Jak se bez léků zbavit hlenu v krku

V tomto článku:Jídlo, které uleví od hlenuVyvarujte se věcí, které způsobují hlenJiné způsoby jak si od zahlenění ulevitReference

Vzbudili jste se s hrozně ucpaným krkem a vykašláváte kusy hlenu. Víte, že zakrátko vás bude bolet v krku. A co horšího, nechce se vám jít ven koupit si léky. V tomto článku se dozvíte, jak si vyčistit krk s použitím toho, co máte doma.

1
Jídlo, které uleví od hlenu

 1. 1
  Vypijte čaj s citrónem a medem. Můžete si koupit citrónový čaj, nebo si připravte teplou vodu s citrónem (smíchejte 2 čajové lžičky citronové šťávy s hrnkem teplé vody). Kyselost citrónové šťávy pomůže hlen rozpustit. Ke zklidnění krku přispěje, když se do směsi přidá čajová lžičky medu.
 2. 2
  Dejte si pikantní jídlo. Zkoušeli jste někdy wasabi a spustila se vám nepříjemná rýma? Pikantní jídlo jako například ředkvičky nebo paprika uvolní nepříjemný hlen a pomohou vám zbavit se jej.
 3. 3
  Pijte teplé nápoje. At už to je čaj, kuřecí polévka nebo něco mezi tím, teplé nápoje jsou ideální výživou, když se zbavujete hlenu, který vám vězí v krku.
 4. 4
  Kloktejte slanou vodu. Zamíchejte v hrnku teplé vody půl čajové lžičky soli a se zakloněnou hlavou směs kloktejte.
 5. 5
  Dejte si toust. Toust je skvělé jídlo, které navíc naruší hlen tím, že jemně oškrábe krk a část hlenu pak pri polknutí odstraní.
 6. 6
  Pijte hodně vody. Pokud vaše tělo produkuje hodně hlenu, muže tomu být proto, že se brání proti nemoci. To znamená, že imunitní systém pracuje naplno. Když se napijete, tělu to jen pomůže.
 7. 7
  Dejte si lžičku ovocného octa. Nechutná nijak závratně, ale výborně zabere. Spolknete jej tak rychle, jak to jen půjde, pak počkejte 5-10 vteřin. Pokud ještě cítíte jeho chuť, napijte se vody.

2
Vyvarujte se věcí, které způsobují hlen

 1. 1
  Přestaňte kouřit. Ve chvíli, kdy jste příliš zahleněni, snažte se nekouřit. Kouření vysušuje hlasivky a tělo se snaží vyrobit více hlenu, aby doplnilo ztracenou vlhkost.
  • V celosvětových studiích byla prokázaná korelace mezi kouřením a produkcí hlenu.[1] Pokud jste kuřák, zkuste místo cigaret užívat nikotinové náplasti, dokud hlen nezmizí.
 2. 2
  Vyvarujte se mléčných výrobku. Mléko a jiné mléčné výrobky nemusí způsobit vyšší zahlenění,[2] ale u některých osob se hlen stane hustším, což je způsobeno tukem obsaženém v mléče. [3]
 3. 3
  Nevystavujte se zbytečně nebezpečným chemikáliím a výparům. Výpary z barev, čističích prostředku a jiných chemikálií poškozují funkce dýchacího ústrojí.

3
Jiné způsoby jak si od zahlenění ulevit

 1. 1
  Dopřejte si horkou sprchu a vdechujte páru. Teplo z vody způsobí, že hlen mizí.
  • Pokud máte odpařovač, použijte jej. Zkuste dosáhnout vyrovnané vlhkosti ve vašem pokoji. Dejte pozor - chcete ulevit svému krku, ale nechcete, aby se vám z pokoje stal deštný prales.
 2. 2
  Když to jde, zabzučte si. Má se za to, že vibrace při bzučení pomáhají štěpit hlen v krku.
 3. 3
  Zapamatujte si: „plivat, nepolykat“. Vždycky mějte po ruce kapesník pro případ, že se potřebujete diskrétně zbavit hlenu; pokuste se vykašlaný hlen nepolykat.

Tipy

 • Pijte dostatek tekutin.
 • Kloktání vám pomůže vyčistit a zvláčnit krk.
 • při spaní si dejte pod hlavu více polštářů. Pomůže vám to lépe dýchat a méně kašlat.
 • mějte po ruce mentolové pastilky proti kašli.
 • Nekašlete příliš zprudka. Hrozí, že si více poškodíte nejen krk, ale i mezižeberní svaly.
 • Více spánku pomáhá, ale občas je lepší zachovat běžný režim.
 • Používejte čističku vzduchu
 • Snažte se zachovat krk co nejvíce v teple (pokud ovšem nemáte horečky).
 • Obalte si tvář, oblasti okolo uší a krku do šátku nebo kusu látky a lehnete si. Zmírníte tak kašel.
 • Pijte dostatek teplé vody.
  • Pijete=li hodně teplé vody, vyplachujte, vyčistíte tak hlen z úst.

Varování

 • Kašlete-li krev nebo máte-li potíže s dechem, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc nebo volejte záchrannou službu v místě.
 • Vykašláváte-li žlutý nebo zelený hlen, vyhledejte lékařskou pomoc.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Get Rid of Phlegm in Your Throat Without Medicine, Español: eliminar las flemas de la garganta sin medicina, Deutsch: Einen verschleimten Rachen ohne Medikamente behandeln, Italiano: Eliminare il Catarro dalla Gola senza Medicinali, Português: se Livrar de Catarro na Garganta Sem Remédios, Nederlands: Zonder medicijnen van slijm in je keel afkomen, Français: se débarrasser du mucus sans médicament, Русский: избавиться от мокроты в горле без лекарств, 中文: 不用药物就可以祛痰, Bahasa Indonesia: Menyingkirkan Dahak di Tenggorokan Tanpa Obat, ไทย: ขับเสมหะในคอโดยไม่ใช้ยา, हिन्दी: बलगम से छुटकारा पायें (kaise kare, balgam, ilaj), 한국어: 약을 쓰지 않고 가래를 제거하는 법, العربية: التخلّص من البلغم المتجمع في الحلق بدون أدوية, 日本語: 痰を取り除く, Tiếng Việt: Loại bỏ Đờm mà Không dùng Thuốc, Türkçe: Boğazdaki Balgam İlaç Kullanmadan Nasıl Geçirilir

Stránka byla zobrazena 26 801 krát.
Byl tento článek přesný?