Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dobré oblečení dokáže muži dodat zdání sebevědomí, přitažlivosti a vyrovnanosti, což se hodí jak na pracovním pohovoru, tak při svádění žen. Vzhled je to první, čeho si na druhých všímáme, a první dojem je často klíčový. Každý muž se v dnešní době může dobře oblékat, pokud se bude držet několika jednoduchých pravidel.

Část 1
Část 1 ze 3:

Najděte si svůj osobní styl

 1. 1
  Oblékejte se podle toho, jakým stylem života žijete, a jaký obraz o sobě chcete v lidech vzbudit. Oblékat se podle nejnovějších módních trendů může být sice zábavné, ale pokud se aktuální trendy neshodují s tím, co děláte a jak se cítíte, můžete v nich vypadat divně nebo nepatřičně.
  • Buďte sami sebou a to i ve věcech, které vás doopravdy baví a které děláte. Pokud ve skutečnosti ani trochu nesportujete, nesnažte se vypadat jako když právě jdete z posilovny.
  • Při oblékání do školy nebo do práce respektujte prostředí a kulturu daného místa. Ujistěte se, že budíte dojem člověka, který je profesionální, zodpovědný a uvědomuje si, kde se nachází..
  • Pokud jdete na pracovní pohovor, zeptejte se předem, jaký druh oblečení se ve firmě v dané pozici obvykle nosí. Nejlépe uděláte, když sáhnete po formálním oblečení, tedy saku a kravatě. Je vždycky vhodnější přijít na pracovní pohovor oblečen lépe, než je standard, než nedostatečně dobře.
  • Pro formální pracovní schůzky, konference, večeře a tak dále si pořiďte kvalitní oblek. Vyberte si nadčasový střih a tmavší barvu, která se hodí na mnoho příležitostí - tmavě šedá, tmavě modrá nebo černá jsou skvělou volbou.
  • Klidně noste tričko se svou oblíbenou kapelou nebo maskáče, pokud máte rád přírodu, ale vždy takový kousek zapracujte do celku tak, aby bylo vidět, že tam patří, ne že jste na sebe jen něco hodil.
  • Na formální příležitosti se oblékejte vždy tak, jak situace vyžaduje. Dáte tak najevo, že si hostitele vážíte a že víte, co se sluší a patří. Když se vhodně obléknete, budete působit sebevědomě a uvědoměle.
 2. 2
  Při výběru oblečení se řiďte svou osobností. Nemusíte se nutit do něčeho, co k vám nesedí a je důležité, aby oblečení dávalo jasně najevo, jaký doopravdy jste. Dávejte jen pozor na to, abyste byl oblečen přiměřeně k příležitosti a prostředí a nevysílal o sobě signály, které nejsou ve váš prospěch.
  • Chtít se dobře oblékat neznamená že musíte začít věnovat veškerý čas sledování módy a porozumět nejnovějším trendům.
  • Dobře se oblékat není ani o tom, že se musíte řídit hromadou pravidel typu "co nesmí správnému muži chybět v šatníku". Neměli byste si dělat starosti jen proto, že ve své skříni nemáte klasickou oxfordskou polokošili s knoflíčky.
  • Jste-li nekonfliktní, tichý introvert, je úplně v pořádku mít šatník složený z jednoduchých, kvalitních, základních kousků.
  • Pokud máte smysl pro dramatičnost a jste extrovert, který jde rád proti proudu, je samozřejmé, že se to odrazí i na vašem oblečení. V pořádku, jen dávejte pozor abyste to nepřeháněl a okolí neurážel.
 3. 3
  Pečlivě si vybírejte, co o vás oblečení říká. Dobře se oblékat znamená ukazovat, že se cítíte dobře ve své kůži. Ne že se schováváte za to, co říká vaše oblečení.
  • Je v pořádku nosit oblečení, které odráží vaši osobnost a zájmy, ale snažte se vyhnout tomu, aby se z vás stala chodící reklama na značku, sportovní tým nebo hudební skupinu.
  • Nenoste košile nebo trička s urážlivými nápisy. Vždycky je lepší, když budete do světa vysílat pozitivní obrázek.
  • Snažte se nevypadat jako když máte na sobě kostým nebo uniformu. neoblékejte se celý do maskáčů pokud nejste zrovna na chalupě, nebo nejste opravdu voják.
  • Pokud máte nějaký oblíbený idol, je v pořádku nechat se jím inspirovat i při oblékání. Jen přihlédněte ke svým koníčkům a postavě.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Dávejte přednost kvalitnímu oblečení, které vám padne

