Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Procházíte se v divočině, zamyslíte se a najednou zjistíte, že jste v pohyblivém písku, který vás rychle stahuje dolů? Myslíte si, že to je jistá smrt? Naštěstí ne! Pohyblivý písek není tak nebezpečný, jak si lidé myslí, ale přesto byste si na něho měli dávat pozor. Jakýkoli písek se může stát pohyblivým pískem, když nasaje vodu a objeví se vibrace, jako například při zemětřesení. V tomto článku se dozvíte, jak se z pohyblivého písku dostat ven.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vytáhněte nohy

 1. 1
  Pusťte vše, co máte v rukou. Pokud máte na sobě batoh, nebo držíte něco těžkého, ihned to pusťte. Protože je vaše tělo méně husté, než písek, nemůžete se potopit, dokud nebudete panikařit a nenecháte se stáhnout dolů něčím těžkým.
  • Pokud si můžete zout boty, udělejte to. Boty s rovnými podrážkami vytvářejí při vytahování z písku sání. Pokud víte, že jdete někam, kde se může vyskytovat pohyblivý písek, jděte naboso, nebo si vezměte boty, které z písku snáze vytáhnete.
 2. 2
  Pohybujte se horizontálně. Pokud máte pocit, že jste se zasekli, udělejte několik kroků dozadu. Většinou trvá asi minutu, než písek zkapalní, takže je nejlepší se do něho vůbec nechytit.
  • Pokud se zaseknete nohama, nedělejte velké kroky. Když uděláte velký krok, možná se vám podaří vytáhnout jednu nohu, ale druhá noha vám spadne ještě hlouběji a budete mít problém vylézt ven.
 3. 3
  Zakloňte se. Posaďte se a opřete se dozadu. Když budete mít větší „stopu,“ uvolníte chodidla. Jakmile pocítíte, že se vám nohy uvolňují, překulte se na bok směrem pryč od písku a snažte se vylézt. Sice se ušpiníte, ale je to nejbezpečnější a nejrychlejší způsob, jak se vysvobodit. [1]
 4. 4
  Nespěchejte. Pokud jste zaseknutí v pohyblivém písku, neměli byste dělat žádné rychlé pohyby. Postupujte vždy pomalu. Pomalé pohyby zajistí, že se písek nebude pohybovat ještě rychleji a vy nezapadnete hlouběji.
  • Uvědomte si, že pohyblivý písek může na vaše pohyby reagovat neočekávaně. Když se budete pohybovat pomalu, budete moci včas zvrátit tyto reakce a nedostanete se do písku hlouběji. Musíte mít trpělivost – může trvat několik minut, ale i několik hodin, než se vám podaří z písku vylézt.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se dostat z hlubokého pohyblivého písku

 1. 1
  Uvolněte se. Pohyblivý písek většinou není hlubší než půl metru, ale pokud narazíte na opravdu hluboký písek, můžete do něho zapadnout po pas, nebo i po hrudník. Když budete panikařit, propadnete se ještě hlouběji, ale když budete klidní, vaše tělo vás bude nadnášet.
  • Dýchejte zhluboka. Budete díky tomu klidnější a vaše tělo bude lépe nadnášeno. Snažte se v plicích udržet co nejvíce vzduchu. Když budete mít v plicích vzduch, nebudete se moci potopit.
 2. 2
  Otočte se na záda a „plavte.“ Pokud jste potopení po pas nebo výše, zakloňte se. Čím více rozložíte svoji váhu, tím pomaleji se budete potápět. Zkuste splývat na hladině písku a natáhněte nohy. Až budete mít volné nohy, budete se moci vytáhnout rukama, jako kdybyste plavali. Na okraji pohyblivého písku se budete moci převalit na břicho a dostat se ven.
 3. 3
  Použijte klacek. Pokud jste v oblasti, kde se vyskytuje pohyblivý písek, noste s sebou hůl. Jakmile pocítíte, že se vám propadají kotníky, položte si hůl horizontálně za sebe na povrch písku a lehněte si na ni zády. Po chvíli získáte rovnováhu a přestanete se potápět. Posuňte si hůl pod boky a pomalu po jedné vytáhněte obě nohy.
  • Zůstaňte ležet na zádech a dotýkejte se nohama pažemi písku. Postupně se posouvejte i s holí směrem k pevné zemi.
 4. 4
  Dělejte si přestávky. Dostat se z pohyblivého písku je fyzicky náročné, takže šetřete energií, abyste se příliš neunavili.
  • Musíte se ovšem pohybovat co nejrychleji, protože tlak písku vám může oslabit krevní tok a poškodit nervy. Když neucítíte nohy, sami se z písku nedostanete.
  • Většina úmrtí spojených s pohyblivým pískem není zaviněna tím, že písek oběti vtáhne hluboko dolů, ale tím, že se utopí při přílivu. [2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se vyhnout pohyblivému písku

 1. 1
  Zjistěte, kde se pohyblivý písek nejčastěji vyskytuje. Pohyblivý písek není speciálním typem zeminy a může se vyskytnout kdekoli, kde se podzemní voda smísí s písečnou hlínou. Když si zjistíte, kde se s tímto pískem můžete setkat, budete si na něj moci dávat pozor. [3] Pohyblivý písek se nejčastěji vyskytuje:
  • U rovných přílivových oblastí
  • V bažinách
  • Poblíž břehů jezer
  • Poblíž podzemních vodních pramenů
 2. 2
  Dávejte si pozor na vlnky. Všímejte si nestabilní mokré hlíny, nebo písku, který má na povrchu zvláštní vlnky. Pohyblivý písek byste měli snadno poznat, protože pod ním poteče voda.
 3. 3
  Použijte hůl a otestujte si zem před sebou. Noste si s sebou hůl, která vám pomůže v případě, že do písku zapadnete a díky které se písku budete moci také vyhnout. Když holí zkontrolujete hlínu před vámi, může vás to zachránit od vyčerpávajícího boje s pohyblivým pískem.
  Reklama

Tipy

 • Uvolněte se a držte hlavu vzpřímeně, ale nezatínejte svaly.
 • Pokud jste v přírodě ještě s někým, vezměte si s sebou alespoň 6 m dlouhé lano. Když jeden z vás zapadne do písku, druhý ho bude moci bezpečně vytáhnout. Pokud ten, který je na pevné zemi, nemá dost síly, může lano přivázat k nějakému pevnému předmětu, aby se ten druhý mohl vytáhnout sám.
Reklama

Varování

 • Když budete chodit bosi, snáze se dostanete z pohyblivého písku, ale budete riskovat, že stoupnete na parazita, nebo se o něco zraníte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hůl
 • Lano
 • Nadnášecí zařízení

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 84 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 443 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 6 443 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama