Tento článek spoluautorem článku je George Sachs, PsyD. George Sachs je licencovaný psycholog a majitel Sachs Center se sídlem v New Yorku. S více než deseti lety zkušeností se Dr. Sachs specializuje na léčbu poruch ADD / ADHD a autistického spektra u dětí, dospívajících a dospělých. Je držitelem BS v oboru psychologie na Emory University. Dr. Sachs získal doktorát psychologie (PsyD) na Illinois School of Professional Psychology v Chicagu. Absolvoval klinické školení v Chicagu v Cook County Hospital, Mt. Sinai Hospital a Child Study Center. Dr. Sachs absolvoval stáž a postdoktorandskou práci na Dětském institutu v Los Angeles, kde dohlížel a školil terapeuty v kognitivně behaviorální terapii zaměřené na trauma (TFCBT). Byl vyškolen jako Gestalt Therapist a certifikován výcvikovým programem Gestalt Associates v Los Angeles. Dr. Sachs je autorem knihy ADD pro dospělé, Pomoc traumatizovanému dítěti a Pomozte svému manželovi s ADD pro dospělé. Objevil se v Huffington Post, NBC Nightly News, CBS a WPIX, kde diskutoval o jeho holistickém přístupu k léčbě ADD / ADHD.
Tento článek byl zobrazen 3 991 krát
Je snadné zapojit se do spousty projektů najednou a zničehonic mít pocit, že se vám všechny vaše aktivity začínají sypat z rukou. Může se to stát doma (například při placení účtů), ve škole (když zapomenete na úkoly, nebo nebudete dělat úkoly dost dobře), nebo i v práci (když se nepřipravíte na důležitou prezentaci). Naštěstí je možné se naučit všímat si detailů. Zvládnete to i vy!
Postup
Zlepšete svoji pozornost
-
1Buďte organizovaní. Budete si muset uspořádat svůj život, jinak nebudete mít šanci všímat si malých věcí. Znamená to, že byste měli mít pořádek ve svém pracovním a studijním životě, měli byste mít přehled o svých schůzkách a o úkolech, které musíte splnit, abyste nebyli překvapení, když přijde jejich čas.
-
2Pište si seznamy. Seznamy jsou užitečným způsobem, jak být organizovaný a mít jistotu, že máte přehled o všem, co vás čeká. Když si vše napíšete a dáte si seznam na viditelné místo, budete mít větší šanci, že nezapomenete na nic důležitého a budete schopni si všímat i detailů.
- Veďte si krátkodobé a dlouhodobé seznamy úkolů (týdenní a denní seznamy), abyste mohli plánovat dopředu. Když přijde čas některého z úkolů na vašem dlouhodobém seznamu, přesuňte ho na krátkodobý seznam, abyste nebyli překvapení, že se do něj musíte pustit.
- Až splníte úkol ze svého seznamu, odškrtněte si ho. Budete díky tomu vědět, co jste již udělali a budete mít větší motivaci pracovat dál. Také nezapomenete na to, co již máte za sebou a co vás ještě čeká.
-
3Dodržujte konkrétní časový plán. Pokud nemáte žádný režim a děláte vše nahodile, snažte se stanovit si pevný režim a dodržovat stále stejný rytmus práce. Váš mozek si rychle zvykne na to, že byste si měli všímat detailů, protože nebude zatížen tím, že budete přeskakovat od jednoho úkolu k druhému.
- Měli byste chodit spát každý den ve stejnou dobu a také každý den ve stejnou dobu vstávat (například choďte spát každý den ve 22.30 a vstávejte v 7.30). Díky tomu si vaše tělo zvykne na pevný režim a bude mít dostatek spánku, takže vám bude dobře fungovat paměť.
-
4Omezte zdroje rozptýlení. Rozptýlení se vyskytuje v mnoha formách – rodina, přátelé, otravný kolega, který nezavře pusu, všechno možné na internetu, nebo dokonce i hlad. Když vás něco rozptyluje a vy se snažíte věnovat pozornost detailům nějakého projektu nebo úkolu, nebudete schopni si vybavovat informace a budete mít mnohem vyšší riziko, že na detaily zapomenete.
- Snažte se pracovat na místě, kde se budete moci soustředit – neměli byste mít příliš horko ani příliš chladno, měli byste mít dobré osvětlení a neměli by vás rušit žádné lidé (pokud se chcete například učit, najděte si klidný kout v knihovně, pokud pracujete, měli byste si najít kancelář nebo stůl, který je dobře osvětlený a není tam příliš horko).
- Nastavte si na telefonu tiché vyzvánění a řekněte svým přátelům a rodině, aby vám nevolali, když pracujete (pokud nepůjde o nouzovou situaci).
- Pokud pracujete doma, nepracujte v posteli a určete si pro práci jedno konkrétní místo.
- Pokud máte nepříjemné kolegu, můžete si zavírat dveře do kanceláře, nebo mu jednoduše říct, že si s ním rádi popovídáte, ale musíte nyní pracovat na důležitém projektu a že se za ním později zastavíte. Můžete mu také jednoduše říct, aby odešel a nechal vás na pokoji – záleží na tom, jaký spolu máte vztah.
-
5Nedělejte více věcí najednou. Při multitaskingu musíte dělit pozornost mezi mnoho různých činností a nemůžete se soustředit na jedinou z nich, takže nebudete schopní věnovat veškerou pozornost jedné věci a nepodaří se vám vnímat všechny detaily.
- Když budete používat svůj seznam úkolů, můžete projekty plnit jeden po druhém a vždy jim věnovat absolutní pozornost. Nedívejte se na Facebook, nehrajte si s telefonem a neplánujte si, co budete vařit k večeři.
- Pokud zjistíte, že při práci myslíte na jiné věci, jako je placení účtů, nebo nákup potravin, napište si všechny tyto myšlenky na papír (nebo je přidejte ke svému seznamu úkolů) a vraťte se k práci, kterou máte před sebou. Díky tomu budete vědět, že na tyto věci nechcete zapomenout, ale budete se jim moci věnovat až po dokončení práce, kterou nyní děláte.
- Někdy je nutné děla více věcí najednou, nebo ušetřit energii tím, že vypustíte nějaké detaily, protože máte spoustu práce. Soustřeďte se na nejdůležitější projekty, abyste byli schopní jim věnovat veškerou pozornost a vnímali i jejich detaily. Méně důležitým projektům věnujte méně pozornosti.
-
6Zacvičte si. Cvičení zlepšuje paměť a posiluje schopnost soustředit se. Zároveň je také prospěšné pro celé vaše tělo. Pokud chcete zlepšit svoji schopnost soustředění a pamatovat si všechny detaily věcí, kterým se věnujete, měli byste každý den alespoň 30 minut cvičit. [1]
- Nemusíte dělat nic více, než se projít na nákup pěšky, nebo jezdit do práce na kole (nezapomeňte si ovšem vzít sportovní oděv a v práci se převléknout). Můžete dělat 30 minut denně jógu, chodit běhat, nebo si pustit hudbu a zatančit si.
-
7Dělejte si pauzy. Dobrým způsobem, jak udržet mozek v chodu a soustředit se na detaily, je dávat si pravidelné pauzy. Měli byste každý den mít dostatek přestávek o 10-15 minutách. Dáte tím svému mozku šanci se dobít, uvolnit se a připravit se na další projekt.
- Pauza může být jednoduchá, například protahování a krátká procházka po kanceláři, nebo například šálek kávy.
- Když zjistíte, že se necháte snadno rozptýlit, nebo jste unavení, měli byste si trochu zacvičit, například si zaskákat panáka, abyste rozproudili krev a cítili se zase svěží.
Reklama
Cvičení pro zlepšení vnímání detailů
-
1Používejte paměťové kartičky. Jde o skvělý způsob, jak se naučit věnovat pozornost detailům a udržet mozek stále v chodu. Najděte si soubor paměťových kartiček (začněte například jen s 8 nebo 10 páry) a otočte si je lícem dolů. Jednu z nich otočte, podívejte se na ně a znovu ji schovejte. Vždy, když najdete stejný pár, odložte si ho a pokračujte ve hře.
- Schopnost zapamatovat si, kde na stole se kartičky nacházejí, vám pomůže zlepšit vnímání detailů ve všech oblastech života.
- Můžete tuto hru hrát také s kamarádem (zejména pokud jste v tom opravdu dobří a chcete se svými schopnostmi předvést).
-
2Hrajte hry s obrázky, na kterých je něco špatně. Jde o obrázky, které najdete v dětských časopisech. Na úrovni určené pro malé děti jsou velmi snadné, ale na internetu najdete i obrázky určené pro dospělé. Když si s nimi budete trénovat svoji schopnost vnímat detaily, brzy se zlepšíte.
-
3Zapracujte na svých matematických dovednostech. Matematika je předmět, který vyžaduje pozornost vůči detailům (koneckonců když napíšete jediné číslo špatně, budete mít špatný celý výsledek) a jde tedy o skvělý způsob, jak zlepšit své vnímání detailů.
- Dělejte si například svůj finanční rozpočet sami. Všímejte si všech čísel a vždy si svoji práci zkontrolujte znovu.
-
4Zapamatujte si nějakou scénu. Podívejte se na fotografii (nebo například na něco, co vidíte v autobuse nebo v kavárně), zavřete oči a snažte se vybavit si co nejvíce detailů tohoto obrazu. Čím častěji to budete trénovat, tím lépe vám to půjde a tím více si budete všímat detailů. [2]
- Dalším snadným způsobem je zkusit si to s fotografií, kterou neznáte. Několik vteřin se na ni dívejte a potom ji otočte. Snažte se vybavit si co nejvíce detailů. Opakujte toto cvičení pokaždé s jinou fotografií.
- Můžete používat také různé obrázky. Podívejte se na obrázek na jednu minutu a potom ho otočte. Zpaměti se snažte ho překreslit na druhý papír tak, abyste zachovali co nejvíce detailů. Až budete hotoví, srovnejte to, co jste si nakreslili s původním obrázkem.
-
5Naučte se meditovat. Meditace vám může pomoci s mnoha různými věcmi. Pomůže vám s fyzickým zdravím, s duševním zdravím a také s pamětí a schopností soustředit se na detaily, protože vám umožní zklidnit mysl a zbavit se stresu (takže nastaví váš mozek do pozitivnějšího režimu). [3]
- Najděte si klidné místo, na kterém budete moci 15 minut denně sedět (pokud s meditací máte větší zkušenosti, můžete meditovat kdykoli a kdekoli – za stolem v práci, v autobuse atd. Je ovšem dobré začít tam, kde vás nebude nic rušit).
- Zavřete oči a zhluboka dýchejte až do břicha. Soustřeďte se plně na svůj dech. Když vás popadnou rozptylující myšlenky, uvědomte si je, ale nesoustřeďte se na ně. Obraťte pozornost zpět ke svému dýchání a myslete na to, jak se nadechujete a vydechujete.
Reklama
Tipy
- Myslete pozitivně. Když budete více vnímat detaily, možná získáte pracovní povýšení. Vaše vztahy s přáteli a rodinou se zlepší, když se budete soustředit na detaily, které vám tito lidé při rozhovorech řeknou. Ve škole vám schopnost vnímat detaily může pomoci dosáhnout větších úspěchů.
Varování
- Neměli byste si toho brát příliš a snažit se splnit více úkolů najednou. Když budete zavaleni prací, nebudete mít možnost soustředit se na detaily, takže se vám budou vytrácet a neuděláte nic pořádně.