Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vzbudili jste se s hrozně ucpaným krkem a vykašláváte kusy hlenu. Víte, že zakrátko vás bude bolet v krku. A co horšího, nechce se vám jít ven koupit si léky. V tomto článku se dozvíte, jak si vyčistit krk s použitím toho, co máte doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jídlo, které uleví od hlenu

 1. 1
  Vypijte čaj s citrónem a medem. Můžete si koupit citrónový čaj, nebo si připravte teplou vodu s citrónem (smíchejte 2 čajové lžičky citronové šťávy s hrnkem teplé vody). Kyselost citrónové šťávy pomůže hlen rozpustit. Ke zklidnění krku přispěje, když se do směsi přidá čajová lžičky medu.
 2. 2
  Dejte si pikantní jídlo. Zkoušeli jste někdy wasabi a spustila se vám nepříjemná rýma? Pikantní jídlo jako například ředkvičky nebo paprika uvolní nepříjemný hlen a pomohou vám zbavit se jej.
 3. 3
  Pijte teplé nápoje. At už to je čaj, kuřecí polévka nebo něco mezi tím, teplé nápoje jsou ideální výživou, když se zbavujete hlenu, který vám vězí v krku.
 4. 4
  Kloktejte slanou vodu. Zamíchejte v hrnku teplé vody půl čajové lžičky soli a se zakloněnou hlavou směs kloktejte.
 5. 5
  Dejte si toust. Toust je skvělé jídlo, které navíc naruší hlen tím, že jemně oškrábe krk a část hlenu pak pri polknutí odstraní.
 6. 6
  Pijte hodně vody. Pokud vaše tělo produkuje hodně hlenu, muže tomu být proto, že se brání proti nemoci. To znamená, že imunitní systém pracuje naplno. Když se napijete, tělu to jen pomůže.
 7. 7
  Dejte si lžičku ovocného octa. Nechutná nijak závratně, ale výborně zabere. Spolknete jej tak rychle, jak to jen půjde, pak počkejte 5-10 vteřin. Pokud ještě cítíte jeho chuť, napijte se vody.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vyvarujte se věcí, které způsobují hlen

 1. 1
  Přestaňte kouřit. Ve chvíli, kdy jste příliš zahleněni, snažte se nekouřit. Kouření vysušuje hlasivky a tělo se snaží vyrobit více hlenu, aby doplnilo ztracenou vlhkost.
  • V celosvětových studiích byla prokázaná korelace mezi kouřením a produkcí hlenu.[1] Pokud jste kuřák, zkuste místo cigaret užívat nikotinové náplasti, dokud hlen nezmizí.
 2. 2
  Vyvarujte se mléčných výrobku. Mléko a jiné mléčné výrobky nemusí způsobit vyšší zahlenění,[2] ale u některých osob se hlen stane hustším, což je způsobeno tukem obsaženém v mléče. [3]
 3. 3
  Nevystavujte se zbytečně nebezpečným chemikáliím a výparům. Výpary z barev, čističích prostředku a jiných chemikálií poškozují funkce dýchacího ústrojí.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jiné způsoby jak si od zahlenění ulevit

 1. 1
  Dopřejte si horkou sprchu a vdechujte páru. Teplo z vody způsobí, že hlen mizí.
  • Pokud máte odpařovač, použijte jej. Zkuste dosáhnout vyrovnané vlhkosti ve vašem pokoji. Dejte pozor - chcete ulevit svému krku, ale nechcete, aby se vám z pokoje stal deštný prales.
 2. 2
  Když to jde, zabzučte si. Má se za to, že vibrace při bzučení pomáhají štěpit hlen v krku.
 3. 3
  Zapamatujte si: „plivat, nepolykat“. Vždycky mějte po ruce kapesník pro případ, že se potřebujete diskrétně zbavit hlenu; pokuste se vykašlaný hlen nepolykat.
  Reklama

Tipy

 • Pijte dostatek tekutin.
 • Kloktání vám pomůže vyčistit a zvláčnit krk.
 • při spaní si dejte pod hlavu více polštářů. Pomůže vám to lépe dýchat a méně kašlat.
 • mějte po ruce mentolové pastilky proti kašli.
 • Nekašlete příliš zprudka. Hrozí, že si více poškodíte nejen krk, ale i mezižeberní svaly.
 • Více spánku pomáhá, ale občas je lepší zachovat běžný režim.
 • Používejte čističku vzduchu
 • Snažte se zachovat krk co nejvíce v teple (pokud ovšem nemáte horečky).
 • Obalte si tvář, oblasti okolo uší a krku do šátku nebo kusu látky a lehnete si. Zmírníte tak kašel.
 • Pijte dostatek teplé vody.
  • Pijete=li hodně teplé vody, vyplachujte, vyčistíte tak hlen z úst.
Reklama

Varování

 • Kašlete-li krev nebo máte-li potíže s dechem, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc nebo volejte záchrannou službu v místě.
 • Vykašláváte-li žlutý nebo zelený hlen, vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 60 499 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 60 499 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama