Jak se chránit před otěhotněním

V tomto článku:Bariérová antikoncepceHormonální antikoncepceBehaviorální metody antikoncepceChirurgické řešeníJak zabránit otěhotnění po sexu

Vyznat se v široké škále antikoncepce, která je dnes dostupná, se občas může zdát nelehké. Záleží jen na vašem osobním rozhodnutí, kterou si vyberete. Mít přehled o nejčastějších možnostech antikoncepce je prvním krokem k tomu, objevit tu nejvhodnější pro váš životní styl.

1
Bariérová antikoncepce

 1. 1
  Kondomy. Latexový kondom se před pohlavním stykem navléká na ztopořený penis. Brání otěhotnění tím, že nedovolí spermiím přijít do kontaktu s vajíčkem. Kondomy jsou levné a běžně dostupné v drogerii, supermarketu či lékárně.
  • Další výhodou kondomů je, že kromě nechtěného otěhotnění chrání oba partnery před sexuálně přenosnými chorobami, a to včetně viru HIV.
  • Kondom je vyroben z tenkého latexu, takže se může při souloži protrhnout. Pokud k tomu dojde, šance na otěhotnění vzrostou.[1]
  • Někteří lidé trpí alergií na latex. Pro takový případ existují kondomy, vyrobené z polyuretanu.
 2. 2
  Ženský kondom. Je také vyroben z latexu a vypadá jako kroužek s plastikovým sáčkem. Ten se zasune dovnitř do pochvy, zatímco kroužek zůstává venku a brání vypadnutí kondomu z těla. Funguje na stejném principu jako klasický kondom a brání spermatu v kontaktu s ženským tělem. Tento typ kondomů je o něco dražší a je k dostání v lékárnách a větších drogeriích.
  • Ženský kondom rovněž snižuje riziko přenosu pohlavních chorob.
  • Tyto kondomy mají o trochu nižší účinnost než klasické, a někteří lidé tvrdí, že jejich použití je také méně pohodlné.[2]
 3. 3
  Pesar. Pesar je mělký kalíšek ze silikonu, který se vkládá do pochvy, kde překryje děložní čípek, čímž zabrání kontaktu spermie s vajíčkem. Často se používají v kombinaci se spermicidními gely a krémy – ty brání spermiím v pohybu, a tím zvyšují efektivitu pesaru.
  • Každé ženské tělo je jiné, je tedy třeba si pesar nejprve vyzkoušet a najít tak pro sebe tu správnou velikost. Požádejte o radu svého gynekologa.
  • Pesar je jako ochrana před otěhotněním poměrně spolehlivý, nicméně nezabrání přenosu pohlavních nemocí.[3]

2
Hormonální antikoncepce

 1. 1
  Hormonální antikoncepce. Také známá jen pod zkratkou HA, sestává ze syntetických estrogenů a progestinu, které brání uvolnění vajíčka z vaječníku, a tím znemožňují těhotenství.[4] Pokud jsou pilulky užívány správně, jsou vysoce efektivní. V České Republice jsou pouze na lékařský předpis od vašeho gynekologa nebo jiného lékaře.
  • Aby byly pilulky maximálně účinné, musíte je užívat každý den, ve stejnou denní dobu. Pokud vynecháte, jejich účinnost se sníží.
  • Některé ženy pociťují vedlejší účinky. Různé druhy obsahují různé množství estrogenu a progestinu, máte-li tedy po jedné značce HA potíže, požádejte lékaře, aby vám předepsal jinou.[5]
 2. 2
  Další metody hormonální antikoncepce. Stejné hormony, které jsou účinné v pilulce, se mohou do těla dostat i jiným způsobem. Pokud se vám nechce každý den brát prášky, zvažte tyto možnosti:
 3. 3
  Nitroděložní tělísko. Je to malé kovové zařízení, které lékař zavede do dělohy. Existuje typ napuštěný hormony, které zabraňují otěhotnění, a typ, obsahující měď, která negativně působí na pohyblivost spermií, takže nedojde k oplodnění.[8]
  • Nitroděložní tělísko je velmi efektivní způsob antikoncepce, který vydrží až 12 let. Nicméně není nejlevnější.
  • Máte-li obavu z narušení menstruačního cyklu, volte tělísko na bázi mědi, které neovlivňuje hormonální cyklus a nemá vedlejší účinky spojené s hormony.

3
Behaviorální metody antikoncepce

 1. 1
  Abstinence. Odmítání vaginálního pohlavního styku brání otěhotnění jednoduše tím, že sperma se nedostane do kontaktu s vajíčkem. Je to jediná 100% účinná ochrana před otěhotněním, obzvlášť, pokud je praktikována dlouhodobě.
  • Někteří lidé definují sexuální abstinenci jako odmítání veškerého sexuálního kontaktu, ale pro zabránění oplodnění postačí vyhýbat se pouze vaginálnímu styku.
  • Abstinence vyžaduje pevnou vůli a pro většinu lidí je velmi těžké ji praktikovat dlouhodobě.
  • Až s abstinencí skončíte, je nutné začít s jiným způsobem antikoncepce.
 2. 2
  Počítání plodných dnů. Plánované rodičovství znamená mít sex jen v tom období menstruačního cyklu, kdy je žena neplodná. Během plodných dnů se pak doporučuje sexuální abstinence. Pro úspěšnost této ochrany před otěhotněním je nutné, aby žena měla ustálený menstruační cyklus a dobře se v něm orientovala.
  • Metoda plodných dnů zahrnuje několik technik, jak je vypočítat: počítání podle kalendáře, sledování hlenu a sledování vaginální teploty. Jejich kombinací se dá přesně určit, kdy je žena plodná.
  • Počítání podle kalendáře znamená zapisovat si změny v různých fázích menstruačního cyklu a následně vysledovat pravidelné vzorce, které použijete k jejich předvídání.
  • Sledování hlenu spočívá v kontrole poševního sekretu, jehož barva a konzistence se v průběhu cyklu mění.
  • Měření vaginální teploty se musí provádět každý den a pátrat po jejím zvýšení o několik desítek stupně, což signalizuje probíhající ovulaci.
  • Nevýhodou metody počítání plodných dnů je, že vyžaduje hodně času a pozornosti. Zapomenete-li pár dní měřit teplotu a kontrolovat hlen, můžete lehce ve výpočtu plodných dní udělat chybu.
  • Výhodou naopak je, že tento způsob je úplně přirozený, nestojí téměř žádné peníze, a do těla vám nepronikají hormony nebo nepohodlná cizí tělesa.

4
Chirurgické řešení

 1. 1
  Sterilizace. Operace má za úkol uzavřít Fallopiho trubice procesem nazývaným ligace. Je to velmi účinný způsob ochrany před otěhotněním, ale je třeba jej velmi pečlivě zvážit, protože je nevratný, nebo jen s velkými obtížemi.
 2. 2
  Vasektomie. Muž si může zvolit podvázání chámovodů, kterými se spermie dostávají do ejakulátu.[9] Při ejakulaci pak jeho semeno neobsahuje spermie, takže nemůže ženu oplodnit. Vasektomie se někdy dá zvrátit, nicméně měla by se zvážit jen v případě, že je muž rozhodnut pro doživotní sterilizaci.

5
Jak zabránit otěhotnění po sexu

 1. 1
  Použijte postkoitální antikoncepci. Ta sestává ze dvou pilulek, které obsahují levonogestrel, a měli byste je užít co nejdříve od soulože.[10] Čím dříve, tím efektivněji zabrání nechtěnému otěhotnění.
  • Pilulku typu Postinor může předepsat pouze gynekolog, nebo jiný lékař.
  • Tento typ antikoncepce by nikdy neměl nahradit klasické antikoncepční metody. Je pro tělo zatěžující a je to poslední záchrana po nechráněném pohlavním styku.

Varování

 • Účinnost antikoncepčních metod se liší. Než si pro sebe vyberete tu nejvhodnější, přečtěte si o této tématice podrobnější články.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Plánování a životní styl

V jiných jazycích:

English: Prevent Pregnancy, Español: prevenir el embarazo, Italiano: Prevenire una Gravidanza, Français: prévenir une grossesse, Deutsch: Empfängnisverhütung, 中文: 避孕, Русский: предотвратить беременность, Nederlands: Voorkomen dat je zwanger wordt, Bahasa Indonesia: Mencegah Kehamilan, ไทย: คุมกำเนิด, العربية: منع الحمل, हिन्दी: रोकें प्रेग्नेंसी को (Prevent Pregnancy), Tiếng Việt: Tránh Thai, 日本語: 妊娠を防ぐ(避妊), 한국어: 피임하는 법

Stránka byla zobrazena 3 777 krát.
Byl tento článek přesný?