Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oslnila vás někdy světla protijedoucího vozu, nebo jste si všimli, že vaše vlastní světla neosvěcují silnici přímo před vámi? Pokud za jízdy vidíte jen stromy u cesty, nebo na vás neustále blikají a troubí protijedoucí řidiči, je to nejspíše proto, že máte špatně seřízené světlomety a oslňujete je. Seřídíte si je snadno, stačí vám k tomu pár měření a šroubovák.

Postup

 1. 1
  Vyrovnejte auto. Začněte tím, že ze zavazadelníku vytáhnete veškerou přebytečnou zátěž. Zkontrolujte také, že máte ve všech pneumatikách výrobcem předepsaný tlak. Je-li to možné, posaďte někoho na sedadlo řidiče, a také natankujte půl nádrže. Ujistěte se také, že máte kolečko pro nastavení sklonu světel (pokud ho vaše auto má) nastavené na pozici nula.
 2. 2
  Přistavte auto. Na rovném povrchu zastavte 3 – 4,5 m před garážovými vraty nebo tmavou zdí tak, aby na ni mířil předek auta. Nejlepším místem je dlážděné parkoviště nebo rovná příjezdová cesta.
  • Několikrát zhoupněte auto ve všech 4 rozích, aby se srovnaly tlumiče.
  • Změřte výšku obou světel od země, abyste měli jistotu, že je v rovině samotné odpružení. [1]
 3. 3
  Zapněte světla. Nepoužívejte dálková ani mlhová světla. Horizontální i vertikální středové linie obou světelných paprsků na zdi či garážových vratech označte lepicí páskou, aby vznikla dvě písmena „T“.
 4. 4
  Zkontrolujte, zda jsou světla v rovině. Umístěte mezi obě středové značky vodováhu a změřte, zda jsou v rovině. Pokud ne, změřte metrem, jak vysoko na zdi je nižší ze značek. Poté snižte tu vyšší na tuto naměřenou výšku. Obě značky by neměly být výše než 110 cm od země.
 5. 5
  Couvněte s autem přesně o 7,6 m od vrat nebo zdi. Vzdálenost neodhadujte! S pomocí svinovacího metru ověřte, že je auto ve správné vzdálenosti od zdi. Vypněte světla. Sundejte ozdobný kroužek, který je kolem světel, a najděte nastavovací šrouby. Obvykle jsou přímo na světlech, někteří výrobci je však umisťují do motorového prostoru za světla. Šrouby pro horizontální a vertikální seřízení by měly být označené.
  • Vždy postupujte dle přesného popisu v návodu k autu – někteří výrobci doporučují pro řádné seřízení jinou vzdálenost. Například Toyota doporučuje 3 m, pro Pontiac GTO je to 4,6 m, u některých modelů Chrysleru zase 90 cm. Je proto důležité podívat se do manuálu k vozu a postupovat podle návodu výrobce. [2]
  • Měli byste vidět jeden šroub na horní straně světla, kterým se nastavuje sklon vertikální, a druhý šroub na boku světla, kterým se světlo nastavuje horizontálně. U některých aut najdete namísto šroubů seřizovací matky.
 6. 6
  Světla nastavujte po jednom. Při seřizování a testování jednoho z nich zakryjte to druhé mikinou či jiným předmětem. Světlo se jinak bude slévat a těžko rozlišíte jeho zdroje. Vezměte si pomocníka, který bude během nastavování sedět na místě řidiče a zapínat a vypínat světla. [3]
 7. 7
  Otočením horním šroubem či matkou nastavte vertikální sklon. Otáčky po směru hodinových ručiček by měly světlo zdvihnout, otáčky proti směru naopak snížit.
  • Po seřízení zapněte světla a podívejte se na světelný obrazec na zdi. Horní hrana nejvíce osvícené oblasti by měla mířit do středu, nebo těsně pod střed značky z pásky.
 8. 8
  Otočte postranními šrouby či matkami, abyste upravili horizontální směr paprsků. Nyní provedete v podstatě to samé při seřizování v levém/pravém směru. Nejsilnější část světelného proudu by měla směřovat na pravou stranu svislé značky.
 9. 9
  Vyzkoušejte seřízená světla na silnici. Vezměte auto na testovací projížďku, abyste ověřili, že jsou světla nastavená správně. Bude-li to nutné, opakujte seřízení podle předchozích kroků.
  Reklama

Tipy

 • Po seřízení světel s autem cukněte a znovu zkontrolujte paprsky na garážových vratech. V návodech k některým autům se tento postup po seřízení světel doporučuje. Bude-li to nutné, znovu světla seřiďte.
 • Protože mají všechny STK zařízení na měření seřízení světel, ujistěte se, že vaše nastavení vyhovuje vyhlášce.
 • Podívejte se na malou vodováhu, kterou najdete na horní straně světla. Někteří výrobci montují na světla miniaturní vodováhy, aby vám pomohly při seřízení světel. Obvykle je najdete například ve vozech Acura a Honda. Díky tomu nebudete potřebovat klasickou vodováhu.
 • Seřízení světel kontrolujte u auta každých 12 měsíců.
Reklama

Varování

 • Špatně seřízená světla mohou uškodit vám i ostatním řidičům, které mohou vaše příliš vysoko mířící světla na okamžik oslnit.
 • Pokud nedokážete světla seřídit sami, odvezte auto do servisu. Obzvláště pokud víte, že je seřízení nutné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Šroubovák s hlavou Phillips, nebo matkový klíč
 • Malířskou lepicí pásku
 • Svinovací metr
 • Zednickou vodováhu (je-li třeba)

O tomto wikiHow

Rocco Lovetere
Spoluautorem článku je :
Mistr mechanik
Spoluautorem tohoto článku je Rocco Lovetere, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 64 659 krát
Kategorie: Automechanika
Stránka byla zobrazena 64 659 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama