Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyznat se v široké škále antikoncepce, která je dnes dostupná, se občas může zdát nelehké. Záleží jen na vašem osobním rozhodnutí, kterou si vyberete. Mít přehled o nejčastějších možnostech antikoncepce je prvním krokem k tomu, objevit tu nejvhodnější pro váš životní styl.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Bariérová antikoncepce

  1. 1
    Kondomy. Latexový kondom se před pohlavním stykem navléká na ztopořený penis. Brání otěhotnění tím, že nedovolí spermiím přijít do kontaktu s vajíčkem. Kondomy jsou levné a běžně dostupné v drogerii, supermarketu či lékárně.
    • Další výhodou kondomů je, že kromě nechtěného otěhotnění chrání oba partnery před sexuálně přenosnými chorobami, a to včetně viru HIV.
    • Kondom je vyroben z tenkého latexu, takže se může při souloži protrhnout. Pokud k tomu dojde, šance na otěhotnění vzrostou.[1]
    • Někteří lidé trpí alergií na latex. Pro takový případ existují kondomy, vyrobené z polyuretanu.
  2. 2
    Ženský kondom. Je také vyroben z latexu a vypadá jako kroužek s plastikovým sáčkem. Ten se zasune dovnitř do pochvy, zatímco kroužek zůstává venku a brání vypadnutí kondomu z těla. Funguje na stejném principu jako klasický kondom a brání spermatu v kontaktu s ženským tělem. Tento typ kondomů je o něco dražší a je k dostání v lékárnách a větších drogeriích.
    • Ženský kondom rovněž snižuje riziko přenosu pohlavních chorob.
    • Tyto kondomy mají o trochu nižší účinnost než klasické, a někteří lidé tvrdí, že jejich použití je také méně pohodlné.[2]
  3. 3
    Pesar. Pesar je mělký kalíšek ze silikonu, který se vkládá do pochvy, kde překryje děložní čípek, čímž zabrání kontaktu spermie s vajíčkem. Často se používají v kombinaci se spermicidními gely a krémy – ty brání spermiím v pohybu, a tím zvyšují efektivitu pesaru.
    • Každé ženské tělo je jiné, je tedy třeba si pesar nejprve vyzkoušet a najít tak pro sebe tu správnou velikost. Požádejte o radu svého gynekologa.
    • Pesar je jako ochrana před otěhotněním poměrně spolehlivý, nicméně nezabrání přenosu pohlavních nemocí.[3]
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Hormonální antikoncepce

  1. 1
    Hormonální antikoncepce. Také známá jen pod zkratkou HA, sestává ze syntetických estrogenů a progestinu, které brání uvolnění vajíčka z vaječníku, a tím znemožňují těhotenství.[4] Pokud jsou pilulky užívány správně, jsou vysoce efektivní. V České Republice jsou pouze na lékařský předpis od vašeho gynekologa nebo jiného lékaře.
    • Aby byly pilulky maximálně účinné, musíte je užívat každý den, ve stejnou denní dobu. Pokud vynecháte, jejich účinnost se sníží.
    • Některé ženy pociťují vedlejší účinky. Různé druhy obsahují různé množství estrogenu a progestinu, máte-li tedy po jedné značce HA potíže, požádejte lékaře, aby vám předepsal jinou.[5]
  2. 2
    Další metody hormonální antikoncepce. Stejné hormony, které jsou účinné v pilulce, se mohou do těla dostat i jiným způsobem. Pokud se vám nechce každý den brát prášky, zvažte tyto možnosti:
  3. 3
    Nitroděložní tělísko. Je to malé kovové zařízení, které lékař zavede do dělohy. Existuje typ napuštěný hormony, které zabraňují otěhotnění, a typ, obsahující měď, která negativně působí na pohyblivost spermií, takže nedojde k oplodnění.[8]
    • Nitroděložní tělísko je velmi efektivní způsob antikoncepce, který vydrží až 12 let. Nicméně není nejlevnější.
    • Máte-li obavu z narušení menstruačního cyklu, volte tělísko na bázi mědi, které neovlivňuje hormonální cyklus a nemá vedlejší účinky spojené s hormony.
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Behaviorální metody antikoncepce

  1. 1
    Abstinence. Odmítání vaginálního pohlavního styku brání otěhotnění jednoduše tím, že sperma se nedostane do kontaktu s vajíčkem. Je to jediná 100% účinná ochrana před otěhotněním, obzvlášť, pokud je praktikována dlouhodobě.
    • Někteří lidé definují sexuální abstinenci jako odmítání veškerého sexuálního kontaktu, ale pro zabránění oplodnění postačí vyhýbat se pouze vaginálnímu styku.
    • Abstinence vyžaduje pevnou vůli a pro většinu lidí je velmi těžké ji praktikovat dlouhodobě.
    • Až s abstinencí skončíte, je nutné začít s jiným způsobem antikoncepce.
  2. 2
    Počítání plodných dnů. Plánované rodičovství znamená mít sex jen v tom období menstruačního cyklu, kdy je žena neplodná. Během plodných dnů se pak doporučuje sexuální abstinence. Pro úspěšnost této ochrany před otěhotněním je nutné, aby žena měla ustálený menstruační cyklus a dobře se v něm orientovala.
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Chirurgické řešení

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Jak zabránit otěhotnění po sexu

  1. 1
    Použijte postkoitální antikoncepci. Ta sestává ze dvou pilulek, které obsahují levonogestrel, a měli byste je užít co nejdříve od soulože.[10] Čím dříve, tím efektivněji zabrání nechtěnému otěhotnění.
    • Pilulku typu Postinor může předepsat pouze gynekolog, nebo jiný lékař.
    • Tento typ antikoncepce by nikdy neměl nahradit klasické antikoncepční metody. Je pro tělo zatěžující a je to poslední záchrana po nechráněném pohlavním styku.

Varování

  • Účinnost antikoncepčních metod se liší. Než si pro sebe vyberete tu nejvhodnější, přečtěte si o této tématice podrobnější články.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 247 krát
Stránka byla zobrazena 6 247 krát.

Pomohl vám tento článek?