 1. 1
  Měl byste vědět, jaké oblečení sluší vašemu tělesnému typu. Nemusíte mít postavu jako manekýn, abyste vypadal dobře. Oblečení může vaší postavě udělat skvělou službu, dokonce díky němu můžete vypadat vyšší a štíhlejší, než doopravdy jste.
  • Přemýšlejte o oblékání jako o vytváření optické iluze. Pozorujte tvary a linie oblečení a co dělají s vaší postavou. Snažte se s jejich pomocí vyrovnat tvar těla do ideálních proporcí.
  • Za ideální mužské proporce se podle všeho považuje vysoký, širší v ramenou a užší v bocích. Upřímně se zamyslete nad tím, jak vaše postava tomuto ideálu odpovídá či nikoliv. Pak hledejte takové oblečení, které odpovídající partie vyzdvihne nebo naopak zamaskuje.
   • Je v pořádku trochu si pohrávat s proporcemi, ale záleží to na příležitosti a také společnosti, ve které se pohybujete. Myslete na to, jak v kterém oblečení vypadáte a jak skloubit správné proporce se svým stylem.
   • Například hip hopové oblečení bývá velmi volné, pytlovité a může tak pomoci rozšiřovat oblast boků. V hipsterském oblečení můžete zase vypadat hodně vyzáble. Pokud právě po tomto toužíte a nejdete na formální událost nebo do práce, je to v pořádku.
 2. 2
  Pamatujte, že padnoucí oblečení není jen o velikosti. Oděvní firmy používají průměrné velikosti, aby oblečení padlo co největšímu počtu lidí. Mnoho mužů a žen má ale jiné tělesné typy.
  • To, aby vám oblečení padlo, je klíčové. Nezáleží na tom, v jakém je stylu a jestli je to nejnovější výkřik módy - pokud vám oblečení nepadne, nenoste ho.
  • Pozorujte, jak vaše tělo v oblečení, které si zkoušíte, vypadá a neohlížejte se na velikost. V jednom obchodě můžete mít M a v jiném klidně XL.
  • Myslete na to, že bavlněné oblečení mívá tendenci se při prvním praní o trochu srazit. Při vybírání bavlněného oblečení si proto raději vyberte takové, které je vám o trošku volnější, abyste předešli tomu, že vám po vyprání bude těsné. U některých kusů tomu lze předejít tím, že je budete dávat do čistírny.
  • Najděte si značky, které sedí na váš typ postavy. Časem pravděpodobně zjistíte, že v některých obchodech a značkách si vyberete téměř vždy, zatímco v jiných zřídka. Držte se jich.
  • Najděte si dobrého krejčího. Oblečení z masové produkce zkrátka někdy nepadne, jak má, ale pokud se trochu upraví, je to hned lepší. V mnoha dobrých obchodech nabízejí i úpravu oděvů za výhodnou cenu, pokud si oblečení nakoupíte u nich.
   • U košilí by šev na krajích rukávů měl být přesně v místě, kde vám končí ramena. Košile by měla svou délkou přesahovat pásek kalhot, ale neměla by zakrývat vaše pozadí.
   • Dobře padnoucí košile bude mít ramenní švy přesně tam, kde končí ramena a manžeta bude končit v ohybu zápěstí (tam, kde paže přechází v ruku).
   • U kalhot by měl jejich pas pohodlně sedět těsně nad vašimi boky. Délka nohavice by měla zakrývat kousek boty, ale neměla by být až na zem.
   • U šortek vybírejte takové, které mají nohavice o trochu širší, než by byly nohavice kalhot. Šortky by měly mít délku k ohybu kolenou.
   • Evropský a Americký střih košil se trochu liší. Evropský střih je trochu obepnutější v oblasti boků, zatímco americký střih je prostornější a volnější.
 3. 3
  Vybírejte si ty správné barvy. Barvy vašeho oblečení se odráží na vaší pokožce, očích a vlasech a podle vašich rysů vám některé budou slušet více, než jiné. Barvy mají také vliv na vaši náladu, a když budete nosit takové, které jsou právě v módě, budete vypadat stále trendy.
  • Experimentujte s různými barvami a najděte si takové, které vám nejvíc sluší. S dobře zvolenými barvami bude vaše pokožka vypadat zdravá a zářivá, nikoliv bledá a nevýrazná. I oči se vám rozjasní a více vyniknou, v opačném případě mohou působit unaveně.
   • Máte-li modré nebo zelené oči, zkuste si vzít modré triko nebo kravatu, aby vaše oči hezky vynikly. Pozor, některé odstíny hnědé nebo červené naopak vaši barvu očí přetlučou a vy budete vypadat unaveně.
   • Pokud máte světlou pleť a tmavé vlasy, můžete zkusit vsadit na oblečení, které tento kontrast podtrhne. Pozor, příliš mnoho odstínů rezavé nebo khaki vás utopí.
  • V barvách, které nosíte, byste se měl cítit spokojený a uvolněný. Věnujte pozornost tomu, jak se v té které barvě cítíte. Pokud vám některá barva zkrátka nesedí, nenoste ji jen proto, že je právě v módě, nebo že je to barva vašeho oblíbeného týmu.
   • Někteří lidé s oblibou nosí výrazné barvy jako je žlutá nebo oranžová. Působí optimisticky a pozvednou vám sebevědomí.
   • Pravděpodobně vám neunikne, že některé barvy jsou v určitou dobu velmi módní, například hořčicově žlutá nebo zářivě neonové. Zařadit do šatníku trochu moderní barvy je dobré, ale vždy se řiďte tím, ve kterých barvách se cítíte dobře a které vám sluší, bez ohledu na trendy.
  • Některé barvy jsou považovány za nesmrtelnou klasiku, která nikdy nevyjde z módy. Patří mezi ně například hnědá, černá, khaki, námořnická modrá nebo šedá. Je to dobrá volba, ale opět se řiďte tónem vaší pleti a tím, jak se v těchto odstínech cítíte.
   • V těchto barvách si kupujte dražší a základní kousky. Budete tak mít vždycky co na sebe, kvalitní oblečení vám navíc dlouho vydrží.
   • Pamatujte, že i když jsou tyto barvy považovány za "neutrální", stále platí, že vám mohou a nemusí slušet. Na některých lidech vypadá například černá barva příliš tvrdě.
 4. 4
  Noste oblečení nejlepší možné kvality, kterou si můžete dovolit. Hledejte dobré materiály a poctivé vypracování. Dvojnásob to platí pro základní kusy šatníku jako jsou kalhoty a pro formální oblečení, které chcete, aby vám vydrželo dlouhou dobu.
  • Za oblečení nemusíte nutně utrácet spoustu peněz, ale vždy hledejte dobrou kvalitu. Utrácejte více peněz za důležité kousky a méně za sezónní věci nebo kusy, které se rychle opotřebují, jako například trička.
  • Second-handy jsou skvělým zdrojem kvalitního oblečení. Nakupování u drahých značek totiž nemusí automaticky znamenat špičkovou kvalitu. Používejte zdravý rozum, ať už si oblečení vybíráte kdekoliv.
 5. 5
  Věnujte pozornost výběru doplňků, obzvlášť obuvi. Často je rozdíl v tom, zda bota vypadá dobře ušitá nebo laciná právě v malých detailech. S kvalitními doplňky bude i jednoduché oblečení vypadat dobře.
  • I když vám to možná bude připadat zženštilé, mít v botníku pár pro každou příležitost vám pomůže být kdykoli dobře oblečen. Když budete boty střídat, budete vypadat každý den svěží a boty vám také vydrží déle.
  • Plátěnky jsou skvělé pro volný čas a sportovní vzhled. Vyvarujte se ale nošení botasek k čemukoliv, pokud nechcete působit jako puberťák.
  • Černé formální polobotky jsou nutností. Kvalitní jsou sice poměrně drahé, nicméně je to investice, která se vám vyplatí, obzvlášť, pokud se o boty budete dobře starat. Nekupujte si formální boty s hranatou nebo špičatou špičkou - nebudou v módě věčně. Sáhněte po neutrálním, nadčasovém páru.
  • Mokasíny nebo semišové boty jsou přesně na hranici mezi formální a volnočasovou obuví. Je to skvělá volba pokud se chystáte vyrazit například do restaurace a chcete vypadat dobře, ale ne úplně formálně. Vyberte si hezké neutrální odstíny jako je písková, hnědá nebo šedá.
  • Lacině vypadající nebo nepohodlné boty mohou úplně zkazit dojem z hezkého oblečení. Nepadnoucí boty se navíc odrazí na vašem postoji i náladě, což vám rozhodně na prezentaci sebe sama nepřidá body k dobru.
  • Pro formální příležitosti si vždy vyberte vhodnou kravatu. Dokáže stylově pozvednout i obyčejný oblek.
  • Buďte opatrní ohledně klobouků a čepic a vždy se ujistěte, že se hodí pro danou příležitost a jsou dobře ušité. Čepice štítkem dozadu nevypadá téměř nikdy stylově. Zkontrolujte si také, jak budou vypadat vaše vlasy, až čepici nebo klobouk sundáte.
  • Nebojte se šperků. Nemusíte vypadat jako rapper z newYorku, ověšený řetězy, ale hezké hodinky nebo manžetové knoflíčky pomohou celý outfit dotáhnout.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Abyste vypadal sebejistě

 1. 1
  Snažte se o pohodlí, ale nebuďte zanedbaný. Lidé vycítí, pokud se necítíte pohodlně, a to ubírá na přitažlivosti. Nicméně i když jsou nejpohodlnější tepláky, botasky a volné tričko, pokud takovou kombinaci budete nosit neustále, budete vypadat zanedbaně a líně.
  • Existuje spousta hezkého oblečení, které je zároveň pohodlné. Mít svůj styl a přitom se cítit příjemně může být poměrně snadné.
  • Zastrkujte si košili do kalhot. Tričko nemusíte. Možná, že na to nejste zvyklý, ale pravdou je, že zastrčená košile automaticky ukazuje, že vám na vašem vzhledu záleží - a navíc tak budete vypadat štíhlejší.
  • Pokud je oblečení ušito z pohodlného materiálu, ale vy se v něm stejně necítíte dobře, možná za to může střih.
  • Při výběru oblečení berte ohled na počasí. Pokud se budete klepat zimou nebo naopak potit, nebudete vypadat sebejistě.
 2. 2
  Pamatujte, že nedostatečná hygiena nebo postoj mohou zničit i ten nejdražší oblek. Vždy se ujistěte, že jste čistý a stojíte rovně.
  • Vybudujte si dobré hygienické návyky. Tělesný zápach, špína a pot nejsou nikdy atraktivní.
  • Nepřehánějte to s kolínskou. Trochu kolínské je v pořádku, ve velkém množství se z ní stává repelent.
  • Nechte se dobře ostříhat a vyberte si nadčasový účes. Dobrý účes by měl lichotit vaší tváři. Zkušená kadeřnice nebo kadeřník vám s výběrem jistě pomohou.
  • Dávejte pozor aby bylo vaše oblečení vždy čisté, vyžehlené (pokud je to zapotřebí) a v dobrém stavu.
  • Nehrbte se, neošívejte a nešmajdejte. Jakékoliv oblečení na vás bude vypadat lépe, když budete chodit rovně a sebejistě.
 3. 3
  Snažte se dbát na to, abyste opouštěl dům vždy s pocitem, že jste dobře upraven. Nikdy nevíte, koho potkáte a tak se vždy snažte budit jen ten nejlepší dojem.
  • Vzhled je při prvním dojmu nejdůležitější věc, které si druzí všímají. Nepodceňujte sílu prvního dojmu.
  • Nikdy nevíte, kde potkáte svůj vysněný protějšek, potenciálního zaměstnavatele, nebo místní televizi, která se bude vyptávat lidí na ulici.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte nadváhu, nenoste příliš těsné oblečení jako svrchní vrstvu. Vezměte si přiléhavé oblečení jako první vrstvu a přes ni si oblékněte něco volnějšího.
 • Ujistěte se, že vaše oblečení je vždy čisté, vyžehlené a v dobrém stavu.
 • Nepřehánějte to s parfémy a kolínskou. Kapka poslouží, kbelík odradí.
 • Nehrbte se, neošívejte a nešmajdejte. Jakékoliv oblečení na vás bude vypadat lépe, když budete chodit rovně a sebejistě.
 • Nechte se dobře ostříhat a vyberte si nadčasový účes. Dobrý účes by měl lichotit vaší tváři. Zkušená kadeřnice nebo kadeřník vám s výběrem jistě pomohou.
Reklama

O tomto wikiHow

Tavia Sharp
Spoluautorem článku je :
Certifikovaná image konzultantka
Tento článek spoluautorem článku je Tavia Sharp. Tavia Sharp je certifikovaná image konzultantka a zakladatelka společnosti Styled Sharp. S více než dvaceti lety zkušeností s firemní módou se specializuje na pomoc ostatním při budování image značky prostřednictvím osobního stylu, vzhledu, chování, komunikace a digitální přítomnosti. Tavia je držitelkou titulu BS v oblasti módy a designu oděvů z University of Delaware a má certifikaci Corporate Consultant od The Academy of Image Mastery. Tento článek byl zobrazen 16 706 krát
Stránka byla zobrazena 16 706 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama