Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Angličtina je skvělý jazyk, který využijete pro obchodní účely, při cestování, ale i v osobním životě. Naučit se nový jazyk vyžaduje odhodlání, tvrdou práci a ochotu dělat chyby – ani s angličtinou to není jiné. V tomto článku najdete užitečné tipy, které vám pomohou zlepšit vaše znalosti anglického jazyka.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zlepšete svoji mluvenou angličtinu

 1. 1
  Zapište se do nějakého kurzu angličtiny nebo si najděte diskusní skupinu. Dalším skvělým způsobem, jak se naučit konverzovat anglicky, je přihlásit se do nějakého kurzu.
  • Pomůže vám to zaměřit se na formálnější aspekty mluveného jazyka. V kurzu se naučíte gramaticky správně mluvit, budete umět stavět věty a získáte správný strukturovaný přístup k učení jazyka.
  • Diskusní skupiny jsou neformálnější a důraz se klade zejména na komunikaci a budování vztahů, než na „správnou“ angličtinu. V tomto prostředí se při mluvení více uvolníte a naučíte se mluvit s ostatními lidmi.
  • Obě tato prostředí mají svá pro i proti, takže je nejlepší si vyzkoušet obě dvě!
 2. 2
  Každý den mluvte chvíli anglicky. Nejlepším způsobem, jak se naučit anglicky, je mluvit anglicky. Nezáleží na tom, zda znáte jen několik slovíček, nebo mluvíte téměř plynně – když budete mluvit anglicky s jinými lidmi, naučíte se tento jazyk nejrychleji a nejlépe.
  • Nečekejte na to, až se vám bude mluvit trochu lépe – trvalo by dlouho se naučit anglicky tak dobře, takže se snažte začít mluvit anglicky již dnes. Budete se divit tomu, jak rychle se začnete zlepšovat.
  • Najděte si nějakého rodilého mluvčího, který bude ochotný si s vámi každý týden povídat – budete si moci vyprávět zajímavé věci a naučíte se mluvit i vnímat mluvenou angličtinu. Na oplátku můžete tohoto člověka třeba začít učit mluvit česky.
  • Pokud žijete v anglicky mluvící zemi, začněte trénovat tak, že si budete povídat s lidmi, které potkáte. Můžete se dát do řeči s prodavačem v obchodě, nebo se například někoho zeptat na cestu.
 3. 3
  Zapracujte na výslovnosti. I když budete mít dobré znalosti jazyka, dobrou gramatiku a slovní zásobu, bez správné výslovnosti budou mít rodilí mluvčí angličtiny problém vám porozumět.
  • Pokud chcete umět anglicky na dobré úrovni, budete muset zvládnout správnou výslovnost. Pozorně poslouchejte, jak rodilí mluvčí vyslovují slova a zvuky a snažte se je napodobit.
  • Všímejte si zejména zvuků, kterým nerozumíte, nebo které ve vašem mateřském jazyce neexistují. Někteří lidé mají problém v angličtině vyslovit hlásku „r“, protože v jejich mateřském jazyce neexistuje. Jiní lidé mají zase velké problémy s hláskou „th“.
  • Výslovnost některých anglických slov se může značně lišit podle toho, v jaké zemi se nacházíte. Americká angličtina se například velmi liší od Britské angličtiny. Pokud plánujete cestovat, nebo se stěhovat do anglicky mluvící země, měli byste si zjistit, jaká výslovnost se tam používá.
 4. 4
  Rozšiřujte si slovní zásobu a používejte idiomatické fráze. Čím větší slovní zásobu budete mít, tím lépe se vám bude mluvit anglicky.
  • Když budete trávit čas s rodilými mluvčími, naučíte se slovíčka a fráze přirozeným způsobem. Můžete si také číst, sledovat anglické seriály a filmy a poslouchat zprávy.
  • Až se naučíte nové slovo nebo frázi, měli byste se snažit ho začít používat ve větě – je to nejlepší způsob, jak si ho zapamatovat.
  • Můžete si také vyrobit kartičky s anglickými názvy běžných věcí, a nalepit si je různě po bytě. Kdykoli potom uvidíte například konvici, budete na ní mít napsané, jak se to řekne anglicky.
  • Měli byste si založit sešit, do kterého si budete psát všechny idiomy, které se naučíte. Idiomů je spousta, například: „it’s raining cats and dogs“ (silně prší), „to be on cloud nine“ (být v sedmém nebi), nebo „piece of cake“ (něco velmi jednoduchého). Když tyto fráze zařadíte do běžného rozhovoru, budete rázem umět anglicky o několik tříd lépe.
 5. 5
  Noste si s sebou slovník. Je velmi užitečné mít u sebe stále slovník (ať už papírový, nebo ve formě aplikace).
  • Když budete mít slovník, nikdy se nezaseknete u žádného slova. Ušetříte si spoustu trapných okamžiků při rozhovorech s rodilými mluvčími a nebudete se muset bát, že nepřijdete na to, co jste chtěli říct – jednoduše si to vyhledáte.
  • Kromě toho, že se neznemožníte, budete muset nové slovo ihned použít ve větě a budete schopni si ho lépe zapamatovat.
  • Je dobré mít u sebe slovník i ve chvílích, kdy například cestujete vlakem, čekáte na přechodu, nebo si dáváte kávu. Když budete v takových chvílích slovník vytahovat, budete se moci každý den naučit 20-30 nových slov.
  • Jako začátečník byste měli začít s překladovým slovníkem. Až budete mít lepší znalosti, měli byste přejít k výkladovému slovníku, který vám poskytne anglické definice slovíček.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zlepšete své psaní, čtení a poslech

 1. 1
  Poslouchejte anglická radia nebo podcasty. Jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit porozumění anglickému jazyku je stahovat si anglické podcasty nebo rádiové aplikace a poslouchat je během dne.
  • Měli byste poslouchat rádia a podcasty alespoň 30 minut denně. Poslouchejte je při běhání, po cestě do práce, nebo při čekání na vlak.
  • Snažte se rozumět všemu, co posloucháte a poslouchejte pozorně. Pokud to na vás bude příliš rychlé, snažte se alespoň chytat slovíčka a fráze a porozumět základnímu významu toho, o čem se mluví.
  • Pokud máte čas, zapisujte si slovíčka a fráze, kterým nerozumíte a později si je vyhledejte. Potom si poslechněte podcast nebo show znovu a snažte se poslechnout si tato slovíčka v kontextu.
 2. 2
  Sledujte anglické filmy a seriály. Díky tomu se také skvěle naučíte poslouchat a rozumět anglickému jazyku.
  • Vybírejte si filmy a seriály, které vás budou bavit – nebudete mít pocit, že je to práce, ale spíše zábava. Pouštějte si filmy, které již znáte, například známé trháky, nebo dětské pohádky. Když budete znát základní příběh, snáze pochytíte slovíčka a fráze.
  • Neměli byste sledovat filmy a seriály s titulky ve vašem rodném jazyce – pouze by vás to rozptylovalo a méně byste se soustředili na angličtinu.
 3. 3
  Čtěte anglické knihy, časopisy a noviny. Čtení je nedílnou součástí učení se novému jazyku, takže byste neměli zapomínat trénovat.
  • Najděte si něco, co vás bude opravdu bavit, ať už to budou noviny, vaše oblíbené romány, nebo časopisy o módě. Začněte se těmito texty prokousávat. Nejlepší bude vybrat si něco, co vás skutečně zajímá, aby vás četba bavila.
  • Snažte se porozumět všemu, co si budete číst. Zvýrazňujte si slova a fráze, kterým nerozumíte a později si je vyhledejte ve slovníku.
  • Pokud jste sami, klidně si čtěte i nahlas. Zapracujete tím zároveň na porozumění anglickému textu i na výslovnosti.
 4. 4
  Veďte si deník v angličtině. Kromě toho, že budete číst a poslouchat, byste měli také psát.
  • Psaní je pravděpodobně jedním z nejtěžších aspektů učení jazyka, ale je velmi důležité. Když budete psát, naučíte se tvořit věty a psát pravopisně správně.
  • Veďte si deník v angličtině a každý den si do něj zapisujte několik vět. Nemusíte psát nic příliš osobního – pište o počasí, o tom, co jste měli k jídlu a co se chystáte dělat.
  • Když vám to nebude vadit, můžete požádat nějakého rodilého mluvčího, aby si váš deník přečetl a opravil vám chyby. Vyhnete se tomu, že budete dělat stejné chyby stále dokola.
 5. 5
  Najděte si anglicky mluvícího kamaráda na dopisování. Až budete umět psát trochu lépe, můžete si najít někoho, s kým si budete moci vyměňovat dopisy nebo emaily.
  • Když budete mít kamaráda, který mluví anglicky, dozvíte se spoustu zajímavých věcí a ještě si procvičíte angličtinu.
  • Můžete si najít někoho, kdo se také učí anglicky, nebo nějakého rodilého mluvčího, s kým budete moci na oplátku procvičovat jeho češtinu.
  • Když si najdete kamaráda z nějaké anglicky mluvící země (USA, Anglie, Kanada, Irsko, Austrálie, nebo například Jižní Afrika), naučíte se také spoustu zajímavých věcí o místní kultuře.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Učte se odhodlaně

 1. 1
  Udržujte si motivaci. Při učení nového jazyka je důležité mít stále motivaci a nevzdávat to.
  • Připomínejte si, jak moc chcete umět anglicky. Myslete na vše, co budete moci dělat a zažít, když se naučíte skvěle anglicky.
  • Budete schopni konverzovat s rodilými mluvčími po celém světě, najdete si nové přátele a budete se moci zapojit do jiných kultur a možná získáte i nové pracovní místo.
 2. 2
  Každý den trénujte. Pokud se chcete naučit mluvit plynule, musíte trénovat každý den.
  • Naučit se nový jazyk znamená opakovat si všechny informace stále dokola. Když se nebudete učit každý den, budete zapomínat to, co jste už uměli, a promarníte spoustu času.
  • Neměli byste se učit tak často, aby vás angličtina přestala bavit – dělejte každý den něco jiného. Jeden den si čtěte, další den poslouchejte, další den pište, učte se gramatiku atd.
  • Využijte každé příležitosti mluvit anglicky. Mluvení je nejdůležitějším krokem k plynulé angličtině.
 3. 3
  Naučte se myslet v angličtině. Tento tip vám pomůže přejít od dobré znalosti jazyka k plynulé znalosti. Naučte svůj mozek myslet v angličtině!
  • Neustálé překládání myšlenek a slov v hlavě vám zabere spoustu času a energie. Každý jazyk má své nuance, což znamená, že některé věci jsou nepřeložitelné do jiných jazyků.
  • Proto budete mluvit i psát přirozeněji, když se naučíte svůj mozek vytrénovat tak, abyste přemýšleli v angličtině. Berte to jako „tlačítko“ – když budete muset komunikovat v angličtině, přepněte svůj mozek do angličtiny.
 4. 4
  Spřátelte se s rodilými mluvčími angličtiny. Jednou z největších zkoušek znalosti angličtiny je sedět v místnosti plné rodilých mluvčích a být schopen si s nimi povídat a diskutovat.
  • Nejlepší je najít si anglicky mluvící přátele a zajít si s nimi do kavárny, nebo třeba do baru.
  • Díky tomu budete muset mluvit anglicky, ale nebudete si připadat jako ve škole, protože se při tom budete dobře bavit.
 5. 5
  Nebojte se dělat chyby. Největší překážkou při učení nových jazyků je strach z toho, že uděláte chybu.
  • Tento strach je úplně zbytečný – brání vám v tom, abyste se jazykem naučili plynně hovořit.
  • Uvědomte si, že všichni dělají chyby, když se učí nový jazyk. Budete se muset smířit s tím, že se čas od času ztrapníte, protože řeknete něco špatně, ale nebojte se – je to součástí zábavy, kterou učení nového jazyka je.
  • Také si uvědomte, že byste se neměli snažit o dokonalost. Prozatím pracujte jen na tom, abyste se naučili vyjadřovat. Chyby jsou přirozené a pomohou vám se zlepšovat, takže se jich nebojte!
  Reklama

Tipy

 • Naučte se fonetickou abecedu (symboly výslovnosti). Pomůže vám to vyslovovat správně a pokud se chcete spřátelit s rodilými mluvčími, budete to potřebovat. Výslovnost je skutečně důležitá.
 • Diktáty jsou skvělým způsobem, jak si zlepšit poslech a psaní. Požádejte kamaráda, aby vám přečetl několik odstavců z knihy nebo z časopisu a pište to, co uslyšíte. Nakonec si svůj zápis porovnejte s původním textem.
 • Učte se o kultuře anglicky mluvících zemí.
 • Najděte si člověka, který mluví anglicky a může vás učit. Učte se slovíčka a gramatiku pomocí vizuálních, sluchových a mluvených metod.
 • Naučte se slovesné časy a tvary sloves. Všechny tyto informace najdete na internetu. Je důležité se naučit shodu podmětu s přísudkem. Když to nebudete umět, nebudete znít přirozeně. Když se to naučíte dobře, uděláte dojem na všechny rodilé mluvčí.
 • Pokud se chcete vydat do Ameriky, najděte si studijní programy, které jsou zdarma. Američané mají rádi lidi s aktivním přístupem. V Británii si lidé cení spíše užitečných znalostí a skromnosti.
 • Zapište se na hodiny angličtiny na místní univerzitě.
Reklama

Varování

 • Staré britské sitkomy jsou často plné silných (a někdy i víceznačných) akcentů.
Reklama

Související články

Reference

 1. http://effortlessenglishclub.com/how-to-learn-english-very-fast
 2. http://www.antimoon.com/how/howtolearn.htm
 3. http://www.ecenglish.com/How-to-learn-english
 4. http://www.englishclub.com/learn-english/learn-english-how.htm
 5. http://www.teacherjoe.us/Learn.html Suggestions and exercises to help students become fluent in English
 6. http://news.bbc.co.uk/ For the BBC news site.
 7. http://www.bbc.co.uk/radio4/ For the BBC Radio 4 site, offering 'listen live' and 'listen again' options (down the right hand side).
 8. http://www.bbc.co.uk/worldservice/ For the BBC World (Radio) Service site (there's no point visiting it if you don't view it in English).
 9. http://www.loecsen.com/travel/0-en-67-2-2-free-lessons-english.html Useful expressions.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 124 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 574 krát
Kategorie: Jazyky
Stránka byla zobrazena 18 574 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama