Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý občas potřebujeme neplánovaný den volna, kdy si odpočineme a psychicky ulevíme. Ovšem váš zaměstnavatel nemusí takové záchvěvy spontánnosti zrovna oceňovat a je třeba dodat, že z dobrého důvodu. Naštěstí ale existuje něco, co můžete udělat a volný den tak získat-hodit se marod. Samozřejmě nejde o typ výmluvy, který byste mohli používat příliš často, ale občas vám může zajistit potřebný den odpočinku. V rámci této metody bude zapotřebí den dopředu přesvědčit své kolegy, že vám není dobře a zavolat nadřízenému s tím, že potřebujete zůstat s nemocí doma a zároveň přitom neznít příliš horlivě.

Část 1
Část 1 ze 3:
Omluvný telefonát

  1. 1
    Šéfovi nebo nadřízenému volejte časně ráno. Neodkládejte to--čím dříve závoláte, tím lépe. Navíc budete mít po probuzení zastřenější hlas a přidáte si tím na důvěryhodnosti. Ráno bude také pravděpodobnější, že spadnete šéfovi do hlasové schránky nebo ho zastihnete nepřipraveného. Pokud byste volali příliš pozdě, vypadalo by to, jako byste vůbec nevzali do úvahy, co si o tom váš nadřízený bude myslet.
    • Snažte se konverzaci zbytečně nenatahovat. Ačkoli znalost symptomů vám dodá na potřebné jistotě a sebevědomí, neměli byste vyprávět zbytečně sáhodlouhé příběhy-ty většinou používají lháři k zamaskování své nejistoty. Nezacházejte příliš do detailů--prostě řekněte, že se necítíe dobře a že nepřijdete. Dejte šéfovi jen tolik informací, aby vám uvěřil. Zkuste třeba něco jako "Byl jsem vzhůru celou noc" nebo "Mám vážné žaludeční potíže."
    • Zkusit můžete i něco typu "Vím, že jsem se měl zmínit už včera na konci dne, ale pořád jsem doufal, že se z toho vyspím." Aniž byste působili příliš snaživě, ukažte, že jste měli skutečně zájem přijít do práce.
  2. 2
    Snažte se znít nemocně. Nesmíte to během ranního telefonátu přehánět, ale rozhodně neuškodí, když budete znít trochu nemocně. K hrubšímu hlasu, který budete po ránu přirozeně mít, přidejte několik popotáhnutí nosem nebo občas trochu zakašlejte, aby šéf nepoznal, že přehráváte. Můžete také mluvit pomaleji a měkce, abyste ukázali, že nemáte dostatek síly ani na mluvení. Nacvičujte si tuto konverzaci nahlas, budete pak znít přesvědčivěji.
    • Pokud chcete hlasu dodat na mimořádné hrubosti, zařvěte z plných plic do polštáře asi deset sekund před samotným telefonátem. Bude vás to bolet, takže nejdřív sami sebe ujistěte, že to za to skutečně stojí.
    • Můžete se také pokusit znít trochu mimo a dezorientovaně. Pokud budete znít perfektně jasně a bystře a budete na všechny otázky pálit odpovědi bleskurychle od boku, nemuseli byste být dostatečně přesvědčiví.
  3. 3
    Připravte se na otázky. Strká váš šéf do všeho nos? Zkuste si představit různé otázky, na které by se mohl ptát. Jestliže například pracujete s jídlem, šéfa bude zajímat, jestli je vaše nemoc nakažlivá. Také se vás může ptát, jestli jste vyzkoušeli všechny možnosti pro to, aby se vám udělalo lépe a mohli jste přijít do práce. Nejlepší odpovědí je, že se obáváte, že byste skutečně mohli někoho nakazit a že jste vyzkoušeli všechny možnosti, které si umíte představit (léky na bolest, antacida, doplňování tekutin atd.), ale všechny bezvýsledně.
    • Mimochodem se zmiňte o tom, že jste volali lékaři do ordinace a nyní čekáte, až se vám ozvou zpět s volným termínem. Během chřipkové nebo jiné podobné sezóny může trvat i několik dní, než vás doktor vmáčkne někam do rozvrhu. Pokud by šéf vyžadoval lékařské potvrzení, můžete mu potom říct, že vaše prohlídka proběhne později v týdnu. Připravíte si tím dostatek času, abyste k lékaři skutečně zašli.
  4. 4
    Zakončete konverzaci něčím pozitivním. Po dokončení rozhovoru se na šéfa pokuste udělat dobrý dojem, jak nejvíce umíte. Řekněte, že uděláte vše pro to, abyste se mohli co nejdříve vrátit do pracovního procesu, a že jste mu moc vděční za pochopení. Prokažte svou oddanost práci a snahu vrátit se ke svým povinnostem, aniž byste to příliš přeháněli. Snažte se prostě udělat dojem, že je vám upřímně líto, že přijdete o celý den práce. Nesmíte znít nadšeně a mít v hlavě představu celého dne stráveného před televizí s prací odsunutou na nějakou poslední kolej.
    • V případě, že chcete vypadat obzvláště důvěryhodně, můžete šéfovi nabídnout, aby se ozval v případě jakýchkoli pracovních otázek, ve kterých byste mohli být nápomocní. Takže pokud vám nevadí, že budete během volna vyrušovaní, můžete říct něco jako "Budu celý den v posteli, takže mi klidně zavolejte, když budete něco potřebovat..." To ale udělejte jen v případě, že máte skutečně pocit, že si vás šéf nemůže dovolit postrádat.
    • Konverzaci zakončete poděkováním za šéfovu podporu a pochopení.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Pokračujte ve svém plánu

  1. 1
    Po návratu do práce pokračujte ve své nemoci. Nemůžete po prodělané nemoci vstoupit do dveří a vypadat perfektně zdraví. Musíte stále ještě hrát, jako byste se ze svého stavu teprve vzpamatovávali. Několikrát se vysmrkejte a občas trochu zakašlete. Nesmíte příliš přehrávat a chovat se, jako by pro vás bylo utrpením být opět v práci. O nemoci se nezmiňujte a nechte ostatní, aby se vás sami zeptali, jak se cítíte. Měli byste to zahrát velmi autenticky, například tím, že řeknete "Už mi není tak strašně, opravdu" nebo "Potřebuju se z toho ještě jednu noc pořádně vyspat a budu v pořádku."
    • Chcete-li vypadat obzvláště autenticky, den před návratem do práce zkuste méně spát, abyste v práci vypadali vyčerpaně a přepadle. Podpoříte tím svou důvěryhodnost pro další předstírání někdy v budoucnu (navíc tím pro sebe získáte omluvu pro ponocování).
    • Chovejte se celý den trochu odměřeně. Nebuďte přehnaně přátelští a nemluvte příliš s kolegy. Také odmítejte různé pozvánky. Pamatujte, že stále ještě nabíráte sílu a potřebujete šetřit energii.
  2. 2
    Neříkejte žádným kolegům, že jste nemoc předstírali. Můžete si být sice sebejistější, že kolegy dobře znáte, a že mezi nimi není žádná krysa, která by vás podrazila, ale stále byste měli být velmi opatrní v tom, komu řeknete o předstírání svého stavu. Kolegové si s vámi nebudou plácat, jak jste úžasní, ale spíš si budou myslet něco o vaší nezodpovědnosti a otravnosti. Navíc pokud by promluvil byť jen jeden z vašich kolegů a všechno by se doneslo šéfovi, nedostali byste se pouze do jednorázového průšvihu, ale už nikdy byste nemohli předstírat nemoc znovu.
    • Každé předstírání nemoci také v šéfovi vzbudí podezření pokaždé, kdy budete skutečně nemocní. Nechcete se přece po celou dobu, co ve společnosti pracujete, jen obhajovat.
    • Každý čas od času potřebujeme den volna, o tom žádná. To ale neznamená, že o tom budete žvanit na každém rohu a ukazovat tak, že svou práci neberete dostatečně vážně.
  3. 3
    Buďte k šéfovi přátelští. Po tom, co jste se hodili marod byste na šéfa měli být milí a už se o nemoci neměli zmiňovat, ani byste šéfovi znovu neměli děkovat za pochopení. Místo toho byste měli zapracovat na dobrém přístupu a vysílat směrem k nadřízenému dobré vibrace. Snažte se vzbuzovat dojem, že jste skutečně skvělým zaměstnancem a nenechte šéfa na pochybách, že byste mohli snad opravdu nemoc jen předstírat.
    • Své přátelské chování nesmíte ale přehánět, stejně tak jako povídání o tom, jak šíleně svou práci milujete a kolik smyslu dává vašemu životu.
  4. 4
    Snažte se odvést dobrou práci. Jakmile se vrátíte do práce po předstírané nemoci, zkuste vykročit pravou nohou. Není to den, kdy byste se měli do práce přišourat o hodinu později nebo kdy byste si měli vyřizovat soukromé hovory či domlouvat další dovolenou. Místo toho byste měli zůstat v práci celou pracovní dobu, účastnit se aktivně meetingů, odpovídat rychle na emaily a vůbec dělat vše pro to, abyste zanechali dobrý dojem.
    • I přesto, že jste normálně s kolegy zvyklí nadávat a stěžovat si na práci, byste se po návratu z "nemoci" měli uklidnit a být trochu pozitivnější. V takovou chvíli si v žádném případě nemůžete dovolit, aby šéf zaslechl, jak si stěžujete na práci.
    • Jednou za čas si udělat volno je naprosto v pořádku, všichni to potřebujeme, ale pokud si z toho uděláte zvyk, vaše práce by mohla být v ohrožení. Proto si po návratu do práce zkuste na nic nestěžovat nebo případně jen velmi potichu šeptat.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Příprava na omluvu z práce

  1. 1
    Vyberte si pro svůj den volna vhodnou dobu. Jestli jste si až dosud mysleli, že pro předstírání nemoci se hodí kterýkoli den, pak vězte, že pro to budete muset udělat trochu víc. Vyberete-li si nevhodný den, bude pro vás mnohem těžší vymyslet dostatečně přesvědčivý scénář. Raději se tedy ještě před započetím samotné akce svého mistrovského plánu přesvědčte, že vám všechno pěkně hraje do karet:
    • Připravte se na extra přesvědčivé chování, pokud se chystáte dostat volno v pátek nebo v pondělí. Pro vašeho šéfa bude mnohem těžší uvěřit, že je vám špatně s vidinou prodlouženého víkendu.
    • Ujistěte se, že jste si v nedávné době nevybírali delší volno nebo jste nebyli nemocní.
    • Nepředstírejte nemoc po tom, co jste se s někým v práci pohádali nebo když jste v poslední době příliš remcali o své pracovní náplni apod. Rozhodně by nebylo dobré, aby si vás nadřízený myslel, že chcete získat volno na protest něčemu. Vaše nemoc bude mnohem přesvědčivější, pokud až do dne, kdy se ji rozhodnete předstírat, všechno probíhalo skvěle a bez problémů.
    • Nepokoušejte se předstíráním nemoci získat volno v nějaký den, o kterém dopředu víte, že bude něčím nepříjemný. Pokud váš šéf ví, že se obáváte pravidelných měsíčních porad, pak byste neměli nemoc předstírat zrovna v tento den-bez ohledu na to, jak skvělé by to bylo.
    • Nemoc zkuste nafilmovat, když je skutečně nemocný i nějaký z kolegů nebo když zrovna probíhá chřipková sezóna. V takovou dobu nebude váš nadřízený tak podezřívavý, protože nebudete jediný, komu není dobře.
  2. 2
    Položte dobré základy. Pokud plánujete předstírat nemoc, měli byste se trochu snažit už den dopředu, ale zároveň se vyvarovat přílišné horlivosti, s kterou budete dávat svou nemoc na odiv. Nesnažte se kašlat, ale spíš se chovejte trochu zpomaleně a občas nosem popotahujte jako při rýmě. Cílem je, aby se vás kolegové ptali, jestli je vám dobře, a vy je buď ignorovali nebo něčím odbyli. Snažte se vypadat jako nemocní, ale zároveň to svým jednáním popírejte. Kolegové vás pak nebudou podezírat z předstírání. Tyto základy položte už den dopředu. Vaše nemoc v inkriminovaný den pak nebude tak nápadná.
    • Den předem se také chovejte trochu odměřeně. Pokud budete v jednu chvíli plní energie poskakovat po kanceláři a druhý den najednou zalehnete s nemocí, všichni budou překvapeni a budou vás podezírat. Proto den předem odmítejte pozvání na oběd a podobné věci, které normálně děláte.
    • Zkuste si před kolegy vzít "trochu" Ibuprofenu.
    • Smrkejte častěji, než je u vás běžné.
    • Pokud půjdete s kolegy na oběd, nedojezte všechno, aby to vypadalo, že ten den nemáte na nic chuť.
    • Pokuste se o nedbalý vzhled. Rozcuchejte si trochu vlasy, oblečte si horší kousky svého šatníku a snažte se nasadit unavený výraz.
  3. 3
    Dobře se naučte všechno o své nemoci. Ačkoli se vás šéf pravděpodobně nebude moc vyptávat, je důležité, abyste věděli, s čím vlastně chcete marodit a dopředu si vše rozvrhnout a ujasnit. Namísto abyste jen vykládali, že je vám špatně, musíte říct, že máte migrénu, bolest břicha nebo jen obyčejné nachlazení. To vaši argumentaci pozvedne a budete přesvědčivější. Měli byste se také připravit odpovědět na všechny možné otázky, jako je třeba to, kdy vám začalo být špatně, kdy se vrátíte a jestli navštívíte se svým stavem lékaře. Musíte znít rozhodně, jinak vás bude nadřízený podezírat z předstírání.
    • Pokud potřebujete několik dní volna, vyberte si vhodnou nemoc. Migréna nebo onemocnění střev či žaludku by vám měly zajistit dva nebo více dní mimo práci, protože se mohou táhnout i delší dobu a objevit se prakticky kdykoli. Na delší dobu může pomoct zánět spojivek nebo streptokoková infekce v krku. Ať už vyberete cokoli, důkladně svůj "stav" poznejte a připravte se popsat bez uzardění všechny symptomy.
    • Tuto nepříjemnou konverzaci můžete zkusit nacvičit s nějakým blízkým kamarádem a ujistit se, že všechno hladce zvládnete. Šéf se vás pravděpodobně na konkrétní stav vašeho žaludku nebo krku ptát nebude, ale vždycky je lešpí být připravaný.
  4. 4
    Připravte se skutečně na odpočinkový den volna. Během předstírání nemoci se nesmíte sebrat a vyrazit s manželkou zdolávat hory nebo se zúčastnit divokého večírku s přáteli. Pokud budete předstírat nemoc a přitom se chovat jakoby nic, šéfovi se to donese. Místo toho byste se měli hodit marod jen tehdy, kdy si chcete skutečně odpočinout a jen se tak celý den povalovat-dělat v podstatě to, co byste dělali během skutečné nemoci, až na ten špatný pocit.
    • Navíc, pokud byste strávili svůj den volna venku a do práce se vrátili s výrazným opálením, mnoho důvěry byste zrovna nevzbuzovali.
    • Během dne volna byste se měli odhlásit ze sociálních sítí, ke kterým by vás to mohlo táhnout. K šéfovi se tak nedostanou žádné fotky toho, jak pózujete někde na vrcholu kopce nebo komentáře, které by vzbudily podezření, zatímco máte ležet doma s těžkou nemocí.
    Reklama

Tipy

  • Snažte se nesimulovat nemoc v pondělky nebo pátky--v hlavách nadřízených a kolegů se okamžitě začnou rojit představy o prodlouženém víkendu, který si chcete zřejmě zařídit. Větší důvěru vzbudí například náhodné volno během nějakého úterý. Také si nezvykejte na volno v důležité dny, jako jsou třeba ty, kdy tým potřebuje pracovat přes čas, aby stihl nějaký termín. Riskovali byste tím zkažené vztahy se svými kolegy, obzláště pokud by některý z nich pojal podezření, že simulujete.
  • Dosavadní vynikající reputace a oddanost práci pomůže zmírnit jakékoli pochybnosti, které by o vás mohl šéf nebo spolupracovníci mít. Pokud jste ale líní a snažíte se z práce neustále nějak vyvléknout, nemoc se vám pravděpodobně nebude předstírat snadno.
  • Nerozvrhujte si předem svou činnost v den volna. Pokud by se šéf od někoho dozvěděl, že jste plánovali svůj volný den už dva týdny dopředu, mohli byste přijít o práci.
  • Proto se ujistěte, že jste skutečně nikomu neřekli o svých plánech na předstírání nemoci. Mohlo by se to donést šéfovi nebo ostatním a zadělali byste si na velké problémy!
  • Jestliže chcete svůj den volna i přesto, že máte na práci urgentní úkoly, opřete se do práce pořádně hned ráno. Postarejte se o co potřebujete a buďte tiší. Když se někdo zeptá, co se děje, odpovězte, že se necítíte dobře. Jakmile se rozhodnete odejít z práce, běžte k šéfovi a oznamte mu, že jste nemocní a jdete domů. Neptejte se, prostě mu (jí) to řekněte. Vysvětlete, že o všechny důležité úkoly jste se postarali. Váš nadřízený pak nebude mít nic, co by proti vám vytáhnul.
  • Neomlouvejte se z práce příliš pozdě, mohlo by to být podezřelé.
  • Vybudujte si reputaci. Choďte do práce i když je vám špatně, aby vás šéf nepodezíral v budoucnu, když se rozhodnete nějakou nemoc předstírat. Jakmile se několikrát ukážete v práci s vážnějším zdravotním stavem, šéf bude velmi nakloněný tomu, aby vás při dalších ohlášených nemocech nechal doma nebo vás tam společně s kolegy poslal z práce.
  • Jestli se ve volnu chystáte někam k vodě nebo na slunce, nezapomeňte se namazat ochranným krémem. Kdybyste se druhý den ukázali v práci červení jak raci, bylo by to velmi podezřelé, nemluvě o ostudě, kterou byste si tím uřízli.
  • Skvělou výmluvou pro den volna jsou děti, pokud nějaké máte. Buďte s tím ale opatrní, protože by vás mohlo mrzet, že s nimi nejste doma v případě, že by byly skutečně nemocné.
  • Máte-li profil na nějakých sociálních sítích, nezapomeňte na nich zveřejnit nějaký vhodný komentář typu "OMG, je mi táák hrozně zle... Jdu si připravit kuřecí vývar." To poslední, co byste na sociálních sítích měli zveřejňovat, jsou vaše záměry ohledně celodenních nákupů, plavání nebo lyžování, když máte ležet doma v horečkách, neschopní pohybu!
  • Jednodušše zavolejte šéfovi. Nenechte nikoho, aby mu to říkal za vás. Volal by vám potom domů a vy byste museli všechno simulovat znovu!
  • Ve Velké Británii například agentura FSA nařizuje zaměstnavatelům zpracovatelů jídla, aby je v případě průjmů nechala doma 48 hodin po započetí nemoci nebo i tři dny při vážnějích žaludečních potížích, způsobených bakteriemi. Pokud máte ale opravdu průjem, pak ani vidina volna nemusí přinést vašemu oslabenému já tu správnou útěchu.
  • Pokud je vám skutečně zle a potřebujete potvrzení od doktora pro svého zaměstnavatele, pak požádejte o návrat do práce později, než ve skutečnosti potřebujete a potom přijďte do práce brzy. Budete vypadat, jako byste byli své práci skutečně oddáni, když využíváte méně volna, než na které máte nárok. Navíc získáte dokumentaci, ke které bude možné přihlížet ve vašich pracovních záznamech, pokud někdy budete řešit otázku svých sick days. (Některé společnosti ovšem nechtějí, aby zaměstnanci chodili do práce dřív, než jsou skutečně propuštěni z lékařské péče. Pokud byste se pokoušeli vrátit do pracovního procesu dříve, než je uvedeno v záznamech, mohl by vás zaměstnavatel poslat zpět domů.)
  • Na Novém Zélandu mohou zaměstnanci ve službách využívat výhod regulací potravinářského průmyslu. Směrnice říkají, že zaměstnanec musí mít volno 24 hodin po tom, co zmizely poslední příznaky předchozího průjmu. Můžete také využít celé dva dny volna pro odpočinek.
  • Pokud se k simulování nemoci rozhodnete po domluvě s nějakým kamarádem a zároveň kolegou, snažte se každý svou nemoc předstírat v jiný den.
  • Nemějte pocity viny. Podle průzkumů je zřejmé, že 40% Američanů během léta předstírá nemoc, aby si mohli užít volného dne. Tato situace se nazývá "syndrom sezónní absence".[1]
Reklama

Varování

  • Nesnažte se předstírat, že potřebujete volno kvůli úmrtí v rodině, protože šéf by určitě vyzvídal a přistihnul by vás při lži. Tím byste v očích vašeho šéfa ztratili důvěryhodnost pro případ, že by skutečně někdo zemřel.
  • Pokud potřebujete den volna častěji, než sami dokážete spočítat, možná byste měli přehodnotit práci, kterou děláte. Je možné, že si akorát ničíte zdraví a způsobujete úzkost něčím, co dělat nechcete a co vás nebaví. V takovém případě je potřeba, abyste se vážně zamysleli nad změnou povolání a dráhou vaší kariéry.
  • Ve Spojených státech mají zaměstnavatelé více než padesáti zaměstnanců federální povinnost vyplnit Family Medical Leave Act (FMLA) pro vás a vaše rodinné příslušníky. Pokud využijete den volna na základě této dohody a budete přistiženi při jejím zneužívání, můžete být okamžitě propuštěni ze zaměstnání.
  • Většina zaměstnavatelů má vypracované programy pro absence svých zaměstnanců. Zeptejte se na personálním oddělení na své možnosti a povinnosti, jestli vám hrozí nějaké penalizace v různých situacích apod. Než zkusíte předstírat nemoc, zjistěte si více o možných následcích.
  • Obecně řečeno, zkoušet získat volno na úkor svých spolupracovníků není příliš v pořádku. Spadne na ně neočekávaný stres z vaší práce, která na ně připadne kvůli vaší lži. Pokud máte v práci nějaký problém, promluvte si o něm privátně se svým šéfem a nechte ho, aby vám pomohl s jeho řešením.
  • Vaše vybojované volno ovlivní všechny vaše kolegy. Zamyslete se proto pořádně nad jejich zatěžováním vašimi pracovními povinostmi ještě předtím, než je v práci necháte samotné.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 35 336 krát
Stránka byla zobrazena 35 336 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama