Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozchody jsou těžké, ale mohou být i přátelské. Ať už jsou takové nebo takové, nikomu se do nich zrovna nechce. Ztráta vztahu vám může způsobit bolavé srdce a stres. Ale pokud hledáte nějaké rady, jak se přes rozchod přenést a chcete návrhy, jak byste si to mohli usnadnit, čtěte dál...

Postup

 1. 1
  Všechno si důkladně promyslete, ale nebuďte věcmi posedlí. Přehrávejte si to v hlavě klidně bezdůvodně tak dlouho, jak jen chcete. Uvědomte si důvody, kvůli kterým jste se rozešli. I když se někdy zdá, že neexistuje žádný dobrý důvod, vždy tam nějaký je, a většinou jich je více než jeden. Pochopte, že jste si užili čas strávený společně, ale tento vztah nebyl tím, co jste oba pro život chtěli, musel by tedy dříve či později skončit. V tomto případě je samozřejmě lepší dříve. Zamyslet se na důvody toho, proč se to stalo, vám může pomoci ujasnit si, že pro vztah musejí být dva lidé, ale pouze jeden nespokojený stačí na to, aby vztah ukončil. Pokud si uvědomíte, čím jste přispěli ke konci tohoto vztahu, můžete se díky tomu také vyhnout chybám v budoucnu.
 2. 2
  Nezvažujte znovu své rozhodnutí. Pokud byl rozchod vaším rozhodnutím, uvědomte si, že krásné chvíle strávené s vaším partnerem vám mohou zakalit zrak a způsobovat, že zapomenete na důvody vašeho rozchodu. Stejně tak nezpochybňujte rozhodnutí ani tehdy, když nebylo vaše. Je běžné idealizovat si krásné části vztahu, přesvědčovat se, že to špatné tak špatné zase nebylo a říkat si, že to možná vydržíte. Možná kdyby váš ex partner věděl, jak se cítíte, nechtěl/a by se s vámi nakonec rozejít. Nehrajte se sebou tyto hry. Akceptujte situaci a pracujte na tom, abyste se posunuli dál.
 3. 3
  Udržujte si odstup. I když jste se rozhodli zůstat přátelé, ihned po rozchodu přerušte veškeré styky. Znamená to, že se nebudete vídat, nebudete se vídat ani s jeho/její rodinou, žádné telefony, žádné emaily ani textovky, žádný Facebook ani ICQ – nemusí to být nutně navždy, ale než zjistíte, že spolu můžete komunikovat na čistě přátelské úrovni a bez vedlejších záměrů (ano, chtít se dát zase dohromady se počítá jako vedlejší záměr), vyhýbejte se kontaktu. Pokud se s vámi váš ex partner chce vidět, zeptejte se sami sebe, jaký to má smysl. Pokud si tím připomenete minulost, není těžké nechat se unést okamžikem a bude potom těžké se zase rozloučit. Pravděpodobně budete muset být v kontaktu, abyste zařídili důležité věci, jako je stěhování, podepisování papírů a jiné praktické věci. Snažte se ale tento kontakt udržet na minimu a schůzky mějte vždy krátké a zdvořilé.
 4. 4
  Vypořádejte se se svojí bolestí po svém. Je v pořádku cítit se zle – akceptujte odpovědnost za své chyby, je to zdravé. Na druhou stranu musíte také akceptovat to, že jste dobrým člověkem a že jste se snažili, nejste jediný, kdo udělal nějakou chybu. Samozřejmě i fáze popírání je naprosto přirozený, ale přijetí je klíčem k tomu, abyste byli schopni se posunout dál.
 5. 5
  Vypořádejte se s obdobím nenávisti. To nastává, když máte chuť jen křičet, protože máte obrovský vztek. Množství vzteku, které cítíte, závisí na tom, jak váš rozchod probíhal, na okolnostech a na tom, jak dlouho trvalo se skutečně finálně rozejít. Můžete mít vztek na svého ex, že jste s ní/m ztráceli čas. Můžete si uvědomovat, že rozchod byl nevyhnutelný (uvědomíte si také věci, které jste celou dobu neviděli). Můžete se také cítit naštvaní sami na sebe, ale rychle se tohoto pocitu zbavte. Je to ztráta času a energie, zabývat se něčím, co již nemůžete změnit. Existuje mnoho pozitivních věcí, které se svojí energií a se svými emocemi můžete dělat. Přestože se zdá, že je dobré nahradit svoji lásku k bývalému příteli nenávistí, může to vést ke komplikacím a smíšeným pocitům lásky a nenávisti, což není nikdy dobré.
 6. 6
  Promluvte si se svými přáteli. Jistě chcete kolem sebe mít lidi, kteří vás mají rádi a díky kterým se budete cítit dobře. Obklopte se soucitnými a povzbuzujícími přáteli a rodinou, kteří vám pomohou vidět sama sebe v lepším světle. Když budete v přítomnosti svých milovaných, bude pro vás snazší se zase postavit na nohy.
 7. 7
  Všechny své pocity si napište. Pište si deník, nebo vyzkoušejte třeba psaní básní. Nejdůležitější je být naprosto upřímní a nesnažit se opravovat své vlastní myšlenky. Jedním z nejlepších výsledků u tvůrčího psaní je to, že se někdy budete až divit tomu, jak najednou rozumíte všemu, co zrovna píšete. Postupem času jak se bude vaše utrpení zmírňovat, bude pro vás snazší pochopit cennou životní lekci, kterou vám tento zážitek poskytnul. Žádný vztah není selháním, pokud se z něho alespoň trochu poučíte. To, že to nevyšlo, neznamená, že nešlo o důležitou součást vaší životní cesty.
 8. 8
  Sepište si seznam připomínek. Jedním z nejlepších triků je sepsat si seznam všech důvodů, proč pro vás váš ex partner nebyl ten pravý. Buďte upřímní a přímočaří, tady nejde o odpouštění. Vytváříte si emocionální reakci, která vás zachrání před myšlenkami typu: „možná kdyby se stalo tohle, mohlo by to zase fungovat...“ Sepište si všechno, co se stalo a jak jste se kvůli tomu cítili, buďte jasní a určete si věci, které již nechcete, aby se kdykoli opakovaly. Když se přistihnete, že je vám po vašem ex partnerovi smutno, nebo že se nebezpečně blížíte k telefonu, vytáhněte tento seznam, několikrát si ho přečtěte a řekněte si: „Toto je pravda, takové to opravdu bylo. Chtěl/a by to celé znovu zpátky?“ Pokud jste v pasti svého nízkého sebevědomí a myslíte si, že si nikoho lepšího nezasloužíte, přestavte si, že by se tohle stalo nějakému vašemu kamarádovi – co byste řekli? „Utíkej jak rychle můžeš! Tento vztah pro tebe nebyl dobrý!“
 9. 9
  Vyhoďte staré, vrhněte se do nového! Rozchod může také znamenat nový začátek. Když si tedy pročistíte svůj osobní prostor, budete se cítit svěží a připraveni na nové věci. Pokud máte kolem sebe nepořádek, může to na vás působit depresivně a jen vám to zhorší stres. Navíc při uklízení nemusíte nijak zvlášť přemýšlet, ale zabaví vás to alespoň tak, abyste se nemuseli užírat bolestí. Zabavte se úkony, které vám vylepší život, díky tomu si zabavíte i mysl a snáze se zbavíte své bolesti. Ukliďte si pokoj, kupte si nějaké nové plakáty, vyčistěte si plochu svého PC. Úklid zní sice velmi banálně, ale skutečně se potom budete cítit lépe.
 10. 10
  Odstraňte spouštěče vzpomínek. Existuje mnoho věcí, které vám připomínají vašeho ex partnera – písně, vůně, zvuky, místa. Jakmile vás trochu přejde období tesknění, nezůstávejte příliš dlouho ve vzpomínkách. Pravděpodobně existují také věci, které vám tyto věci připomínají nevědomě. Zkuste si projít celý dům nebo byt s krabicí a odstraňte všechno, z čeho vás bolí srdce nebo se vám obrací žaludek. Soustřeďte se a hledejte pořádně. Možná si uvědomíte, že malinká krabička ve tvaru ptáčka byla několik let na vaší polici skoro neviditelná, ale kdykoli kolem ní teď projdete a podíváte se na ni, zabolí vás u srdce. Když uklidíte všechny tyto věci, velmi vám to pomůže. Pokud si chcete něco nechat na památku, například hodinky nebo nějaký šperk od bývalého partnera, není na tom nic špatného. Zatím takové věci ale odložte na nějaké skryté místo, dokud se z rozchodu nedostanete. Dejte tyto připomínky vztahu tak daleko, jak můžete, třeba do krabice na půdu, kam nechodíte. Sejde z očí, sejde z mysli.
 11. 11
  Najděte si štěstí v jiných oblastech svého života. Ať už to znamená trávit čas s rodinou a přáteli, zapsat se na kurz, na který jste vždy chtěla, nebo si přečíst všechny knihy na seznamu bestsellerů New York Times, připomínejte si, že vztah byl pouze jednou ze součástí vašeho života. I když nějaký vztah zrovna máte, je mnoho osobních radostí, které si můžete vždy užít i o samotě. Všechny si je nyní vychutnávejte. Jak se říká, nejlepší pomsta je mít se skvěle.
 12. 12
  Buďte aktivní. Cvičení vylepší vaši náladu a zbaví vás deprese, navíc se nebudete tolik zabývat svojí situací. Jděte si ven zaběhat, jděte do posilovny, nebo se jděte jen projít, třeba s kamarádem. Myslete na to, že se s každým krokem zbavujete svého vzteku a smutku. Pokud pravidelně necvičíte, zde je několik způsobů, jak najít k pohybu motivaci:
  • Udělejte něco malého hned teď. Jít do posilovny, nebo obléct běžecké vybavení, nebo prostě dělat něco, co máte pocit že dělat musíte, pro vás bude těžké. Udělejte si tedy klidně jen 10 kliků nebo si chvíli skočte panáka. Je to jednoduché. Většinou to stačí k tomu, aby se vám zrychlil tep a brzy budete mít pocit, že vám trochu víc cvičení neuškodí.
  • Dělejte věci jen napůl. Pokud chcete jít do posilovny, ale prostě se vám nechce, zkuste tam alespoň jet autem a říct si, že když se vám stále nebude chtít, pojedete zase domů. Je ale pravděpodobné, že jakmile tam dorazíte, nebude se vám chtít jet zase zpět domů. (Pokud ale ano, je to v pořádku.) Potom si řekněte, že si dáte třeba jen 10 minut na běžícím pásu, i když většinou cvičíte mnohem delší dobu. Když si řeknete, že uděláte jen jednu věc a nebudete se muset účastnit déle, velmi si to usnadníte. Brzy se tak o vás postarají endorfiny.
 13. 13
  Zbavte se negativních emocí. Pochopte, že vám nepomůže držet se bolesti, lítosti a nenávisti k tomu druhému. Uvědomte si, že i když je váš vztah již pryč, byl v mnoha směrech velmi jedinečný. Můžete si pogratulovat za to, že jste riskovali lásku s tímto člověkem a povzbudit se v tom, že i když to tentokrát nevyšlo, budete mít další příležitosti.
 14. 14
  Připomínejte si negativní věci z vašeho vztahu. Nemusí jít vždy o ty nejhorší věci na vašem bývalém partnerovi, ale třeba jen ty, které jste neměli zrovna v lásce. Například čím méně se vám bude zdát ten druhý přitažlivý, tím rychleji se z rozchodu dostanete. Musíte si připomínat všechny špatné vlastnosti tohoto člověka, aniž byste byli nenávistní. (Např. divně mi/jí voněly vlasy, nečistil/a si zuby, nikdy mi nic nedal/a k narozeninám, má ten nejošklivější úsměv, co znám, směje se velmi nepříjemně atd.)
  Reklama

Tipy

 • Napište svému ex partnerovi dopis, ale neodesílejte ho. Někdy prostě pomůže dostat své pocity na papír. Posílat takový dopis ale není dobrý nápad. Je to dopis pouze pro vás, napište tam tedy všechno, co byste chtěla ze sebe dostat a skončete to. Není dobré si přehrávat rozchod stále dokola, předstírejte tedy, že je to naposled, co takové věci říkáte. Napište, jak moc vám partner ublížil. Není na škodu ohlédnout se za vztahem a zjistit, v čem jste se díky němu změnili k lepšímu. Také tyto věci tam napište. Pomůže vám zbavit se nepříjemných pocitů a uvědomit si, že váš vztah vám také něco dal, Koneckonců, díky němu jste přece tím, kým jste.
 • Přestaňte svůj příběh vyprávět. Kolikrát jste tento týden někomu vyprávěli, jak jste prožili těžký a bolestný rozchod a jak vás to trápí? Kolikrát za den na svoji bolest myslíte? Jste tak zaseknutí v těchto negativních pocitech a nemůžete se své bolesti zbavit.
 • Pokud vás váš bývalý partner opustil kvůli někomu jinému, zeptejte se sami sebe, jestli byste ho skutečně ještě chtěli zpět, i kdyby sám chtěl. Mohli byste mu ještě věřit, že vám znovu nezlomí srdce? Byli byste nervózní kdykoli by se o 10 minut zpozdil a podezírali byste ho z nevěry? Přestože si myslíte, že dát se zase dohromady by bylo řešením všech problémů, nakonec byste mohli zjistit, že pan Spock ze Star Treku měl pravdu, když říkal: „Chtít něco může nakonec být mnohem příjemnější, než to skutečně mít.“ Je to nejen logické, ale často také pravdivé.
 • Pamatujte si, že i váš bývalý partner se možná snaží z rozchodu dostat. Buďte citliví a udržujte si odstup. Pokud jste se rozhodli přestat se vídat, prostě to tak udělejte a nevídejte se.
 • Napište příběh. Vzpomeňte si, jak jste spolu začínali chodit a zdokumentujte svůj vztah od začátku do konce. Může to být velmi bolestivé, ale získáte tím širší perspektivu. Až se dostanete k poslední kapitole, ukončete pozitivně a napište „Konec“. Pokud píšete do deníku, rychle jej zavřete, nadechněte se a založte ho do police s knihami. Pokud píšete na volné papíry, složte je, dejte je do obálky a tu zalepte. Možná si svůj příběh budete chtít nechat, nebo se rozhodnete jej spálit či roztrhat. Nicméně to, že se rozhodnete zdokumentovat svůj vztah a uzavřít tuto kapitolu, vám emocionálně velmi pomůže.
 • Udělejte si symbolickou oslavu. Lidé pořádají pohřby pro mrtvé, jejichž těla se nikdy nenašla a i vy si můžete formálně říct sbohem se vztahem, který jste nikdy nedořešili. Shromážděte všechny věci, které vám tuto osobu připomínají a spalte je, nebo je darujte charitě. Pochvalte svůj vztah a řekněte to nahlas.
 • Udržte si svoji důstojnost. Často je to naše ego, co nám způsobuje bolest – cítíme se odmítnuti, podvedeni a znemožněni. Pochybujeme sami o sobě. Rozchod, obzvláště takový, kdy jste byli partnerem podváděni, může skutečně zničit vaše sebevědomí a otřást vaší sebedůvěrou. Pokuste si vybudovat novou vnitřní stabilitu pomocí toho, že budete dělat například dobrovolnickou práci, zapíšete se na nějaký kurz nebo se prostě budete věnovat tomu, co vám dodává pocit výjimečnosti.
 • Sepište si vše dobré, co vám tento vztah přinesl. Zkuste se na svoji situaci podívat z jiné strany – hledejte to pozitivní. Uvidíte, jestli dokážete na svém rozchodu najít 10 pozitivních věcí.
Reklama

Varování

Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 229 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 24 636 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 24 636 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama