Pohlavní choroby jsou nemoci, které se přenášejí pomocí tělních tekutin, které přijdou do styku během sexu. Tyto nemoci jsou velmi nepříjemné a mohou mít dalekosáhlé následky, včetně smrti. Je ovšem možné se před nimi účinně ochránit. Nejlepší ochranou je sexuální zdrženlivost, ale pokud jste sexuálně aktivní, řiďte se radami uvedenými v tomto článku.

Metoda 1 ze 3:
Chraňte se

 1. 1
  Omezte počet sexuálních partnerů. Nejlepší ochranou je nevystavovat se zbytečnému riziku. Omezte počet sexuálních partnerů a snažte se zajistit, aby ani váš partner neměl sex s jinými lidmi. Vzájemná monogamie je nejbezpečnějším způsobem ochrany. Pokud se rozhodnete mít sex, za každou cenu použijte ochranu.
 2. 2
  Používejte kondomy. Kondomy jsou nejběžnější formou ochrany. Jsou spolehlivé a účinné, ale jen když je používáte správně. Koupíte je v každé drogerii nebo supermarketu.
  • Mužské kondomy se nasazují na penis před pohlavním stykem. Hodí se jak pro vaginální, tak pro anální sex. Opatrně otevřete balíček s kondomem (ne zuby!) a nasaďte ho na špičku penisu. Konec kondomu stiskněte a opatrně kondom srolujte až dolů. Přesvědčte se, že kondom není poškozený nebo propíchnutý a v případě, že se protrhne během sexu, okamžitě vytáhněte penis z vagíny partnerky. Používejte lubrikační gel, aby se kondom neprotrhl. Až skončíte se sexem, vytáhněte penis a sundejte kondom ještě dříve, než erekce ochabne. Kondom ihned vyhoďte, nikdy ho nepoužívejte opakovaně!
  • Existují i kondomy pro ženy. Tyto kondomy se vkládají do vagíny. Koupíte je na internetu, nebo u gynekologa. Hodí se hlavně pro ženy, které nemají vždy po ruce kondom, nebo pro ženy, u kterých hrozí zvýšené riziko znásilnění.
 3. 3
  Používejte dentální vložky. Tyto vložky vás ochrání před pohlavně přenosnými chorobami při orálním sexu. Koupíte je všude, kde se prodávají kondomy, ale můžete si je vyrobit i sami – stačí rozstřihnout běžný kondom.
 4. 4
  Používejte latexové rukavice. Při sexuální stimulaci rukou používejte lékařské latexové rukavice. Ochráníte tím sebe a partnera v případě, že máte na rukou otevřené ranky, které mohou přenášet infekce. Dají se použít i jako dentální vložka.
 5. 5
  Používejte kondomy i u sexuálních pomůcek, které sdílíte s ostatními lidmi, například u vibrátorů. Mnoho pohlavně přenosných chorob se přenáší i pomocí nesterilních pomůcek. Všechny pomůcky ihned po použití desinfikujte a používejte kondomy.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Vyhýbejte se drogám a alkoholu

 1. 1
  Nepijte alkohol. Alkohol vám sníží zábrany, takže se může stát, že pod vlivem alkoholu nebudete trvat na použití ochrany, což byste střízliví nikdy neudělali. Kromě toho je v opilosti vyšší riziko znásilnění, protože kdokoli může vašeho stavu zneužít.
  • Když jste pod vlivem alkoholu, je těžké ovládat se co se týče sexuálních partnerů. Kdokoli vás může zneužít a vy nebudete mít šanci zjistit, zda je zdravý a kolik sexuálních partnerů před vámi měl. Když to s alkoholem přeženete, může se stát, že si ani nebudete pamatovat, že vás někdo znásilnil. Je lepší se těmto situacím vyhýbat.
  • Pokud víte, že budete pít, jděte do veřejného baru a spolehněte se na kamarády. Čím více kamarádů se o vás bude starat, tím menší bude riziko.
 2. 2
  Vyhýbejte se drogám. Drogy stejně jako alkohol snižují zábrany a vedou ke špatným rozhodnutím. Nitrožilně podávané drogy představují extrémní riziko přenosu pohlavních chorob (v případě sdílení jehel s jinými lidmi).
  • Touto cestou se nejčastěji přenáší AIDS a žloutenka.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Choďte pravidelně na testy

 1. 1
  Zajděte si na testy. Pokud máte zvýšené riziko pohlavních chorob, měli byste chodit na testy co nejčastěji. Pokud máte jediného partnera, i přesto byste měli chodit na testy alespoň jednou za čas. Kdokoli, kdo se věnuje sexu, i když třeba jen v manželství, má určité riziko, takže by se měl čas od času nechat vyšetřit. Když se budete chránit a předejdete přenosu choroby na další lidi, zmírníte riziko pohlavních chorob v celé společnosti. Když budete chránit sebe, budete tím chránit i ostatní lidi.
  • Pokud máte více sexuálních partnerů, máte partnera, který má více partnerů, využíváte služeb prostitutek, berete drogy, máte nechráněný sex, v minulosti jste měli nějakou pohlavní chorobu, nebo měl pohlavní chorobu váš rodič, vaše riziko je mnohem vyšší. [1]
  • Požádejte partnera, aby se také nechal vyšetřit. Řekněte svému partnerovi, že by si také měl zajít na testy. Zdůrazněte, že jde o to, abyste byli oba v bezpečí a že to neznamená, že mu nedůvěřujete.
 2. 2
  Když to bude nutné, najděte si služby zdarma. Pokud si nemůžete dovolit platit za testy na pohlavní choroby, najděte si organizaci, která vás vyšetří zdarma. V každém větším městě takové organizace jsou. Někdy tyto služby nabízí charita, nemocnice, nebo neziskové organizace.
  • Najděte si tyto služby na internetu, nebo se zeptejte svého praktického lékaře.
 3. 3
  Nestyďte se. Není důvod se stydět za to, že chcete zjistit, zda netrpíte pohlavní chorobou. Jde o moudré rozhodnutí, kterým prospějete nejen sobě, ale i jiným lidem. Kdyby lidé chodili na testy pravidelně, výskyt pohlavních chorob by byl mnohem nižší. Buďte pyšní na to, že vám záleží na vašem zdraví.
  Reklama

Things You’ll Need

 • Kondomy – kupujte jen kvalitní kondomy, které se neprotrhnou příliš snadno. Vyberte si kondomy podle velikosti penisu muže – příliš malý kondom způsobí ochabnutí erekce, příliš velký kondom zase způsobí vytékání spermatu.
 • Lubrikační gel – lubrikant zajistí, že se kondom neprotrhne. Používejte správné druhy lubrikantů. Pokud používáte kondom, musíte mít gel na bázi vody, jinak bude kondom propouštět.
 • Dentální vložka – pokud ji nemáte k dispozici, použijte kondom.

 • Latexové rukavice

Varování

 • Než použijete kondom, zkontrolujte ho, nasaďte si ho správně a použijte lubrikant. Když se kondomy používají správně, jsou velmi účinné.
 • I když se budete chránit, je možné, že se nakazíte. Nejlepší metodou ochrany je sexuální abstinence.
 • Běžné hormonální antikoncepční pilulky a nitroděložní tělíska vás proti pohlavním chorobám neochrání. Pokud existuje riziko, používejte kromě hormonální antikoncepce i kondomy.
 • Někteří lidé jsou alergičtí na latex. Než začnete používat kondomy, ověřte si to. Pokud jste vy nebo váš partner na latex alergičtí, využijte jiné metody ochrany. V poslední době je na trhu dostatek ochranných prostředků bez latexu.
 • Pouhým pohledem je téměř nemožné poznat, že máte pohlavní chorobu. Pokud máte obavy, zajděte si k lékaři.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 44 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 188 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 188 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama