Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hádky nemusejí lidem nutně ubližovat. Když si ale nedáte pozor, snadno řeknete něco, čeho byste mohli litovat. Naštěstí existuje několik technik a triků, které můžete použít k tomu, abyste sdělili přesně to, co chcete a vyhnuli se nepříjemné hádce. Schopnost hádat se efektivně se hodí každému v mnoha situacích. Dodá vám sebevědomí, které budete potřebovat k tomu, abyste si dokázali stát za svými názory. Vždy se ale zamyslete nad tím, zda má smysl se kvůli dané věci hádat.

Část 1
Část 1 ze 3:
Hádejte se pozitivně

 1. 1
  Hrajte férově. Jistě víte, co byste měli říkat, abyste toho druhého rozčílili. Důležité je tomu odolat a hádat se spořádaně a pozitivně. Slibte si, že za žádnou cenu nebudete tomu druhému říkat nic, čím byste ho zbytečně rozčílili.
 2. 2
  Respektujte toho druhého. Respektujte vše, co vám chce ten druhý říct. Každá hádka má dvě strany. Když druhou stranu nevyslechnete, můžete očekávat, že ani ona nebude chtít slyšet vás. Je v pořádku nesouhlasit s názorem druhého člověka, ale odmítat si ho poslechnout znamená, že je vaše hádka naprosto zbytečná.
  • Měli byste se chovat vždy uctivě. Uvědomte si, že se hádáte s jiným člověkem. Chovejte se k němu tak, jak chcete, aby se on choval k vám. Nemusíte hned shazovat všechny jeho názory jen proto, že s ním nesouhlasíte. Pozorně ho vyslechněte.
 3. 3
  Napadejte názory, ne toho člověka. Když se s někým budete hádat, měli byste se zaměřovat pouze na to, co vám říká a ne na něho samotného. To znamená, že byste mu neměli říkat, že je hloupý a neměli byste napadat ani jeho fyzický vzhled.
 4. 4
  Přiznejte svoji chybu. Když uděláte chybu, přiznejte to. Řekněte, že jste něčemu neporozuměli, nebo že jste měli špatné informace. Splést se neznamená, že jste hloupější, nebo horší. Když svoji chybu přiznáte, budete naopak ten moudřejší.
 5. 5
  Když to bude potřeba, omluvte se. Pokud jste někomu ublížili, nebo vaše hádka vyvolala problémy, měli byste se omluvit. Zachovejte se jako dospělý člověk a převezměte zodpovědnost za své činy.
 6. 6
  Buďte otevření novým myšlenkám. Nejlepším způsobem, jak se hádat, je být otevřený novým myšlenkám a nápadům. Jistě byste se nechtěli hádat kvůli něčemu, v čem nemáte pravdu! Buďte otevření tomu, že existují i jiné pohledy na situaci a uvědomte si, že neznáte všechny informace.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Hádejte se přesvědčivě

 1. 1
  Zajistěte, aby si ten druhý připadal chytrý. Když z lidí budete dělat hlupáky, nebudou se s vámi chtít bavit a hádka nepovede nikam. Udělejte to tak, aby si připadali chytří a hádka pro vás skončí úspěšně.
 2. 2
  Využijte důkazy, které se hodí k vaší hádce a přesvědčí toho, s kým se hádáte. Důkazy z důvěryhodných zdrojů, které podpoří vaše názory, vám pomohou hádku vyhrát. Měli byste si všechny důkazy také přizpůsobit tomu, s kým se hádáte a použít takový přístup, kterým tohoto člověka přesvědčíte.
 3. 3
  Hledejte logické bludy. Když poukážete na to, že ten druhý má mylné představy, budete mít šanci změnit jeho názor. Naučte se tyto logické bludy hledat. Zde uvádíme několik z nich:
  • Dávejte si pozor na hádky, které nesprávně předpokládají, že korelace znamená kauzalita. Například počet diagnóz autismu roste s používáním mobilních telefonů a proto mobilní telefony způsobují autismus. Post-hoc bludy jsou podobné, ale jsou založeny na představě, že protože A bylo dříve než B, musí A nutně způsobovat B.
  • Dalším známým bludem je představa, že protože pro něco neexistují žádné důkazy, logicky to nemůže existovat. Například Bůh/mikrobi/evoluce/mimozemšťané neexistují, protože je nikdo fyzicky neviděl.
  • Dalším typem bludu je situace, kdy se závěr argumentu nevztahuje k jeho premise. Jde například o hádku o tom, že nemůžeme platit učitelům více peněz, protože ani policisté a hasiči nevydělávají tolik.
 4. 4
  Udělejte z toho druhého hrdinu, nebo oběť. Lidé sami sebe rádi berou jako hlavní postavy svých příběhů. Udělejte to tak, aby si ten druhý myslel, že je nejdůležitější a přimějte ho změnit jeho názor tím, že budete o daném problému mluvit s ohledem na tento fakt.
  • Například: „Vím, že skutečně chceš pomáhat lidem. Jsi ten nejštědřejší člověk, kterého znám. Pokud ale chceš lidem pomáhat, neměl bys darovat peníze charitě, která zneužívá svých dárců. Ty snad nechceš mít jistotu, že svými penězi skutečně zachraňuješ životy?"
 5. 5
  Dávejte si pozor na svůj jazyk. Při hádce neříkejte „ty" ani „já", ale raději „my". Díky tomu dáte najevo, že se stavíte do stejné pozice, jako váš odpůrce a že máte v podstatě stejné cíle.
 6. 6
  Kdy byste měli přestat. Někdy není možné změnit názor ostatních lidí. Budete muset ustoupit a snažit se jejich pohled měnit postupně delší dobu. V některých případech ovšem budete muset vytrvat. Je umění se to naučit, budete muset trochu experimentovat.
  • Obecně platí, že pokud je ten druhý už opravdu naštvaný, neměli byste v hádce pokračovat.
  • Uzavřete hádku například takto: „Vidím, že tvůj názor nezměním, ale zkus se prosím alespoň zamyslet nad tím, co jsem ti řekl."
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Hádejte se efektivně

 1. 1
  Nevyvolávejte hádky. Když budete ostatní lidi provokovat, nebudou vás chtít brát vážně, protože budou vědět, že si chcete jen chvíli zanadávat. Snažte se nebudit dojem člověka, který se chce hádat jen tak pro nic za nic.
 2. 2
  Chovejte se upřímně. Ukažte lidem svoji pravou tvář. Díky tomu s vámi budou rádi souhlasit a nebudou se snažit se s vámi za každou cenu hádat. Vysvětlete svůj názor a buďte ochotni přiznat, že jde o váš vlastní názor. Neměli byste se stavět do pozice „ďáblova advokáta" a snažit se prosadit myšlenku, o které víte, že nebude populární.
 3. 3
  Držte se tématu. Nejrychlejším způsobem, jak udělat z hádky naprostou zbytečnost, je odbočit od hlavního tématu. Vždy se držte toho, co řešíte a když někdo jiný odbočí, připomeňte mu, že by se měl držet toho, co řešíte. Je lepší vyřešit jedinou neshodu, než otevřít dalších 20 problémů a nedostat se nikam. Řešte vždy jen jednu věc a snažte se sdělit tomu druhému vše, co máte na srdci. Až dojdete k nějakému závěru, můžete otevřít jiné téma.
  • Nepovolte žádné změny tématu. Ten druhý se vás možná bude snažit přimět ke změně tématu, aby skryl nějakou svoji chybu. Mnoho lidí raději své chyby skrývá, než aby je upřímně přiznali. Buďto se s tím druhým přestaňte bavit hned, jak začne své chyby zlehčovat („stejně na tom nezáleží," „to je jedno, je to jen můj názor" atd.), nebo trvejte na tom, aby svoji chybu uznal.
 4. 4
  Vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte. Vysvětlete všechny své myšlenky a názory, řekněte tomu druhému, z jakých zdrojů máte své informace a jak jste došli ke svým závěrům. Můžete tím sice poukázat na další nedorozumění, ale také tím přinutíte svého odpůrce k tomu, aby věnoval pozornost vašim argumentům. Díky tomu ho možná přesvědčíte, že máte pravdu.
 5. 5
  Pochopte a uznejte argumenty toho druhého. Když se s někým hádáte, uznejte jeho argumenty a dejte najevo, že mu rozumíte. Pokud něco nebudete chápat, požádejte ho o objasnění.
 6. 6
  Hádejte se s dobrou premisou. Ujistěte se, že naprosto rozumíte základu toho, o čem se hádáte. Měli byste také souhlasit s premisou vašeho souputníka. Když nebudete souhlasit s jeho příklady, nebo si budete myslet, že nereprezentují dané myšlenky, řekněte to ještě dříve, než se začnete hádat. Když necháte svého protivníka operovat s nesprávnou premisou, nebude pro vás snadné změnit jeho názor.
 7. 7
  Netrvejte na tom, abyste měli poslední slovo. Když budete chtít mít oba poslední slovo, hádka se snadno zvrhne v neukončitelnou bitvu. Není nutné, aby to tak bylo. Můžete se shodnout na tom, že spolu nesouhlasíte a rozejít se v klidu.
  • Pokud se hádáte už dlouho a nikdo z vás nechce ustoupit, měli byste se na to vykašlat. Některé hádky nevyhrajete ani s dobrými argumenty. Je nutné, aby ten druhý byl ochotný se nad situací zamyslet trochu jinak. Když budete vědět, kdy je dobré hádku ukončit, budete mít šanci, že se vám povede zachovat alespoň vztah mezi vámi.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že lidé mohou být dobrými přáteli, i když spolu navzájem nesouhlasí.
 • Někdy budete potřebovat trochu času na to, abyste zpracovali vše, o čem jste mluvili. Když ten druhý požádá o chvíli klidu, měli byste to respektovat a shodnout se na době, kdy se k problému zase vrátíte. Pokud i vy potřebujete chvíli času, měli byste ji bez problémů dostat.
 • Naučte se přiznat svoji chybu.
 • Chovejte se uctivě a respektujte toho druhého. Nemůžete očekávat, že budou mít všichni stejný názor jako vy.
 • Hádka může probíhat klidně a bez emocí, ale je nutné, aby obě strany byly rozumné. Při hádce se obě strany snaží rozhodnout, která hypotéza je pravdivá. *Některé hádky se vedou pouze za účelem získání nadřazenosti ve vztahu, ale tak by to být nemělo.
Reklama

Varování

 • Někdy je lepší se nehádat i politice nebo o náboženství s lidmi, se kterými jste si blízcí. Většina lidí se na těchto tématech neshodne.
  • Pokud se hádáte s někým rozumným, můžete debatovat i o politice. O náboženství je ale velmi těžké se hádat, protože pro většinu lidí jde o skutečně vážné a důležité téma.


Reklama

Související články

Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 961 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 3 961 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama