lžící.
 7. 7
  Naplánujte si vykapání ricotty podle toho, kdy a jak ji chcete použít. Většinou trvá důkladné vysušení jednu až osm hodin, záleží na tom, k jakému účelu ji chcete. Místo toho, abyste se řídili pokaždé jinými instrukcemi toho kterého receptu, můžete použít nápady níže, kde si vyberete podle své chuti a podle toho, jakou konzistenci sýra potřebujete.[4] Pamatujte, že námi doporučované časy jsou pouze orientační a budou se lišit u každého sýra a také podle velikosti cedníku a plátýnka:
  • Pokud jíte jednoduše a rychle, nechte ricottu v cedníku pět minut, protože pak se bude nejlépe roztírat na chleba, případně můžete sušit déle, pokud máte raději jinou konzistenci.
  • Jestliže ricottu hodláte využít do krémových slaných pokrmů, po dvaceti minutách vykapání by měla mít konzistenci podobnou sýru cottage, s malými šťavnatými hrudkami. Lasagne, plněné ravioli nebo nejrůznější dipy k namáčení a omáčky, všude tam se tato ricotta hodí. Ricotta pro cannelloni může potřebovat dalších deset minut nebo víc, aby se těstoviny nerozmáčely a zůstaly pevné.
  • Pro většinu ostatních účelů nechte ricottu sušit dvě až osm hodin v lednici. Pečivo a zákusky vyžadují velmi suchý sýr, který se dá drobit, aby se nezničila konzistence těsta a zákusky byly hezky křupavé.
 8. 8
  Pokud ricotta začne vykapávat příliš pomalu, zamíchejte ji. Některé druhy sýra vysychají velmi pomalu, protože každý ji vaří trochu jinak. Vykapávání můžete urychlit tím, že občas lžící sýr oškrábete ze stran plátýnka a necháte tekutinu volně odtékat.[5]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Rychlé vysušení ricotty

 1. 1
  Tento způsob využijete, abyste vylepšili ricottu pro přímou konzumaci, nebo pokud ji potřebujete co nejrychleji zpracovat. Tento způsob zabere jen několik málo minut, ale nemusí z ricotty úspěšně odstranit úplně všechnu tekutinu.[6] Není to ideální pro vykapání čerstvé, ještě horké ricotty, ale pokud je ta, kterou jste koupili v obchodě opravdu příliš mokrá, můžete tak rychle zlepšit její konzistenci a chuť.[7]
  • Je to také přijatelná metoda při přípravě lasagní a dalších slaných jídel, která nepotřebují ricottu tak suchou, jako pečivo a zákusky, i když není úplně dokonal.[8]
 2. 2
  Přes misku položte dvě vrstvy plátýnka nebo jiného podobného materiálu. Tradičně se ricotta vysouší na silném plátýnku na sýr s velmi jemnými oky. Dobře poslouží například i velmi jemné nylonové síťky nebo třeba čistý, bavlněný pánský kapesník.[9] Pokud nic z toho nemáte k dispozici, zkuste jemný mušelín nebo bavlnu, třeba povlak na polštář, hlavně, aby látka byla čistá a vypraná.
 3. 3
  Lžící vyberte ricottu do plátýnka. Je to mnohem rychlejší způsob, než vylití celého obsahu nádoby s ricottou dovnitř, protože všechna tekutina zůstane na dně a nasákne se do plátna.
 4. 4
  Obalte plátýnko okolo ricotty. Zdvihněte čtyři rohy plátýnka na sýr a zavažte je dohromady, aby vznikl balíček plný ricotty. Můžete také plátno jen zakroutit dohromady a držet je pevně zamotané.
 5. 5
  Opatrně z plátýnka vymačkejte tekutinu. Mačkejte pomalu, ale pevně, propracujte se od vršku balíčku dolů, abyste zabránili tomu, že se sýr vysype ven. Dál mačkejte a opatrně vyklepávejte co největší množství vody.
 6. 6
  Podávejte a konzumujte. Ricotta, která stále zůstala trochu měkká a dobře se bude roztírat, se do receptů příliš nehodí, i když ve slaných pokrmech, jako jsou například lasagne, se může uplatnit, aniž by vlhkost nějak jídlo ovlivnila. Nejlépe je takovou ricottu podávat jen tak, nebo s následujícími surovinami:[10] [11]
  • Na toastu nebo italském pečivu crostini
  • Promíchaná s rajčaty, nasekanými na jemno a s italskými bylinkami jako dip
  • Přelitá trochou olivového oleje a ochucená troškou soli
  • Jako dezert s trochou medu nebo ořechy jako dezert
  Reklama

Tipy

 • Ricottu skladujte v lednici nebo na jiném chladném místě.
Reklama

Varování

 • Čím šťavnatější ricotta bude, tím rychleji se bude kazit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 912 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 1 912 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama