Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už čtete dlouhé učebnice do filozofie, zdlouhavé emaily od kolegů, nebo si pročítáte ranní noviny, jistě byste si přáli, abyste uměli číst rychleji. Dnes najdete spoustu společností, které nabízejí knihy, tréninkové programy a dokonce i počítačové programy, které vás naučí číst rychleji. Tyto programy ale stojí tisíce korun. Nemusíte si na rychločtení brát půjčku! Stačí si přečíst tento článek a začít trénovat.

Postup

 1. 1
  Změřte si rychlost svého čtení. Když si změříte výchozí rychlost, budete moci sledovat své pokroky a udržíte si motivaci.
  • Můžete si rozdělit knihu a stopovat si, jak dlouho vám trvá přečíst několik stran, nebo jednu stranu. Můžete si také zjistit, kolik slov za minutu přečtete.
  • Nejjednodušší je najít si nějaký online test rychlosti čtení. Existuje jich spousta, stačí zadat do Googlu „reading speed test“. Na mnoha takových stránkách najdete také testy pochopení textu, takže si můžete zjistit i to, jak dobře rozumíte psanému textu.
  • Bez ohledu na to, jak se budete měřit, byste měli při měření číst svojí obvyklou rychlostí a měřit si čas po několika stranách – průměrný výsledek časů bude vaše průměrná čtecí rychlost.
 2. 2
  Zbavte se všech zdrojů rozptýlení. Pokud máte pocit, že se vám bude lépe číst při poslechu hudby nebo v kavárně plné lidí, není to pravda. Když si najdete tiché a klidné místo, budete se moci soustředit mnohem lépe. Vypněte tedy televizi, rádio i telefon.
  • I to, že sedíte v místnosti plné lidí, vás bude rozptylovat. Pokud si nemůžete najít žádné klidné místo, vezměte si špunty do uší a blokujte všechny okolné zvuky.
 3. 3
  Upravte si rychlost čtení podle daného textu. Někdy je nutné ubrat na porozumění ve prospěch rychlosti, takže je nezbytné určit si, jak moc musíte textu porozumět. Než tedy začnete číst, rozhodněte se, jak rychle si můžete dovolit číst.
  • Pokud čtete novinový článek, pravděpodobně vám bude stačit pochytit hlavní body a budete tedy moci číst dost rychle.
  • Pokud ale čtete učebnici matematiky nebo nějakou filozofickou stať a musíte textu porozumět, budete muset číst trochu pomaleji.
 4. 4
  Naučte se oddělit od sebe důležité informace a „omáčku“. Nezáleží na tom, co čtete – každý text obsahuje omáčku, kterou můžete jen v rychlosti proletět. Až se to naučíte, budete schopni určit nejdůležitější části textu už během rychlého projíždění. Když najdete nějakou důležitou pasáž, zpomalte.
  • Než se začtete do nějaké kapitoly v knize, velmi rychle si ji celou projděte. Snažte se najít opakující se slova a vzorce, klíčové informace, tučný text a další ukazatele důležitých konceptů. Až potom budete celý text číst, budete schopni projíždět dlouhé pasáže velmi rychle a zpomalovat jen tam, kde to bude důležité.
 5. 5
  Vytrénujte se tak, abyste nečetli dvakrát. Většina lidí se při čtení často zastavuje a čte některé pasáže znovu, aby měli jistotu, že všemu rozumějí. Většinou to není nutné, ale lidé to dělají ze zvuku. Když se to odnaučíte, ani vám to nebude chybět.
  • Dobré cvičení na to, abyste se vyhnuli opakovanému čtení, je vzít si papír a při čtení si ho posunovat po řádcích. Snažte se posouvat papír plynulým pohybem a postupně zkuste zrychlovat.
 6. 6
  Nečtěte si pro sebe. Když sami pro sebe vyslovujete některé hlásky, čtete pomaleji. Dělá to téměř každý – někteří lidé pohybují rty, nebo si pro sebe vyslovují slova, zatímco jiní si text čtou jen v hlavě. Tak jako tak je to ale zpomaluje.
  • Pokud se chcete zbavit nějakého zlozvyku, snažte si ho nejprve všímat. Až budete schopni se přistihnout v každém případě, pokuste se to napravit.
  • Představujte si čtené slovo v hlavě a neopakujte si ho v mysli. To by vás ještě zpomalilo.
  • Možná vám pomůže zaměřit se na klíčová slova a přeskakovat ostatní. Můžete si také neustále v duchu mumlat 1,2,3,4 a vyhnout se tak tomu, že si budete text v hlavě opakovat.
  • Můžete si při čtení také položit prst na pusu a dávat pozor, aby se vám rty ani nehnuly.
 7. 7
  Čtěte rukou. Pro rychlé čtení je nezbytný plynulý pohyb očí. Můžete svým očím pomoci rukama. Můžete například posouvat ruku po stránce, nebo pod každou přečtenou řádkou udělat prstem nějaký pohyb.
  • Vaše oči instinktivně následují pohyb a když budete rukou hýbat na stránce, budou se pohybovat rychleji.
  • Nezapomínejte ale na to, že mnoho lektorů rychločtení tvrdí, že takové pomůcky ve výsledku celý proces rychločtení zpomalují.
 8. 8
  Zkraťte dobu mezi větami. Když se očima posouváte od jedné věty k druhé, vaše oči se pohybují stejně rychle nazpět (zprava doleva) jako dopředu (zleva doprava). Všímejte si těchto chyb a opravujte je. Snažte se zkrátit tyto pomlky na co nejkratší dobu a všímejte si zbytečných pohybů očí.
  • Tento trik si zkoušejte, abyste se naučili soustředit se na text.
 9. 9
  Čtěte bloky slov. Téměř každý se naučil číst slovo za slovem či dokonce písmeno na písmenem, ale když znáte jazyk, kterým je text psaný, tato technika vám to moc neurychlí. Ne všechna slova jsou důležitá a pokud chcete číst rychle, budete muset číst najednou skupiny slov nebo dokonce celé věty a krátké odstavce. Dobrou zprávou je, že na tom není nic těžkého – většina lidí čte najednou tři a více slov.
  • Zaměřte se na střed řádku a nečtěte ho celý zleva doprava. Vždy se soustřeďte pouze na jedno slovo. Ze začátku to dělá problémy a lidé neporozumí textu. Zhruba po měsíci tréninku je ale většina lidí schopna přeskakovat velká množství slov a stále textu porozumět.
  • Až to dokážete, při čtení se vždy dívejte hlavně na střed řádku.
 10. 10
  Trénujte a zlepšujte se. Možná se trochu zrychlíte hned jak začnete používat tyto triky, ale rychločtení je dovednost, která vyžaduje spoustu tréninku. Vždy se snažte pokořit svůj poslední výkon a zlepšovat se. Když někdy budete muset něco přečíst dvakrát, nevadí!
 11. 11
  Pravidelně si měřte čas. Po týdnu trénování si znovu změřte čas. Dělejte to pravidelně a zapisujte si své časy, abyste mohli sledovat, jak vám to jde. Nezapomínejte se za svoji snahu odměnit nějakou zajímavou knížkou!
 12. 12
  Každý den trénujte alespoň 20 minut s jednou knihou a s jasným účelem. Pokud máte pocit, že chcete číst ještě déle, dejte si pauzu a až potom pokračujte.
 13. 13
  Čtěte s jasným účelem. Musíte vědět, co od čtení očekáváte. Čtěte pro potěšení, nebo pro získání informací?
  • Pokud čtete proto, že se chcete něco dozvědět, čtete buď:
   • abyste získali konkrétní informace, nebo
   • abyste zjistili, o čem daný text je.
  Reklama

Tipy

 • Když čtete skupiny slov, uvědomte si, že oko může na průměrné stránce sledovat najednou 4-5 slov. Většina lidé ale nepoužívá periferní vidění, aby četli i slova na koncích řádků. Snažte se tedy při čtení „zjemnit“ svůj zrak. Uvolněte obličej a dívejte se na více slov najednou. Postupem času se budete zlepšovat a budete číst bez problémů celé skupiny slov. Až se budete blížit ke konci řádku, přečtěte poslední slova periferním viděním. Díky tomu budete moci ihned přejít na další řádek.
 • Často si dělejte pauzy. Porozumění textu a soustředění se zlepší, když si každou půlhodinu uděláte na pět minut přestávku. Přestávky jsou důležité také proto, že i vaše oči si potřebují odpočinout.
 • Některé věci možná nebudete chtít číst rychle, i když toho budete schopni. Například romány, které se většinou čtou vcelku snadně, ale jsou zajímavé a krásné, vás jistě na chvíli zdrží, i když budete rozumět naprosto všemu, co se v knize odehrává. To samé platí také pro poezii. Pokud čtete pro zábavu, je nejlepší si to vychutnávat.
 • Když si pomáháte prstem nebo rukou, nejprve začněte zvolna, ale snažte se rychle přidávat tempo. Pokud máte pocit, že svoji ruku nestíháte, zkuste se překonat a několik stran si takto přečíst. Potom si odpočiňte. Když budete trénovat, budete stále rychlejší.
 • Záložka do knihy nebo jiná věc, která je stejně široká, jako vaše kniha, vám může pomoci více než prst. Když si zakryjete text, který zrovna nečtete, vaše oči se snadněji udrží tam, kde mají být.
 • Začněte číst knihu nebo článek, který jste už někdy četli. Bude pro vás snadnější naučit se přeskakovat slova a číst plynulým tempem.
 • Čím jednodušší text čtete, tím rychleji mu porozumíte. Začněte s jednoduššími a postupujte až k těm složitějším.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor na drahé programy pro výuku rychločtení. Vyzkoušejte nejprve naše tipy a až potom utrácejte peníze za drahé kurzy. Pokud vám to s našimi triky nepůjde ani po několika týdnech pravidelného cvičení, můžete zvážit nákup nějakého profesionálního produktu, ale nejprve si pročtěte recenze a srovnejte možnosti.
 • Po delším čtení si odpočiňte a zavřete oči, jinak by vás mohly začít bolet.
 • Spěte dobře. Když nebudete mít dostatek spánku, nebudete schopni rozumět textu. Budete číst mnohem déle a nebudete rozumět všemu.
 • Mnoho lidí, kteří čtou příliš pomalu, trpí neodhaleným problémem se zrakem. I pokud si myslíte, že vidíte dobře, doporučujeme zajít si k očnímu lékaři.
 • Nečtěte si potmě, je to škodlivé pro vaše oči.
 • Rychlejší čtení může vylepšit vaši schopnost rozumět textu a číst aktivně, ale když budete číst příliš rychle, nebudete rozumět a budete muset text číst víckrát. Měli byste číst tak, abyste co nejrychleji získali všechny potřebné informace. Když nebudete rozumět textu, nemusíte přece číst vůbec.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Něco ke čtení
 • Špunty do uší (není nutné)
 • Stopky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 107 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 048 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 6 048 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama