Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se budete soustředit, dosáhnete téměř čehokoli, od efektivního studia na test až po dokončení práce o hodinu dříve. Když budete soustředění, zlepší se váš profesionální život, budete schopni lidem lépe naslouchat a budete schopni vymýšlet řešení problémů mnohem rychleji. Pokud chcete vědět, jak to udělat, abyste si každých patnáct minut nekontrolovali telefon nebo Facebook a věnovali se tomu, co máte dělat, přečtěte si tento článek.

Metoda 1 ze 4:
Buďte organizovaní

 1. 1
  Mějte uklizenou pracovní plochu. Ať už pracujete v kanceláři, nebo se doma učíte na písemku, když budete mít čistý a uklizený stůl, pomůže vám to lépe se soustředit a udělat práci pečlivěji. Zbavte se všeho, co vám odvádí pozornost od práce a nepotřebujete to k tomu, abyste práci mohli vykonávat. Když si uklidíte stůl a budete na něm mít jen to, co skutečně potřebujete a například jednu fotku své rodiny, budete se cítit uvolněněji.
  • Když si na konci každého dne budete pět nebo deset minut uklízet pracovní plochu, nový organizovaný styl života vám vydrží déle.
  • Pokud k práci nepotřebujete telefon, dejte si ho na několik hodin jinam. Nedovolte, aby odváděl vaši pozornost od práce.
 2. 2
  Napište si seznam úkolů. Když si na začátku každého dne nebo týdne napíšete seznam všech úkolů, které musíte splnit, budete organizovanější a budete mít větší motivaci pokračovat v práci. Když si napíšete úplně vše, co musíte udělat, i ty nejmenší věci, budete mít dobrý pocit až si tyto věci budete moci odškrtnout ze seznamu a přejít k dalšímu úkolu. Také vám to pomůže soustředit se vždy jen na jeden úkol.
  • Můžete si seznam úkolů rozdělit na tři části: věci, které musíte udělat dnes, věci, které musíte udělat následující den a věci, které musíte splnit do konce týdne. Když splníte úkoly z dnešního dne a zbyde vám nějaký čas, můžete se přesunout rovnou k další části seznamu.
  • Stanovujte úkolům priority. Ty nejdůležitější a nejtěžší úkoly byste měli splnit jako první. Je lepší si nechat jednodušší úkoly až na konec dne, kdy budete unavenější a nebude se vám chtít plnit těžké úkoly. Když budete ty nejtěžší věci odkládat a poslední chvíli, budete se jich obávat celý den a nebude se vám do nich chtít.
  • Nezapomeňte do svého seznamu úkolů zahrnout také přestávky. Můžete se jimi odměňovat za splněnou práci. Když splníte tři úkoly, můžete si dát malou svačinu, nebo si třeba zatelefonovat s kamarádem. Umožní vám to ještě více se soustředit na práci.
 3. 3
  Naučte se zvládat svůj čas. Zvládání času je spojeno se seznamy úkolů. Vedle každého úkolu na seznamu si napište, jak dlouho vám bude trvat tento úkol splnit a snažte se být realističtí. Potom se snažte každý úkol splnit v tomto časovém limitu. Díky tomu vás nebude lákat flákání nebo chatování s kamarádem, protože budete vědět, že máte na daný úkol například jen hodinu času.
  • Časově náročnější úkoly si můžete oddělit kratšími a jednoduššími úkoly. Díky tomu nebudete mít pocit, že děláte spoustu těžkých věcí najednou. Tyto menší a jednodušší úkoly můžete brát jako malé odměny.
 4. 4
  Udělejte si čas na přestávky. Zní to sice trochu kontraproduktivně, ale když do svého denního plánu zahrnete také relaxaci, pomůže vám to udržet pozornost a lépe se soustředit. Měli byste odpočívat alespoň 5-10 minut za každou hodinu práce, nebo 3-5 minut za každou půlhodinu práce. Budete díky tomu mít větší motivaci, dopřejete svým očím trochu odpočinku a budete schopni v hlavě přejít od jednoho úkolu k druhému.
  • Vyberte si nějakou činnost, které se o přestávkách budete věnovat. Můžete si například říct, že si během tří hodin budete půl hodiny číst. Když si dáte pauzu, necháte oči odpočinout od monitoru a dočtete si kapitolu ve své oblíbené knize, budete mít větší motivaci dokončit práci, která před vámi stojí.
  • Neseďte celý den za stolem. O přestávkách byste se měli procházet. Podívejte se z okna, jděte na krátkou procházku ven, nebo si vyjděte několik pater schodů, abyste trochu rozproudili tělo. Tyto krátké přestávky vám dodají energii na další práci.
  • Můžete si dokonce nastavit budík, který vám každou hodinu připomene, že byste si měli dát pauzu. Pokud jste ovšem opravdu soustředění a práce vás baví, můžete jednu pauzu vynechat. Neměli byste to ale dělat příliš často.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Dostaňte se do alfa stavu

 1. 1
  Sedněte si rovně na židli, uvolněte se, mějte narovnaná záda, chodidla opřete o zem a paže si dejte do klína, nebo si je opřete o opěradlo židle.
 2. 2
  Zavřete oči. Představte si sami sebe na nějakém klidném místě, které máte rádi.
 3. 3
  Stále si představujte toto místo a zhluboka dýchejte. Nadechujte se nosem a vydechujte ústy. Dělejte to pomalu a na každý nádech i výdech si nechejte několik vteřin. Postupujte tímto způsobem, dokud nebudete relativně klidní.
 4. 4
  Až budete klidní, při nádechu se stále se zavřenýma očima podívejte nahoru (aktivujte vizuální kortex). Při výdechu se podívejte dolů a pomalu otevřete oči (vše provádějte stejnou rychlostí, jakou jste dýchali).
 5. 5
  Soustřeďte se. Nyní jste ve stavu alfa, což je vysoce soustředěný stav, ve kterém je mozek ochotný se plně věnovat čemukoli budete chtít. Skutečným dopadem je to, že ať si vyberete jakýkoli úkol, bude pro vás snadnější se na něj soustředit a nenecháte se rozptýlit.
  • Pamatujte si, že stav alfa je velmi podobný stavům theta a delta (což jsou stavy, které se objevují při spánku), takže se o něj musíte pokoušet v bdělosti a vsedě, abyste omylem neusnuli.
  • Pokud se chcete vrátit zpět do stavu beta (výchozí stav mozku v bdělém stavu), zkuste se trochu projít, protáhnout, nebo protřepat končetiny.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Zlepšete své soustředění

 1. 1
  Zapracujte na své výkonnosti. Možná máte pocit, že se rozptýlíte velmi snadno, ale pravdou je, že s trochou motivace může každý dosáhnout zlepšení soustředění. Stačí si jen vybrat úkol a pracovat na něm 30 minut v kuse, aniž byste se věnovali čemukoli jinému, nebo vstávali od stolu. Po uplynutí těchto 30 minut zjistěte, zda se dokážete soustředit ještě o 5 nebo 10 minut déle. Pokračujte tímto způsobem a brzy vaše výkonnost poroste.
  • Přestože byste si měli dělat přestávky alespoň jednou za hodinu, když se naučíte soustředit se déle v kuse, budete schopni splnit všechny své úkoly za kratší dobu a celou dobu se budete plně soustředit.
 2. 2
  Více čtěte. Četba otestuje vaši schopnost soustředit se na jediný úkol v danou dobu a pomůže vám zlepšit vaše soustředění. Pokud neustále přepínáte kanály na televizi nebo v rádiu, nebo si píšete s pěti přáteli najednou, brzy nebudete schopni soustředit se jen na jeden úkol. Vyhraďte si každý den alespoň 30 minut na čtení. Můžete si číst noviny, romány, nebo jakoukoli knihu, která vás bude zajímat. Nezáleží na tom, co budete číst –jde o to, abyste se soustředili pouze na četbu a nenechali se ničím rozptýlit.
  • Až dočtete, zeptejte se sami sebe, o čem jste si četli. Jaká byla hlavní myšlenka pasáže knihy, nebo článku, který jste četli? Kdo je hlavní postavou příběhu? Jaké hlavní argumenty v této části autor představil? Zjistěte, zda jste skutečně věnovali pozornost tomu, co jste četli.
  • Když se naučíte soustředit na psaný text, pomůže vám to lépe vstřebávat psané informace, což se bude hodit při studiu na testy a při práci na pracovních projektech.
 3. 3
  Nebuďte líní a neodkládejte úkoly! Prokrastinace je největším zlodějem času. Neodkládejte své úkoly na zítra, na příští týden, nebo na příští měsíc. Udělejte je hned a přesuňte se k dalším projektům.
 4. 4
  Vyhněte se multitaskingu. Možná si myslíte, že je multitasking skvělá věc, protože vám umožní věnovat se více úkolům najednou, ale ve skutečnosti to není pravda. Multitasking mate mozek a zpomaluje vaši práci a také vám neumožní plně se soustředit na jednu věc. Kdykoli střídáte úkoly, kterým se zrovna věnujete, musíte lehce změnit své myšlení, což vás značně zpomalí.
  • V tuto chvíli se vám bude hodit seznam úkolů – dodá vám motivaci věnovat se vždy jen jedné věci.
 5. 5
  Vyhýbejte se rozptýlení. Rozptýlení je největším nepřítelem soustředění. Pokud se chcete plně soustředit, musíte se umět vyhnout všem zdrojům rozptýlení. Když se vám to podaří, budete mít to nejhorší za sebou a budete schopni se soustředit. Zde je několik tipů, které vám pomohou vyhnout se rozptýlení:
  • Nerozptylujte se na internetu. Měli byste mít otevřených co nejméně záložek – čím více oken budete mít otevřených, tím více věcí budete dělat najednou a necháte se rozptýlit. Můžete si jednou za hodinu nebo za dvě dovolit zkontrolovat emaily, Facebook a ostatní sociální sítě, bez kterých nemůžete žít, ale měli byste se snažit postupně omezit čas, který na nich trávíte.
  • Nepište si s lidmi o věcech, které nemají nic společného s prací. Chatování vám sebere spoustu drahocenného času a rozptýlí vás.
  • Nenechejte se rozptýlit ostatními lidmi. Nedovolte ostatním lidem, aby vám bránili soustředit se, ať už jde o ostatní lidi ve studijní skupině, o kolegy, nebo o nějakého kamaráda, který neustále vyžaduje vaši pozornost. Osobní věci odložte a věnujte se pouze práci – díky tomu práci dokončíte dříve a budete se moci zaměřit na osobní záležitosti.
  • Nenechejte se rozptýlit okolím. Pokud pracujete v hlučném prostředí, pusťte si do sluchátek nějakou klidnou hudbu, nebo si kupte speciální protihluková sluchátka. Pravděpodobně vás bude chvíli lákat rozhlížet se kolem sebe a pozorovat ostatní lidi, ale měli byste si to dovolit jen jednou za čas, abyste se dokázali soustředit dostatečně dlouho.
 6. 6
  Nepijte příliš mnoho nápojů s kofeinem. Jedna káva nebo šálek čaje po ránu vám sice dodá energii a motivaci pracovat, ale když to s kofeinem přeženete, budete po několika hodinách neklidní a roztěkaní. Je lepší pít dostatek vody a dát si například jen jeden šálek čaje denně, než zaplavit tělo kofeinem tak, že nebudete schopni se ničemu věnovat naplno.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Udržte si motivaci

 1. 1
  Najděte si svůj účel. Když budete mít smysl pro dokončení práce, budete mít větší motivaci a budete se také lépe soustředit. Součásti toho, proč se lidé přestávají soustředit je to, že nevidí důvod dokončit úkol, před kterým stojí a raději by se věnovali něčemu jinému. Jakmile si najdete svůj účel, zapište si ho, nebo si ho opakujte stále dokola, abyste se soustředili na správné věci. Tento účel může být klíčem, který vám otevře dveře k soustředění.
  • Pokud se učíte, připomínejte si, proč je to důležité. Možná pro vás není důležité dostat dobrou známku z testu, ale rozhodně je důležité uspět u testu, který je důležitý pro vaši celkovou známku a také je důležité mít dobré známky, abyste mohli dosáhnout svých kariérních cílů.
  • Pokud pracujete, připomínejte si, proč je práce důležitá a proč je důležitá právě vaše práce. Pokud vám na tom nezáleží a jde vám spíše o peníze, připomínejte si, co všechno si za vydělané peníze budete moci koupit, nebo jak se budete moci po skončení pracovního dne pobavit s přáteli.
 2. 2
  Myslete na své cíle. Jaký je váš cíl ohledně dokončení práce? Jde jen o to dokončit práci, která vás dnes čeká, nebo vám jde o to, abyste si našetřili na jachtu, nebo udělali posun v kariéře? Vaším cílem může být také například uklidnit celý dům, abyste mohli uspořádat večírek, nebo vydržet běžet 40 minut, abyste se dostali do lepší kondice. Cíl pro vás může být odměnou na konci práce, která vám dodá motivaci pokračovat a práci úspěšně dokončit.
 3. 3
  Opakujte si svoji mantru soustředění. Až budete vědět, jaký je účel a cíl vaší práce, můžete si vytvořit mantru, kterou si budete opakovat vždy, když se necháte něčím rozptýlit. Může jít o jednoduchou frázi, která vám umožní soustředit pozornost zpět na práci, například: „Žádný Facebook, žádný telefon, žádná televize – nejprve dokončím svoji práci. Až se vše naučím, budu připravený na test z chemie a dostanu jedničku.“
  Reklama

Tipy

 • Vůle je jako sval – čím více ji budete procvičovat, tím silnější bude.
 • Berte sami sebe jako duševně silného člověka, který má kontrolu nad svým soustředěním.
 • Nikdo to za vás neudělá. Musíte tvrdě pracovat na tom, abyste splnili všechny své úkoly.
 • Úspěch přichází k obyčejným lidem, kteří dělají věci neobyčejným způsobem.
 • Nepleťte si závist se svým cílem. Závist vám vezme energii. Vášeň a inspirace je to, co vás žene dopředu.
 • Nestanovujte si za cíl nic, co vás nebaví a nenaplňuje. Vyberte si něco, co vás inspiruje a dodává vám sebevědomí. Potom začněte myslet ve velkém a pusťte se do toho!
 • Veďte si časový deník, abyste získali představu o tom, jak hospodaříte s časem.
 • Mezi jednotlivými úkoly si dávejte za odměnu přestávky.
Reklama

Související články

Jak poznat člověka s asociální poruchou osobnostiJak poznat člověka s asociální poruchou osobnosti
Jak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebeJak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebe
Jak se zbavit všech emocíJak se zbavit všech emocí
Jak odpustit sám soběJak odpustit sám sobě
Jak se ochránit před toxickými lidmiJak se ochránit před toxickými lidmi
Jak převzít kontrolu nad svými emocemiJak převzít kontrolu nad svými emocemi
Jak poznat, zda je člověk sociopatJak poznat, zda je člověk sociopat
Jak se zbavit úzkostiJak se zbavit úzkosti
Jak se přestat cítit osaměleJak se přestat cítit osaměle
Jak zapomenout na nepříjemnou vzpomínkuJak zapomenout na nepříjemnou vzpomínku
Jak poznat, zda trpíte bipolární poruchouJak poznat, zda trpíte bipolární poruchou
Jak zjistit, zda jste duševně nemocníJak zjistit, zda jste duševně nemocní
Jak se uvolnit a zbavit se stresuJak se uvolnit a zbavit se stresu
Jak nechat minulost za sebouJak nechat minulost za sebou
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 600 krát
Stránka byla zobrazena 6 600 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama