Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Detoxifikace nebo detox je proces odstranění toxických látek z těla. Diety tvrdící, že uskuteční plný detox za pár dní tu byly po celá desetiletí a existuje několik různých metod. Ačkoliv není vědecky prokázáno, že odstraňují toxiny z lidského těla, mnoho lidí tvrdí, že se cítí soustředěnější a plnější energie po detoxikačních dietách, nejpravděpodobněji díky vyhýbání se polotovarům. [1] Poznámka: Tento článek neobsahuje informace, jak detoxikovat někoho, kdo podstupuje léčbu alkoholismu nebo zneužívání návykových látek. Detoxikace alkoholu nebo jiných tvrdých drog, obzvlášť benzodiazepinů, by vždy měla být prováděna pod dohledem lékařského odborníka.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Krátkodobé detoxy

 1. 1
  Udělejte si ovocný detox. Ovocné detoxy jsou skvělý způsob, jak se postít bez hladovění. Mimo jiné zdravotní benefity může dostatek ovoce zvýšit vaší energii, pomoci kontrolovat vaší váhu a dokonce omezit pravděpodobnost mrtvice. [2] [3] Buď se můžete detoxikovat pojídáním různých druhů ovoce, nebo jíst pouze jeden druh. Pro nejlepší výsledky zvolte ovoce, které jíte rádi, takže nebudete mít pocit, že trpíte. Nepřesahujte 7 dní v řadě pouze ovocné diety.
  • Jezte citrusové plody. Toto ovoce má největší detoxikační schopnosti a patří mezi ně pomeranče, mandarinky, grepy, citrony a limetky. [4] [5] Můžete je jíst samotné nebo je kombinovat s jiným ovocem. Znovu platí nepřesahovat 7 dní v řadě pouze ovocné diety.
  • Vyzkoušejte grepový detox. Grepy obsahují resveratrol, který může chránit před rakovinou a cukrovkou a může předcházet krevním sraženinám. [6] Jsou také dobrým zdrojem draslíku a vitaminu C. Nejezte nic jiného než grepy (jakýkoliv druh máte rádi) 3-5 dní.
 2. 2
  Udělejte si tekutinový půst. Nekonzumujte nic jiného než tekutiny (vodu, čaj, ovocný džus, zeleninovou šťávu a/nebo proteinové shaky) 2-3 dny. [7] Tekuté diety mohou pomoci nastartovat hubnutí omezením kalorického příjmu a věří se, že čistí vaše tělo od určitých toxinů, ačkoliv není žádný spolehlivý výzkum, který by toto tvrzení potvrdil. [8]
  • Ujistěte se, že do svého tekutinového půstu zahrnete ovocné a/nebo zeleninové šťávy, abyste zajistili, že vaše tělo dostává správnou výživu.
  • Pokud je vašim cílem zhubnout, budete muset změnit své stravovací návyky, jakmile bude po tekutinovém půstu, nebo jednoduše vše přiberete zpět. [9]
 3. 3
  Jezte 7 dní pouze ovoce a zeleninu. Ovoce a zelenina obsahují vitaminy, minerály a jiné živiny, které vaše tělo potřebuje, aby zůstalo zdravé. Ujistěte se, že budete jíst rozmanitou kombinaci produktů, abyste zajistili, že dostáváte správné živiny. Použijte následující návod k určení co jíst během svého půstu:
  • Získejte vlákninu z fazolí, jablek, sojových bobů, borůvek a artyčoků. [10]
  • Získejte draslík z mrkve, banánů, bílých fazolí, brambor, vařené listové zeleniny a sladkých brambor. [11]
  • Získejte vitamin C z kiwi, jahod, kapusty, květáku, rajčat, pomerančů, růžičkové kapusty, manga a paprik. [12]
  • Získejte folát z vařeného špenátu, melounů, chřestu, pomerančů a čínských fazolí. [13]
  • Získejte hodné tuky z avokáda, oliv a kokosu. [14]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Dlouhodobé praktiky detoxu

 1. 1
  Jezte organicky pěstované produkty a maso. Konvenční produkty se pěstují za použití chemických hnojiv a syntetických insekticidů, zatímco organické produkty se pěstují s přírodními hnojivy a pesticidy. [15] Organické maso má méně škodlivých antibiotik, růstových hormonů a léků, kterými se krmí zvířata na konvenčních farmách. [16]
  • Prohlížejte si etikety, abyste určili, jestli je jídlo organické nebo ne. Organické potraviny by měli mít zelenou známku Bio. [17]
 2. 2
  Pijte dost vody. Dostatek vody je pro vaše zdraví zásadní. Mimo jiné zdravotní benefity pomáhá voda udržovat hladinu tekutin ve vašem těle, což pomáhá vašim ledvinám vyplavovat hlavní toxin z vašeho těla, kyselinu močovou v krvi.[18]
  • Pijte citronovou vodu. Přidávejte si během dne do vody citronovou, pomerančovou nebo limetovou šťávu. Toto ovoce obsahuje kyselinu citronovou, která pomáhá vašemu tělu snižovat tuk. [19] Naíc přidání příchutě do vody může hodně usnadnit vypití těch 8 sklenic denně! Mezi jídly si čistěte zuby, abyste předcházeli erozi od citronů.

 3. 3
  Odstraňte alkohol. Průzkumy naznačily, že alkohol může být spojen s počátkem určitých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu u žen. [20] Ačkoli ho nemusíte odstranit úplně, držte se maximálně jedné sklenice vína nebo piva.
 4. 4
  Vyhýbejte se přidaným cukrům. Pravidelná konzumace nadbytečného cukru může způsobit nárůst krevního cukru, což vás dlouhodobě uvádí do vyššího rizika srdečních chorob, cukrovky a určitých typů rakoviny. [21] Čtěte si všechny etikety s výživovými informacemi a dávejte si pozor na přidané cukry v chlebu, salátovém dresingu a omáčkách.
 5. 5
  Omezte vystavování se škodlivým toxinům ve vzduchu. Mezi ně patří kysličník uhelnatý, radon a azbest, které se mohou nacházet v domech.
  • Kysličník uhelnatý je potenciálně smrtelná chemická látka bez zápachu, která se tvoří v pecích, grilech a výfucích aut. [22] Mezi vedlejší účinky patří bolesti hlavy, závratě a letargie. [23] Zvažte pořízení detektoru oxidu uhličitého do svého domova a mějte domov správně větraný.
  • Domovy a budovy by měly být vhodně otestovány na azbest a radon.
 6. 6
  Meditujte. Mnoho náboženství a filozofií obhajuje půst jako způsob, jak obnovit soustředění mysli a rozvíjet smysl pro klid. Když detoxikujete své tělo, snažte se zbavit se zášti, vzteku, smutku a dalších negativních pocitů. Využijte čas, který byste obvykle strávili jedením nebo přípravou jídla, k přemýšlení o svých cílech a tužbách. Zapište si své myšlenky do deníku.
 7. 7
  Nepřehánějte to: především najděte vyvážený dosažitelný program, který kombinuje denní cvičení a změny ke zdravému jídelníčku, s pravidelným kvalifikovaným dohledem. Pamatujte že se snažíte položit základy zdravým návykům – ne dále stresovat vaše tělo rapidní, extrémní a neudržitelnou změnou. Když skončíte detox, snažte se nepřejídat.
  Reklama

Tipy

 • Detoxikujte se s přítelem. Můžete se zájemně podporovat a oceňovat své úspěchy, stejně jako sdílet recepty a rady.
 • Snažte se najít si čas na mírné cvičení. Ideální je jóga, pilates, plavání nebo rychlá chůze. Při půstu se nepokoušejte o namáhavé činnosti, jako je běh nebo silový trénink.
 • Jezte pomalu. Během detoxu můžete jídlo natáhnout pečlivým žvýkáním bez spěchu. Pomalé jedení také napomáhá trávení.
 • Dopřejte si masáž. Zamluvte si návštěvu u odborníka, nebo použijte na svojí kůži exfoliační rukavici.
 • Odpočívejte. Můžete zjistit, že se díky detoxikaci cítíte energičtější nebo že zvyšuje vaší letargii. obou případech je důležitý dostatečný spánek, zatímco držíte půst. Ujistěte se, že si dopřejete alespoň 8 hodin denně, s odpoledními šlofíky dle potřeby.

Reklama

Varování

 • Některé detoxy mohou způsobit první den nebo dva letargii, takže si dopřejte čas na relax a vyvarujte se namáhavým činnostem.
 • Nehladovějte až k omdlení. Pokud omdlíte, nebo se cítíte silně na omdlení, vaše dieta zašla příliš daleko. Okamžitě snězte kus chleba nebo sušenku, abyste zvýšili hladinu cukru v krvi a zkuste si dát sportovní nápoj bohatý na elektrolyty. Lehněte si nebo si sedněte a dejte, pokud možno, hlavu mezi kolena. Neobnovujte dietu.
 • I když se během svého půstu cítíte skvěle, nepokračujte v detoxu déle než 10 až 14 dní. Dlouhodobý půst nebo hladovění může nevratně poškodit váš metabolismus.
 • Nedržte prostě každou detoxikační dietu, kterou najdete na internetu. Mnoho z nich je za všech okolností nebezpečných. Vždy proberte svůj plán s vaším obvodním lékařem nebo licencovaným výživovým poradcem. [1] .
 • Nedržte tekutinový půst více než 3 dny v řadě.
 • Většina lékařů věří, že játra a ledviny poskytují adekvátní detoxikaci bez zvláštních diet. Uvědomte si, že nemusíte zaznamenat výrazný rozdíl ve vašem zdraví.
Reklama

O tomto wikiHow

Marjan Mahallati, RHN, AADP
Spoluautorem článku je :
Registrovaná holistická odbornice na výživu
Spoluautorem tohoto článku je Marjan Mahallati, RHN, AADP, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 354 krát
Stránka byla zobrazena 4 354 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama